Jump to content
BulForum.com

PayPal


po_taka

Recommended Posts

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

Не е баш по темата за PayPal, но имай предвид, че не винаги tracking номерата на Royal Mail показват правилно за пратките, има случаи, когато пратката е доставена, но ако се гледа в техния интернет сайт там показва, че пратката все още пътува. Мисля, че ако се провери в пощенски клон, а не онлайн ще може да се даде точна информация (само предполагам, не съм сигурен).

В случая със samkijot ми се струва, че прибързваш с разправиите. Не можах да разбера - от тази посредническа фирма са ти казали, че със сигурност не е получавана таква пратка до момента, така ли? Или че не могат да ти кажат дали е получена или не е?

Според мен ако се ползват услугите на такива посреднически фирми трябва да се приеме, че е на собствен риск и все нещо може да се обърка.

Иначе какви са точно првилата на ebay/paypal - като купуваш от ebay и плащаш с paypal някъде записано ли е, че се предполага, че се очаква ти лично да получиш пратката на твоя собствен адрес. Примерно как ще може да дадеш оценка на продавача колко бързо е изпратил пратката и в какво състояние е била, ако някой друг ти получава пратките и се подписва.

Link to comment
Share on other sites

Иначе какви са точно првилата на ebay/paypal - като купуваш от ebay и плащаш с paypal някъде записано ли е, че се предполага, че се очаква ти лично да получиш пратката на твоя собствен адрес. Примерно как ще може да дадеш оценка на продавача колко бързо е изпратил пратката и в какво състояние е била, ако някой друг ти получава пратките и се подписва.

 

До колкото знам не.

Посредническите фирми (поне тази с която аз работя) също проследява пратката и те известява, когато тя е получена в техния склад.

Link to comment
Share on other sites

 

В случая със samkijot ми се струва, че прибързваш с разправиите. Не можах да разбера - от тази посредническа фирма са ти казали, че със сигурност не е получавана таква пратка до момента, така ли? Или че не могат да ти кажат дали е получена или не е?

 

когато пратката пристигне на посочения от мен адрес, статуса на моята поръчка в техния сайт се променя на "депо лондон". досега съм купил няколко неща по този начин(поради липсата на доставка извън UK). едната я получих, другата пътува за България, но с третия артикул не е ясно какво става.

Link to comment
Share on other sites

Изчакай още малко.

Случвало ми се е изпращача да забрави да напише ID-номера  и тогава съм бил в неведение за пратката, докато не пристигне в склада в Пловдив.

Link to comment
Share on other sites

Изчакай още малко.

Случвало ми се е изпращача да забрави да напише ID-номера  и тогава съм бил в неведение за пратката, докато не пристигне в склада в Пловдив.

 

... като го питах дали точно е изписал адреса с това ID накрая, той ми потвърди, че каквото съм му дал като адрес, това е и написал на пратката.

Link to comment
Share on other sites

Че понякога има пропуски - има, но мога да те уверя, че хората са коректни и максимално услужливи.

Досега (да чукна на дърво) нямам изгубена или повредена пратка.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

paypal/ebay отсъдиха в моя полза и ми възстановиха парите ... като основание беше упоменато, че проследяващия номер не предоставя информация за доставка на стоката. това, за което и аз настоявах - "доказателство за доставка" ... не знам какви са процедурите при Royal Mail, но го изчаках най-акуратно 3 дни, след като ми каза, че има право да предяви претенции към пощите за изгубена пратка(15 работни дни след постъпване на пратката при тях). за това време не е написал и един ред да ми каже какво става, а на мен вече ми писна да се занимавам при положение, че не съм искал връщане на сумата, а получаване на стоката, но в крайна сметка вече стана почти месец откакто съм я платил ... а аз още веднъж се убеждавам, че при ebay/paypal купувачът е максимално фаворизираната страна при споровете. значи ако имаше proof of delivery, което да показва, че пратката е получена на посочения от мен адрес, топката щеше да е в моя двор.

Link to comment
Share on other sites

Както ти и казах ще е в твоя полза . Случвао м исе е лично на мене обаче , има " proof of delivery " обаче не е доставено на мене . Тогава вече Paypal отсъжда в полза на продавача , като най-често дават възможност за Refund ako върнеш стоката на продавача .За целта ти трябва да представиш Proof че му е доставената пратката обратно . Мисълта ми че ако има прооф получил или не гориш.

Link to comment
Share on other sites

Дам, винаги купувача е с предимство.

