Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Нашите - наш'те

Какво - к'во

педераст - пе'ерас'

 

Пише се наште.

 

Аз съм българче. Обичам

наште планини зелени,

българин да се наричам –

първа радост е за мене.

Link to comment
Share on other sites

Между мерената и разговорната реч има доста разлика - в случая Пешо е прав.

 

 

Едит: Ако не съм достатъчно ясен - в стихотворението се пише без апостроф, а в изречението "Хайде наш'те" - с апостроф.

 

 

П.П. В стихотворение често може да срещнеш например "във моето сърце" - пак по същата причина, заради която Вазов не е използвал думата "нашите".

Link to comment
Share on other sites

Бая си се постарал с търсенето...:P...но точно пък заглавия на статии, писани от спортни журналисти не могат да ме убедят в противното. eusa_naughty.gif

Link to comment
Share on other sites

Видене, мога да ти извадя много повече примери на спортни издания с потресающи правописни, синтактични и какви ли още не грешки (като например Аржентина, наречена "селесао" в gong.bg). Граматическото правило е, когато се съкращава по този начин дума да се пише апостроф! Може и да ми извадиш 15 теми от teenproblem.net, където дечурлигата се оплакват от родителите си, това няма да промени граматическото правило.

 

Аре и от мен подобен пример.

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

Бая си се постарал с търсенето...:P...но точно пък заглавия на статии, писани от спортни журналисти не могат да ме убедят в противното. eusa_naughty.gif

 

 

Видене, мога да ти извадя много повече примери на спортни издания с потресающи правописни, синтактични и какви ли още не грешки (като например Аржентина, наречена "селесао" в gong.bg). Граматическото правило е, когато се съкращава по този начин дума да се пише апостроф! Може и да ми извадиш 15 теми от teenproblem.net, където дечурлигата се оплакват от родителите си, това няма да промени граматическото правило.

 

Аре и от мен подобен пример.

 

 

Момчета, просто взех първите излезли резултати от гугъл, нямам време за повече търсене. Ако вие мерак напишете ХАЙДЕ НАШТЕ и вижде колко страници с резултати излизат. laughing.gif

 

 

Пеше, правилото ми е добре известно, но при тази дума не мисля че се прилага. Точни дефиниции не мога да дам и аз. Но наште и ваште апосторофи не би трябвало да имат. Може и да бъркам естествено, ама трябва Наско да дойде и да каже! laughing.gif

Link to comment
Share on other sites

Пешо и Мидекс са прави. Пише се с апостроф. В мерената реч се допускат такива изключения заради запазването на ритъма.

 

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84

 

 

Уикито не е добър източник, но в случая върши работа :)

Link to comment
Share on other sites

Пешо и Мидекс са прави. Пише се с апостроф. В мерената реч се допускат такива изключения заради запазването на ритъма.

 

http://bg.wikipedia....%80%D0%BE%D1%84

Уикито не е добър източник, но в случая върши работа :)

 

Тука мен не можеш ме съгласи. И напомням че говорим специално за наште и ваште. Ще трябва да се разровим tounge.gif

Link to comment
Share on other sites

Тъй като има известна вероятност и Виден да е прав (макар и минимална :evil), предлагам да пуснем запитване до Владко Мурдаров - оня знае всичко. :))

Link to comment
Share on other sites

Тука мен не можеш ме съгласи. И напомням че говорим специално за наште и ваште. Ще трябва да се разровим tounge.gif

 

Едно не може да му се отрече на Виден - упорит е :P И не се дава лесно...

Link to comment
Share on other sites

Пичове, да ме прощавате, ама знаете добре какво и как се пише в Уикипедията. Аз разчитах Наско да знае със сигурност, но щом е търсил там и той има съмнения. Трябва да открием нещо свясно ph34r.gif

Link to comment
Share on other sites

Искам и аз да се изразя! (Което ми напомня едно любимо интервю. :wub: )

 

http://www.youtube.com/watch?v=LWdfg7KLHzI

От този "чист българин" започвам да си бъркам и без това слабия български език.

Обаче, тъй като съм си учила родната реч сравнително късно, имам още хубави спомени по нашата граматика.

