Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

9 minutes ago, Godfather said:

Чшшш, какви са тия цени бе, това да не е Сен Мориц. Направо са почнали да удрят гъза в тавана. :lol:

 

Продава Тристаен апартамент 98 кв.м. - София, Изток - Обява 5648379 - Imoti.net

 

Ако се купи това за "инвестиция", за да се избие за 10 години (без да се смятат разходите по евентуална ипотека, такси, амортизация и т.н.), трябва да се дава под наем за 5800лв месечно. :D 

 

На сегашните нива на наемите, ще се избие за 50 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

8 hours ago, Dunc said:

Не съм съгласен, миналата седмица бях в Солун, там през деня не се диша, бясна жега и задушно. 

Е като в Пловдив в 14 часа в капана. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mIRCata said:

Чичо ви Боб е прав

:D:bowdown:

 

16 minutes ago, mIRCata said:

каква е бизнес логиката( за да знам къде какво се различава в данните и да видя какво има да променя, че да работят нещата) получих следното обяснение:

 

Това по принцип си е проблем за много бизнеси. Процеси, бизнес логика, инвентар, кой им е източника на истина.. :) 

Аз сега се забавлявам с общо взето обратната на описаната ситуация.. Имаме едни ентусиасти с гръмки изказвания които все се канят да свършат нещо, но освен изказвания до сега друго нямаше. Та най-накрая идва единият -ще автоматизираме системата ти ... "ъхх,добре, какво по-точно, кой флоу?" :D Хайвана обаче си няма и на идея какво аджеба ще "автоматизира", какви са процесите и т.н.. но и не знае какво не знае .. След "кратичко" 2 часове демо в което не успях да му покажа всичко .. - Имаш ли АПИ? - Разбира се, ето Redoc-a :))) 

И изчезна .. Връща се след 2 седмици и гордо ми демонстрира как ми праща json-че създавайки клиентско ентри и пита за повече инфо ..

- Добре, ето ти сдъвкана документацията за единият флоу, това инфо ще вземеш от тук, това пък е резултат от тази логика, това инфо пък го няма в системите..  като го събереш ми го прати :)).

И хайвана изчезна в дън земя :lol:

Наистина не е лесно от чисто програмистка гледна точка да хванеш и да доставиш идеален продукт без поддръжка от бизнеса и за предпочитане да са налични вече ясни процеси. Какво автоматизираш ако не процеси?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Godfather said:

Чшшш, какви са тия цени бе, това да не е Сен Мориц. Направо са почнали да удрят гъза в тавана. :lol:


Прекарах една вечер около час да гледам за имоти в Девин - почти няма, предимно хотели се продава. Има един за близо три милиона ЕВРО!!!! И си викам аз как по-точно ще ги избия тия 6 милиона с някакви бъхливи 56 легла в ... Девин, не на ривиерата например... Луди хора! Затова и сделките са точно николко. 

ЕДИТ: Те го те и пардон - над СЕДЕМ милиона били... Абсолютни откачалки

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1q163030615929736

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaptoR said:

ЕДИТ: Те го те и пардон - над СЕДЕМ милиона били... Абсолютни откачалки

Face Palm Gif - IceGif

 

Ей тука за по-малко ($3,700,000 канадски) мога да взема подобен бутиков хотел на двайсетина километра от ски курорта номер едно в света! При това с уникални възможности за бъдещо развитие - въпросния парцел е, забележи, 1.9 акъра, което е 7.7 декара! :Facepalm::lol:

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, w00x said:

 

Продава Тристаен апартамент 98 кв.м. - София, Изток - Обява 5648379 - Imoti.net

 

Ако се купи това за "инвестиция", за да се избие за 10 години (без да се смятат разходите по евентуална ипотека, такси, амортизация и т.н.), трябва да се дава под наем за 5800лв месечно. :D 

 

На сегашните нива на наемите, ще се избие за 50 години.

 

В София от години Изток е най-скъпият квартал и там цените гърмят до небесата, така че за там нищо не трябва да те учудва. Наскоро видях един тристаен апартамент, 100-тина кв. точно до метрото, в нова сграда, за половин милион. 

Кварталът, че е хубав- хубав е, ама цените там, както и в цяла София, са лудост. 

Edited by Dunc
Link to comment
Share on other sites

Гледах ги тези цени и си мислех - какъв е смисъла да плащаш такава цена в София, като за подобни пари можеш да живееш почти навсякъде по света :laughing: , изключваме разните известни екстра скъпарски места.

Link to comment
Share on other sites

Ами да си имаш твое. Нали знаеш българина как мисли. В същото време аз плащам наем 400лв. Тръгна ли да купувам под 1500лв вноска няма как да имам. 

Link to comment
Share on other sites

Едно време на мен наема ми беше почти като вноската за кредита. Парите за наем - пари на вятъра. Поне после има нещо за мен накрая на кредита.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kotora said:

В същото време аз плащам наем 400лв. Тръгна ли да купувам под 1500лв вноска няма как да имам. 

