Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

Ангеле ся ме светнаха каква била идеята. Взимаш го на акт 14 на 850евро на квадрат и като има акт 16 става на 1500 евро на квадрат. И Седиш и чакаш нещо да се случи и евентуално да го продадеш :D :D :D

 

Ама конкретно в тоя комплекс до Пощата ще има още 100 човека с такива апартаменти :D 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

В момента обаче не е сигурно и че лично на теб няма да ти се качи цената и да ти искат повече да додадеш от АКТ 14 до АКТ 16. 

И че цените са високи много- високи са, и че има балон- има, обаче ако ти трябва апартамент за къде да чакаш повече ? От 10 години насам всеки вика "догодина падат цените и балонът се пука" и нищо такова не става, цените вървят само нагоре. Дори и сега, дето уж най-после цените щели да паднат, всъщност май единствено в най-добрият случай само ще се задържат за определено време. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, w00x said:

Ако на сегашните цени от 1600 евро на квадрат, с цел инвестиция, се купи 70кв апартамент (който ще е кутия реално), излиза 220 000лв. С 50 000лв за някакъв ремонт (което май няма как да се случи в момента точно), ако се дава под наем за 1000лв на месец, след 30 години ще си на 0 горе-долу. В тая сметка се слагат ипотека 2,6% с 20% начална вноска, 70лв месечна поддръжка към кооперацията (по 1лв на квадрат, 840лв на година) и 1000лв разходи годишно по поддръжка на апартамента.

 

А 1000лв наем са много за Пловдив, особено за двустаен, какъвто ще е тоя 70кв апартамент (с общи площи).

И не забравяй данък общ доход :laughing:

Тези 1600 евро предполагам са от Crystal Tower–а, но онова в Тракия беше на по-приятни цени.

И все пак не забравяй, че имотите са дългосрочна инвестиция. Но ако целта ще е да се вадят пари от наеми, бих започнал с по-голямо самоучастие от 20%, което би свалило ипотеката и от наема би оставало нещо. Което е не лоша и сравнително сигурна в дългосрочен план инвестиция. По-добре от това парите ти да стоят в банката. По-зле от други инвестиции

А ако ти провърви, след няколко години продаваш с приятна печалба, примерно. Ако ще е инвестиция. 

 

Но със сигурност бих купил нещо при първа възможност, вместо да плащам наем всеки месец, изплащайки чуждата ипотека :laughing:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kotora said:

Ангеле ся ме светнаха каква била идеята. Взимаш го на акт 14 на 850евро на квадрат и като има акт 16 става на 1500 евро на квадрат. И Седиш и чакаш нещо да се случи и евентуално да го продадеш :D :D :D

 

Ама конкретно в тоя комплекс до Пощата ще има още 100 човека с такива апартаменти :D 

 

Че тоя до пощата, според снимки от преди две седмици, още е на една педя от кота 0. Какъв акт 14? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Е знам, ама е на къси пари и сигурно ще трябват 20-30% капаро ;) Ама виж, че 3-4 сгради са напълно продадени или това е фейк нюз. 

Link to comment
Share on other sites

Мейл от НАП.... Какво ли са сътворили пак малумниците, които се занимават с компютрите им?

 

ээ 30.05.2022 э эээээээ-ээээээээээээ ээээээ ээ эээээээээ ээээ эээээ э эээ 825366974 эээээээээ ээээ, ээээээээ ээ 30.05.2022, эээээ ээээ ээ эээээээээ э эээээээээ, ээээээээээээ ээ эээ ээээ ээээээээээ ээээээ, ээээээээ э эээ эээ э эээ.

ээээээээ!
эээээээээ ээ ээээээээээээ эээээээ эээээээ ээ эээээээээ эээээ эээ эээээээ ээ ээээээээээ ээ эээээээээ э/эээ эээээээээ ээ эээээээээ.
эээ эээээээ ээ ээээээээээ ээээээээээ, эээээ ээ ээээээээээ ээ эээээ эээ ээээээ, ээ эээээ эээээээээ ээээээээ ээ эээээээээ ээээээ ээ эээ.
ээ ээээээээээ ээ ээээээ эээээээ ээээ ээ ээээээээээээ, эээ. ээээээ ээээээ ээ эээээээ ээээээ ээ ээээээээ ээээ, ээээээээээ ээ ээээээээээ ээ эээээээээ эээээ ээ ээээээ ээ ээээээээээ ээ эээээээээ ээ э эээ. ээ эээээээээээ ээ ээээээ ээээээ ээ эээээээ ээээ ээ ээээээээээ ээээээээ ээээээээээ ээ эээ.