 

"Наш'те" се пише с апостроф. То представлява междуметие на притежателно местоимение. Имаме такива междуметия, които са именно от притежателни местоимения.

Самото притежателно местоимение е "наш", членуваната му форма е "нашите". В нашия език имаме правило, което твърди, че всяко местоимение се членува по определен начин, в зависимост от рода, числото и вида на характеризиращия го член (неопределителен или определителен). Повече за тези местоимения тук. Освен това, в българския език имаме и още нещо - нямаме буквосъчетание "шт" в дума. Имаме буква по темата, но тя е съвсем друга бира. :beer:

Link to comment
Share on other sites

наш'те, ваш'те (не се допускат при офиц. документация)

 

 

 

Виден не го топли официалната документация - той иска да разбере при разговорната реч, изразена в писмена, дали на наш'те и ваш'те се слага апостроф.

Link to comment
Share on other sites

45 годишната даскалка по български език е права.

 

В офиц. документация изобщо не присъстват думите. Това казвам. А в разговорната реч се пише с апостроф. Точно това съм написал дядо Мидекс!

Link to comment
Share on other sites

Уикито не е добър източник, но в случая върши работа

На пунктуален ли ше ми се прайш бе, ефри?

Link to comment
Share on other sites

Видене, в случаят става дума за далеч по-прозаични неща от бирата и шкембето, така, че просто отстъпи....

Link to comment
Share on other sites

Български правописен речник, БАН, 2002-ра, Редакция 2008-ма:

наш'те, ваш'те (не се допускат при офиц. документация)

 

Ето това е вече друга работа! Браво, Ванчо, изяснихме тоя екзистенциален казус! laughing.giflaughing.giflaughing.gif

 

Уикито не е добър източник, но в случая върши работа

На пунктуален ли ше ми се прайш бе, ефри?

 

Редник, свободно.

 

post-12-1236941276.gif

 

 

Видене, в случаят става дума за далеч по-прозаични неща от бирата и шкембето, така, че просто отстъпи....

 

 

Тука не става въпрос за атаки и отстъпления, аз искам да знам кое е вярно. Защото за мен е важно.

 

Не си казал ден за профилактика още. tounge.gif

Link to comment
Share on other sites

Ето това е вече друга работа! Браво, Ванчо, изяснихме тоя екзистенциален казус!

 

Не мога да повярвам... Виден се съгласи... отивам да обърна нещо по случая :P :lol:

 

 

PS: Продължавам да се учудвам от афинитета на Triti към ромите... почвам да си мисля че има някакви роднински връзки... такова любопитство на темата просто ей тъй не вярвам да е...

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Хайде да не спамите тука за глупости - има тема по въпроса. Създавате ми работа за уикенда ли, какво? ph34r.gif

 

Преместил съм ви философските съждения в съответната тема - развивайте ги там. Тази знаете за какво е.

Link to comment
Share on other sites

Хайде да не спамите тука за глупости - има тема по въпроса. Създавате ми работа за уикенда ли, какво? ph34r.gif

 

Преместил съм ви философските съждения в съответната тема - развивайте ги там. Тази знаете за какво е.

 

Нестандартен въпрос - защо нашите 4 поста са "спам за глупости", а вие като си обсъждахте как се пише на'ште беше всичко наред?

Link to comment
Share on other sites

Нестандартен въпрос - защо нашите 4 поста са "спам за глупости", а вие като си обсъждахте как се пише на'ште беше всичко наред?

 

Защото беше нестандартен въпрос, който изяснихме в рамките на няколко поста, без да пишем трактати на тема цигани, за които въпроси не са задавани! Ако не си го водял това иди пак прочети.

Link to comment
Share on other sites

Защото беше нестандартен въпрос, който изяснихме в рамките на няколко поста, без да пишем трактати на тема цигани, за които въпроси не са задавани! Ако не си го водял това иди пак прочети.

 

Кой е задал въпроса?

Link to comment
Share on other sites

Кой е задал въпроса?

 

Аз го зададох на Пешо (защо е сложил апостроф) и оттам се започна разнищването, като накрая се стигна до някакъв адекватен отговор от официален източник. Ако не си чел - върни се назад и чети, вместо да продължава спама тук.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...