Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Междувременно:
 

Всички политически сили и всички сериозни анализатори, през последните няколко години твърдят, че демографският проблем е най-тежкият, който стои пред България. Населението на страната намалява за първи път в българската история – раждаемостта е много по-ниска от смъртността. Това каза пред „Фокус” историкът и директор на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров, във връзка с демографската ситуация в страната.

 

„Годишно умират средно по 110 000 – 115 000 души, раждат се 65 000 – 70 000 бебета. Разликата е от около минус 40 000 души. Това означава, че всяка година от България изчезва един град като Ловеч, Смолян или други градове с приблизително толкова население”, посочи проф. Димитров. По думите му, трябва да бъде взет предвид и фактът, че в страната ни има и голяма миграция. „Някои говорят, че до сега 2 000 000 българи са напуснали страната. Това не е съвсем вярно, защото в по-голямата си част това не е трайна миграция. Стотици хиляди българи заминават на работа само за няколко години и след това се завръщат в България, но една част остават в чужбина завинаги. Каква е тази част ние незнаем, но каквото и да е, тя е загуба за нацията”, коментира още проф. Димитров. Според него, практиката показва, че второто и третото поколение, попаднало в чужда езикова среда сред чужди нрави и обичаи, за съжаление се денационализира.

източник: 24часа

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Аз много добре разбирам графиката, това показва икономическия и индустриалния растеж вървят ръка за ръка с популацията. И това е тренд още със измислянето на парния двигател.

И това за безплатното пак не го разбирам. Ако е за държавата и за народа - защо не. Ти ако не искаш да помогнеш и си решил да се оправяш единично и после се биеш по гърдите че си велик е хипер малоумно.

Да си добре приспособен в днешното болно общество е признак на лошо здраве.

По нищо не копнея, казах ви, морала и културата бяха други, а сега са съвсем различни и Путин е виновен.

Агент Буда е агент на евро-атлантиеските ни парнтьори, Ванка ти кога ще го разбереш това? Ако беше друго, сега и Белене щеше да има, и газ щеше да има и да продаваме...А сега трябва да правим туризъм и да садим боб...

За баща ми дето се вика няма да направя нещо безплатно, камо ли за шибаната държава. Без значение дали е България или САЩ, или Китай. Шефа ми го каза същото като съм оставал извънредно да работя. Мога, но да било без пари. Е, сега в 5 и 1 минута вече съм натиснал копчето на компа.

Но съм съгласен за развитието на България от освобождението до 44та. От 45та до 89та и след това. Съгласен съм с много неща от онова време, но и с много не съм. Дали бих гласувал за тях... Сигурно не. Дали бих гласувал за Костов и компания легални мафиоти, които оправиха и правнуците на бившите гаджета гаджета на синове и дъщери - не. Успех със задължителното гласуване.

Link to comment
Share on other sites

Никога не съм гласувал за Бойко, нито пък за комунягите, даже сега като се замисля, последно гласувах за царя - епик фейл.

Link to comment
Share on other sites

И на мен, Ангеле! Ама трябва да си оставя гърдите в нас.

Чий проблем е по-голям :D

Link to comment
Share on other sites

Бахти радиатора, докато го направя, ше ми бръмнат ушите...После трябва и ядро да му изработя и пресовам...А за корпуса па ич не ми се мисли. Ма кеф цена няма!

Link to comment
Share on other sites

Направо не мога да повярвам как млади хора копнеят толкова по - годините на дивия комунизъм. После защо Буда е начело на държавата и всичко е в кенефа...

Толкова години промивка на мозъците - оказва влияние. То от родителите се почва. И колкото по-голям неудачник е някой, толкова повече реве колко добре било през социализма защото видиш ли сега всичко е зле и не е той неудачника ами системата е такава и го прецакала... а преди сме били ехееее къде къде. Първи в износа на това и онова (ти вярвай на статистиките от Партията и даже ще излезе че и на слънцето сме кацали)

Link to comment
Share on other sites

Дам, защото ти си бил навсякъде и знаеш всичко което се е случвало :)

То и мен ако ме питат за личният ми опит и аз ще разказвам как нищо такова не се е случвало, и няма да е лъжа. Друг е въпроса до колко валидно ще е това приложено в/у цялата държава. И достъпа до информация ми помага да си създам реално мнение, докато липсата на информация тогава ти пречи ти да имаш такова. 

 

Всъщност не си лишен от правото си да гласуваш, добавят административни задачки по пътя. Досадно, глупаво, безполезно, но все още не е лишаване от правото. 

