Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през... Политиката


Recommended Posts

1 hour ago, jozo said:

Тиквата 2019 година(дано не бъркам) за да свалят цената, предоговориха нови условия за ценообразуване свързани и с цената на борсата.

И да не забравяме, че ЕС всъщност натисна Газпром, а Борисов проспа доста месеци, преди да започне да  договаря новите цени

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 hours ago, RaptoR said:

Нека не си говорим глупости

 

Отлично предложение, но защо веднага след него изцепваш върховна глупост:

6 hours ago, RaptoR said:

Дай им право да гласуват от телефона със съответен сертификат

 

Никой няма да се съгласи на толкова несигурен процес. И естествено, няма как да стане от днес за утре.

В Естония се използват сертификатите в личните карти и процесът по внедряване, свикване на потребителите и изграждане на доверие е дълъг:

Quote

Този тип гласуване в балтийската държава е част от цялостна концепция за електронно управление. Тя включва въвеждането поетапно на различни електронни услуги за гражданите, електронна идентификация, електронни регистри. В него са въвлечени широк кръг от институции, както и представители на бизнеса. Самото електронно гласуване се превръща в логичен последващ етап в този процес. То е въведено няколко години след приемането на стратегия за електронно управление и издаването на лични карти, позволяващи електронна идентификация.

 

Но има и нещо друго:

Quote

Във връзка с потенциални проблеми относно сигурността или надеждността на системата за гласуване, според естонското законодателство Националната избирателна комисия има право да не стартира или да прекрати електронния вот. Тя може да анулира част или всички електронни избори.

 

И сега си представи как ти + няколко милиона в БГ плюс още 2+ милиона българи в чужбина, основно ценен матрял (Наистина ли си вярваш, че всички ще гласуват???) гласувате електронно, обаче в края на деня ЦИК каже - "Извиня'айте... ама ни спукаха от атаки и имаме проблеми. Следващият път опитайте нещо по-сигурно"

 

7 hours ago, RaptoR said:

Ти верно ли си мислиш, че машините помагат с нещо, освен да отвеят мангалските кръстчета? И то до нейде само?

Наистина не си запознат методиките от последните избори. Ето конкретни резултати за размисъл, пък нека "всеки сам си преценя":

  • Общ брой на действителните гласове  -  2.6 млн.
  • потвърдени гласове от машинното гласуване - 2.3 млн
  • потвърдени гласове от бюлетини - 0.3 млн.

При положение, че в протоколите генерирани от машините не може да има човешка намеса, както и да ги нагласят, колко биха повлияли тези 12% от гласовете с бюлетини?

 

7 hours ago, RaptoR said:

глей сеир как дори ДПС няма да влезе в парламента

Мхммм... когато прагът стане поне 10% и при 90% избирателна активност. Щото:

Quote

 

Движение за права и свободи – ДПС  -  341 000

 

 

 Май пропускаш, че улесненият избор ще е каквото за едните, такова и за другите, т.е. този резултат ще е поне 2х

Link to comment
Share on other sites

Един вид да си стоим с гробдпс, Пламене, няма грижи. Само да ти припомня, че има един Пловдив само в Чикаго и околностите.

Или пък като гледам така - да си стоим с чувалите и на калпак от комисията идва турбо евтинджос! Щото усещам как си нямаш представа каква е нагласацията сега и защо отказвам да участвам в това перманентно престъпление

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

On 6/14/2022 at 9:44 AM, netrootbg said:

Кирил Петков не е живял кой знае колко време извън България... Винаги ми е било странно как се изтъква едва ли не, че не е живял в Бг.

Бако, грешна е концепцията тука. Пита се ЗАЩО се е прибрал. И ти си навън и аз съм на утка си майчина. Знаеш какво стана с мен преди два месеца. Аз няма да се върна ако:

1) Маркета не ме затрие (влезнал съм до мъдята) (криптото се опита и макар да боли - живее се) 

2) не си загубя работата и не мога да си намеря друга с близка заплата

3) пробвам абсолютно всичко и дори не мога да вадя пари като камионджия..... 

 

Та защо он се е прибрал? От любов към България - глупости. Всичко е пари и то в стотици милиони. Ей за тва се е прибрал, оти нещо се е Преебало, а парсата за лапане е голЕма. НИКОЙ установен не се прибира (може би съдя по себе си защотоо аз нямам никакво жаление/любов/сантимент и т.н към географското положение където съм имал нещастието да се родя). 

 

_____________________________________

Гледам, че всеки се е юрнал да обижда камионджии. Кой иска да сложи с мен пари, че само Кръсника прави повече пари от произволен камионджия при мен... Може да залагате и апранетската заплата ако искате. На жена ми шефа (камионджия човек)... Има 60 камиона и близо 100 ремаркета - без лапачка тип усвояване на фондове - няма политик или банкер в Бг да му стъпи на малкия пръст...и той не е единичен случай. И да изпреваря въпроса защо аз не се занимавам с това.... Защото бях вироглав да успея в друго поле и да съм един от малкото да разчупя стереотипа. 