Наемът го сравнявай само с лихвата, не с цялата вноска.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, w00x said:

 

Продава Тристаен апартамент 98 кв.м. - София, Изток - Обява 5648379 - Imoti.net

 

Ако се купи това за "инвестиция", за да се избие за 10 години (без да се смятат разходите по евентуална ипотека, такси, амортизация и т.н.), трябва да се дава под наем за 5800лв месечно. :D 

 

На сегашните нива на наемите, ще се избие за 50 години.

 

Има ли хора в БГ дето да купуват такива имоти? Ебаааго напреки. В момента отговарям за имот, който е 960 квадратни метра 10,100 квадратни фута. Тотала е между 7 и 8 милиона (имах го ама го забравих, не ми е работа да ги помня или знам). 8 милки/960 = $8,333 на квадратед метър, но буквално взимаш палат на езерото с вграден басейн, 3 етажа плюс мазе, асансьор, стая за ебане (масажи) и тн. ....От тия 8 милина 2,350,000 е само земята. 500...600 хиляди са чертежи/инженери/разрешителни, около 300 са озеленяване и после е нашото дупене без смазката. Ако тази къща не беше на първа линия на езерето и не беше необходима цялата защита за падаща земна маса и наводняване (цялото мазе с басейна е под нивото на езерото) - цената щеше да е ПОД тази, която си показал ти. Нелепица огромна. И това на скъпите цени на всичко....около 350 бона само в по-скъпи материали платиха заради ковидските глупости. А аз имам само един въпрос...каква заплата прави тоя доктор евреин да си позволи тоя палат и да подписва чекове като бейзболни картички

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mIRCata said:

Едно време на мен наема ми беше почти като вноската за кредита. Парите за наем - пари на вятъра. Поне после има нещо за мен накрая на кредита.

ако по някакво чудо удвоя сегашната си заплата (няма как да стане понеже мисля, че ударих тавана на плъховете като мен) - никога няма да купя къща, в която да живея - най-грешно хвърлените пари.....имоти да давам под наем на други плъхове - с удоволвствие докато свят светува.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, earache said:

Наемът го сравнявай само с лихвата, не с цялата вноска.

 

Защо само с лихвата? Нали цялата вноска трябва да се внесе на месец все пак?

Link to comment
Share on other sites

Ами защото лихвата е "наема", който плащаш, за да живееш там, докато все още не е твое.

В неговия случай: примерно 400 наем и 1100 каше на месец за стойността на апартамента = 1500 пак.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kotora said:

Ами да си имаш твое. Нали знаеш българина как мисли. В същото време аз плащам наем 400лв. Тръгна ли да купувам под 1500лв вноска няма как да имам. 

О не, аз нищо общо с имането на твое. Като се пенсионирам предпочитам да не ми се налага да плащам наем

Цената ме впечатли, че e доста "международна" :D . И примера на Чефо съвпада с мисълта ми

 

41 minutes ago, earache said:

Ами защото лихвата е "наема", който плащаш, за да живееш там, докато все още не е твое.

В неговия случай: примерно 400 наем и 1100 каше на месец за стойността на апартамента = 1500 пак.

Да, но скока на месечният разход от 400 на 1500 е скокче. По-интересно е когато наема е близък до месечната вноска. 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ARPAnet said:

Да, но скока на месечният разход от 400 на 1500 е скокче. По-интересно е когато наема е близък до месечната вноска. 

Ми то да изтегли кредит и от 400 да стане 1500 пак е скокче, не?

А при равни други условия, да не забравяме огромното предимство на наемите, че можеш да се откажеш в пъти по-лесно.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, earache said:

Ми то да изтегли кредит и от 400 да стане 1500 пак е скокче, не?

Имаш предвид процентите по кредита ли? Съмнявам се ипотеките в БГ да са с подобно проценти

 

32 minutes ago, earache said:

А при равни други условия, да не забравяме огромното предимство на наемите, че можеш да се откажеш в пъти по-лесно.

Ъх, нали трябва да живея някъде, освен ако не смятам да се преместя под някой мост то отказването е малко трудно. :)

От друга страна ипотеките имат край, след който спираш да плащаш. А ако си стоял на наем през цялото това време то ще продължаваш да го плащаш. 

 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DON_CHEFO said:

 

Има ли хора в БГ дето да купуват такива имоти?

Наскоро разбрах за апартамент стара тухла Пловдив 150кв на Цар Борис III последен етаж 4 или 5 без асансьор продаден на нещо от рода на 250 000 евро. Та има кой да ги купува. 
Иначе скоро се видях с роднина от Валенсия Испания и разправяше как там 80кв 3-4 стаен апартамент е в интервала 60-80к евро.  Колкото и странно да ни звучи при тях всички носещи стени са външни и вътре може да си направиш апартамента с каквото разпределение искаш. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, ARPAnet said:

Имаш предвид процентите по кредита ли? Съмнявам се ипотеките в БГ да са с подобно проценти

Не, не, не ме разбираш. Да забравим казаното до ся и наново: 2та варианта да придобиеш имот, дето не можеш да си позволиш са

- под наем докато събираш парите за него и

- кредит.

