Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

19 minutes ago, DON_CHEFO said:

Никой не купува нови апартаменти или нови комплекси за инвестиция освен ако не се казваш Кардон или Кийосаки. Ние, плъховете, купуваме нещо старо... Най-далаверско е да напипаш хубава сделка с разбит апартамент или ако си в занаята някой дъртак, който иска да излиза да ти го продаде на под пазарна цена (говоря ги тия неща от първа ръка, не си ги измислям). Ремонтираш, вкарваш други плъхове (бачкатори), отиваш при банката, хващаш един оценител за ушо... Той ти преоценява имота, ре-финансираш, вадиш си 70, 80 процента или ако си е много добра сделка - всичките пари плюс тези за ремонта. Правиш между 200 и 400 долара на месец... Най-много съм виждал 1000, но аз и ти не виждаме такива сделки в Интернет, че да се възползваме(те са само за наши и ваши). После след като банката си вкара пръста в дупето, а ти си вземеш парите - почваш да си цоцаш пасивния доход и ако ще да стане турско след това... Парите, които си си взел ще използваш за следващата седалка... А не като г-н апранета дето искал да вкарва повече от необходимото.... Глупости на търкалета и си личи. После се почва игра с данъците.... 

Всичко зависи колко имаш за инвестиция.

Нали ги прочете горе кой и защо купува апартаментите.

Пък аз съм на трето жилище за 6 години, с първите две продадени х2, и т.н. Но без ремонтите :))

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, DON_CHEFO said:

Никой не купува нови апартаменти или нови комплекси за инвестиция освен ако не се казваш Кардон или Кийосаки. Ние, плъховете, купуваме нещо старо... Най-далаверско е да напипаш хубава сделка с разбит апартамент или ако си в занаята някой дъртак, който иска да излиза да ти го продаде на под пазарна цена (говоря ги тия неща от първа ръка, не си ги измислям). Ремонтираш, вкарваш други плъхове (бачкатори), отиваш при банката, хващаш един оценител за ушо... Той ти преоценява имота, ре-финансираш, вадиш си 70, 80 процента или ако си е много добра сделка - всичките пари плюс тези за ремонта. Правиш между 200 и 400 долара на месец... Най-много съм виждал 1000, но аз и ти не виждаме такива сделки в Интернет, че да се възползваме(те са само за наши и ваши). После след като банката си вкара пръста в дупето, а ти си вземеш парите - почваш да си цоцаш пасивния доход и ако ще да стане турско след това... Парите, които си си взел ще използваш за следващата седалка... А не като г-н апранета дето искал да вкарва повече от необходимото.... Глупости на търкалета и си личи. После се почва игра с данъците.... 

 

Не е вярно това. Как ще не купуват? Старото строителство не е на почит в България. Купува се новото на килограм, без значение, че в повечето случаи и в много аспекти, е по-лошо. (Отстояние от другите сгради, разположение, светлина в жилището, брой съседи, местоположение и т.н.). Ако не се купуваше ново, новите комплекси щяха да са само лукс, а не гета с по 110 апартамента на вход.

Американския пазар работи по малко по-различен начин от Българския по редица причини, а така като гледам, ти говориш именно за него.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, w00x said:

 

Не е вярно това. Как ще не купуват? Старото строителство не е на почит в България. Купува се новото на килограм, без значение, че в повечето случаи и в много аспекти, е по-лошо. (Отстояние от другите сгради, разположение, светлина в жилището, брой съседи, местоположение и т.н.). Ако не се купуваше ново, новите комплекси щяха да са само лукс, а не гета с по 110 апартамента на вход.

Американския пазар работи по малко по-различен начин от Българския по редица причини, а така като гледам, ти говориш именно за него.

Леко си в заблуждение. Хора които наистина се интересуват и купуват, гледат строителство преди 2000 -та година, щото тогава площта на апартамента е реална. Защо мислиш, че в момента има бум на продажба на панелките, именно заради реалната площ. Аз януари месец продадох една панелка, която според мен тотален леш, за над 1000 евро на квадрат и то имаше няколко кандидата.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, charmock said:

Защо мислиш, че в момента има бум на продажба на панелките, именно заради реалната площ.