 

_________________________________

Гледам няколко юнака пък се изхвърлят като свински мъди в рядка кал как щели да емигрират. Глупости на търкалета... Нареден на хубавото компюрърджия гони 40те щял да ми напуска. Аланкоолу, стегни се през кръста и не заблуждавай никой... Никой няма да ти даде клавиатура в първите години в странство (еле сега) 

Edited by DON_CHEFO
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaptoR said:

Един вид да си стоим с гробдпс, Пламене, няма грижи. Само да ти припомня, че има един Пловдив само в Чикаго и околностите.

Или пък като гледам така - да си стоим с чувалите и на калпак от комисията идва турбо евтинджос! Щото усещам как си нямаш представа каква е нагласацията сега и защо отказвам да участвам в това перманентно престъпление

Аз като ви казвам да гласувате за мен. Обещавам да открадна 15 процента от абсолютно всичко за 1 мандат. Останалите пари се разпределят по предназначение... Втори мандат няма да има. И пред нотариус отивам... Ама никой не се навива. 30 години едно и също - ние ще борим корупцията. Ще ми борите кура.. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RaptoR said:

Един вид да си стоим с гробдпс, Пламене, няма грижи. Само да ти припомня, че има един Пловдив само в Чикаго и околностите.

Или пък като гледам така - да си стоим с чувалите и на калпак от комисията идва турбо евтинджос! Щото усещам как си нямаш представа каква е нагласацията сега и защо отказвам да участвам в това перманентно престъпление

 

Как стигна до точно обратния извод на това, за което говоря?

Ще го напиша по-кратко и надявам се ясно:

1. Докато гласуването е само машинно, има шанс за измъкване от блатото. Обаче трябва да се гласува. Естествено, не за гробдпс или за някой от проектите им.

2. Всяко дистанционно гласуване (електронно или по пощата), при нашите особености, ще позволи максимално участие на етнически и/или платен вот.

 

И за да не съм голословен, добавям числа и графика:

image.png

image.png

 

Без коментар:

Кой иска да върне хартиените бюлетини

Quote

Отново се говори за премахване на изцяло машинното гласуване. Внасят се законопроекти, събират се подписи. Целта е една - връщане на хартиените бюлетини. Инициаторите казват, че целите им съвпадат по случайност. Критиците им виждат "координирани действия".

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, plameni said:

И за да не съм голословен, добавям числа и графика:

Дам, решението е всички да гласуват, защото на ДПС електрората гласува ако не 99%, то поне 80-85%.

 

5 hours ago, DON_CHEFO said:

Гледам няколко юнака пък се изхвърлят като свински мъди в рядка кал как щели да емигрират. Глупости на търкалета... Нареден на хубавото компюрърджия гони 40те щял да ми напуска. Аланкоолу, стегни се през кръста и не заблуждавай никой... Никой няма да ти даде клавиатура в първите години в странство (еле сега) 

Това не е валидно за Европа. Няма причина някой в ИТ с нормални знания, да не може да се премести. Е сега наша колежка се мести от София в Естония, а колегa си намери отдалечена работа е една от реномираните Sec компании извън БГ до колкото разбрах.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ARPAnet said:

на ДПС електрората гласува ако не 99%, то поне 80-85%.

 

И като противодействие на машинния вот "изобретиха" схемата "трудно подвижни избиратели" и масово използване на мобилни секции.
Затова вдигнаха резултата през ноември, сравнен с този през юли.

Link to comment
Share on other sites

Хартиените бюлетини са страшна цигания. Не, че схемата с машините за гласуване не беше също цигания. Купили ги от Ciela и оп по нз си колко милиона едната :lol:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, plameni said:

 

Как стигна до точно обратния извод на това, за което говоря?

Ще го напиша по-кратко и надявам се ясно:

1. Докато гласуването е само машинно, има шанс за измъкване от блатото. Обаче трябва да се гласува. Естествено, не за гробдпс или за някой от проектите им.

2. Всяко дистанционно гласуване (електронно или по пощата), при нашите особености, ще позволи максимално участие на етнически и/или платен вот.


Машинно гласуване е ходене до машините на място - ЗЕРО промяна в избирателната активност. 
Електронно гласуване - потенциално два милион и нагоре избиратели с нормален достъп - ВСИЧКИ ще гласуват ако отнема 5 сек, ако ще и да е само за шоуто. Колкот точно резаци артисаха в Турция на фона на тия над сва милиона българи, от които НИТО ЕДИН няма да гласува за дпс и бкп? 

Link to comment
Share on other sites

Тва електронно гласуване "за шоуто" да не е като да се регистрираш фалшив акаунт във фейсбик? 2 минути и готово. Нали пак има бюрокращина, която ще включва ходене до едно място да те видят кой си и да ти дадат сертификата, а в последствие и подновяване ежегодно? Единствената разлика е, че няма да трябва да се случи на една конкретна дата, а може да се отиде тогава, когато ти е удобно. В работен ден.

Link to comment
Share on other sites

При нас в момента въвеждат нещо подобно BankID - Wikipedia чрез онлайн банкирането можеш да се идентифицираш като себе си за e-gov услугу, което ще е най-удобното и лесно за всички. Но го правят на вълни та не е достъпно за всички все още.

