Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

14 евро.. И там не познават парите явно. Не помня предния път като бях, колко пари оставях за храна, но май бяха по-малко.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, w00x said:

14 евро.. И там не познават парите явно. Не помня предния път като бях, колко пари оставях за храна, но май бяха по-малко.

 

1 hour ago, RaptoR said:


За тия пари Е36... Ма скоро може и 20 да стане... 

 

 

Такъв им е стандарта на живот. Заплатите им не са в рубли все пак.

Link to comment
Share on other sites

Just now, netrootbg said:

Такъв им е стандарта на живот. Заплатите им не са в рубли все пак.


И какво от това, че не са в рубли? Пак глупости! 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, RaptoR said:


И какво от това, че не са в рубли? Пак глупости! 

Погледни колко им е БВП на глава от населението. После може би ще ти се изяснят някои неща. По - вероятно не.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, netrootbg said:

Погледни колко им е БВП на глава от населението. После може би ще ти се изяснят някои неща. По - вероятно не.


Пука ми на фъстъците по въпроса! 15 евра за паница веднъж ядено - у лево. Простичко е. Ти дай и 30 ако искаш. То и тука в Банско има омлет за 15 евра... Супер оферта! 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, netrootbg said:

 

 

 

Такъв им е стандарта на живот. Заплатите им не са в рубли все пак.

 

Погледнах едни записки от 2018. 18 евро съм дал за порция в един ресторант. 57 евро сметка за двама. По едно основно + по една бира + 50мл уиски.

Link to comment
Share on other sites

За Белгия ли говорим? Че изтървах накъде се беше запътил Иван……

Какво им се чудите на цените?! Абсолютно нормални са….За 20 лева лазаня плюс биричка….Ядох уникалния стек в Синт Никлаас (градче до Антверп) от бяло белгийско говедо за 23 евра…..и бира по 4,50….В България, дори да обърнеш в левове не можеш да ядеш такъв стек…

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RaptoR said:

Пука ми на фъстъците по въпроса! 15 евра за паница веднъж ядено - у лево. Простичко е. Ти дай и 30 ако искаш. То и тука в Банско има омлет за 15 евра... Супер оферта! 

Ами всъщност е много простичко.  Знам, че или няма да го прочетеш цялото или няма да го разбереш, ама да опитам.

 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Bulgaria

Според този сайт сумата за нормален живот на 4 членно семейство е 3,450 български пари.

Според същия сайта за Белгия са нужни 5,663.89 лв или 2,888.71 евро.

 

Средната работна заплата за страната е 1668лв. (https://www.nsi.bg/bg/content/3928/национално-ниво 

Значи малко над 2 средни заплати в България.

 

Според https://www.statista.com/statistics/529520/average-monthly-wage-in-belgium/  в Белгия средната работна заплата е 3750 евро. Т.е 1 средна работна заплата е повече от достатъчна за 4 членно семейство в Белгия.

Днес сядам на заведение до Джумаята. Картофи с 4 вида сирена 12 лв!!! Няква мижава пица 16 лв, пилешки хапки с картофи 15 или 16 лв.

Повтарям : смотани пилешки хапки с пържени картофи !?!? 15 наши пари

Голяма порция лазаня 15 евро тяхни пари

 

 

Сега кажи къде е по-евтино да дадеш 15 пари  за 1 ядене - дали на място където една заплата е повече от достатъчна за 4 човека или на място където 2 заплати не стигат?

По твоята логика не трябва да сядаш на заведение в България.

 

И точно БВП на глава на населението и стандарта го правят това, пък ти копай фъстъците.
 

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Това с ниските цени е наследство от комунизма. На някои хора им е още в главите. Не е важно да е супер евтино, важното е доходите да са високи и да може човек да си позволява бе проблеми всичко необходимо.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mIRCata said:

 Знам, че или няма да го прочетеш цялото или няма да го разбереш, ама да опитам.


Ма много знаеп ти бе! Брех да му се не види! 
И като не знаеш къде да сядаш и са те съдрали аз какво съм ти виновен?
Когато говорим за цени трябва да има някакъв смисъл и посока. Не става въпрос за съотношението им с доходите ни, а това какво реално струват и до каква степен има прилична допустимост, т.е. всеки да си вземе неговото без да ощети другия. Останалото са копченастискачески тъпотии. 
А иначе аз взимам предостатъчно, за да мога да си позволя спокойно шепа веднъж ядено за 15 евро... Но тя не струва 15 евро посмъртно, освен ако не е в някакво супер дупер специално място, където добавят 5 евро в цената заради името. 

Link to comment
Share on other sites

Паваж също е доста прехвалено заведелие. 7лв Таратора :D Обслужването е дооста зле вече, а и като рабраха, че стана популярно и дигнаха цените. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, RaptoR said:

Когато говорим за цени трябва да има някакъв смисъл и посока. Не става въпрос за съотношението им с доходите ни, а това какво реално струват и до каква степен има прилична допустимост, т.е. всеки да си вземе неговото без да ощети другия. Останалото са копченастискачески тъпотии.

