Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

viiipeer_ , защо мислиш така човек ? от къде стигна до този извод ? я кажи ако има наистина нещо което си тествал защото верно много се чудя дали да сменям нета.. Сега съм на Енжълсофт по точно Асилан... Единствено звъня на съпорта като сменям ланка.. никви оплаквания и пинга ми е малък но все си мисля че с тези оптики с Кулбокса ще имам още по малък пинг и най вече като си пусна сървър на ЦС хората който влизат също ще са с по малък пинг.

 

Другото, което ми направи впечатление, че има проблем с vbox7.com. И на двете места нета беше добра, но vbox-a беше отврат. Зареждаше клип от 5мин. около 7-8мин.

 

Еми то последно време ВиБокса доста зор вижда....И на мен преди всичко ми зареждаже за секунди ама вече или защото почнаха да правят по качествени клипове с по големи размери и ддз кво но доста често клипчетата зареждат адски бавно... Постоянно сме с приятели в онлайн програма за разговори като сме от различни краища на страната с различни нетове... и когато захванем да гледаме нещо понякога се случва така че всички се оплакваме че едвам ни зарежда... Смисъл че самия ВиБокс се сдухва според мен понякога.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Аз имам друга питанка. Двама мои приятели са на Кулбокс и едно нещо ми направи лошо впечатление, а именно това, че влакната, които идват от кутиите на кооперациите, в които живеят, нямат букса /накрайник/, а е правена връзка с друго влакно или кабел /това не съм сигурен/, на което има букса накрая. При всички ли е така и ако да защо? Малко несериозно ми се вижда от тяхна страна...

 

Другото, което ми направи впечатление, че има проблем с vbox7.com. И на двете места нета беше добра, но vbox-a беше отврат. Зареждаше клип от 5мин. около 7-8мин.

а всъщност е доста по-сериозно отколкото си мислиш. и разумно. и икономически оправдано.

пачкорд с два накрайника SC/PC фабрично монтирани струва около 5 лева на едро. за 2,50 получаваш един накрайник с 1,5м влакно към него.

комплект за полеви монтаж с ръчни инструменти на такъв накрайник излиза около към 3,50 до към 8,00 лв за бройка според производител и технология на кримпване и то без да смятаме евентуалните грешки при монтажа, за всяка от които ще се харчи нов комплект. това е икономически погледнато.

 

а сега технически: за споменатите конектори стандарта изисква да имат затихване на отразения сигнал (Return loss) по-голямо от 35db и внесено затихване(insertion loss) до 0,35dB осреднено.

Производителите на компонентите, дори китайските, гарантират поне RL>45dB и IL<0.20dB за статистическа извадка от поне 100 броя от произволна партида, а повечето дори дават тестови репорти за всеки конкретен конектор направени на фабричен автоматичен стенд за измерване, където ги сравняват с еталонни, т.е. мерят доста точно.

Споменатите китове за полеви монтаж на конектори дори от най-елитните производители не могат да достигнат такива стойности, а за нормално добро постижение се приема RL>30dB и IL<0.50dB да не говорим колко е трудоемка дейността по монтажа и полировката. Също така поради изсъхване на лепилата и несъвършенстата на съосването чрез поставяне на влакното във V-каналчетата на конекторите нищо не ти гарантира трайност на постигнатите резултати, за разлика от фабричното. за V-каналното съосване нормалните отклонения са от 1 до 2 микрона от остта на сърцевината на влакното, при диаметър на тази сърцевина до 10 микрона (single-mode fiber).

снаждането на фабричен конектор се прави чрез електродъгова заварка с автоматично съосване от специализирана машинка, която работи с доста по-висока точност (отклонения до 0.1 микрон от оста и то на сърцевината на влакното). На моите машинки например средните постигнати стойности на внесеното затихване от всички заварки направени с тях през годините е под 0,14dB според софтуера им за визуалната инспекция на самите машинки и под 0,08dB според реалните измервания, които съм правил.

Сега като вземем предвид, че с него ще работят живи хора, работещи на принципа "щом свети диода, значи всичко работи на 100%", си представи колко старание и време биха вложили при монтаж на конектори (стрипване, срязване, зачистване, лепене върху конекторите, кримпване, проверка с микроскоп на свършеното, евентуално измерване с OTDR - поне по около 1 час на точка с поправките) и колко при сплайсване (стрипване, срязване, подаване към машинката, свиване на защитен термофитен машнон, евентуално измерване с OTDR - до 15-20 минути на точка). Сплайсване тези хора правят всеки ден по трасетата, а конектори биха монтирали само в крайни точки.

