Jump to content
BulForum.com

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел


Recommended Posts

Голям клюкарник е тук. И въпиюща липса на възпитание се шири. Личните съобщения за това са лични, а не обществени, нали? Едно е да репортнеш обидно или заканително ЛС до администрацията, друго е да го правиш публично достояние.

Уникален форум в още по-уникална държава. Боже, опази!

Личните съобщения може и да са лични, но това не ги прави някаква страхотно пазена тайна, а и те си седят ли,ни по усмотрение на участниците. Като пишеш на някой, трябва да си подготвен, че той може да сподели писаното с някой друг. Въпрос на етика. При такива съобщенията, етиката изхвърча през прозореца.

 

Не е виновна държавата. Не е виновен и форума. Това изобщо не е изолиран случай. Ако трябва да се възмущаваш на някой, е редно да се възмущаваш на arksi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

И аз смятам че форума с нищо не е виновен, че някой си психар е решил да си пуска обяви на дъмпингови цени, в разрез с Весо килъра :), и да се мисли за "Дънкан Маклауд-недосегаем ", половината форум да бъде псуван, и да няма никакви последици. Целта на форума е нещо излишно да го продадеш на минимална цена колкото да се отървеш от излишното нещо, и да свършиш работа на някой съфорумник. Ако бъркам, поправете ме.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

По повод горните постове, а също и променената обстановка през последните години в търговския раздел, се наложи една лека промяна в правилата на раздела, но преди това искам да обясня накратко по каква причина се направи тази промяна...
 
По-старите съфорумци си спомнят, че в самото начало когато се създаде търговския раздел, правилата бяха изключително строги в частта, касаеща масовите продажби, в преценката кой се явява търговец и кой не, и т.н. От доста време ситуацията не е такава, каквато беше описана в T.12А, защото ако тази точка продължаваше да се спазва буквално дума по дума, голямата част от продаващите тук просто не би трябвало да продават каквото и да е. Преди няколко дена пак имаше рапорт от един от по-старите съфорумци, касаещ поредния лаптоп на колегата st@nmen. Кратък поглед над продажбите на st@nmen показва, че за последните години той е продал трицифрено количество втора употреба лаптопи, които надали са неговите лични лаптопи (нещо, което присъстваше като изречение в T.12A). Същият този кратък поглед върху продажбите и на много други съфорумци показва подобни неща - някои са продали (и продължават да продават) десетки фотоапарати, други - десетки компютърни дъна, памети и процесори и надали всичките тези неща се явяват техни лични продукти, които те са ползвали и после са решили да продадат.
Именно по тази причина точка 12А вече я няма, а е изнесена с леко изменение като изискване в началото на правилата преди всички точки, а точка 12Б (за 10-те позиции в тема) остава като точка 12. В самото изискване за което става дума, вече има рестрикция единствено към търговците и магазините, които продават масово нови стоки (най-често с гаранция), такива, които имат онлайн или реален магазин или такива, които продават големи количества за кратко време. Отпада словосъчетанието "лични стоки" и понеже по тия ширини сме много изобретателни в заобикалянето на правила, оставена е преценката на модераторския екип в случаи, в които някой търговец евентуално се опитва да заобиколи изискването, твърдейки, че в правилата не е написано нищо за неговия случай. С 'две думи' като обобщение...търговците с новите стоки от магазините и тия дето искат да продадат 3 тона картофи (примерно) - нямат място тук ; останалите със стоките секънд хенд могат да продължават да продават, стига да не прекаляват с количествата в тема. И за да завърша - ето и промененото изискване, което вече стои в началото на правилата:
 

Този раздел на форума е предназначен най-вече за некомерсиални покупко-продажби, което означава, че ако сте фирма и/или искате да продавате масово нови продукти, то мястото на обявата ви не е тук, а някъде където ще трябва да си платите. Такива теми ще бъдат изтривани, а потребителят, който ги е пуснал ще бъде предупреден. Целта е да не превръща форума в място за комерсиално въртене на бизнес. Казаното важи с пълна сила и за големи количества селскостопанска продукция, дори и да е лично производство. Модераторите си запазват правото да определят дали в конкретен случай става дума за масова продажба, както и дали умишлено не се заобикалят правилата с включване на повече бройки в позициите, определени от точка 12.

