Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Зачетох се в спора за: дали човека на заплата, ака наемния трудещ се или собственика на бизнес е по-добре. Поне аз така го разбрах, не знам дали успях да прочета всички мнения обаче ми се мерна един сериозен пропуск.

Собственици на бизнес има два типа: дребен и среден, и едър. Разликите са фундаментални. Та ако сравним собственик на дребен и дори среден бизнес с наемник като гореспоменатите СЕО -та и брокери, наистина има над какво да се поспори.

Но да сравним собственик на едър бизнес с какъвто и да било, колкото и милиони да получава - наемник, е смешно.

 

---

 

Лично моето мнение, е че пред собственик на дребен бизнес (за България с месечни доходи до 5-6000 лева) предпочитам да съм добре платен наемник, дори и с по-малки доходи, в порядъка на 2-3 хиляди. Бил съм и двете и го казвам от собствен опит.

 

Виж като отидем към среден бизнес (пак според мен, за България до около 20-30 хиляди месечен доход, колкото беше не бившия ми шеф чистата месечна печалба - средно), тук вече предимствата на собственика на бизнес нарастват главоломно. Мога да ги изброя за който не се сеща.

Има едно основно предимство на собственика на бизнес пред наемния трудослужещ - харчи това което изкарва и ЧАААК след това си плаща данъците, докато наемника ПЪРВО си плаща данъците и ЧАААК след това харчи.

Пример продължава да ми бъде бившият ми шеф, който живееше по-евтино дори от най-бедния пенсионер в България. В смисъл, дори и най-бедния плаща 20% данък на разходите си, а такива по-богати си ги спестяват. И това е само за ДДС -то, да не говорим и за другите данъци.

 

---

 

И стигайки до едрия бизнес, тук мисля няма какво да се коментира !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Аххх... къде е дедо ви мраз, та да сменим темата с далеч по съдържателната - ...За обувките и кой къде го стърже чепикът...

Тя не, че и тази не е забавна по един свой си начин...

 

Свърши ми сапуна за чесане да го @*§@@* сега трябва да се драпам на рака....

 

 

ПС: Мрънам си аз чат-пат ама не съм нито работодател както всички си го представят нито възложител както си мислите... ма кат' стане офиса ще се превърна във върл капиталист ша видите вий...

Link to comment
Share on other sites

Хора, спрете се. То се знае, че тук няма човек (освен мен сигурно), който не изкарва по 8738973863979376 лв. на месец.
E, не всеки се вози на рено...
Link to comment
Share on other sites

Turbo Renault... :D На неква писта го мернах днес...

 

Иначе на мен ми се пие ракия... Много!

Не може ли още една форумна среща да организираме? По-тесен кръг, без жени, само алкохолици. Пие ми се с нови хора... :D

Link to comment
Share on other sites

E, аз не съм истински явно... Аматьор съм.

Сега пък ми се приядоха дробчета. С малко винце и чесън... Мале. мале... Има още 200-300 грама от на батко ракията, която май няма да види изгрева... :D

Link to comment
Share on other sites

Turbo Renault... :D На неква писта го мернах днес...

 

Иначе на мен ми се пие ракия... Много!

Не може ли още една форумна среща да организираме? По-тесен кръг, без жени, само алкохолици. Пие ми се с нови хора... :D

 

Да бе, ще се събираме всяка седмица да си говорим за краставицата. Да беше дошъл на тая. Защо не дойде?

Link to comment
Share on other sites

Аз просто реших да убия малко зъбни бацилчета и мозъчни клетки...Ама май-ще станат повечко... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Не дойдох, щото не можах.

И това не означава, че тая седмица не може да се организира нещо. На мен ми трябват двама-трима, ама сериозни... Нещо като Виден... (ебаси пак не ми работят емотиконите, представете си наздравица с халби. Представете си също така, че са пълни с ракия) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Хора, спрете се. То се знае, че тук няма човек (освен мен сигурно), който не изкарва по 8738973863979376 лв. на месец.

Само да питам. :) До тази сума стигна посредством задълбочен математически анализ или просто чрез чай шукарие на пръстите върху клавиатурата. :)

Link to comment
Share on other sites

Как пък, точно днес, бе мамицата му мръсна... мирозданието реши да излочи всичкото масълце на чичо Барлийн и да се случи, да го напъне зорът точно над моята глава?! След като за един ден ми се наложи да изям едни лайняни Хималаи с чаена лъжичка, накрая ми се обажда някакъв който след като ме навика и нахока (също така ми обясни какво тъпо и некадърно копеле съм)едно хубаво... стана ясно, че човекът бил пропуснал да прочете шибаните инструкции за експлоатация... и, че имало там едно такова, мижаво сензорче на което пише "Run" - пък той бил пропуснал да го натисне :sayjin ! Както и да е..., стиснах зъби по мъжки и реших, че денят просто още не е свършил... Чашата преля обаче, когато ме връхлетя някакъв див селяк... който твърдо беше решил да ми плати за работа, която аз упорито отказвах да му свърша... щото видите ли, той бил човекът с парите (повтори ми го 15-20 пъти) и аз съм бил ДЛЪЖЕН едва ли не... да си зарежа преките задължения и поети ангажименти и да се занимавам с неговите прототии! Накрая се наложи да му обясня тактично, че не съм аз човекът който ще му вземе конкретните пари за конкретната работа, а онова говедо селско взе, че ми се обиди, влезе във фаза и ми надрънка един куп люти заплахи и закани - коя от коя по-страшни (то не бяха уволнявания..., то не бяха лични окачествявания...). Д***а мама му, сигурно още в самото начало трябваше да му кажа да си събере паричките на стегната пачица, след което да започне да я сгъва докато не се получи фигура с повечко твърди и остри ръбове... и тогава да си я натика отзад! Какво ли има да става още... (щото шибаният ден, все още се влачи)?