Дали имат право да усложняват процеса - съмнявам се. Но пък ще съм адски щастлив ако това накара хората да се размърдат и да гласуват, защото точно партиите които голяма част от тук пишещите смятат за проблемни, разчитат на твърд и силно активен електрорат, а начина да му се противопоставим е като гласуваме всички. 

А това като напишеш на бюлетината, че не подкрепяш никой, помага на партиите, които влизат в парламента и вдига прага на малките, та съвсем да стане невъзможно някаква си нова партийка да прокопса, и това викаш е супер.

 

Българската енергетика - От 1945 до 1990 г. нараства с 120 пъти! Стигнахме Белгия и Австрия. Изпреварихме Дания, Португалия и Гърция.

 

 

 

 

Това са безмислени данни, защото в голямата си част това производство е било абсолютно неефективно и без планова икономика никога не би оцеляло - пример Кремиковци - който е бил обречен на фалит от самото си създаване или КЦМ в най-плодородната долина на държавата! След като е била толкова мощна икономически държавата защо остави 10.5 милиарда долара дълг?

Никога не съм гласувал за Бойко, нито пък за комунягите, даже сега като се замисля, последно гласувах за царя - епик фейл.

То за царя е не епик, ами направо не знам какъв фейл, аз се чудих освен бабите и дядовците, кой нормален човек би гласувал за този бавноразвиващ :)

Link to comment
Share on other sites

В Русия "преотварят" ГУЛаг, един вид... По-точно, връщат труда в затворите, като затворниците ще се ползват за нискоквалифицирана работна ръка, вместо трудовите мигранти, към големи индустриални обекти...

Link to comment
Share on other sites

Цифрите не знам колко са достоверни, но е факт че е имало технологии, къде крадени къде доизкусурени но ги е имало, имало е безплатни техникуми и институти с подходящи профили, с лаборатории оборудвани от горе до долу, имало е истински стажове, имало е гарантирана реализация на точното място веднага след завършването. Сега какво, плащаш луди пари за образование само на хартия и после работиш барман и бензинджия докато се уредиш някъде да сглобяваш готови неща на поточна линия.

Link to comment
Share on other sites

Това са безмислени данни, защото в голямата си част това производство е било абсолютно неефективно и без планова икономика никога не би оцеляло - пример Кремиковци - който е бил обречен на фалит от самото си създаване или КЦМ в най-плодородната долина на държавата! След като е била толкова мощна икономически държавата защо остави 10.5 милиарда долара?

 

Брат - заеби. Смисъл да обясняваш няма. Тръгне ли някой да ми обяснява колко хубаво било през соца освен че преставам да общувам с този човек започвам и да го съжалявам, задето е толкова посредствен и заблуден. До момента един път не съм се объркал. 

 

 но е факт че е имало технологии, къде крадени къде доизкусурени но ги е имало

 

Ъхъ.. крадени основно.. Имаше една хубава статия за перилните препарати как дори нещо такова елементарно не са успели да направят и чак след като са откраднали формулата са успели да докарат нещо прилично... ама то като насърчаваш посредствеността, а отгоре имаш овчар това се получава. 

В Русия "преотварят" ГУЛаг, един вид... По-точно, връщат труда в затворите, като затворниците ще се ползват за нискоквалифицирана работна ръка, вместо трудовите мигранти, към големи индустриални обекти...

 

Правилно.

Link to comment
Share on other sites

Цифрите не знам колко са достоверни, но е факт че е имало технологии, къде крадени къде доизкусурени но ги е имало, имало е безплатни техникуми и институти с подходящи профили, с лаборатории оборудвани от горе до долу, имало е истински стажове, имало е гарантирана реализация на точното място веднага след завършването. Сега какво, плащаш луди пари за образование само на хартия и после работиш барман и бензинджия докато се уредиш някъде да сглобяваш готови неща на поточна линия.

В момента образованието е почти безплатно, къде ги тези луди пари които плащаш? Имаш гарантирана реализация където реши някой, не ти! Освен това пак никой не казва за ощетените хора като единия ми дядо например, прибрани земи, къщи и друго имущество и набутано голямо семейство да живее в една къщурка? 

Link to comment
Share on other sites

Цифрите не знам колко са достоверни, но е факт че е имало технологии, къде крадени къде доизкусурени но ги е имало, имало е безплатни техникуми и институти с подходящи профили, с лаборатории оборудвани от горе до долу, имало е истински стажове, имало е гарантирана реализация на точното място веднага след завършването. Сега какво, плащаш луди пари за образование само на хартия и после работиш барман и бензинджия докато се уредиш някъде да сглобяваш готови неща на поточна линия.

