Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

MikroTik. Това какво общо има с темата за cooolbox?

 

Забавен въпрос :)

Защото ще е безсмислено да попитам в която и да е друга тема...

 

и на ssh се обажда, ама няма да го тровя повече

 

В тоя subnet има и други клиенти. Интересно защо...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Забавен въпрос :)

Защото ще е безсмислено да попитам в която и да е друга тема...

На теб може да ти е забавно, на мен ми стана още по-любопитно, понеже ми отваря различни интерфейси от служебния (БТК) и домашния (cooolbox). Когато някой ме пита нещо - отговарям, стига да мога. Когато не знам - питам.

Е, попитах.

Link to comment
Share on other sites

Съжалявам за грубия отговор!

Мрежите с адреси 192.168.ххх.ххх, 10.ххх.ххх.ххх и др. са частни мрежи и всички адреси в тези диапазони са резервирани за локална употреба. Тоест, за разлика от останалите IP адреси, които са уникални и глобално достъпни, адресите от този диапазон са валидни само в рамките на една локална мрежа. И докато, когато отваряш http://192.168.1.1 от служебния си интернет, просто виждаш интерфейса на ADSL модема (който е част от твоята локална мрежа), в случия на coolbox по-скоро става въпрос за някакво неправилно рутиране на трафика.

(Да отбележа, че не съм специалист...)

Link to comment
Share on other sites

Едва ли е неправилно рутиране. От това което писахте си правя извода, че за операционна система на техните устройства използват Mikrotik. Напълно е възможно тъй като Mikrotik е доста гъвкава с много добра документация и поддръжка. Базирана е на Линукс. Основно се използва за управление на насочени wireless-и.

Link to comment
Share on other sites

Едва ли е неправилно рутиране. От това което писахте си правя извода, че за операционна система на техните устройства използват Mikrotik. Напълно е възможно тъй като Mikrotik е доста гъвкава с много добра документация и поддръжка. Базирана е на Линукс. Основно се използва за управление на насочени wireless-и.

 

Това ясно. Но защо в такъв subnet? И какво се случва, ако аз реша да си направя мрежа в тоя range, без да подозирам, че вече има? Има ли такава практика в други ISP-та (аз не съм виждал)? Задавам толкова въпроси, защото знам, че тука четат и специалисти...

Link to comment
Share on other sites

Това ясно. Но защо в такъв subnet? И какво се случва, ако аз реша да си направя мрежа в тоя range, без да подозирам, че вече има? Има ли такава практика в други ISP-та (аз не съм виждал)? Задавам толкова въпроси, защото знам, че тука четат и специалисти...

Няма как да съвпаднат двете мрежи ;). Замисли се как ще вържиш така мрежата си, че да имаш достъп ;). Ако сложиш някакъв рутер от твоя страна. Вътрешната ти мрежа може да си е каквито искаш ip-та. Така или иначе навънка ще мине първо през рутера ти. Ако пък имаш няколко компютъра директно към медиа конвертора то тогава те ще са с реални ip-та. Единственият ти вариант е ако имаш компютър с 2 лан карти. В този случай обаче пак няма да имаш проблем.

Link to comment
Share on other sites

напротив, точно неправилно рутиране е

мрежата 192.168.1.0/24 се рутира от ITD :laughing:

 

справка :laughing:

 

1 <1 ms 1 ms 1 ms ge-0.aggregation.cooolbox.bg [78.130.201.193]

2 * * * Request timed out.

3 <1 ms <1 ms <1 ms ge-0-0-0.border1.cooolbox.bg [89.25.0.1]

4 2 ms 2 ms 2 ms ae-7-0-0--br2.sof.ITDNet.net [212.116.135.105]

5 3 ms 3 ms 3 ms 192.168.1.10

 

това е от мен !

 

но ... това е в София !