Т'ва е леко тъпо. Вместо да прибягваш до панелки, може просто да търсиш по-голям нов. Което в крайна сметка се свежда до по-скъп реален квадрат в новите и по-евтин в панелките.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, earache said:

Т'ва е леко тъпо. Вместо да прибягваш до панелки, може просто да търсиш по-голям нов. Което в крайна сметка се свежда до по-скъп реален квадрат в новите и по-евтин в панелките.

Тъпо-умно това е факт. В последните 3 години съм продал и купил няколко имота, дори днес пак ще гледаме едно помещение, което искам да купя за инвестиционна цел. Така че напълно съм наясно какво се гледа и търси на пазара.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, earache said:

Т'ва е леко тъпо. Вместо да прибягваш до панелки, може просто да търсиш по-голям нов. Което в крайна сметка се свежда до по-скъп реален квадрат в новите и по-евтин в панелките.

Тези общи части яко товарят. Трябва да купиш 140-160кв от новото строителство за да ти останат 100 светла площ. 
Другия вариант е малки сгради до 9-12ап и 4-5ет за да имаш по-малко общи части. 
Но да на края на деня всеки си претегля и преценя сам спрямо нуждите.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, mIRCata said:

Ако бройките са малко, да идвам с децата? :)


Предполагам имаш предвид утре вечер, Слакър, нищо че подмяташ тоя лаф в средата на съвсем друга приказка.... Ако е така - що за глупав въпрос? Естествено ще дойдеш с децата, само не води тъщата :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, charmock said:

Леко си в заблуждение. Хора които наистина се интересуват и купуват, гледат строителство преди 2000 -та година, щото тогава площта на апартамента е реална. Защо мислиш, че в момента има бум на продажба на панелките, именно заради реалната площ. Аз януари месец продадох една панелка, която според мен тотален леш, за над 1000 евро на квадрат и то имаше няколко кандидата.

 

Аз не твърдя, че никой не ги купува, а че повечето хора търсят имоти в нови кооперации. Как иначе си обясняваш огромните нови комплекси из целия град, които са разпродадени още на зелено?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, w00x said:

 

Аз не твърдя, че никой не ги купува, а че повечето хора търсят имоти в нови кооперации. Как иначе си обясняваш огромните нови комплекси из целия град, които са разпродадени още на зелено?

Защото прилива към Пловдив е голям и няма предлагане на друго. Всеки нормален човек би предпочел старото строителство от колкото новото, което е доказано некачествено.

Link to comment
Share on other sites

Това не е обяснение. Голяма част от новите апартаменти седят празни. Тук до вкъщи има една кооперация на 4 години, в която светят 2 апартамента. На голяма част от останалите дори им стърчат тръбите и кабелите за климатиците.

Общуваме с различни групи хора явно. В моето обкръжение, няма някой, който да каже "ще си взема един стар апартамент и ще го оправя". Всеки гледа новото строителство, щото е "ново".

Link to comment
Share on other sites

Явно твоята група от хора е малка и неориентирана. В което няма лошо, всеки с опита си, но когато се сблъскаш с две-три жилища ново строителство, разбиранията рязко се променят. Последно купих за майка ми един апартамент в една чисто нова сграда точно срещу затвора, щото и тя искаше да е ново. Пълен ташак, отваряш входната врата директно в кухнята, няма свястен коридор, няма къде да сложиш един по голям гардероб, а по нот. акт ще кажеш, че си купил нещо огромно. В момента положението е за продаване, не за купуване, но както казах наплива към Пловдив е огромен и се строят и продават всякви боклуци.

Link to comment
Share on other sites

Ама на мен това ми е ясно. Новото строителство е предимно гадно и ако тръгна да купувам, бих гледал нещо по-старо. Още повече, че аз харесвам малките, тихи улици в централните райони, а там нови кооперации почти няма.

Пазарът никога не е бил отражение на качеството. Масово се продават телевизори за по 1200лв, при положение, че за 1600-1700 може да вземеш 3 пъти по-добър продукт.