Случвало ми се е да връщам пари, само защото тракингите на нашите БГ пощи не могат да се проследят извън България (за голяма част от страните в EU) и няма как да разбера дали наистина купувача не е получил пратката.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

За PayPal като плащаш за покупка на стока винаги ли си защитен като купувач ако нещо се обърка? Питам във връзка с конкретен случай, който имах наскоро. Купих нещо през ebay, и платих веднага с PayPal. Обаче след малко гледам продавачът ми е върнал плащането и после ми пише, че се бил объркал - той бил написал безплатна доставка, пък ebay ми взело пари за доставка. И продавачът ми казва - ще ти изпратя фактура през PayPal на по-ниска обща цена, без разходи за доставка. Прати ми тази фактура, там пишеше в описанието вида на стоката, но никъде нямаше препратка за връзка със сделката в ebay. А в ebay си стои отбелязано, че направеното от мен плащане е върнато, т. е. ако се гледа само ebay излиза, че не е платено. Аз се чудех дали да платя тази фактура в PayPal, но не го направих и сега не мога да разбера дали е трябвало да я платя без да се притеснявам.

Link to comment
Share on other sites

А защо просто не направиш нова покупка през ибей? Продавача да си оправи доставката да е безплатна и готово :)

Link to comment
Share on other sites

Аз си комуникирах с продавача, предложих му втори път да му платя през ebay, казах му, че нямам проблем да дам повече пари само и само за да може плащането да се отрази в ebay. Той обаче не искаше така, прати нова фактура през paypal, каза ми, че било едва ли не същото, щом плащането минавало през paypal и двете страни били защитени от paypal - той като продавач и аз като купувач. И аз сега не знам дали е бил прав или не.

Link to comment
Share on other sites

Просто се е опитал да те измами, хубавото е, че не си се съгласил. От доста време върви този вид измама, правят го защото трудно се доказва пред пейпал подобен вид сделки.

Link to comment
Share on other sites

Аз си комуникирах с продавача, предложих му втори път да му платя през ebay, казах му, че нямам проблем да дам повече пари само и само за да може плащането да се отрази в ebay. Той обаче не искаше така, прати нова фактура през paypal, каза ми, че било едва ли не същото, щом плащането минавало през paypal и двете страни били защитени от paypal - той като продавач и аз като купувач. И аз сега не знам дали е бил прав или не.

 

Просто го заеВи. Или да си пусне нов търг, или си го купи от друг продавач.

Link to comment
Share on other sites

Аз си комуникирах с продавача, предложих му втори път да му платя през ebay, казах му, че нямам проблем да дам повече пари само и само за да може плащането да се отрази в ebay. Той обаче не искаше така, прати нова фактура през paypal, каза ми, че било едва ли не същото, щом плащането минавало през paypal и двете страни били защитени от paypal - той като продавач и аз като купувач. И аз сега не знам дали е бил прав или не.

За каква сума е стоката?Когато се продават неща в ebay, се плаща % от сумата на която си продал артикула, като такса към ebay (да не се бърка с таксата за пускане на обява в ebay).Може да е искал да не плаща тази такса, ако сумата е голяма.

Принципно си защитен от paypal и ако купувача няма тракинг, който да доказва, че си получил стоката, paypal ще ти върне парите.

Link to comment
Share on other sites

Сумата беше малко под 150 евро, продавачът беше от Западна Европа. Сега не го знам човека, може да е бил добронамерен, беше с много малък рейтинг в ebay, но аз нещо не му разбрах идеята. От ebay или от paypal съм защитен, т. е. ако има нещо, към кого трябва да се обърна?

 

Примерно ако беше станал проблем и ги питам ebay си представям аргументите на продавача. Той ще каже - ето, виж, в ebay ясно си личи, че аз съм ти върнал парите. И аз ще кажа - да де, ама нали ти после ми прати фактура през paypal и аз ти преведох сумата, като в описанието на транзакцията пише, че става въпрос за дадена стока. От ebay могат да кажат - нас не ни интересува, вие сте се договорили извън нас.

 

Или ако питам paypal какво да им кажа - един човек ми прати фактура през вашата система, там си пише в описанието за каква стока става въпрос, аз му платих с paypal, ама стоката не пристигна. И от paypal какво ще кажат? Предполагам ще кажат - ние какво да направим?

 

Та искам да разбера каква е точно тази защита на paypal - обвързана ли е с покупки от ebay или е достатъчно плащането да е направено през paypal дори и да няма нищо общо с ebay?

Link to comment
Share on other sites

Ей хора направо ви се възхищавам откъде ги знаете тия неща PayPal, ebay ...

 

Миналата седмица си регистрирах дебитната карта в PayPal едвам едвам... Банковата служителка май и не беше чувала за такова чудо... Добре, че беше началничката та със сетни усилия успях да регна картата, поличих пин кода в извлечението и сега всичко е ок.

 

Може ли някой да ми кажа, как да продавам в Ибей и парите да ми идват в PayPal (съжалявам ако въпроса е тъп)

 

Поздрави,

Бистра

Link to comment
Share on other sites

 

Та искам да разбера каква е точно тази защита на paypal - обвързана ли е с покупки от ebay или е достатъчно плащането да е направено през paypal дори и да няма нищо общо с ebay?