 

P.S. Освен това - след като вече има тема за некоректните продавачи/купувачи, а най-честите оплаквания са именно от некоректност, променям името на тази тема така, че да обхваща всякакви коментари за търговския раздел, а не само проблемните.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Това май го дъвкахме в друг вариант ("мострен"), но... може ли такава машина да се определя като "геймърска" към момента? Изобщо защо се подлъгват някакви хора, че това би свършило работата така както е описано? 

 

И да сме на ясно - не продавам, рядко купувам лаптопи, основно ползвам такива машини и основно за работа. Нямам никакъв интерес към осъществена или не продажба от потребителя st@nmen. Все ми е тая. Обаче отварям да видя "геймърския" лаптоп и попадам на кошница, та не знам дали и не е надценена. Ще вземе някой неук да я купи за детето, че да си я чука после в главата.

Link to comment
Share on other sites

Въпрос на виждане за "геймърски" лаптоп - не пречи на потенциалния купувач да си попита какви игри може да се играят с него. ;)

Link to comment
Share on other sites

Човек, който не разбира какви са възможностите на машината, едва ли ще може да оцени името на някаква игра. А човек, който има някакви познания би подминал въпросната геймърска машина и усмивка (или еквивалента псувня). Така, че продавача няма да спечели с това в името на темата си. Освен, ако целта не е въвеждане в заблуда на някой. Не, че ме бърка. Но дразни. И мисля - има за какво, след като "мострата" е обсъждана вече. Нещо като рецидив, който ще потрети, защото може.

Link to comment
Share on other sites

Според мен когато някой квалифицира машина като геймърска, би трябвало да добави и актуалната година, когато е важало това. ;)

Link to comment
Share on other sites

Лично мое мнение! , но за да се класифицира една машина като " геймърска " било тя лаптоп или настолен компютър е редно в темата да бъдат поместени  скрийншотове от актуални за момента игри  при какви настройки с какви кадри вървят. И вече тогава евентуалния купувач да прецени(или да се консултира с някой) тези кадри с тези настройки устройват ли го и наистина има ли нещо вярно в " геймърски " или си е чиста проба подвеждане. Поздрави

Link to comment
Share on other sites

Тоя няма ли да бъде изритан вече ??? 

В новия си вариант разделът става все по-противен, не знам защо решихте, че трябва да става новия далавера нет.  

Някога тук имаше правила и хората ги спазваха, съответно имаше изградена някаква общност и доверие до известна степен. 

Сега са само някакви стаменовци от долно нанагорнище, дори се загуби идеята да е форум на Пловдив. 

Link to comment
Share on other sites

Ако той бъде баннат по тази причина, по същия начин форума трябва да напуснат още доста хора. А това, че се загуби идеята на локален форум не е кой знае каква болка, защото днес всеки пътува насам-натам и много от старите съфорумци продължават да пишат тук, но от други градове или държави. ;)

 

P.S. По въпроса за "геймърските" лаптопи на въпросния продавач, тъй като днес отново пусна поредната обява с "геймърски лаптоп" - изтрих от заглавието и обявата квалификацията "Геймърски лаптоп" и му направих забележка от тук нататък да не анонсира така този род обяви, а да указва от коя година и кои игри реално могат да се играят.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте.Днес неизвестно защо ми беше свалена обява за продажба на меден казан.Според Българското законодателство не е забранено да притежаваш или да продаваш такъв втора употреба.Незаконно е да дестилираш спиртни напитки без акциз.Евентуалния купувач може да го регистрира и да си го ползва законно или да си го постави в механата и да му се радва...Затова ако може някой от Модераторите да ми обясни, защо ми беше свалена обявата.

Link to comment
Share on other sites

Прегледах обявата да видя за какво е била изтрита, а причината е доста по-тривиална - формално нарушение на точка 2:

 

2. Задължително е при продажба на някаква стока, продавачът да определи и напише в самата тема реалистична цена. При неспазване на това правило се трие темата !

 

Пусни си нова тема като се съобразиш с горното изискване.

Link to comment
Share on other sites

При изработка на нов такъв казан цената е 7 лева на литър.САМО КАЗАНА.Без серпентина и лула☺.Според вас колко да му искам ....Пък и поне да ми беше пуснато съобщение на лично защо ми сваляте обявата.