 

Router: CR1.SOF.ITDNet.net

Command: show ip bgp 192.168.1.1

 

 

BGP routing table entry for 192.168.1.0/24, version 5140448

Paths: (1 available, best #1, table Default-IP-Routing-Table)

Advertised to update-groups:

1

 

212.116.135.81 from 212.116.135.81 (212.116.133.33)

Origin IGP, localpref 100, valid, internal, best

Extended Community: SoO:212.116.133.33:20 SoO:212.116.133.64:30

RT:9070:9010 RT:9070:9020 RT:9070:9030 RT:9070:9050 RT:9070:9060

 

абе вс. рутерите на кулбокс рутират всички частни мрежи :)

 

btw. кулбокс не използват микротик а циско ,а тази версия на микротик е направо антична :)

Edited by paffz
Link to comment
Share on other sites

Traceroute-a е уникален. От писаното до момента мислих, че конвертора им отговаря на това ip. Интересно защо операционните системи изпращат искане за достъп до вътрешна мрежа на външният си интефейс. Нещо не ми се връзват нещата. Това за случая когато минава през няколко рутера докато стигне до ip-то. Да не споменавам и че рутерите по пътя също би трябвало да блокират достъпа до този адрес.

Link to comment
Share on other sites

принципно няма никакъв проблем ИП-та от заделените частни мрежи да се рутират, те са си ИП-та като вс. други

просто е прието че не е добра практика...

и би трябвало бордер рутера или този преди него да дропва пакети с дестинация 192.168.0.1 да излизат през друг интерфейс

 

а в случая явно някой рутер в София има път към 192.168.1.0/24 :)

 

 

ето :

 

Tracing route to 192.168.0.1 over a maximum of 30 hops

 

1 2 ms 1 ms 1 ms ge-0.aggregation.cooolbox.bg [78.130.201.193]

2 * * * Request timed out.

3 <1 ms <1 ms <1 ms ge-0-0-0.border1.cooolbox.bg [89.25.0.1]

4 2 ms * 20 ms ae-7-0-0--br2.sof.ITDNet.net [212.116.135.105]

5 3 ms 2 ms 2 ms 01758-005-01.ip4.tinet.net [77.67.72.198]

6 so-1-1-0-0.buc10.ip4.tinet.net [77.67.72.197] reports: Destination net unr

eachable.

 

Trace complete.

 

 

чак в мрежата на Тискали се спират :)

Edited by paffz
Link to comment
Share on other sites

Ясно ми е, че не е проблем да се рутират. Даже е наложително при по - големи мрежи. Точно това се питах защо рутерите на ITD го правят? От друга страна не е проблем. В предните мнения споменах защо.

Link to comment
Share on other sites

Някой да има "пострадал" от бурята?!?

 

И ако може някой да пусне актуален speed test.

Аз пострадах за 3 дни, обаче съм на НетГруп, още нямат обхват при мен в Кичука. Тези спийдтесове ми изглеждат нереални малко :)

Link to comment
Share on other sites

Техниците, които инсталирали нета ми разправяха, че ръсили нещо от сорта на...тоя нет го пускаш веднъж и забравяш. И найстина не е спирал нито за 1 сек. от месеци. Скоростите са съвсем реални.

Link to comment
Share on other sites

Реални, щото са локални. А пред моя блок правят ремонт и накъсаха на хората оптиките. От ЕК и още някви идваха вече да заваряват.

Eто това беше ситуацията преди няколко дни:

http://pitomen.pi.funpic.de/Temp/CooolBox/P1200991.JPG

Тук можете да видите и за какво използваха милите работници една опъната оптика, която не успели да скъсат с багера:

http://pitomen.pi.funpic.de/Temp/CooolBox/P1200992.JPG

 

Та така, вероятно на късмет на CooolBox оптиките оцеляха. Аз не знам и къде са им де, но ремонтът на пътя продължава...

Link to comment
Share on other sites

Ми към Пловдив, където сървъра е техен и е като локален, как няма да са реални тия скорости, нормално. И аз за 20 лв имам уж на малка тарифа, подобни скорости към Плд, че и София.

 

Да питам - как стои въпроса с порт 80? Нещо в договора упоменато ли е и може ли да се пусне сървър на порт 80? Става въпрос за примерно малко по-натоварен сайтец, то торентите товарят повече защото сийдват, лийчват, затова едва ли ще има проблем. Основно непрекъсваемостта "и за секунда" ме интересува в тази връзка.

