Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

10 hours ago, Mockingbird said:

Нема нужда господа всичкоразбирачи, ще си ходя проЗт и не знаещ….


Явно ще е така, Митаче... Само не си тургай алуминий на твойта къща... :effemine2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

@RaptoR Заръчах ПВЦ, стандартно отваряне. Вслушах се в думите ти, и тези на Теолинопластаджията. Това, което научих днес е, че има възможност, когато двата прозореца се отварят, по срадата да няма греда. Това наполвина изпълнява желанието ми и замества плъзгащите. 2 стандартни комарника, които по същия начин се захващат един за друг. Алуминиев перваз отвън. Изглежда, че в последствие ще трябва да си направя коффраж и да си оправя вътрешния перваз. Това е друга тема. Някъв съвет, преди да са взели мерките, да дадеш?

Link to comment
Share on other sites

Няма как да давам съвет на изпълнителите аз, иначе аз щях да ти правя терасата. Следи да не се осерат и всичко да е добре уплътнено, така щото да не ти тече после... 

Link to comment
Share on other sites

Пак съм аз :)

 

Какви косачки ползвате? Искам да купя на майка някаква, така че не трябва да е тежка. Площта е около полвин декър. Не е особено равна, защото е градина, не е морава.

Сега започвам да чета, така че за момента нищо не знам.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, vikktor said:

Пак съм аз :)

И аз :lol: 
Има ли дървета, храсти или други пречки за евентуален кабел? Квадрат, правоъгълник ли е?
Преди косях около 500кв.м сега е около 800кв.м без да събирам в коша и да изхвърлям. Тъй като съм скаран с ДВГ и е материя, която не искам да уча имам само уреди на ток.  
Преди 7++ години купих евтин Green tools 30см мисля 1200вата от Кауфланд. След толкова време се предадоха четките, които са сменени. 
Плюсове:
- Лека е за работа и разнасяне
- Нагласяш желаната височина, натискаш копчета и започваш

Минуси:
- КАБЕЛ това е основното изискване. Ако имаш удобни разклонители и достатъчно дълъг кабел всичко се наглася. НО остава неудобството да разнасяш или ако има дървета/храсти да заобикаляш. 
- Иска внимание ако е по-висока тревата или е валяло скоро 

След като горната искаше профилактика купих 40см 1800вата от Емага Steinhaus . Вече 2 пъти я използвах и то на мокра трева повече от 10см висока. 
Плюсове:
- По-мощния мотор се усеща и не се замисля
- По-бързо се минава по-голяма площ. Да кажем преди всичко отнемаше 1:30мин сега е 1ч.
Минуси:
- По-тежка и то осезаемо. Аз не виждам затруднение, но другите от къщата няма да я ползват. 
- КАБЕЛА остава си изискването за мястото, дължина на кабел и разклонители.

Имам и тример, който се ползва за подкастряне по оградата или оформяне на градинките. Пак е малък и лек Green tools, но е за оформяне не и основно косене. 

Ползвал съм бензинови тримери с корда и диск за косене. Тук основното нещо е винаги добре екипиран Най-важното ОЧИЛА. На няколко пъти се блъскаха храсти, камъни и боклуци. Та не са най-удачното нещо за обикновен потребител.
Бензинова косачка не съм ползвал и нямам наблюдения.

Link to comment
Share on other sites

Миналата седмица след дълго чудене си купих ТАЗИ , също за около 4-500 м2 площ.

За съжаление не съм я пробвал още, защото от тия дъждове не може да изсъхне тревата за да вляза в градината, но като гледах и сравнявах ми се стори като най-доброто съотношение качество/цена в по-ниския клас.

С 3 години гаранция е и е сглобявана в Унгария, а не в Китай, като по-евтините модели. 

Но, както каза колегата горе, трябва да мислиш и за кабел. Хубаво е поне 50-метров да си приготвиш. Аз съм с такъв и обхващам двора и тротоара отпред без да се налага да сменям контакти и да удължавам. 

 

Иначе за бензинова- баща ми на тяхната вила е със такъв VIKING  и е бетон вече 3-та година. С метален корпус е, доста здрава и стабилна  Морава около декар и нещо я кося за 1 час без да си давам зор. Но и цената й отива 7-800лв в момента. 

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Преди косях с един бензинов райдър тип коса. Отвратително нещо. Трябва си шлем, слушалки и т.н. 

 

Сега втора или трета година кося с parkside от Lidl.  Но е доста по-обемиста и голяма. Ама тоя мотор 1800W добре кастри :D 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Пичове, с риск да ви разваля хатъра, леко ще спомена, че всякакви електрически изпърдялки са бошлаф работа... Размятал съм скапан кабел и аз, но точно къмто няма и два сезона. От жал да не я изхвърля. Но накрая точно това направих. Къмто два пъти мисля ми се случи да срежа кабела... Това е просто ужас. Без значение площта. Колко съм намразил троскота пък да не ви разправям.... 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, deus_pld said:

виждам, че е 11 кила - това много ли е за косачка или напротив?