ээээээ, ээ эээээ эээээээээ ээ эээээээ ээ ээээээ ээ эээ ээээ ээ ээээээ э ээээээээээ ээ ээээээээ эээээ ээ эээээээ. ээ ээээээ ээээээээээ ээ эээээээээ эээ ээээээээ ээ эээ эээээээээ ээ ээээээээ ээээээ.

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

Е да бе ама те не строят 10 блока едновременно. Първо трябва да направят инфраструктура отдолу уж :D 

 

@RaptoR класика :)

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, kotora said:

Ангеле ся ме светнаха каква била идеята. Взимаш го на акт 14 на 850евро на квадрат и като има акт 16 става на 1500 евро на квадрат. И Седиш и чакаш нещо да се случи и евентуално да го продадеш :D :D :D

 

Ама конкретно в тоя комплекс до Пощата ще има още 100 човека с такива апартаменти :D 

Миналата година сестрата като търсеха директно от строителите им казваха, че са почти разпродадени на дупка или 2/3 плоча. Голяма част купени от агенции, които чакат акт 14/15 и препродават яко надути. Купуват на 450/500 евра после х2, а сега на новите цени може и по х3.

Link to comment
Share on other sites

Да бе всички така правят. То виж, че и тоя комплекс е разпродаден вече. Ама като гледах тристайните и бяха мн зле. 

Link to comment
Share on other sites

Така е затова аз се ориентирах към старо строителство с всичките му + и - . 
Иначе 12кв спалня е голяма в наши дни все пак са по 9кв масовите.
Преди 10г като правих ремонт на село на една спалня ми трябваше гардероб с плъзгащи врати. От 20 само 2-3 бяха такива. Скоро гледах, че тенденцията е вече 2-3 с отваряеми врати и останалото с плъзгащи, но няма как с 9кв спалня е така.

Link to comment
Share on other sites

Ясене, тва в ситния текст не знaм защо инстинктивно го прочетох плейбой... :laughing1::laughing1::laughing1:
YARD RESORT Předboj

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, ARPAnet said:

lololololol :rofl:

Това е нащо село. Къде живееш? 

- В Плейбой :laughing1:


Де да знам, все повече се притеснявам, че очите ми наблизо не работят както требе :laughing1:

=======================

 

Бастуни, ВИП залата в Рибарника е резервирана за петък, 19 часа. Имайте късмет да ме изложите. Изрично ме питаха за бройка, понеже залата събира 12 човека... Измънках 7-10... Само да ме лъзнете и ше ви избия, ако требе и до КАнада ще ида... :gangstah:

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DON_CHEFO said:

Грешна ти е представата, бако... Или в нашата мила пумярщина нещата са много у гъза. Не купуваш апартамент/и за да го изплатиш.. Евентуално децата ще облажат. Купуваш за да си изкараш парите от евентуално покачване на цените и да влезеш на по-голяма сделка и така докато те заровят. Обаче нашите мили педелалюбци-демократи и на това искат да сложат края. кор да убие всеки шибан демократ педало-нвгъролюбец. По един на кол трябва да се бучи всеки ден.... Докато те и миндилите с украински знаменца не свършат един път и завинаги. Измет прокажена. кор да убие и федовете дето зарриха луната, че ми изгубиха 5 цифрено портфолио. 

 

Ако не си играл между май и ноември 2020 като мен(и аз не играх от страх) ... Залагам всяко доларче, че все още се клокваш ин всеки божи ден. Дано Господ се смили и даде още един шанс и на нас низврегнатите да се пенсионират преди пенсионна възраст. Чума ли ще има, ковид 2030 ли ще е... Ама да има парса на маркета... 

