Jump to content
BulForum.com

Мондиал 2010


XMD

Recommended Posts

Два отбора, една философия и един славен архитект

Испания – Холандия е финал, далеч от традицията. В неделя ще имаме нов световен шампион. Със сигурност отборите на Марвайк и Дел Боске заслужаваха най-много да играят в последния мач на шампионата в ЮАР. Те бяха най-добрите, въпреки всичките симпатии, които заслужено отиват за Уругвай и Германия.

Хората в двете страни - финалисти на световното обичат футбола и го разбират много добре. Площадите бяха пълни с щастливи хора, които твърде дълго чакаха своя голям ден във футбола. Испания и Холандия бродираха както никой друг и осребриха много години зверски труд. Литри пот пролети в школите от малки и големи.

Ако погледнем нещата под един друг ъгъл, може да обобщим, че успехът на Холандия и Испания има един баща. Той е славният Йохан Кройф. Един от най-великите футболисти в миналото, един изящен треньор и ненадминат стратег, който дърпа конци, дори застанал в сянка.

В дните преди световното прочетох анализ на Кройф. Знаменитият номер 14 беше непоколебим - Холандия има отбор за световен шампион. Йохан се възхищаваше на играта по фланговете. Той стигна още по-далеч, като каза, че дори и без Робен, „лалетата” могат да смачкат всичко по пътя си. „Ние имаме страхотен футболист, като Елия, който спокойно може да замени Ари, ако не се възстанови”, отсече Кройф и сега ликува, защото отново е клинично точен.

Голяма част от силата на Испания се крие в играта на „каталунското звено”. Ядро от футболисти, които дават топката само, ако на терена влезе тежко въоръжена полиция. Актуалната визия на Барселона е начертана от майсторската ръка на Йохан Кройф. След него и други холандци добавиха по нещо хубаво – Ван Гаал и Франк Рийкард моделираха голяма част от футболистите, които ще играят в неделя за Холандия и Испания.

„Ла Фурия” и „лалетата” прекараха доста години в подножието на върха, който беше резервиран от бразилци, немци, италианци, а за кратко и от поколението на Зидан и Франция. Все нещо не им достигаше, но те не спряха да работят. Визията за футбола им беше ясна и никога не се стигаше до генерални промени. Талантите вече не са просто звездни единици, а части от големи тимове.

Разбира се, двата отбора не са еднакви, напротив. Характеристиките на отделните футболисти правят част от детайлите различни. Испанците залагат и умеят до съвършенство стила си „тики-така”. В предни позиции се разчита на един футболен килър – Давид Вия.

„Оранжевите” притежават задължителните за тях „летящи” флангови футболисти – Робен, Елия и Кайт, който е малко по-различен, но е полезен като за трима. Снайдер е просто гений. Ако Холандия спечели титлата в Йоханесбург, Златната топка е негова. В противен случай нищо чудно отново да я получи...

Две велики генерации направиха велики неща за Испания и Холандия. Пробивът е на лице, но победителят, както винаги ще бъде един. Загубилият няма да спре. Той ще плаче, ще страда, но ще продължи да работи, както го прави и до днес.

Това не са купешки думи, това е рецептата, която води до успеха. Всичко започва в клубовете, които дават почва за развитие, които създават футболисти и големи треньори.

„Гледай какво следва. Задава се невероятна генерация. Фонтанас, Бартра, Муниеса, Тиаго, Алкантра, Дос Сантос, Серхи Роберто, леле какво ще излезе от този Серхи Роберто... Школата е основата на всичко. Тя е като семеен бизнес – ако се грижиш за нея, тя те храни”, това сподели преди няколко дни пред „Ел Мундо Депортиво” Шави Ернандес. Мозъкът на Испания знае как стават нещата. Пътят, начертан и направен от архитекта Кройф, води към трайни успехи. Испания и Холандия ще бъдат фактор и след още четири години.

