Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ние сега сме с на тефал, големия, с двете нива.

Жената много го харесва, защото спря да се занимава много с картофите :) слага и забравя, не виси да им бае. На мен ми харесва да си правя пилешко в него, издухва всички мазнини от кожата и става много хрупкава. Също и свински мръвки със сосове стават по-меки и сочни в него, ако спреш на време. И не са така мазни като пържениете - наблъскани с олио от пърженето, а и подправките остават по тях, не падат в тигана.

Обаче за да приготвиш 2 яденета е малко криво, защото трябва да изчакаш първото, и то после седи в уреда, докато се приготвя второто на горния "етаж". Гледам например този на InstantPot двойния и ми харесва как там може да станат едновременно и да не чакаш и времето е по-малко и двете яденета стават едновременно.

Но пък са изкарали комбиниран мулти/фрайър - та не знам. Зарибително изглежда, още повече, че почти никога не правим 2 неща на сегашния. Просто използвам, че кошницата е по-голяма и става много храна на един път

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, mIRCata said:

В смисъл 2 устройства от марката или ползваш някакво комбинирано?

И аз съм с две устройства на Instant Pot. Сега ще кажа нещо което май не се случва тук. Напълно съм съгласен с Виден.... :lol:

 

Честно казано Air fryer-а го ползвам много повече от тенджерата. Даже в момента е на безбожно ниска цена:

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B08SR2VJG1/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

Ако нямаш такова устройство, изобщо не го мисли. Мятай се смело на модела който сложих. Направо ще се родиш с него. Лошото е, че все пак си има миризми от готвенето. Хубавото е, че са многократно по - малко в сравнение с всичко друго.

 

По отношение на керамичните slow cookers. Имам такъв който се води едно то най - доброто на пазара. Модел на crock pot. Да ти кажа ползвах го само два пъти. Прекалено много омирисва апартамента. Ако имаш някаква тераса или кухнята да ти е някъде отделно би бил много добър уред. Не ти трябва обаче понеже тенджерата на Instant Pot има същите функции. Иначе целият съд е керамичен. Не е истина колко тежи. Даже като го слагам в миялната я придържам да не се счупи докато е изнесена навънка...

 

По отношение на тенджерите. Задължително ти трябва такава с опция да готвиш под налягане. Много бързо и вкусно стават доста от нещата. Марката е Instant Pot.

Аз имам този модел и го ползвам вече няколко години. Тенджерата е от неръждавейка. Можеш да я ползваш освен в тенджерата в фурна, на контлон и т.н.

https://www.amazon.co.uk/Instant-Pot-Electric-Pressure-Stainless/dp/B00OP26T4K/ref=sr_1_3?crid=O7ML56A73IP5&keywords=instant+pot&qid=1657694722&smid=A3P5ROKL5A1OLE&sprefix=instant+pot%2Caps%2C223&sr=8-3

 

Има всякакви режими. Може да се ползва и като slow cooker. Може без да е под налягане. Може само да притопля и какво ли още не. На тази цена е...

Видях, че вече има и по - нов модел. Малко повече функции и са променили малко изпускането на парата когато готовиш под налягане. Не мога да преценя дали си струва разликата в парите. По - скоро не.

https://www.amazon.co.uk/Instant-Pot-Electric-Pressure-Sterilizer/dp/B083KM6BZS/ref=sr_1_5?crid=O7ML56A73IP5&keywords=instant+pot&qid=1657694722&smid=A3P5ROKL5A1OLE&sprefix=instant+pot%2Caps%2C223&sr=8-5

 

И вече ако искаш всичко в едно:

https://www.amazon.co.uk/Instant-Pot-Multicooker-Sousvides-dehydrates/dp/B08VNPVFWW/ref=sr_1_4?crid=O7ML56A73IP5&keywords=instant+pot&qid=1657694722&sprefix=instant+pot%2Caps%2C223&sr=8-4

 

Това нещо идва с 2 капака и има функция на всичките уреди в едно. Лошото е ако искаш да готвиш 2 неща едновременно. Няма как когато е един уред. Зависи и колко храна приготвяш. Може би ще ти е по - добре да ги вземеш като 2 отделни уреда. Цената идва на кантар. Лошото е, че заемат място в кухнята. Доста обемни са. Много ми харесва, че при тенджерата под налягане, няма миризми. Когато трябва да изпусна парата, го правя под аспиратора и бавно. Забравих да уточня за тенджерата. Според какво готвиш, отгоре слагаш капак или не. Ако не сложиш си работи в режим все едно си сложил тенджера върху котлон. Когато сложиш капака имаш една врътка с която да запечаташ тенджерата херметически и да работи под налягане или да е отворена и да си излиза парата. Когато е под налягане, трябва и съответната програма да е избрана. Имаш опция за това колко да е голямо налягането, за времетраене и т.н. Тенджерата е в с няколко степени на защита и е безопасна. Единствено парата трябва да внимаваш. Ако си я вземеш ще ти кажа как най - лесно става.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotora said:

Аз мислех да взимам air fryer на xiaomi, Но се отказах. Не виждам смисъл за момента от такова нещо. 

В голяма грешка си. Това след като го взех се превърна в най - използваният уред в кухня. Дори "варени" яйца правя в него.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mIRCata said:

То ако ще гледаме пот-вете, трябва да доведа цялото войнство +/- каката, че според кога, може да е на село при баба си :)


Па много ясно, че ще дойдете всички, що за простотия слакърска да помислиш нещо различно :laughing1:
 

1 hour ago, kotora said:

Аз мислех да взимам air fryer на xiaomi, Но се отказах. Не виждам смисъл за момента от такова нещо. 


Бегай с тия глупости - Instnant pot  и нищо друго! 

