Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

14 minutes ago, Dunc said:

Абе, чувАл съм някви откъслечни неща, ама за 10 години с две различни, не съм имал проблеми. :grin:


О, аз се изрязах изцяло като бъзик, нямам опит с тях, но както казах - отдавна хората говорят, някои доста категорично...

Link to comment
Share on other sites

HP както и някой други марки имат модели за ширпотреба, както и професионални такива. През ръцете са ми минали хиляди лаптопи и мога смело да заявя, че EliteBook на HP са едни от най-здравите машини. Специално това 350 - G1 трудно би му се направил корпуса. Повечето евтини лаптопи си страдат именно от корпусите и пантите.

Link to comment
Share on other sites

Аз вкъщи имам едно старо HP Pavillion DV5, което все още си работи- първия ми лаптоп в живота, който си купих сам през далечната вече 2008-ма. Помня че струваше към 1700лв тогава и ми беше извън бюджета, но към онзи момент това беше единствения модел под 2000лв, който имаше външна видеокарта и hd екран, понеже исках и игри да играя на него. :) И играех де. 

Към момента вече за игри естествено не става, грее като фурна и батерията отдавна е на боклука, но все още го ползвам понякога и работи безотказно вече 12 години с оригиналните си части и абсолютно здрав корпус. Просто неубиваема машина...

Link to comment
Share on other sites

Абе, мамка му и прасе. Някой да каже как тоз' HP1010 да работи ПОСТОЯННО с Win10, а не само няколко дни и после да почне да дава грешки. Нещо му скимва на тъпия джам в някакъв момент и всичко приключва с 1010, иначе преди това си работи като пич, принтира по 20-30 листа.

Link to comment
Share on other sites

1010 работи с НР универсалния драйвер, понякога се чака доста, докато приключи инсталацията. Но утре ще мине някой ъпдейт на 10-ката и е се посере пак :)

Link to comment
Share on other sites

Пробвай да върнеш стария драйвер, ако случайно го е сменило с ъпдейта.

Иди в Device Manager > Намери принтера > Properties > Driver > Натисни Roll Back Driver ако ти е активно.

Ако направиш Roll back, ще ти предложи да пропусне следващият ъпдейт на драйвера, който Уиндоус му подаде. Кажи му ОК.

Link to comment
Share on other sites

Хванах проблема. Идва от DOT4 driver. В един момент, се появява DOT4_002 и се ебава мамата на цялата история. Незнайно защо няма триене, но като си прехвърлиш на DOT4_001 и пали.

 

Засега го реших, да видим. Току-що изпечата 19 листа и не е казал и гък.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky Luciano said:

Хванах проблема. Идва от DOT4 driver. В един момент, се появява DOT4_002 и се ебава мамата на цялата история. Незнайно защо няма триене, но като си прехвърлиш на DOT4_001 и пали.

 

Засега го реших, да видим. Току-що изпечата 19 листа и не е казал и гък.

 

Защото най-вероятно е в Уиндоуската папка с драйвери и тъй като решава, че е по-нов/по-добър, ти го сменя. С Roll back-а и спирането на ъпдейтите, както ти написах по-горе, ще спре да го прави, докато не излезнат 2 по-нови версии, а те най-вероятно няма да излезнат никога.

Link to comment
Share on other sites

Сега като се заглеждам и зачитам за лаптопи, понеже последните години не съм се интересувал толкова много от тази техника- персонални и лаптопи, две неща. Гледам, че процесорите гигахерците вече ги пишат в някъв диапазон, примерно 1.5-2.8, а преди се пишеше само една цифра. Това какво означава- че ако се наложи и му дойде зор нещо, може да заработи и на 2.8, а иначе в нормален режим ще работи на 1.5 или ми е грешна логиката ? И другото- за ССД дисковете- явно са по-добри и бързи от ДДР дисковете, но четох, че при тя, когато сваляш и триеш по-големи файлове, например филми, ССД дисковете се изхабявали. Въпросът е този цикъл на изхабяване толкова малък ли е, че примерно в един период от да кажем 5 години, ще се наложи смяна на диска с нов ? И ги гледам, че масово ССД дисковете са с по-малко пространство от ДДР, максимумът е май 500 ГБ, а тъй като сега съм с 800 ГБ ДДР, ми се искаше пак да бъде нещо такова. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Dunc said:

Сега като се заглеждам и зачитам за лаптопи, понеже последните години не съм се интересувал толкова много от тази техника- персонални и лаптопи, две неща. Гледам, че процесорите гигахерците вече ги пишат в някъв диапазон, примерно 1.5-2.8, а преди се пишеше само една цифра. Това какво означава- че ако се наложи и му дойде зор нещо, може да заработи и на 2.8, а иначе в нормален режим ще работи на 1.5 или ми е грешна логиката ? И другото- за ССД дисковете- явно са по-добри и бързи от ДДР дисковете, но четох, че при тя, когато сваляш и триеш по-големи файлове, например филми, ССД дисковете се изхабявали. Въпросът е този цикъл на изхабяване толкова малък ли е, че примерно в един период от да кажем 5 години, ще се наложи смяна на диска с нов ? И ги гледам, че масово ССД дисковете са с по-малко пространство от ДДР, максимумът е май 500 ГБ, а тъй като сега съм с 800 ГБ ДДР, ми се искаше пак да бъде нещо такова. 

 

1. Да. Точно това означава. Процесорът работи в диапазон, за да спестява енергия.

2. Теоритично ССД-тата не са толкова издръжливи. На практика обаче ... зависи си от диска. Един може да умре след 6 месеца, друг може да не умре изобщо.

Последно от любопитство гледах тест за дължината на живота на моето SSD (купувано през 2013-та). Не помня точните цифри, но мисля, че тъй като след 1000TB написани не беше умряло и беше на 70%, а не можеха да тестват вечно, бяха предвидили живот от сорта на 2 или 3PB написана информация.
Това е информацията от моя диск, който използвам за системен вече 7 години. Има и една игра сложена, защото само нея играя. Свалената информацията е на другите дискове.

 

image.png

 

Можеш да сметнеш кога ще стигна 1000TB или дори 2PB. По-вероятно е да умре електрониката до тогава, отколкото да стигне края на живота на клетките.

Колкото до капацитета - има и по 1TB, и по 2ТБ.

Винаги можеш да си купиш лаптоп с HDD и да му смениш диска със SSD, ако така ще ти легне по-евтино, отколкото да купиш лаптопа директно с 1ТБ SSD.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, w00x said:

Винаги можеш да си купиш лаптоп с HDD и да му смениш диска със SSD, ако така ще ти легне по-евтино, отколкото да купиш лаптопа директно с 1ТБ SSD.

 

Добре е, преди да се планира подобна схема, да се провери, дали няма да се наруши някое гаранционно условие.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, w00x said:

Винаги можеш да си купиш лаптоп с HDD и да му смениш диска със SSD, ако така ще ти легне по-евтино, отколкото да купиш лаптопа директно с 1ТБ SSD.

Нещо не виждам как това ще легне по-евтино, тия HDD-та не ги раздават без пари.

Link to comment
Share on other sites

Затова и съм написал "Ако така ще ти легне по-евтино". В някои случаи е на същата цена, в други случаи е малко по-евтино, а в трети е неоправдано да се занимаваш и да слагаш отделно.

 

Преди SSD-то излизаше златно. Сигурно имаше към 100лв разлика между това да си го добавиш директно към лаптопа (да купиш модел с SSD) и да си купиш отделно, да махнеш HDD-то и да си го сложиш сам.

 

Виж този пример:

 

Базов (с 1TB HDD) - 599лв

Лаптоп + 500GB SSD от магазина е 699лв.

Лаптоп + 1TB HDD + 500 GB SSD от магазина е 799лв.

Лаптоп + 1TB HDD + отделно закупено 500 GB SSD (с 5 години гаранция, а не с 2, както е при закупуване с лаптоп), марка по избор на клиента е 728лв.

70лв разлика без никакви ползи освен това, че няма да се занимаваш ти да го слагаш, а някой ще ти го сложи преди да ти прати лаптопа.

Ако се вземе SSD на промоция от някъде, може да излезе и по-евтино.

С РАМ-та е същото. 4ГБ РАМ допълнително - 50лв. Може да се намери за по 25-30.

Ако си направиш сам ъпгрейда на RAM-та и SSD-то, спестяваш поне 100лв в този случай.

 

image.png

image.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, earache said:

Този туч може ли да се върже към не-HP лаптопи? Проблемът е, че въпросния combo cable има накрайник, който изглежда така, а другите ми лаптопи (освен HP) нямат такова "женско"...

Този не мисля, че може. С този комбо кабел (който явно взима захранване за HP лаптоп) няма как да го вържеш към лаптоп, който няма такъв порт за захранването до Thunderbolt Type-C. Трябва да използваш стандартния док на HP като този да речем.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...