та в най-лошия случай един бързащ монтьор с една заварка може да добави до 0,25dB към фабричната стойност и общото затихване пак ще е под 0,5dB (е, ако е особено снощен или има желание,в инаги може да ти внесе повече). Тъй като в рамките на града разстоянията са доста малки и има доста излишен запас на динамичния диапазон на устройствата (поне от 3 децибела преди навлизане в гранични сотйности), това им идва тамън.

RL има значение за защита на активните устройства, тъй като определя каква мощност се връща към тях като ехо от всяка точка, където има преход стъкло-въздух-стъкло. За него винаги важи принципа на Мечо Пух: Колкото повече, толкова повече.

ето защо освен по-евтино е и технически по-смислено да се работи с фабрични конектори.

 

 

извинявам се за многословието. абе тия няма ли да ме земат на заплата дето им обяснявам в подробности дейностите?!

 

 

едит: лъки, въпроса е в това че дори да си играят с дни пак няма да постигнат нещо феноменално. вероятно си попаднал на някой много бързащ, тъй като им се плаща на количество. а откакто обявиха цените за домашни абонати чувам, че вече дори не си играят с OTDRите ами карат само на светене на диода на медийните конвертори. и бързат. не знам къде са ти налепили тиксо, но предполагам че е върху термофитното маншонче на заварката, за да ти попречат да огъваш влакното в края на това маншонче. аз поне така бих направил, а щом се е разлепило тиксото, значи е някво некачествено или е разтеглено от бързане. и аз бих предпочел термофитен машнон от кабела до пач-а, ама много скъпо (2 лева на метър със свиването ;) и иска занимавка, пък и предвидливост.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

@maina_pld - На N3 нямам такива проблеми с vbox-a. Зарежда много бързо. Явно, че при Кулбокс има нещо, но не е болка за умиране, ако е само това :)

 

@mobo - Благодаря за подробното обяснение! Наистина си за заплата. За инсталационната такса, която взимат и за рекламата, която правят, мисля, че е напълно нормално ако трябва и 3 часа да си играят на един адрес. Ако държат на името си, така е редно. Поне според мен де ;) Най-малкото, че връзките им с тиксо нямат естетически и сериозен вид. Тиксото буквално се беше разлепило и имах чувството, че ако дръпнех леко влакното, щяха наистина да звънят някой да идва да го оправя.

Link to comment
Share on other sites

Много зависи на кой сървър им е клипа. Те са над 10. Така че vbox-a в никакъв случай не може да служи за мярка. По едно и също време един клип може да го зарежда с 1-2 мб, друг със 100-200кб/с. Натовареността им е различна.

Edited by Vetim
Link to comment
Share on other sites

Някой ще може ли да пусне 1-2 теста ? Интересуват ме спийдтестове до Русе и Хасково ??

И ако може да кажете по кое време точно е пуснат теста за да знам в същото да си направя тестовете на сегашния доставчик :)

Edited by maina_pld
Link to comment
Share on other sites

Светлия , мерси много човек :) Тестовете са доста приемливи... Притесняваше ме "ms-a" защото в предните страници на повечето тестове които пускаха хората към Пловдив и София бяха с по 10 мс..... а моите от Ендълсофта са винаги 1-2-3 макс мс. и даже сървърите са на ITD ... сигурно проблема е бил в флаша на тестващите..... Сега тези които даде са супер приемливи особенно добре е ъплоуда като гледам... Аз на долнлоуд имам по голям тест но сравнение с всички тествове в темата по нисък ъплоуд за 35 кинта. Е естествено към Пловдив и София си ги хващам винаги 80-90 мбит/с ъп и долн... но предпочитам ситеметричната връзка към цяла България... значи и аз скоро може да ви стана колега :>

 

Интересно защо закънсението е почти еднакво.. Нали тфа е идеята на оптиката че трябва да има сипер нисък мс... а то е същото както при обикновенните кабели ?

 

577310860.png 577308408.png

Link to comment
Share on other sites

Интересно защо закънсението е почти еднакво.. Нали тфа е идеята на оптиката че трябва да има сипер нисък мс... а то е същото както при обикновенните кабели ?

 

Е как ще е по-нисък? Ти 1ms ли искаш да е до софия? Колко мислиш че е бавен LAN-a?