Друго което вече съществува са така наречените Data Boxes, чрез които можеш да подаваш документи официално, данъци, документи за пред кадастър и подобни. За това просто се разхождаш до локалната ти поща попълваш малък формуляр и си готов.

И има още една услуга която е MoeID или нещо подобно, което отново се прави с разходка до пощата.

Та като цяло може да е много лесно и простичко, ако в БГ решат да го направят така, без излишно усложняване. 

Най-новото развитие по темата Czech Government to Transfer ID Cards and Driving Licences to Mobile Phones (praguemorning.cz)

Сега се сетих и за нещо друго, тук в пощата можеш да заверяваш подпис, няма нужда да ходиш при нотариус, също така можеш да си изкараш информация от кадастъра официално. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, RaptoR said:

Дори да отидеш за електронен подпис, а има много по-елементарни начини без да се ходи никъде - точно 5 мин.  

 

По същия начин съм си го мислил и аз, ама преди повече от 15 години. Когато навлезнеш по-дълбоко в материята от техническа и юридическа гледна точка, разбираш, че работата не е "ори, мели и яж". Това, че има нови устройства и нови начини на комуникация не променя кой знае колко нещата.

Ти гледаш го гледаш само от позитивната страна, но трябва да се разглеждат и всички възможности за пробиви, манипулации, евентуално двойно гласуване, изтичане на информация в реално време и т.н.

 

1 minute ago, ARPAnet said:

Та като цяло може да е много лесно и простичко, ако в БГ решат да го направят така, без излишно усложняване. 

То може, ама си говорим за избори и гласуване. Това не банка, че после, ако има нещо нередно да се анулира транзакцията.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, plameni said:

 

То може, ама си говорим за избори и гласуване. Това не банка, че после, ако има нещо нередно да се анулира транзакцията.


Даже не почвай да се опитваш да ме убеждаваш как нямало начин - начини бол и то елементарни и В ПЪТИ по-стабилни и реални от сегашните ИЗЦЯЛО фалшифицирани "избори", на които някак си винаги знам резултата предварително с леко отклонение без да съм Ванга... 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, plameni said:

Защо не ми обясниш как са били фалшифицирани ИЗЦЯЛО последните избори?


Избори с такава избирателна активност аз не ги наричам избори - това е пародия. След като шофьорско-камериерският вот докара чалгар на върха вече тотално вдигнах ръце... А твърдият електорат си е твърд електорат. Просто тиквата толко се засра, че изпусна каиша по всички параграфи. На него изборите му ги правеше цв цв

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

Just now, plameni said:

Да беше гласувал, че да не е пародия.


Никакъв шанс преди да се въведе електронно гласуване!!! Повече няма да го повтарям. Достатъчно пъти съм го казал. Дотогава евентуално за местна власт може да се включа. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, RaptoR said:


Избори с такава избирателна активност аз не ги наричам избори - това е пародия.

Каза Виден, който не ходи да гласува, като още една голяма маса гъбосъбирачи. Пародията я правите точно негласуващите, как не го разбра това? :Facepalm:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Godfather said:

Каза Виден, който не ходи да гласува, като още една голяма маса гъбосъбирачи. Пародията я правите точно негласуващите, как не го разбра това? :Facepalm:


Момчиле, гласувай си за дай България и си въобразявай, че си над нас простите... Хич няма да коментирам... 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, plameni said:

То може, ама си говорим за избори и гласуване. Това не банка, че после, ако има нещо нередно да се анулира транзакцията.

Говорех за самата идентификация на човека, че може да е лесна и без прекалено много главоболия

А след това е дори по-лесно, точно момента с нередовността се решава лесно. И да ми стоиш на главата, за пред теб ще гласувам така, после ще се прибера и ще си променя гласа, примерно :))

Бидейки електронно е лесно да разрешиш промяна избягвайки дублирани вотове. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, RaptoR said:


Момчиле, гласувай си за дай България и си въобразявай, че си над нас простите... Хич няма да коментирам... 

Не съм казал, че си прост, а просто, че заради огромната маса негласуващи се получават всички тия каламбури с депесетата и техните метастази. И това трябва да се схване от всички тия дето събират гъби по време на избори.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Godfather said:

Не съм казал, че си прост, а просто, че заради огромната маса негласуващи се получават всички тия каламбури с депесетата и техните метастази. И това трябва да се схване от всички тия дето събират гъби по време на избори.


Значи това е пределно ясно на всеки с малко акъл. Но замисли се сега защо има толкова много негласуващи и как така стават все по-малко гласуващите... Говоря извън очевадната причина, че на огромна маса хора в чужбина им е на практика невъзможно да гласуват. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ARPAnet said:

Бидейки електронно е лесно да разрешиш промяна избягвайки дублирани вотове. 

 

Отивам до секция и гласувам там, после гласувам електронно. Сметни ми разходите за live проверка и контрол на това дублиране.

Ако не е live, след няколко дена, като разбереш какво съм направил, кой от вотовете ми ще анулираш? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...