ЕДИТ: ЩОТО ВСИЧКО ДРУГО Е ПРОБВАНО И НЕ МОЕ ГО ДИГНЕ ПРЕД ТИЯ

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, kotora said:

А защо точно тази марка? Има air fryer-и на Ninja примерно, които имат много добри ревюта 

Хвалят ги според ревютата. Виж им обаче цените. От друга страна на Instant Pot всичко просто си работи. Купих и на няколко колеги. Няма един който да е имал дори и малък проблем с тях. Тук във форума също има не малко техни потребители. Пак е същата работа. На Ninja може и да са хубави, но са на двойни цени. Не получаваш двойно качество или нещо кой знае какво повече в тази цена.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, netrootbg said:

В голяма грешка си. Това след като го взех се превърна в най - използваният уред в кухня. Дори "варени" яйца правя в него.

+1 за air frier–а, имаше същият ефект вкъщи :))
Сега взех на майка ми преди месец, и тя също е много доволна.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, netrootbg said:

 

И аз видях, че сега имат нов модел с мулти/слоу кукър + фраър. Единствения минус на това е - точно, че не може 2 неща на едно - примерно мръвки и картофи/зеленчуци. Ама се преживява - тигана и печката са винаги под ръка.

Иначе и двете машини да ги имаш, въпроса е колко ще се ползват. Но определено се замислям за такъв уред - оценявам, че пести време като време на готвене, пести и време на някой да виси до печката да готви. Виждам сега как е само с фрайъра.

Отделно, че май са и по-икономични, и храната е по-хубава и здравословна - без много добавяне на мазнини и пържене.

Виден трябва да зариби половинката ми, че да не ми го направи шапка първосигнално ако се появи неочаквано в къщи, преди да го оцени :lol:

 

3 hours ago, netrootbg said:

Даже виж по-новия модел. В момента е супер сделка с -30% разликата е 10 лв. И е с по-голям капацитет и май още повече са подобрили изпускането на пара и може да ползваш вътрешния съд като нормална тенджера на печката

https://www.amazon.co.uk/s?k=Instant+Pot+PRO+CRISP&crid=1WSRPR32XBS7N&sprefix=instant+pot+pro+crisp%2Caps%2C121&ref=nb_sb_noss_1

Проблема е вкарването в Бг - май и мито и т.н ще му праснат. Тук е 600 лв

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

И двата уреда доста помагат за здравословно готвене. Особено голяма е разликата с air fryer-а. Там всичката мазнина си пада отдолу под мръвките. Ако имаш място би било по - добре 2 отделни да си вземеш. Като цена излиза същата работа.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mIRCata said:

Даже виж по-новия модел. Разликата е 10 лв. И е с по-голям капацитет и май още повече са подобрили изпускането на пара и може да ползваш вътрешния съд като нормална тенджера на печката

https://www.amazon.co.uk/s?k=Instant+Pot+PRO+CRISP&crid=1WSRPR32XBS7N&sprefix=instant+pot+pro+crisp%2Caps%2C121&ref=nb_sb_noss_1

Това обаче е моделът с 7,6 литра тенджера. Не знам дали осъзнаваш колко е голям.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с 8 литровата и никога не бих взел по-малка. Разбира се аз не съм пръч пергишин, а имам 4 членно семейство.. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, netrootbg said:

Това обаче е моделът с 7,6 литра тенджера. Не знам дали осъзнаваш колко е голям.

Като размери го дават 38-38. Като се има предвид, че тефалския ми актифрай е грубо 34 на 47.... Само килограмите са му множко - 16 кила цялото нещо. Това трябва да го оставя някъде и да не мръдне повече :)

Пък ние сме 4 човека. Голямото събира и много и малко. А като поканя и гости, няма да готвя на части :)

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mIRCata said:

Като размери го дават 38-38. Като се има предвид, че тефалския ми актифрай е грубо 34 на 47.... Само килограмите са му множко - 16 кила цялото нещо. Това трябва да го оставя някъде и да не мръдне повече :)

Пък ние сме 4 човека. Голямото събира и много и малко. А като поканя и гости, няма да готвя на части :)


Слакър - голямото или нищо е истината. Решаваш дали ще го вземеш с фрайъркапака или не. Аз го купих преди да излезе комбото и си имам отделен фрайър. Абе като дойдете всичко ще ти покажа 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, RaptoR said:

Аз съм с 8 литровата и никога не бих взел по-малка. Разбира се аз не съм пръч пергишин, а имам 4 членно семейство.. 

Как прецени колко храна приготвям?

Link to comment
Share on other sites

Има, защото ако следва хранителен режим за трупане на мускулна маса, за един ден може да изяжда повече храна от 4 членно семейство.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, w00x said:

Има, защото ако следва хранителен режим за трупане на мускулна маса, за един ден може да изяжда повече храна от 4 членно семейство.

То и за отслабване се яде много. Ама как да му го обясня.

 

Само за справка. Нормално на ден приготвям над килограм месо в приготвено състояние. Другите неща и те не са малко. Сега малко почивка, че е лято, но скоро пак.

Link to comment
Share on other sites

Магазин или склад, откъдето да си закупя каменна вата за външна изолация на къща, да могат да ми я докарат до адрес, заедно със лепила, шпакловки и всички други ундурми?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, RaptoR said:

Абе като дойдете всичко ще ти покажа 

Трябва да кажеш какво пие жена ти, повтарям жена ти, не ти. Какъв шоколад харесват децата и да се разберем за време.

Ти получаваш удоволствието да слаквам у вас :rofl:

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mIRCata said:

Трябва да кажеш какво пие жена ти, повтарям жена ти, не ти. Какъв шоколад харесват децата и да се разберем за време.

Ти получаваш удоволствието да слаквам у вас :rofl:

 

Шма научиш да летя :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...