Че техникумите кога станаха платени? Средното ни образование е съвсем безплатно

Съвсем друга тема е, че в момента (а и когато аз учих там) това не са популярни училища, нито пък специалностите в ТУ са особено популярни ако не са свързани с компютри. Съответно бала за влизане там е нисък, и влизат сульо и пульо които и на идея си нямат от инженерни науки, нямат желание да се учат, а много често нямат и капацитета за това. А това образование е едно от най-тежките след медицинското

  Edit :  Но пък икономисти и мениджъри под път и над път .. :D

 

А това като напишеш на бюлетината, че не подкрек помага на партиите които влизат в парламента и вдига прага на малките, та съвсем да стане невъзможно някаква си нова партийка да прокопса, и това викаш е супер.

И смяташ, че от около 50% които не гласуват в момента, всичките ще изберат, че не подкрепят никого? Силно се съмнявам :) Защото това трябва да се случи, че фантазията за бетониране на ДПС и компания да се изпълни

 

 

 Освен това пак никой не казва за ощетените хора като единия ми дядо например, прибрани земи, къщи и друго имущество и набутано голямо семейство да живее в една къщурка? 

И аз питах за това, но не е споменато в официалните отговори, та няма как да получиш отговор. :D

Link to comment
Share on other sites

А какво разбирате под безплатно? Нали се плаща за издръжка на учители, помощен персонал, сгради. Тези пари нали идват от хората. Няма нищо безплатно. И съм напълно съгласен, че трябва да е платено.

Link to comment
Share on other sites

...Освен това пак никой не казва за ощетените хора като единия ми дядо например, прибрани земи, къщи и друго имущество и набутано голямо семейство да живее в една къщурка? 

 

Дядо ти поне е останал жив, макар и без имущество, а не са го очистили веднага след 9-ти по абсолютно криминален начин, както се случи с доста хора...

Link to comment
Share on other sites

Дядо ти поне е останал жив, макар и без имущество, а не са го очистили веднага след 9-ти по абсолютно криминален начин, както се случи с доста хора...

Мда занулен, но жив. Въпреки тези престъпления, според много хора е било хубаво тогава.

Link to comment
Share on other sites

За тия дето се бяха нагодили към оня строй си беше хубаво - що да не съжаляват за него...Отделно пенсионерите примерно съжаляват, понеже тогава пенсията им стигаше за сметките и яденето, че и оставаше още, защото сега плащат за лекарства и болници, пък и билетчето за рейса вече не е 6 ст'инки, а киловат ток - 2.... Да оставим настрана, че тях изобщо не ги бърка, че по онова време всичко по магазините беше в нюанса на сивото (и в преносен смисъл, и буквално)...че за да си купиш соц-возило с цена на цял апартамент, трябваше да се запишеш с 1500 лева и да чакаш поне 10 години...че за да си купи чифт свестни дънки, човек рискуваше да го приберат в милицията, щото единственият начин беше да си купиш на черно долари от някой чуждестранен студент и после да си вземеш един чифт от Корекома....и айде да не изброявам още десетки анахронизми на онова време. Както казах в предишния си пост - времето си имаше и положителните страни, но и беше пълно с идиотизми на всякак крачка, за които даже и не се замисляше човек, понеже като е потопен в това, даже му се струва естествено.

Link to comment
Share on other sites

времето си имаше и положителните страни, но и беше пълно с идиотизми на всякак крачка, за които даже и не се замисляше човек, понеже като е потопен в това, даже му се струва естествено.

 

Аз три пъти го повторих това и нямам намерение да продължавам... 

Link to comment
Share on other sites

Е да де...само ти - другите продължават да държат крайностите. То в тоя живот само хубаво или лошо няма...на Шиши примерно  да не мислиш, че му е много лесно - има пари безброй, ама ходи навсякъде с една тумба яки гологлави момчета и не е сигурен дали някой ден някой няма да го светне отдалече, понеже отдавна е нагазил доста чужди интереси...пък и тия килограми хич не се носят лесно...абе..мъкаааа...

Link to comment
Share on other sites

Както ме болят пръстите от цял ден търкане, в комбина с Дропкик и бира, ей ся като се прибере жената с още бира, направо правя r&b и го удрям на петъчно. Нищо, че утре съм на работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...