Link to comment
Share on other sites

Някой има ли информация за плановете за разширяване на покритието? По специално ме интересува кв. Кършяка, до Новотела...

Преди седмица на мен ми казаха по телефона, че в този район ПОНЕ до една година няма да връзват частни абонати. Пазят си влакната за корпоративни клиенти. Вчера разговарях с един от консултантите им, тъй като си пускам тяхна услуга в цеха си - друг район на Пловдив, той също ми потвърди думите, че скоро в района на Панаира частни абонати няма да бъдат връзвани.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Има ли някой на Биснес тарифата Office Free която е с 60mbit/s да изкаже мнение наистина ли се хващат тези скорости ? особено ъплоуда понеже това са 7 и нещо Мегабайта/с аре за локален как да е ама цялостен + интернационален ъплоуд :woot

 

Така и така нямат хоум покритие при мен докато го дочакам да си пусна един бизнез .... той по добър от Хоум предложенията и без това

 

Също някой ако играе ЦС от кулбокс да сподели как е пинга в БГ сървърите ?? а ако пък някой пуска сървър от кулбокс да цъкне едно ИП да тествам ще е перфе ??

 

Дали пинга към цялата страна ще е по малък от този който е на Енджълсофт ??? как мислите ?

Link to comment
Share on other sites

Има ли някой на Биснес тарифата Office Free която е с 60mbit/s да изкаже мнение наистина ли се хващат тези скорости ? особено ъплоуда понеже това са 7 и нещо Мегабайта/с аре за локален как да е ама цялостен + интернационален ъплоуд :woot

 

Така и така нямат хоум покритие при мен докато го дочакам да си пусна един бизнез .... той по добър от Хоум предложенията и без това

 

Също някой ако играе ЦС от кулбокс да сподели как е пинга в БГ сървърите ?? а ако пък някой пуска сървър от кулбокс да цъкне едно ИП да тествам ще е перфе ??

 

Дали пинга към цялата страна ще е по малък от този който е на Енджълсофт ??? как мислите ?

 

За последното определено не!

Link to comment
Share on other sites

Аз имам друга питанка. Двама мои приятели са на Кулбокс и едно нещо ми направи лошо впечатление, а именно това, че влакната, които идват от кутиите на кооперациите, в които живеят, нямат букса /накрайник/, а е правена връзка с друго влакно или кабел /това не съм сигурен/, на което има букса накрая. При всички ли е така и ако да защо? Малко несериозно ми се вижда от тяхна страна...

 

Другото, което ми направи впечатление, че има проблем с vbox7.com. И на двете места нета беше добра, но vbox-a беше отврат. Зареждаше клип от 5мин. около 7-8мин.

Link to comment
Share on other sites

Аз имам друга питанка. Двама мои приятели са на Кулбокс и едно нещо ми направи лошо впечатление, а именно това, че влакната, които идват от кутиите на кооперациите, в които живеят, нямат букса /накрайник/, а е правена връзка с друго влакно или кабел /това не съм сигурен/, на което има букса накрая. При всички ли е така и ако да защо? Малко несериозно ми се вижда от тяхна страна...

Тази " несериозната" снадка се прави с цел да има накрая известна дължина от влакно което е по - гъвкаво от другото. Защото вътре в това жило няма метал а стъкло, съответно при по-сериозно згъване стъклото се пречупва и не можеш току -така да си го засучеш с изолирбандче както обикновената жица...

Link to comment
Share on other sites

Тази " несериозната" снадка се прави с цел да има накрая известна дължина от влакно което е по - гъвкаво от другото. Защото вътре в това жило няма метал а стъкло, съответно при по-сериозно згъване стъклото се пречупва и не можеш току -така да си го засучеш с изолирбандче както обикновената жица...

 

Мхм, ясно. А не може ли да се направи по друг начин? Защо с тиксо? Термошлаух, нещо друго? Наистина е много несериозно! Ако се дръпне по-силно и к'о прайм? Звъним на съпорта? :confused

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...