Jump to content
BulForum.com
LifeFeel

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел

Recommended Posts

Нещо ново при продажбата на алкохол през интернет:

 

"Днес бях с клиент до Агенция Митници. Имаше призовка да се яви, за да му съставят т. нар. „АУАН“ или акт за установяване на административно нарушение. Уж престъпил Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС). Конкретно, чл. 99, ал. 6 и 7 от същия.

За какво става дума?

Човекът има информационен сайт, насочен към определена професионална група. В същия сайт има рубрика, в която потребители могат да пускат обяви. В някакъв момент даден потребител публикува на сайта на моя клиент обява, че продава определено количество домашна ракия, което според Агенция Митници представлява нарушение на чл. 99, ал. 6 от ЗАДС. От публикуването на такава обява започва да тече 3-дневен срок, в който администраторът на сайта трябва да я премахне. Не го ли стори, отговаря по чл. 99, ал. 7 от ЗАДС. Според Агенция Митници клиентът ми не е изпълнил това си задължение, поради което е налице нарушение по предходно цитираната норма.

Показаха ни скрийншот от констатиралия нарушението служител, подписан с електронен подпис.

Дотук добре, връчиха ни акта, ще чакаме наказателното постановление. Глобата за нарушение на чл. 99, ал. 6 и 7 ЗАДС си я бива - от 2000 до 5000 лв за юридически лица. За физически е малко по-ниска - от 500 до 1000 лв"

"

Edited by vagabont

Share this post


Link to post
Share on other sites

А дали точно "оборот" в куриерска фирма, не показва, че продажбата няма как да се класифицира като "продажба в интернет", колкото и йезуитски да е написан новия член.

В Наредбата този случай на плащане се описва като "чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги"

Те и Еконт се кълняха, че пощенски превод не е като наложен платеж и няма да има отношение към данъчните. Ама на практика не е така. До НАП отива справка с 3 имена ЕГН и телефонен номер... и сумата сумарно която си получил от Еконт пощенски + наложени. И по закона на този оборот трябва да си платиш данъците... защото не си фирма да платиш на разликата (печалбата). Дори и те карат да минеш по по-големия член.. така хубавичко да му седнеш. Ама избор нямаш, отиваш и си плащаш доброволно. Но ако опрете до там (това означава да имате сумарно 10 000+ лв взети от еконт за 2017.... за 2018 може и да са свалили летвата на 5000 кой знае). Намерете си Счетоводител с който да се консултирате и да ви попълни декларацията. И всичко правите онлайн... след като сте си взели ПИК номер БЕЗПЛАТНО от НАП. Само така можете да минете без глоба ако сте закъснели вече за годишната декларация... което гаранция е така ако са ви се обадили от НАП, но пак не е сигурно, че няма да има глоба. И може да пробвате и да минете по по-малкия член.... и пак не е сигурно. При всички положения член ще има и ще му седнете! Разбира се като си подавате декларацията не е задължително да пишете сумарно цялата сума която се получава от справката (ЗА КОЯТО ЩЕ СИ ПЛАТИТЕ В ЕКОНТ И ЩЕ Я ЧАКАТЕ МИНИМУМ СЕДМИЦА). Продажба на лични използвани вещи е освободена от данъци.... но пак не е сигурно... че някой НАП-аджия... няма да ви направи справка и да каже глей го тоя укрива данъци... Защото при 16 000 лв получени си декларирал примерно 14 000 нали защото си продал стария лаптоп, стария телевизор и телефон... и т.н.т.

 

Дерзайте... аз чакам да свърши 2018 да си взема новата справка от Еконт и да хвана 1 2% намаление от НАП...

 

И само гледайте да не минете 50 000+ че там ЧЛЕН-а е много голям.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...от справката (ЗА КОЯТО ЩЕ СИ ПЛАТИТЕ В ЕКОНТ И ЩЕ Я ЧАКАТЕ МИНИМУМ СЕДМИЦА).

 

Дерзайте... аз чакам да свърши 2018 да си взема новата справка от Еконт и да хвана 1 2% намаление от НАП...

...