 

Ако трябва да ти изкарам през ADSL-a малко тестове да се порадваш на по-високо закъснение а има и по-зле - кабелните модеми.

 

Стигне ли до доставчика всичко е оптика оттам насетне. Няма как някой доставчик да има няколко гигабита и да не е по оптика (или няколко оптики). Разликата е само от теб до доставчика. А по LAN от теб до доставчика я има 1 ms я не - всичко е до брой рутери, дължина на кабелите и скоростта на светлината.

Link to comment
Share on other sites

Еми не съм наясно с нещата но знам ли...Както го обясняваш е ок ама аз просто гледам какво показват тестовете затова.. А и щом евентуално разликата в закъснението идва от пътя до доставчика то тогава наистина Кулбокса трябва да са с най ниското "ms". Незнам как точно да обясня но примерно връзката от София-Буграс е с по млако "ms" от Пловдив-Бургас ей това ми е интересно как се получава..

 

Иначе мен реално ме интересува какво ще е латенсито на играчите като си пусна ЦС сървър.. то там си зависи от доста неща но ако на тестовете имам по ниско "ms" с сегашния доставчик малко ми се губи смисъла на оптиката освен симетричната връзка.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Просто ако очакваш в ПЪТИ по-бърза реакция - забрави. Разликата няма да е от оптиката защото от теб до доставчика по LAN имаш 1мс закъснение и толкова имат и хората с Coooolbox, разлика може да има от доставчика ако връзката му с другите хора с които играеш е по-добра. Но скоростта на светлината е една и съща и при LAN и при оптика. Всичко опира до стабилност, максимална скорост и прочее. Защо настояваш че оптиката е по-бърза от LAN-a само не мога да си обясня. Оптиката им много плюсове но скоростта (закъснението) не е един от тях.

Link to comment
Share on other sites

Не настоявам че оптиката е по бърза... нали за това питам да се светна за нещата :)

 

разлика може да има от доставчика ако връзката му с другите хора с които играеш е по-добра.

 

Е това е нещото.. но май няма как да разбера дали е по добра връзката с другите без да пробвам.. за това гледам да изкопча няква информация от тестовете като сравнявам закъснението....

 

като цяло схванах идеята че разлика в скороста от това че е оптика няма :>

Link to comment
Share on other sites

Просто ако очакваш в ПЪТИ по-бърза реакция - забрави. Разликата няма да е от оптиката защото от теб до доставчика по LAN имаш 1мс закъснение и толкова имат и хората с Coooolbox, разлика може да има от доставчика ако връзката му с другите хора с които играеш е по-добра. Но скоростта на светлината е една и съща и при LAN и при оптика. Всичко опира до стабилност, максимална скорост и прочее. Защо настояваш че оптиката е по-бърза от LAN-a само не мога да си обясня. Оптиката им много плюсове но скоростта (закъснението) не е един от тях.

по принцип наистина оптиката би трябвало да е с по-малко закъснение, поне заради по-малкото точки с активни устройства в абонатната линия. теорията на оптиката FTTH е че връзката е абонат-суич-рутер-гейтуей-опорна мрежа, а на медта е абонат-суич-суич-суич-рутер-суич-......-суич-рутер-гейтуей-опорна мрежа или подобна. обаче суичовете само с оптични интерфейси са маса пари и затова се ползват нормални медни такива в комбинация с медийни конвертори във всеки край на оптиката. е именно от медийните конвертори идва немалка част от мотането, според мен. отделно в централата как са си подбрали оборудването и мултиплексорите към опорната мрежа и с какви закъснения са решили, че е нормално да се работи, си е загадка за всеки оператор.

 

напомням, че не съм кой-знае колко учен или практикувал, особено за активните устройства - само така изглеждам. ако някой има повече акъл и желание да сподели - винаги е добре дошъл.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Не знам дали, ако си прескоча рутера и вържа кабела директно в това РС ще има някаква разлика, не ми се рови много, много отзад в милионите кабелчета. Предполагам, че няма да има или най-много милисекунда.

 

А maina_pld, ако държиш много на това, просто си пусни и двете за един два месеца и ще имаш отговор на въпросите си, без кой знае какви разходи.

Link to comment
Share on other sites

Не знам дали, ако си прескоча рутера и вържа кабела директно в това РС ще има някаква разлика, не ми се рови много, много отзад в милионите кабелчета. Предполагам, че няма да има или най-много милисекунда.

 

А maina_pld, ако държиш много на това, просто си пусни и двете за един два месеца и ще имаш отговор на въпросите си, без кой знае какви разходи.