Продават се mid-range телефони на килограм, при положение, че за същите пари, можеш да вземеш по-добър телефон висок клас, но от предишното поколение.

Хората искат да им е ново, това е.


Ако някой намери статистика, съм сигурен, че ново строителство се продава в пъти повече от старо. Иначе нямаше да има толкова много нови комплекси/кооперации, както и цели нови жилищни райони. Че и разпродадени. Виждал ли си скоро по Пещерско шосе какво става? Никнат като гъби, буквално. По полето. Както беше Остромила преди 10 години.

Напливът може да е огромен, но ако почти всички жилища бяха запълнени, ситуацията по улиците щеше да е много по-различна от това, което е в момента.

 

Знаейки народопсихологията на хората, според мен, причината в момента да се продават стари апартаменти, не е защото са по-хубави по изброените от теб причини, а защото новите са прекалено скъпи.

Виж и обявите за търсещи наем. Повечето искат да са в нова кооперация.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RaptoR said:


Предполагам имаш предвид утре вечер, Слакър, нищо че подмяташ тоя лаф в средата на съвсем друга приказка.... Ако е така - що за глупав въпрос? Естествено ще дойдеш с децата, само не води тъщата :laughing1:

Мисир. Писах поста под този на Никола за идването му и то 2-3 мнения под вашите дето се обяснявахте за срещата. Просто с Узи-то мненията ни се засякоха в един и същи момент и моето отиде под неговото.

Жената вика - ако има други жени и деца да дойдем, ама ако е само коч компания какво да правим? На децата ще им стане скучно, двете една друга не се заиграват много и ще почнат да мрънкат след 1 час да си ходим.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, w00x said:

 

Знаейки народопсихологията на хората, според мен, причината в момента да се продават стари апартаменти, не е защото са по-хубави по изброените от теб причини, а защото новите са прекалено скъпи.

Виж и обявите за търсещи наем. Повечето искат да са в нова кооперация.

Панелка 52 квадрата я продадох на 1200 евро квадрата. Имаше доста желаещи и всеки казваше, че предпочита панелката пред новото строителство, най-малкото защото квадратурата е реална. Новото строителство от 100 квадрата, реално имаш 60. Аз работя с няколко брокерски фирми и всички казват, че в момента няма предлагане,  когато излезе нещо от преди 2004-та веднага се лапва като топъл хляб. В Пловдив в момента търсенето е с пъти по голямо от предлаганото.

Link to comment
Share on other sites

Именно де. 1200 евро са по-малко от 1600 евро. Това дали квадратурата е реална или не, също се свежда до цената на апартамента.
Всичко опира до цената. Още една индикация за балон. Хората започват да търсят старото, защото е по-евтино.

Link to comment
Share on other sites

Да ама това беше януари, а и аз самия не държах чак толкова да го надувам, а просто да го продам по бързо за да ми се махне от главата. После цените скочиха в пъти. Както и да е, искам да кажа, че апартамента в който живеем и купихме преди три години е строен 2000-та година и е реални 150 квадрата, после правих поне 20-на огледа на апартаменти ново строителство, ами те бяха пълен леш, а цените умопомрачителни. Гледах един на младежка който се водеше 130 кв. по документи, ама реално като го видях, сигурно нямаше и 80 реални. И в този ред на мисли ти казвам, че хората (или поне разбиращите), търсят старо строителство и не цената е водеща в случая.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм съгласен с теб по отношение качеството на новото строителство, както вече казах.

Не съм съгласен обаче, че се търсят повече стари апартаменти, отколкото нови. Градът не е чак толкова пълен, а новите комплекси са разпродадени. Също така смятам, че повечето хора търсят жилища, за да "инвестират" (видно от това, че новите кооперации са празни), а в техните очи, инвестицията в ново строителство, е по-добра от тази в старо. Отделно, както споменах, наемателите искат да живеят в нови кооперации, та търсенето е по-силно за тях. От там може и да се вземе по-висок наем за апартамент в сграда ново строителство, отколкото в сграда старо, което пък в техните очи оправдава по-високата цена за жилище ново строителство.