 

 

 

Ами, не смятам, че ми е грешна представата. Повечето хора в България искат апартамент, за да живеят от наемите. Купуването с цел препродажба е рисково, както е и с всеки друг финансов инструмент. Залагаш, че цената ще се качи, но за сметка на по-ниския риск в сравнение с другите инструменти, тук имаш сигурни разходи, които си вървят. Данъци, амортизация, ремонти и т.н.

 

2 hours ago, kotora said:

Ангеле ся ме светнаха каква била идеята. Взимаш го на акт 14 на 850евро на квадрат и като има акт 16 става на 1500 евро на квадрат. И Седиш и чакаш нещо да се случи и евентуално да го продадеш :D :D :D

 

Ама конкретно в тоя комплекс до Пощата ще има още 100 човека с такива апартаменти :D 

 

Тя тая идея ми е ясна, но не много хора го правят така. Ако болшинството правеха така, цените щяха да падат, защото на Акт 16 всички щяха да продават и тъй като пазарът щеше да се напълни изведнъж с апартаменти в една кооперация, малко по малко, цените щяха да падат от 1500 към 850, докато стигнат ниво, на което апартаментите се купуват бързо и изчезнат от пазара. Така се пука балон.

 

2 hours ago, Dunc said:

В момента обаче не е сигурно и че лично на теб няма да ти се качи цената и да ти искат повече да додадеш от АКТ 14 до АКТ 16. 

И че цените са високи много- високи са, и че има балон- има, обаче ако ти трябва апартамент за къде да чакаш повече ? От 10 години насам всеки вика "догодина падат цените и балонът се пука" и нищо такова не става, цените вървят само нагоре. Дори и сега, дето уж най-после цените щели да паднат, всъщност май единствено в най-добрият случай само ще се задържат за определено време. 

 

Аз обсъждах единствено покупката с цел "инвестиция". Ако ще живееш в него реално, няма какво да чакаш. Стига да можеш да си намериш нещо, което да ти хареса, защото 90% от новите апартаменти са ужасяващо гадни. И като разположение, и като обкръжение.

 

2 hours ago, ARPAnet said:

И не забравяй данък общ доход :laughing:

Тези 1600 евро предполагам са от Crystal Tower–а, но онова в Тракия беше на по-приятни цени.

И все пак не забравяй, че имотите са дългосрочна инвестиция. Но ако целта ще е да се вадят пари от наеми, бих започнал с по-голямо самоучастие от 20%, което би свалило ипотеката и от наема би оставало нещо. Което е не лоша и сравнително сигурна в дългосрочен план инвестиция. По-добре от това парите ти да стоят в банката. По-зле от други инвестиции

А ако ти провърви, след няколко години продаваш с приятна печалба, примерно. Ако ще е инвестиция. 

 

Но със сигурност бих купил нещо при първа възможност, вместо да плащам наем всеки месец, изплащайки чуждата ипотека :laughing:

 

Не съм. Сложил съм го в цифрата.

 

1 hour ago, UzITo said:

Така е затова аз се ориентирах към старо строителство с всичките му + и - . 
Иначе 12кв спалня е голяма в наши дни все пак са по 9кв масовите.
Преди 10г като правих ремонт на село на една спалня ми трябваше гардероб с плъзгащи врати. От 20 само 2-3 бяха такива. Скоро гледах, че тенденцията е вече 2-3 с отваряеми врати и останалото с плъзгащи, но няма как с 9кв спалня е така.

 

Ами, най-лесно е да отидеш в ИКЕА. Гардеробите са модулни и си правиш каквото си искаш с тях. Плитък, дълбок, тесен, широк, 3-крилен, 4-крилен, 5-крилен, плъзгащи се врати, отварящи се врати, 1 плъзгаща се и 2 отварящи се, рафтове, без рафтове, с релси, без релси, и т.н. Няма нещо, което да не можеш да направиш. И качеството е много добро. А и имат 10 години гаранция.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, RaptoR said:

не знaм защо инстинктивно го прочетох плейбой... :laughing1::laughing1::laughing1:
YARD RESORT Předboj

 

Quote

 

Причината, според изследователски екип от Кеймбридж, е, че няма значение как са подредени буквите в думата, важно е само първата и последната да са на местата си. Останалото може да е напълно разбъркано и въпреки това, да го четем без проблем. Това се дължи на факта, че човешкият мозък не чете всяка буква поотделно, а думата като цяло. Важно е само първата и последната буква да бъдат на мястото си. Можем да разбъркаме всички останали букви и все пак написаното ще се чете с лекота.