Добре, дай колко ти е пинга към различни бг сървъри в софия, Плд и т.н., само не от спийдтест :) .

Да отбележа, понеже се питаше за Нетгруп - към Пловдив, вкл. гейта пинга ми е средно 2-3 мс, към София, абв и т.н. вкл. сървъри които съм сигурен че са в софия, е средно 4-5 мс. През рутер минавам. Но по мои оценки рутера ми не вкарва повече от половин мс към пинга. Просто не усетих видима разлика откакто го сложих.

Да отбележа само, че съм в Кичука и където се намирам съм по-краен абонат, предполагам минавам през доста суичове.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Теди, пинга между два адсл модема на виваком ми е 78мс средно. Пинга между същите два адсл-а, но свързани във впн на кулбокски сървър е 38 мс средно :) Това стига ли ти? (София, Варна, сървъра е тук)

Link to comment
Share on other sites

@AlBundy, стига ми. На мен и 100 мс пинг ми стига :) . Работих на такъв тази година за няколко дни (на друг доставчик) и понеже не съм геймър, за моите неща пинга няма решаващо значение. Просто малко по-бавно реагира отварянето на сайтове, качването по FTP и т.н. Ако трябваше да качвам много файлове обаче, щях да се изнервя.

 

Но както се каза, пинга няма как да е много различен между оптика и ЛАН. Явно повечето суичове и рутери при медта не са от съществено значение в случая.

Link to comment
Share on other sites

580775184.png

580783966.png

580785243.png

 

CoolBox Free в офиса. Първи впечатления - в нас за 20 лв на лангейм е по-бързо отваря сайтовете. Иначе 6 MB/s свалям от арената.

Edited by AssassiN
Link to comment
Share on other sites

- Защо единичните услуги COOLNET (15 mbit/s) и COOLTV поотделно струват по 27 лв, а в пакета DUO тези 2 услуги струват заедно 24 лв, па и интернета е по-бърз (20 мбит/с).

- Какво представлява TV set top box-a им и телевизиите HDTV ли са или обикновенно DVB. Как се свързва set top box-a към телевизора - чрез HDMI или Scart?

- Как ще прекарат кабела към апартамента ми? EVROKOM и DCC използваха съществуващия коаксиален кабел на общата антена на сградата и само свързаха отвънка кутията в стената и ми доиде сигнал в жака зад секцията. Coolbox като са с оптичен кабел трябва ли да се пробиват или пилят отдолу врати и ще ми се мандахерца ли кабела им по пътя от входната врата до ТВ-то ми?

Edited by fashion_m
Link to comment
Share on other sites

- Защо единичните услуги COOLNET (15 mbit/s) и COOLTV поотделно струват по 27 лв, а в пакета DUO тези 2 услуги струват заедно 24 лв, па и интернета е по-бърз (20 мбит/с).

- Какво представлява TV set top box-a им и телевизиите HDTV ли са или обикновенно DVB. Как се свързва set top box-a към телевизора - чрез HDMI или Scart?

- Как ще прекарат кабела към апартамента ми? EVROKOM и DCC използваха съществуващия коаксиален кабел на общата антена на сградата и само свързаха отвънка кутията в стената и ми доиде сигнал в жака зад секцията. Coolbox като са с оптичен кабел трябва ли да се пробиват или пилят отдолу врати и ще ми се мандахерца ли кабела им по пътя от входната врата до ТВ-то ми?

 

Too many questions...

Link to comment
Share on other sites

Това за колко време ти отваря сайтовете зависи най-вече от компютъра, системата , браузера, рутера и самия сайт!

 

Да не забравяме и времето от денонощието. Всичко работи значително по-бързо между 3 и 6 сутринта/нощта... то изобщо освен мен други будни има ли ? :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Да не забравяме и времето от денонощието. Всичко работи значително по-бързо между 3 и 6 сутринта/нощта... то изобщо освен мен други будни има ли ? :bgrin:

Не забравяй, че аз винаги съм буден по това време. Този период е точно между прибирането ми от работа и сядането на масата с хапване и пийване. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Не забравяй, че аз винаги съм буден по това време. Този период е точно между прибирането ми от работа и сядането на масата с хапване и пийване. :lol:

 

Ти чийтваш, щото не ползваш Българско ISP... то и аз не ползвам такова според akamai.net (или едни техни клиенти) или поне нашата махала е немска територия по техни данни ама това е друга тема :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...