Няколко думи и за симпатичния губещ. Немците вървят по същия път. Просто са по-млади и може би не чак толкова талантливи. Германия обаче е един изключително приятен отбор, който заслужава уважение, въпреки че стана абонат за малкия финал. Времето на Гари Линекер и прословутата му фраза вече са назад в историята.

 

http://worldcup.gong.bg/view_article.php?article_id=144809

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Да, хипер ултра кретен е, защото холандците до сега трябваше да са с 3ма човека по-малко..Мачкааааааааааааааааааааааааааааааааааааай!!!

Link to comment
Share on other sites

ne bih kazal za vtoria jalt neshto niamashe fal da ne govorim sled tova ot priak svobodnia kak se udari v ispanec obache niamashe korner sled tva butnaha edin holandec pak nishto a parvoto poluvreme na kraia onia kato darjeshe robben kvo stana jalt za robben che protestiral :) podkrepi si malko ispancite sadiata 

Link to comment
Share on other sites

Предчувствах, че може да се получи калитарско циганско изпълнение и точно това се получи. Не съм очаквал, че е възможно Холандия да изпусне трети финал точно заради Робен и пропуска му. Съдията въпреки че много ми харесва по принцип дпоусна няколко сериозни грешки, като едната бе точно преди атаката на гола. С нищо испанските цигани не залсужават победата - напротив. Защо грозният къдрав циганин не бе изгонен също няма да коментирам. За мен лично шибаното испанско отборче не заслужава да бъде и не е световен шампион.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Спестен червен картон първото полувреме на Де Йонг, спестен червен картон второто полувреме на Снайдер. За кви съдии ми говорите, кви чудеса, a при червения на Хейтинга самият футболист знаеше, че ще бъде изгонен и не протестираше, ама вие тука сте най-големите разбирачи :D . Ай гледайте си работата всички ИСПАНИЯ Е НОВИЯТ СВЕТОВЕН ШАМПИОН!!!!! Хейтъри нещастни :X

Link to comment
Share on other sites

Холандците сами си вкараха гола. Вижте как по време на атаката пуснаха 2-3 асистенции на испанците. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Отвратен съм от футбола след това Световно първенство... И накрая като чух някакви оценки, че съдииството било на много високо ниво през този Мондиал и направо ми се доповръща...

Link to comment
Share on other sites

Отвратен съм от футбола след това Световно първенство... И накрая като чух някакви оценки, че съдииството било на много високо ниво през този Мондиал и направо ми се доповръща...

 

 

+1 ама следващото първенство ще е още по-голяма пародия, бразилия като домакин по три дузпи на мач ще им дават ако трябва но ще ги направят шампиони

Link to comment
Share on other sites

Хващам бас, че това е най-мизерния световен шампион до сега. 7 мача - 8 гола. Дори на финала излезнаха 11 балерини, които се мятаха при най-малкото съприкосновение. А Уеб мяташе картоните, като раздавач на брошури по главната. Още първото като ги нашари беше ясно докъде ще стигне. А грешката при гола с незачитането на корнера си беше върха на гъза...

Link to comment
Share on other sites

По-спокойно, драги съфорумци. Просто следващият път заложете на победителя, за да не ви е яд толкова. Честито на победителите. Абсолютно заслужена титла, която идва само да потвърди, че това е най-добрият отбор в света за последните няколко години!

Link to comment
Share on other sites

Все съдийте ви виновни. Не бил изгонил когото трябва не бил отсъдил това не бил отсудил онова, много рано почнал да вади картони. А кво да кажем, чеот началото Холандия игра на ръба на картона и и преднамерено тва им беше тактика- да играят грубо и да спират испанците. Съдята имаше желание и да поизчака с картоните, ама турбо добрите холнадци не му позволиха. Трябва ли да говоорим, че спести изгонване на Де Йонг, който влзена на еленски на Алонсо. При положението на Робен, съдята даде авантаж, играта продължи и плешиеото дърво си отигра ситуацията. Няма после как да се върне и да изгони Пуйол. Ама и тъпия Робен отигра ситуацията и като я осра и видя, че нанаправи нищо чак тогава нападна съдята. Съдята си свири много прилично.