Edited by ikin
Link to comment
Share on other sites

Грешно интерпретираш цитата от правилата - умишлено съм подчертал "в самата тема", а не "реалистична". Темата просто нямаше цена, а само линк към другата продажба. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

https://www.bulforum.com/topic/140121-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D0%BB%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BF-acer-aspire-es1-512-4x183ghz156%D1%81-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B08gb500gbdvd-rw6%D1%87%D0%B1%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F/?do=findComment&comment=1495751598

Този път не е геймърски,но е с две видеокарти, едната Intel HD 4000, другата незнайно каква, даже работил бързо и производително :D

Link to comment
Share on other sites

По принцип отдавна не му чета обявите за лаптопи, понеже вече са в астрономическо количество и винаги надълго описани - гледам единствено заглавията и там, където има думата "геймърски", а цената е под 800 лв., просто изтривам цялата обява, защото на няколко пъти му беше направена забележка за тази подвеждаща думичка, но явно няма ефект.

А тук какъв е проблемът, че не ми се разглежда всеки един компонент...само видях, че не е "геймърски" и затова обявата все още я има... ;)

 

Едит: Прегледах обявата по-обстойно и наистина не виждам нещо подвеждащо - не е написал че е подходящ за игри или обработка на видео примерно, а само че работи бързо и студено, без да уточнява с какво точно, което е напълно достижимо при ежедневна работа с офис пакет да речем, браузване в нета или пък гледане на филми.

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

Написал е, че този лаптоп има видео intel hd 4000, което е лъжа. Написал е, че лаптопа е с две видео карти, а реално той няма нито една. Intel HD 4000 се поддържа от Ivy Bridge поколението т.е. 3-та серия на core i3, i5, i7 и т.н. Процесора на въпросния лаптоп е селерон.

Edited by charmock
Link to comment
Share on other sites

Какво всъщност му е вграденото видео, за да го редактирам? На този етап задрасках изречението за двете карти и оставих само "вградено видео Intel HD Graphics".

Link to comment
Share on other sites

Пламене, тук не става въпрос само за редакция. Тук става въпрос за поредната волна или не волна измама на въпросния юзер. На други и за по малко са им затваряни или трити темите. Иначе на въпроса ти, да видеото е HD Graphics.

Link to comment
Share on other sites

Не ми се вярва да е "волна", по-скоро...толкова много обяви пуска не само тук, но и къде ли още не, че е съвсем в реда на нещата при толкова много лаптопи от време на време да не догледа нещо. Иначе аз лично съм му поправял обяви, в които двуядрено CPU с HT е третирано като стандартно четириядрено, което наистина е заблуждаващо.

Link to comment
Share on other sites

Докажете ми измама на този юзър, в момента нямам възможност да влезна в казуса, но има ли налична дори една такава - заминава. Подобни неща са абсолютно недопустими. 

Link to comment
Share on other sites

Няма измама...само стандартния за него казус - огромно количество секънд хенд лаптопи, но пускани във времето един по един, всеки с подробни (стандартни) описания, някои от тях с подвеждащите заглавия "геймърски" (тия вече ги трия на момента), други с объркана информация в някой от редовете...нищо съществено и нищо умишлено при толкова много лаптопи с подробни данни и пускане във всеки един сайт за продажба в страната. Всъщност ако още някой освен мен преглеждаше поне веднъж дневно търговския раздел, вероятно досега щях да съм го сложил на мод-режим, но като ви знам, че даже рапортите не поглеждате, а и оня новобранец дето го цанихме уж да ми помага, зачезна - нямам намерение да си добавям още допълнителни кликове, че да правя видими скритите обяви...

Link to comment
Share on other sites

Пламене, преди 7 години, когато се роди първата ми дъщеря публично казах, че няма как вече да прекарвам по 4-6 часа дневно в секцията. Но това далече не значи, че не гледам и не следя. Специално с оплакванията от този потребител съм запознат. Не са едно и две. И ти му коригираш обявите? Извинявай, ама WTF? Да не си му секретар? Всякакви подвеждащи информации в обява не само не са случайни, но са и подлежащи на строги санкции от наша страна. Не говоря толкова за количества, колкото за лъгане на потенциални купувачи, които не непременно са длъжни да бъдат грамотни. А после ако такива хора се опарят знаеш какво става - пред Форум в Тракия срещи...

 

Новобранецът го остави да си копае биткойните младежа, да е жив и здрав. Ние сме тук доста преди него и сме яли не една попара. За лъгане в обяви не мод-режим - директно вън, това е редно според мен да се случи. Затова повтарям - нека някой ми докаже, че този е лъгал и подвеждал потенциалните си купувачи и заминава.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...