 

"Доасттънчо е блио да ни начуат да слгамае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиешм. Приичнтаа е в нчиана, по котйо нишаят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспваме да преочтмее нааписното джае кгаото нтио енда дмуа не е изиспана пвраинло."

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, RaptoR said:

Бастуни, ВИП залата в Рибарника е резервирана за петък, 19 часа. Имайте късмет да ме изложите. Изрично ме питаха за бройка, понеже залата събира 12 човека... Измънках 7-10... Само да ме лъзнете и ше ви избия, ако требе и до КАнада ще ида... :gangstah:

Мисир, тва в Тракия на околовръстното ли беше? Аз както вече повторих 'емнайсе пъти съм сигурен. :lol:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, w00x said:

 

Ами, най-лесно е да отидеш в ИКЕА. Гардеробите са модулни и си правиш каквото си искаш с тях. Плитък, дълбок, тесен, широк, 3-крилен, 4-крилен, 5-крилен, плъзгащи се врати, отварящи се врати, 1 плъзгаща се и 2 отварящи се, рафтове, без рафтове, с релси, без релси, и т.н. Няма нещо, което да не можеш да направиш. И качеството е много добро. А и имат 10 години гаранция.

На мен идеята ми беше, че явно търсенето на плъзгащи врати е нарастнало на фона на намалящата площ в спалните.

Link to comment
Share on other sites

Ааааа. Ясно. Ами, може и така да е. Или просто хората ги предпочитат по някаква причина, защото съм ги виждал сложени и в широки спални.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Godfather said:

Мисир, тва в Тракия на околовръстното ли беше? Аз както вече повторих 'емнайсе пъти съм сигурен. :lol:


Да, да - там на полето. Рибарника е един, споко - таксито знае... 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, RaptoR said:


Де да знам, все повече се притеснявам, че очите ми наблизо не работят както требе :laughing1:

=======================

 

Бастуни, ВИП залата в Рибарника е резервирана за петък, 19 часа. Имайте късмет да ме изложите. Изрично ме питаха за бройка, понеже залата събира 12 човека... Измънках 7-10... Само да ме лъзнете и ше ви избия, ако требе и до КАнада ще ида... :gangstah:

Супер, Аз ще успея да дойда навреме. Ще тръгна в 5 от София и до 6:30 ще съм вкъщи :) 

Link to comment
Share on other sites

Моите 5 стотинки по темата с имотите:

уж цялото ново строителство се разпродава още на зелено, а като минеш по тъмно- светят 20-30% от прозорците. Което означава, че или всички яко лъжат, или всичко е разпродадено с "инвестиционна" цел. И в единия и другия случай, твърде много строителни фирми, брокери, частни лица и тн са се набълбукали с празни апартаменти за милиони и ще помпят пазара до последно. В близко и средносрочно бъдеще едва ли ще има някаква сериозен спад на цените. Дори и да се спука балона, както някои хора вече 10 години чакат, то няма да е като 2008-2009, а по-скоро лека корекция надолу от 10-15%, примерно. 

В този смисъл, ако жилището е необходимо за лични нужди, т.е. да се ползва като основно жилище на семейството- няма какво да се чака, а изпадне ли добра оферта- да се взима и кот'-такоа.

 

В дългосрочен план обаче (примерно 20-30-годишен хоризонт) България е в тежък демографски срив, с почти нулев шанс тенденцията да се обърне, или поне забави.  В 4-те големи града все още има положителен прираст на населението, който се дължи на вътрешна миграция на хора от села и общини към областните градове. Тази тенденция също забавя и вероятно до няколко години ще спре, защото по селата и малките градчета също вече не остана трудоспособно население. Ако погледнем общата картинка, България е -2,5млн. население за последните 30 години. -155 000 души е само за последните 2020 и 2021г. Естествено, отчитаме фактора КОВИД, но това не променя факта, че един град като Стара Загора с все околните села е изчезнал за 2 години.  В този смисъл, няма как да се запази сегашното съотношение търсене/предлагане. Намалее ли притокът на приходящи към града, намалява и търсенето, а този процес, както казах, е необратим.