 

има ли отношение теглото спрямо мощността на мотора?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, vikktor said:

виждам, че е 11 кила - това много ли е за косачка или напротив?

 

има ли отношение теглото спрямо мощността на мотора?

Не знам дали е много или малко.

След малко тръгвам към село и днес работата ми е да окося двора. Ще пиша след това за конкретни впечатления.

Link to comment
Share on other sites

Дайте идеи за сериозен офис за обмен на валута с добри курсове в Пловдив или каквито и да са други хватки за такава операция. Значи смотаняците от банката ми са ударили балтията на международните преводи - до скоро правех преводи (без такси) към българска банкова сметка и обменния курс беше само с два цента под централния фиксинг на БНБ. Днес като го погледнах (тъкмо се бях нагласил да превеждам сериозна сума) и щях да се задавя - при фиксинг на БНБ от 1.45 (това за канадския долар), идиотите се опитват да ме цакат с курс от 1.38. Такива майни им теглих, че ушите още им пищят сигурно. :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Godfather said:

Дайте идеи за сериозен офис за обмен на валута с добри курсове в Пловдив или каквито и да са други хватки за такава операция. Значи смотаняците от банката ми са ударили балтията на международните преводи - до скоро правех преводи (без такси) към българска банкова сметка и обменния курс беше само с два цента под централния фиксинг на БНБ. Днес като го погледнах (тъкмо се бях нагласил да превеждам сериозна сума) и щях да се задавя - при фиксинг на БНБ от 1.45 (това за канадския долар), идиотите се опитват да ме цакат с курс от 1.38. Такива майни им теглих, че ушите още им пищят сигурно. :lol:

 

Wise (Transferwise) работят с Mid-market exchange rate. В момента 1.00000 CAD = 1.43758 BGN

Обръщаш ги, а после преводът на левовете към българска банкова сметка е под левче.

 

Захранването на сметката във Wise не би трябвало е проблем, защото от миналата година се предлага и локална канадска сметка.

 

Say bonjour to Canadian account details — receive Canadian dollars like a local. Your easy alternative to a Canadian bank account.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Godfather said:

Дайте идеи за сериозен офис за обмен на валута с добри курсове в Пловдив или каквито и да са други хватки за такава операция. Значи смотаняците от банката ми са ударили балтията на международните преводи - до скоро правех преводи (без такси) към българска банкова сметка и обменния курс беше само с два цента под централния фиксинг на БНБ. Днес като го погледнах (тъкмо се бях нагласил да превеждам сериозна сума) и щях да се задавя - при фиксинг на БНБ от 1.45 (това за канадския долар), идиотите се опитват да ме цакат с курс от 1.38. Такива майни им теглих, че ушите още им пищят сигурно. :lol:

 

 

Revolut дават курс 1.44 за CA$ и след това може да си плащаш с карта или да ги пратиш към Българската сметка.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stasio said:

Revolut дават...

 

Добре е да се провери колко ще струва "зареждането" на сметката с CAD.

Quote

Will I be charged for adding money by card?
When adding funds by card, we may charge you a small fee to cover our costs in certain cases. We will let you know if this fee is applicable to you and how much it is before you initiate the transaction.

When adding funds with commercial cards or cards issued outside EEA a fee might apply. 

 

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за предложенията! Оказва се, че Револют все още не оперират в Канада - директно ми изпляскват това съобщение щом отида на сайта им. Уайз са интересни - имат всичко необходимо тук, но когато пробвах процеса да видя какво аджеба ще излезе се оказа, че всъщност освен обменния курс има и две допълнителни такси, които на практика свалят ефективния курс дори под този на някои от българските банки. Например курс купува на ЦКБ за днес е 1.4129, докато ефективния с Уайз идва 1.4101. Та още съм в размисли. :)

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

При мен излизат други такси.

 

image.png

Таксите са с 2 CAD по-малко. Не знам откъде при теб идва Bill payment fee.

 

Btw, ако после ще ги теглиш в брой от българската банка, ще трябва да добавиш още такси...

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Хм, интересно, обаче ти как захранваш превода - от канадска банка ли, щото мисля точно там е заровено кучето? Аз го получавам това от регистрирания ми акаунт, който очевидно е канадски със съответното захранване от местни банки (които са кожодерите в случая).

Link to comment
Share on other sites

А ако направиш първо превода към Wise-сметката? 

Имаш ли такса?

 

EDIT:

Щото правиш трансфер, а аз първо конвертирам и след това изпращам.

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Хм, значи още не съм отворил съвсем реалната сметка, щото тия ми искат да си кача лични документи (снимки на двете страни на ID-то) и затова спрях на тази стъпка. Все още не съм сигурен колко са сериозни тия образи, трябва да ги проуча малко по-изкъсо. Значи викаш веднъж като се захрани сметката с местна валута може да се конвертира по въпросния курс във всяка друга и след това превода на парите излиза по-тънко. :)

Link to comment
Share on other sites

Wise май са добра алтернатива. 

 

Ще имаш виртуална карта, добавяш си я в google pay И след това можеш да си изтеглиш пари от произволен банкомат с NFC  :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...