 

Въпреки, че Пейпал отдавна е интегриран в Ибей, може да си спокоен, тъй като Пейпал си имат отделна защита за купувача, дори и да не си купувал в Ибей. Ако кореспонденцията ти с въпросния продавач е била чрез съобщителната система на Ибей - тогава пък е още по-лесно за теб, тъй като тази кореспонденция във всеки момент може да се прочете от съпорта на Ибей, понеже това си е тяхна вътрешна система за комуникация. Разбира се на теб не ти пречи да представиш копие от тази кореспонденция и пред Пейпал ако случайно възникне допълнителен проблем...все пак и двете са на един собственик... :))

 

@Бистра, щом вече имаш регистрирана карта в Пейпал, значи си минала през теста "фиктивно теглене и връщане на парите от Пейпал". От тук нататък ти остава единствено да обвържеш пейпал-акаунта си с другия в Ибей и готово - след това всичко ще се случва автоматично.

 

Ако не знаеш как да го направиш - влизаш си в Ибейския акаунт, цъкваш на "Account", после от подменюто вляво избираш "PayPal Account" и след това си попълваш каквото трябва.

f69b7b8a4a8315ec.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ей хора направо ви се възхищавам откъде ги знаете тия неща PayPal, ebay ...

 

Миналата седмица си регистрирах дебитната карта в PayPal едвам едвам... Банковата служителка май и не беше чувала за такова чудо... Добре, че беше началничката та със сетни усилия успях да регна картата, поличих пин кода в извлечението и сега всичко е ок.

 

Може ли някой да ми кажа, как да продавам в Ибей и парите да ми идват в PayPal (съжалявам ако въпроса е тъп)

 

Поздрави,

Бистра

 

Регистрираш се в PayPal и eBay.

Плащаш месечна такса на eBay и продаваш. За всяка продажба ти се отдържа комисионна от страна на eBay + някакви центове за листване .

 

 

Turn off this option! iPhone Turn off this option!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Само за информация, преди няколко дни получих служебно съобщение от ebay, че въпросната обява е премахната (тази обявя, където по-горе се чудех дали да я плащам). Предполагам е имало нещо нередно, профилът на продавача вече не съществъва, явно са му го изтрили. Та в това съобщение както обикновено пак си казват, че транзакциите, които са направени извън ebay не се покриват от тяхната Money Back Guarantee програма.

 

Благодаря за отговорите за paypal, искам пак да питам за тяхната защита за купувача, за да ми стане още по-ясно. Взимам за пример супер екстремен измислен случай. Значи няма ebay, няма amazon, няма китайски сайтове и други платформи за онлайн търговия. Приемаме, че по частен път съм разбрал, че някакъв човек във Франция продава хард диск. С него се чуваме по телефона, няма никакви имейли или скайп съобщения, телефонните разговори не се записват, т. е. няма никави следи от комуникацията между нас. Той продава, аз купувам, разбираме се да му платя с paypal, той ми праща фактура, като в описанието пише, че става въпрос за хард диск (модел и други детайли).

 

Ако нещо се обърка и аз не получа този хард диск по някаква си причина мога ли да имам претенции към paypal да ми възстановят сумата на основание само защото продавачът се е съгласил да му бъде платено през paypal и аз съм направил плащането през paypal?

Link to comment
Share on other sites

Да, макар че в описания случай е трудно да се установи кой - прав и кой - крив. Затова все пак е добре да има някаква писмена кореспонденция, а не само телефонен разговор и в такива случаи е добре да се изисква поне 'тракинг' на пратката.

Link to comment
Share on other sites

Само за информация, преди няколко дни получих служебно съобщение от ebay, че въпросната обява е премахната (тази обявя, където по-горе се чудех дали да я плащам). Предполагам е имало нещо нередно, профилът на продавача вече не съществъва, явно са му го изтрили. Та в това съобщение както обикновено пак си казват, че транзакциите, които са направени извън ebay не се покриват от тяхната Money Back Guarantee програма.

Имах подобен случай преди няколко месеца. Бях платил една карта памет, продавача имаше 100% положителен рейтинг, регистрация от 2005-та година.

По някаква причина (очевидно краден профил), профилът беше изтрит. Писах до съпорта да ми възстановят сумата. След 3 дни ми я възстановиха, като причина за възстановяването посочиха, че нямат доказателство от продавача, стоката да е била изпратена (трекинг номер).

Link to comment
Share on other sites

Та искам да разбера каква е точно тази защита на paypal - обвързана ли е с покупки от ebay или е достатъчно плащането да е направено през paypal дори и да няма нищо общо с ebay?

 

защитен си. независимо дали купуваш през ebay или плащаш директно за стока/услуга през paypal. плащал съм за стока директно с paypal, без да уточнявам какъв е вида на стоката. формата е проста - "плащане за стоки/услуги" или "изпращане на пари на ..." ... само не съм сигурен какъв е периода, в който можеш да предявиш претенции, в случай че стоката все още не е пристигнала при теб. май бяха 45 или 60 дни, но не съм съвсем сигурен.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...