Ама как си ги ръсиш глупостите, не е истина, че и си вярваш, досущ като ония от близкото минало завършили АОНСУ. Няма такова нещо, което да определя една стока колко "реално струва". Това го има само в комунистически, социалистически или там подобни утопически измишльотини. Цената се определя от съотношението между търсенето и предлагането на пазара във всеки един момент и това и малките деца го знаят. А не от някой умен като Виден, който трябва да ни каже каква е "реалната" цена на нещо, щото трябвало да струва толкова. Колко е "реалната" цена на нефта и що не се продава на тая реална цена? И ако нефта не може да има "реална" цена, що пък една лазаня трябва да я има?  :lol: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mockingbird said:

За Белгия ли говорим? Че изтървах накъде се беше запътил Иван……

Какво им се чудите на цените?! Абсолютно нормални са….За 20 лева лазаня плюс биричка….Ядох уникалния стек в Синт Никлаас (градче до Антверп) от бяло белгийско говедо за 23 евра…..и бира по 4,50….В България, дори да обърнеш в левове не можеш да ядеш такъв стек…

 

За Белгия. Ама в Белгия еврото също е почти 2лв, та не знам по какъв курс успя 14 евро (само за лазанята) да ги обърнеш в 20лв. :D. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Godfather said:

Ама как си ги ръсиш глупостите, не е истина, че и си вярваш, досущ като ония от близкото минало завършили АОНСУ. Няма такова нещо, което да определя една стока колко "реално струва". Това го има само в комунистически, социалистически или там подобни утопически измишльотини. Цената се определя от съотношението между търсенето и предлагането на пазара във всеки един момент и това и малките деца го знаят. А не от някой умен като Виден, който трябва да ни каже каква е "реалната" цена на нещо, щото трябвало да струва толкова. Колко е "реалната" цена на нефта и що не се продава на тая реална цена? И ако нефта не може да има "реална" цена, що пък една лазаня трябва да я има?  :lol: :rofl:


Аз казвам каква е МОЯТА гледна точка. Не ми обяснявай постулати, които не коментирам в случая. Те могат да поискат и 500 евро за паницата и със сигурност ще има кой да ги даде - като оня мангал с позлатените пържоли. Това не прави цената нормална. И естествено не правя паралели с България, а говоря по принцип. Много ясно, че някой умен като Виден много добре знае кое колко струва и си прави преценката дали да даде или да не даде Х пари за нещо. Аман от копченатискачи, ей!!! Да не говорим, че по-скоро шеговито се изразих, но веднага едни и същи двама трима почват да ми късат нервите... От вчера си мисля защо изобщо се занимавам... 
Вместо да ми дрънкате тъпотии както всеки божи ден, кажете нещо ще правим ли този петък, защото имам планове и трябва да знам ако трябва да ги размествам.

Link to comment
Share on other sites

Тия 15 евро калкулират цената на тая лазаня на всички по редицата, че може и те да взимат някакви нормални пари - тоя дето е произвел месото за каймата в лазанята, готвача, производителя на пастата, доставчика на храна и т.н да могат и те да живеят нормално. А не да опъват колана, че да може лазанята в края да излезе 5 евро, че Виден да каже - стаа.

Каква за теб е нормална цена на лазаня, че в страна със средна заплата 4К да може хората да получават пари да живеят като ХОРА, а не като корави типове на студено и гладно като едни малко по на изток?

 

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, RaptoR said:

Вместо да ми дрънкате тъпотии както всеки божи ден, кажете нещо ще правим ли този петък, защото имам планове и трябва да знам ако трябва да ги размествам.

То от теб зависи, Мисире. Аз съм ОК за този уикенд, нямам някакви сериозни ангажименти. :)

Link to comment
Share on other sites

Ами петъка ако ще се прави трябва да се върна. Казвайте. И резервация трябва да няма засирации. Избирайте място
 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, w00x said:

 

За Белгия. Ама в Белгия еврото също е почти 2лв, та не знам по какъв курс успя 14 евро (само за лазанята) да ги обърнеш в 20лв. :D. 

Не ги обръщам. За да сравним правилно стандарта ги гледам едно към едно като стойност…. Иначе отиде коня в рЯката…. Та за мен са си двадесет парични единици за лазаня и бира в кръчма в Белгия….

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mockingbird said:

Не ги обръщам. За да сравним правилно стандарта ги гледам едно към едно като стойност…. Иначе отиде коня в рЯката…. Та за мен са си двадесет парични единици за лазаня и бира в кръчма в Белгия….


И когато суровини, енергия, горива, храни и квото се сетиш общо взето са при нас на същите, че в случаите на някои неща по-високи цени..... 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

Така де….

Факт е, че цените на много хранителни (и не само хранителни) продукти на запад са по-ниски… Но това е определено заради размера на пазара, а не че ние сме баровци…. Защото на малък пазар се работи с по-голям марж иначе няма да оцелееш дълго време…..Но темата е много дълбока, а сега не ми се пише….Но да, не е много по-скъп живота там, особено за ежедневните битовизми.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...