Link to comment
Share on other sites

Преди няколко години на дядото купихме жилище в нова сграда. Тръгваме да връзваме бойлера, кабелите объркани. Викаме електротехника, още беше там, имаха още довършителни работи - вика всичко е наред. Прас - късо. Оправихме си го ние нашето да е наред, но ходихме до техническия ръководител да му кажем да си проверят по другите жилища глупостите на ел техника. Като гледам и в други области качеството на работа, сигурно масово е зле и с другите строитени фирми.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Личното ми мнение е, че има пазар и за двете. Тук е подобна ситуацията, обикновено и цената е фактор, по-старият апартамент идва по-евтино, при нас. Което предразполага много хора да купят по-стар апартамент, да направят цялостен ремонт, спестявайки някакви пари така. Новото строителство си идва с някои минуси доста често. 

И тук идва разделението. Аз лично не бих се вкарал във филма с мега ремонта. Майка ми миналата година започна такъв на 3 стаи (банята, тоалетната и пералното), тотално къртене, нови плочки, прозорци, тръби и т.н. И е ходене по мъките. първо да намериш хора, след това докато свършат всичко .. И сега като бях, ами не са довършили всичко, ама айде..

Като ходенете по мъките е и тук, единият колега си купиха голяма къща преди няколко години. Огромен ремонт който продължи година, през която плаща и наем и ипотека. И в крайна сметка още има "стари" неща.. и имаше огромни занимавки с майстори, които винят друг друг .. И честно си казва, че има PTSD от цялата история и никога не би повторил

 

Link to comment
Share on other sites

Майсторите не са фактор в избора на жилище реално.
Дали ще оправяш старото или ще правиш новото - майсторите са едни и същи.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, w00x said:

Майсторите не са фактор в избора на жилище реално.
Дали ще оправяш старото или ще правиш новото - майсторите са едни и същи.

Аз съм купувал само на ключ. Слагам си кухнята и се нанасям. Няма майстори :)

Link to comment
Share on other sites

Това е най-добрия вариант, но не е лесно да се намери. Повечето хора начисляват лошия си вкус по отношение на интериора в цената. 300 евро на квадрат отгоре, защото е "дизайнерски". При такива предложения съм по-склонен да се занимавам с майстори май..

Link to comment
Share on other sites

Предполагам е разлика м/у пазарите

Тук в общият случай .. или купуваш преди да е завършено строителството, и имаш опция да избереш плочки, подове и т.н.. . Или строителят го завършва "стандартно" и при покупката получаваш готов за живеене апартамент. В смисъл .. трябва да си сложиш лампите, защото висят кабели, в кухнята може да се наложи да сложиш контакти или да ги разместиш, вода, канализация, ако не ти харесва къде са. И това е. 

Но са сравнително малко (поне според опита ми) апартаментите които стоят недовършени от строителя, за да може купувача да си ги довършва. При къщите може е малко повече.. но аз лично ги избягвах, защото разговора беше - ся работниците довършват нещо .. 6 месеца след покупката ще е готово .. И мен лично не ме влечеше :D

Наши приятели, купиха етаж в нещо като онези Crystal Towers, и въпреки цената.. успяха да се нанесат чак след година и половина, а там парите не бяха въпрос, но им скъсаха нервите. 

 

Link to comment
Share on other sites

А тук като купуваш "ново жилище", получаваш жилище с входна врата. Вътре е груб строеж. Влизаш и започваш ремонт.

Ако вземеш ново, но завършено, получаваш интериорните предпочитания на този, който го е правил. Начислени в цената, разбира се.

Ако купуваш старо - получаваш това, в което е живял и кърпил предишния обитател. Ако е имало обитател изобщо.

Много рядко ще намериш имот, който само е измазан, сложена е дограма и подова настилка, и се нанасяш да си го довършиш.

 

Скоро бях попаднал на един апартамент в сграда до колодрума, който се е продавал за 500 евро на квадрат. Някой го е купил, направил е ремонт, обзавел го е с всичко и го продаваше за 1600 евро на квадрат. Нищо особено не беше ремонта и обзавеждането. Съвсем стандартни.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...