С изключение на първото полувреме мача не беше никак зле. Дори и през първото полувреме испанците имаха първи шанса да поведат.Въпреки твърдата и на моменти груба игра на Холандия, няма прошка и Испания успя да победи. Напълно заслужено!! И продълженията ги изиграха по-силно.

А Роебен си е дърво и тва е. И двете си положения ги отигра супер левашки и некадърно. Все така да продължава.

Икер е ГОЛЯМ!! Тоя човек трябва да бъде обявне за Бог и да му направят статуя приживе. И Дел Боске и той е невероятен треньор. След всичко, което спечели сега направи Испания и СШ, и то след като пое отбора като ЕП. Не съмнено се изкисква много за да качиш летвата.

П.П. Къв беше ъоя октопдо?! Бах го в животното- машина.

А и БНТ Са кибер тъпаци- заради малоумните мнения на гостите им и после дето пуснаха реклами включиха награждаването накрая. Тая телевизия е пълен боклук.

Link to comment
Share on other sites

Предчувствах, че може да се получи калитарско циганско изпълнение и точно това се получи. Не съм очаквал, че е възможно Холандия да изпусне трети финал точно заради Робен и пропуска му. Съдията въпреки че много ми харесва по принцип дпоусна няколко сериозни грешки, като едната бе точно преди атаката на гола. С нищо испанските цигани не залсужават победата - напротив. Защо грозният къдрав циганин не бе изгонен също няма да коментирам. За мен лично шибаното испанско отборче не заслужава да бъде и не е световен шампион.

 

Достойно за подпис... такава злоба. Поклон. Имам да се уча.

 

Аз си гледах мача в "ZaZa" на ул. Гладстон и с едни младежи псувахме Робен при всяко барване. И да, Иниеста е симулантЪТ на мача. Робен с тоя финт срещу Касияс, може да го пробва и на майка си да вкара така - точно това ми бяха и думите в заведението.

Холандия, 2 паса зад защитата, 2 пропуска... пътя.

Испания, цял мач борба - във всяка линия. Цар Лъв - президент. Фабрегас - гей.

 

Това видях аз.

Link to comment
Share on other sites

Испанците играха футбол поне. За разлика от оранжевите селяци дето играха ръгби. Много се радвам че паднаха 3-ти пореден финал. И 4-ти и 5-ти да загубят. Не знам съдията, ама холандците с играта си на пернишки селяни не заслужаваха даже да са на финал. От тоя отбор по-жалък, Холандия не са имали. Халал да им е загубата и честито на Испания.

Link to comment
Share on other sites

В студиото на СВС един от гостите, шотландец, каза следното нещо за съдията след края на мача: "Аз го познавам, голям джентълмен е, но тази вечер явно беше попаднал на грешната свирка". :lol:

Иначе за самия финал, по-грозен "футбол" не си спомням да съм гледал някога и нито един от двата отбора не заслужава подобна титла, каквото и да си говорим.

Link to comment
Share on other sites

Поредната пародия!

 

Поне гола не им беше от статично положение, защото от "многоходови" атаки , Испания не могат да направят удар.... селяци!

Link to comment
Share on other sites

За Raptor може и да не са шампиони, но за целия останал свят са. Относно Иниеста - еми шапка му свалям за себераздаването на терена. Това дали е симулант или не - можете и Вие да отидете и да се пробвате - ако изкарате 2 - 3 ритника с калеврите без да станете и да се сбиете, ще ви призная...

Испанците се опитаха да направят нещо на терена - атакуваха, опитваха... Винаги може да се случи да се вкара гол от меле и някакъв карамбол. За това нямате право да ги вините - получиха шанс и се възползваха от него. Лалетата защо не се възползваха от тяхните си шансове?

Вива Испания, Вива Иниеста. На хейтърите - *************************** :)

Link to comment
Share on other sites

тоя съдия е за трепане

накрая корнер, фал и засада преди гола е как не свири нито едното деба

трябваше да му нацепат канчето след последният сигнал

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...