И в 2та варианта ще даваш пари за нещо, което само ще ти осигури подслон докато събереш всички пари за имота, но няма да го направи твой - в единия случай наема, в другия лихвата на банката.

Та сравняваш си наема с лихвата и взимаш, което е по-изгодно.

48 minutes ago, ARPAnet said:

Ъх, нали трябва да живея някъде, освен ако не смятам да се преместя под някой мост то отказването е малко трудно. :)

От друга страна ипотеките имат край, след който спираш да плащаш. А ако си стоял на наем през цялото това време то ще продължаваш да го плащаш. 

Може да живееш при мама и тогава наемът ще блесне пред кредита.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, earache said:

Не, не, не ме разбираш. Да забравим казаното до ся и наново: 2та варианта да придобиеш имот, дето не можеш да си позволиш са

- под наем докато събираш парите за него и

- кредит.

И в 2та варианта ще даваш пари за нещо, което само ще ти осигури подслон докато събереш всички пари за имота, но няма да го направи твой - в единия случай наема, в другия лихвата на банката.

Та сравняваш си наема с лихвата и взимаш, което е по-изгодно.

Не е точно така.

Чрез наема не придобиваш имота, можеш да го използваш, но толкова. Наема има и други проблеми, имаш разхода за наем + правиш опит да събираш пари от една страна, но също така събирането не е спрямо конкретна цена, та си играеш на гоненица с пазарните цени. При по-активен пазар, можеш да събираш няколко години и да гледаш как цените се увеличават с 30-50%. На практика спестяванията ти ще страдат от сериозна инфлация, губейки стойност. 

Не ме разбирай погрешно, нищо против наемите, нормалено е да минеш през тях.

Но определено си има минусите. Събират ми се около 6 години и половина под наем за които съм платил грубо около 60 000 лева наем. От това нямам нищо. Имал дал. 

Примерно ако бях изчакал 1 година с покупката в момента щеше да ме чака 30% горница, сравнявайки с имоти около мен, на същата улица дори, плюс други екстри, но това е друга тема. 

 

Ипотеката води до придобиване на собственост, вече имаш фиксирана цена и освен ако не нацелиш лоша криза то имаш и относителна стабилна цена на месец. Може да изтеглиш късата клечка балона да се спука точно след покупката ти, но извън това си ОК. 

И от тук нататък решиш ли да продаваш, при благоприятен пазар си дори на плюс, а това което си платил ти се връща, за разлика от наемите. 

Съответно когато се пенсионираш не продължаваш да плащаш наем, а вече си собственик. 

1 hour ago, earache said:

Може да живееш при мама и тогава наемът ще блесне пред кредита.

Не мога :) Но ипотеката по своята същност не те спира да правиш такива движения. Даваш жилището под наем, продаваш го. 

Всъщност не мисля, че след определена възраст трябва да мислим за опцията "мога да живея при мама", освен ако алтернативата не е "под мост" . Но това съм аз

 

 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Натоварваме се с две деца жена и се набитваме 3 поколения в едно жилище. Няма нужда при мама.

Човек трябва да има поне 1 цилище, аз така ги виждам нещата. Цял живот наем за какво? Утре ще ти сменят условията и почваш местене. Да си сам, иде дойде. Но деца като се появят, пък градини, училище. Човек обикновено търси стабилност. И дето викаш, на пенсия в нашата държава ако не си си завъртял някакви инвестиции да имаш доходи, пенсията за наем няма да стигне и тогава под моста, а и мама няма да я има да спиш при нея.

Link to comment
Share on other sites

Преди две години, точно в началото на първата пандемия дето затвориха всичко, купих етаж от кооперация 150 кв. + 30 кв. мазе. Апартамента беше напълно обзаведен, буквално само се събухме и влязохме. Единствената ни инвестиция беше три бюра и по  голям телевизор. Тва всичкото го взех за 105000 евро. Сега като гледам как вървят нещата, май мога да го продам и двойно. А тогава всички ми викаха, че съм луд да дам толкова пари и, че цените на имотите щели да паднат, добре, че не послушах никой. В началото на годината купих къща в Равногор 108 кв + 700 кв. двор, пак всички ми викаха, че съм луд да давам толкова пари за къща, но все пак смятам, че направих и там добра инвестиция, ще видим кво ще става в близко бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

Според pihole над 30% от заявките са за реклами и такива простотии. Баси мамата

И тъпите китайци от huawei са забили някъде на дълбоко твърди ДНС сървъри и не мога да накарам телефона да минава през pihola.....

Яко снифят тия боклуци.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...