 

П.с. А! Честит имен ден, Пешо! И гледай довечера да се наложи охраната да те сваля гол не от пилона, а от девойката дето се кълчи на него...

Link to comment
Share on other sites

Не мога да те разбера. Защо не му обясни на човека че парите които е приготвил са крайно недостатъчни и да брои 10тина пъти по толкова и ще му свършиш работа. Досега безотказно работи при мен. И няколкото пъти когато пък са се навили после аз също съм бил доволен :)

Link to comment
Share on other sites

Не мога да те разбера. Защо не му обясни на човека че парите които е приготвил са крайно недостатъчни и да брои 10тина пъти по толкова и ще му свършиш работа. Досега безотказно работи при мен. И няколкото пъти когато пък са се навили после аз също съм бил доволен :)

Просто нямаше как да съм на три места почти едновременно... Иначе такива бекове са ми любимите за оскубване, но специално този прекали, при това здравата!

Link to comment
Share on other sites

Гадине, има и такива дни. За това не ти завиждам - аз поне обслужвам хора, които не определят пряко печалбата на фирмата. Та невинаги им спестявам мнението си ;]

 

Иначе благодаря, но нямам навика да празнувам именния си ден...

Link to comment
Share on other sites

Представете си също така, че са пълни с ракия lol.gif

 

Нещо sucidal tendencies? По-полекичка, недей така beer.gif

 

ЕДИТ: Плахо погледнах филмите от срещата. Ще ми трябва още време да събера сили да ги изгледам laughing.gif

Link to comment
Share on other sites

Що не го наби?

Тя, природата достатъчно го е наказала. Освен това ако се беше стигнало до такива изпълнения... логичното последствие щеше да бъде, че аз в момента щях да съм безработен, а говедото нямаше да стане по-цивилизовано...

Link to comment
Share on other sites

Хъм...пука ли ти за работата? Ама честно? Щото мен вече 3 пъти ме наказват дисциплинарно, ама аз продължавам да псувам управленческите мекотели.

Link to comment
Share on other sites

Да го завещая на децата си? Ами ако сина ми иска да е бейс джъмпър или музикант, как ще ръководи веригата ми от супермаркети?

За пореден път се убеждавам, колко далечно и неясно за българина се явява понятието инвеститор. Ти да си чул някога Парис Хилтън да е ръководела знаменитата хотелска верига? Никой от спорещите не се сети да постави репрезентацията на съвременния инвеститор от едната страна в спора. Защото именно това е истинския работодател във всяка една компания, като в българския вариант обикновено става въпрос за еднолични собственици, поради масовото разглеждане само на дребния бизнес (или пък поради факта, че голям процент от едрите бизнеси са ендолична собственост на олигарси). Няма такъв случай наемен служител (пък бил той и СЕО) да взима повече от мажоритарния инвеститор в компанията. Оставяме настрана въпроса, когато самият СЕО се явава основния инвеститор като в случая с Уорън Бъфет и Berkshire Hathaway. Да се сравняват наемни служители в компании от един мащаб и бранш със собственици на дребен/среден бизнес пък е смешно и неадекватно. Ако от едната страна например сложиш инвестиционен банкер от Wall Street, работещ в Goldman Sachs, то от другата задължително трябва да го сравниш с мажоритарен инвеститор на компания поне от ранга на Morgan Stanley и тогава е пределно ясно къде са големите пари. Всъщност, на най-големия пангал от гледна точка на понасяните отговорности са СЕО-тата на компаниите и другите от топ-мениджмънта, защото дори носят и наказателна отговорност по редица закони. Инвеститорите не са подложени на този ежедневен работен риск и в повечето случаи могат дори да прекарват времето си на карибски остров (или като в случая с Парис Хилтън да си развяват онази работа напред-назад и да не излизат от жълтите хроники), но пък за сметка на това финансовия риск си е изцяло за тяхна сметка - ако компнанията се издъни, инвестициите безвъзвратно си заминават. Лично аз обаче не бих заменил ролята на инвеститор с никаква наемна работа, каквато и да е тя.

Link to comment
Share on other sites

Хъм...пука ли ти за работата? Ама честно? Щото мен вече 3 пъти ме наказват дисциплинарно, ама аз продължавам да псувам управленческите мекотели.

Да ти кажа честно - пука ми! Прекалено много си харесвам занаята, по простата причина, че от хоби ми се превъна в професия (иначе образованието ми няма нищо общо с нея) Освен това една сериозна част от решенията които ме касаят, ги взимам лично аз... което ще рече, че по отношение на тези над мен нямам поводи да псувам. А за годините които съм в този бранш съм се сблъсквал с достатъчно простаци и хора които си мислят, че всичко им е позволено, та да взимам подобни случки прекалено на вътре...

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...