 

Има и друг фактор: много хора от града го напускат към периферията, защото не желаят да живеят в ограден зверилник с още 1500 помака, да кесат по 2 часа в трафика, да газят кал и мръсотия пред входа и на сутринта да си намерят гумите срязани, щото селския бек от другия вход е решил, че си му спрял на мястото. 

Съдя и по себе си: все повече време прекарваме на вилата, нагласили сме схемата и с децата и с работата, така че минимално да ми се налага да влизам във вътрешността на града. От къщата до центъра  на Пловдив ми е права линия и стигам за 30 минути. Няколко наши приятелски/роднински семейства взеха същото решение и си стягат къщите по селата в момента, или си купиха парцели и строят. Хората започнаха да се усещат, че за парите на един тристаен в някое от гетата, могат да живеят като бели хора в самостоятелна къща с двор. И тази тенденция според мен ще продължи. 

 

Кореняк-пловдивчанин съм и си обожавам града, но това от последните години вече не е Пловдив, а някаква провинциална клоака. Мръсно, кално, прашно, изкъртени улици, още по-изкъртени тротоари, абсурден трафик и простотия до шия. И на фона на това да плащаш по 1600 евра на квадрат за клетка в зайчарник е някакво безумие. Това последното, естествено, си е моята лична гледна точка. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, w00x said:

 

Ами, не смятам, че ми е грешна представата. Повечето хора в България искат апартамент, за да живеят от наемите. Купуването с цел препродажба е рисково, както е и с всеки друг финансов инструмент. Залагаш, че цената ще се качи, но за сметка на по-ниския риск в сравнение с другите инструменти, тук имаш сигурни разходи, които си вървят. Данъци, амортизация, ремонти и т.н.

 

 

Тя тая идея ми е ясна, но не много хора го правят така. Ако болшинството правеха така, цените щяха да падат, защото на Акт 16 всички щяха да продават и тъй като пазарът щеше да се напълни изведнъж с апартаменти в една кооперация, малко по малко, цените щяха да падат от 1500 към 850, докато стигнат ниво, на което апартаментите се купуват бързо и изчезнат от пазара. Така се пука балон.

 

 

Аз обсъждах единствено покупката с цел "инвестиция". Ако ще живееш в него реално, няма какво да чакаш. Стига да можеш да си намериш нещо, което да ти хареса, защото 90% от новите апартаменти са ужасяващо гадни. И като разположение, и като обкръжение.

 

 

Не съм. Сложил съм го в цифрата.

 

 

Ами, най-лесно е да отидеш в ИКЕА. Гардеробите са модулни и си правиш каквото си искаш с тях. Плитък, дълбок, тесен, широк, 3-крилен, 4-крилен, 5-крилен, плъзгащи се врати, отварящи се врати, 1 плъзгаща се и 2 отварящи се, рафтове, без рафтове, с релси, без релси, и т.н. Няма нещо, което да не можеш да направиш. И качеството е много добро. А и имат 10 години гаранция.

Никой не купува нови апартаменти или нови комплекси за инвестиция освен ако не се казваш Кардон или Кийосаки. Ние, плъховете, купуваме нещо старо... Най-далаверско е да напипаш хубава сделка с разбит апартамент или ако си в занаята някой дъртак, който иска да излиза да ти го продаде на под пазарна цена (говоря ги тия неща от първа ръка, не си ги измислям). Ремонтираш, вкарваш други плъхове (бачкатори), отиваш при банката, хващаш един оценител за ушо... Той ти преоценява имота, ре-финансираш, вадиш си 70, 80 процента или ако си е много добра сделка - всичките пари плюс тези за ремонта. Правиш между 200 и 400 долара на месец... Най-много съм виждал 1000, но аз и ти не виждаме такива сделки в Интернет, че да се възползваме(те са само за наши и ваши). После след като банката си вкара пръста в дупето, а ти си вземеш парите - почваш да си цоцаш пасивния доход и ако ще да стане турско след това... Парите, които си си взел ще използваш за следващата седалка... А не като г-н апранета дето искал да вкарва повече от необходимото.... Глупости на търкалета и си личи. После се почва игра с данъците.... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...