Защо не си направиш регистрация в ee.econt.com и да си вадиш справките от там?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Защо не си направиш регистрация в ee.econt.com и да си вадиш справките от там?

Имам регистрация, но мога да видя от там справка ако съм подготвял от там пратките. Аз съм ги подготвял от ония алчните ОЛХ за да е по-тънко на получателя и не става. Системата им е нещо раздвоена. А пък ако се стигне да ходиш до НАП ще ти трябва официална справка. И гориш 20 30 лева :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Сигурен ли си, че по един и същи начин е изписано името и телефона ти?

При мен се получава.


В момента, в който създам товарителницата в olx-а, автоматично се появява в раздела "Подготви пратка" на електронния кабинет.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ползвам един и същ готов шаблон. В началото ми излизаха, после спряха да ми излизат. Понякога излизат понякога не.... няколко пъти питам в офиса уж ми изтриха шаблоните да остане само един... няма значение. Няма да обеднея от една справка, ама да съм сигурен че няма да ме търсят за 2 стотинки разлика. Че след като си платих задълженията получих писмо, че  12 стотинки съм имал задължение още... нещо се разминава системата и на нападжиите.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Справката на Еконт изобщо не гарантира вярност на сумите.

Миналата седмица се разправях с тях, защото пратка до Румъния с наложен платеж 450 леи излизаше в електронното изявление към товарителницата като 450 лв. Разликата е почти 2.5 пъти!

В списъка с пратките ми в електронния кабинет имам и такава, която не съм изпращал аз, но никой от Еконт не можа да ми даде отговор дали (или не) сумата на наложения платеж по тази пратка ще фигурира в справката към НАП.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Така е, но е официален документ с печат от администрацията на еконт. Ако нещо ще доказваш пред нап няма как да стане иначе. То да не се стига до там... най-добре ама да си подготвен не е лошо. Много вероятно да ти влезе в справката според мен и никой не го грее.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Принципно и 1 лев да имаш печалба, по закон се дължи данък. Друг е въпроса, че от НАП , по информация- вътрешна, от двама различни източника, за 2018г. ще търсят за суми над 5000лв. Имат наредба от София, явно са преценили, че за по-малки суми не си струва да ти правят проверка, защото внесеният данък за тях не изплаща техните разходи да ти я извършат. Това е положението, няма мърдане, ако мърдаш влиза по-дълбоко. Тази година звънят по телефона и разпитват и те викат, миналата бяха писма. Имат софтуер, който получава справка на всеки 3 месеца от куриерските фирми за печалбата им. Те не виждат твоите наложени платежи като сума, а от сумата която взима еконт за услугата, знаят колко е за транспорта и колко е такса за наложеният платеж. От тази такса, която е фиксирана, софтуера си прави извод какви суми си получил. Като им влезеш в списъка и те поръчват справка в еконт, до преди това не знаят нищо освен ориентировъчна сума. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Работата е, че хванаха лесното. Без никаква работа да имат събираемост. А заведенията които правят по 3 4 бона оборот на ден и не чукат касови бележки и сигурно декларират към 200 лева на месец... там е сложно да ги хванеш нали... а и са на наши и ваши хора. Каквото и да си говорим закона си е закон... ама само за въшкарите.... другите никой не ги бара. Това е проблема. Другия проблем, е че не искат да признаят някакви разходи а да ми го начукат на целия оборот.... Ако се регистрираш като свободна професия там секса е друг с осигуряването..... абе всичко ни е цъфнало та вързало. Та хванаха лесното да отчитат събираемост и да се борят със нелегалната онлайн търговия...... До 2020 ще стигнат до 100лв праг гаранция.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Някаква нова мода ли има, вместо лични, да се пишат публични съобщения през профила?

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, plameni said:

Някаква нова мода ли има, вместо лични, да се пишат публични съобщения през профила?


И да се пращат доклади на модераторите с бутончето REPORT вместо да се публикуват мнения с REPLY.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Искам да напомня, че снимките на продуктите които продавате трябва да са в самата обява, а не препратки към OLX и Базар-а. Вече ще започна да затварям теми при не спазване на тази точка.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...