Jump to content
BulForum.com

Bitcoin - валутата на бъдещето


torbalan

Recommended Posts

Като изключим нелегални и непроследими транзакции, кой реално използва тая валута?

Защото това ми се струва точно като пирамида. Навиваш хора да влагат във валутата, цената се покачва, защото има търсене и изведнъж ще се разбере, че реално няма продукт.

"Реално няма продукт". Моля прочетете за фиатните пари, които са всяка една валута за която се сетите. Нищо по-различно, просто по-модерна форма на същото нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 471
  • Created
  • Last Reply

Вложената изчислителна мощ си е продукт, колкото и всъщност да е нематериална и ненужна за обикновения живот. Не знам за какво точно се използва (може би за разбиване на криптирана информация например, както едно време няколко компютъра можеше да се пуснат да отгатват паролата на някой зип)

Link to comment
Share on other sites

Срещу дадени пари трябва да стоят някакви реални продукти или услуги, в противен случай рано или късно пирамидата ще се срути. Ако тия сложни математически операции служат за нещо на "някого" и той си плаща за това образно казано - ОК, но ако е самоцел без полза, някои накрая ще са задължително в загуба...и ще са много. Така си мисля аз чисто логично... разбира се без изобщо да познавам материята. ;)

Link to comment
Share on other sites

Полза има за някой, ама дали е морално да се участва в схемата без да знаеш на кого правиш услуга и какво точно прави с твоя помощ...?

Link to comment
Share on other sites

Ако тия сложни математически операции служат за нещо на "някого" и той си плаща за това образно казано - ОК, но ако е самоцел без полза, някои накрая ще са задължително в загуба...и ще са много.

Служат за много важно нещо. Потвърждават, че направените транзакции са истински. Имаше обвинения, че е чиста загуба на ток. И това е така, но ги бяха сравнили с банките и техните безкрайни сървъри. Оказа се, че биткойна е много по - ефективен.

Link to comment
Share on other sites

Не, аз знам че всички останали "смятат" за проверка на истинността, но имах предвид че ако е само това...се получава малко като Барон Мюнхаузен, дето се изкарал сам от блатото като се дърпал за косата. :)

Става дума, че нищо реално като продукт или услуга не стои зад тези виртуални пари, докато зад всяка една акция на борсата стои дадена компания, която произвежда нещо (продукти или услуги)...всеки лев, долар или евро в банките отново кореспондира с някакви изработени/платени/откраднати и т.н. суми от фирми или частни лица. Един вид винаги има някакво покритие назад във времето, докато с BC-те ако само се следят едни-други дали всичко е легално и цялата енергия отива само за това, нещо не ми се връзват нещата. ;) Не знам, не съм финансист и всъщност съм доста далече от тая сфера, но разсъждавам единствено по пътя на общата логика...

Link to comment
Share on other sites

То и другите валути нямат покритие. Реално струват толкова колкото хората са съгласни да дадат за нея. Единствено преди години когато има златен стандарт има някакво покритие.

Link to comment
Share on other sites

И ти си прав май...сега се сещам за една статия, дето бях чел преди време, в която се обсъждаше точно това съвременно непокритие на реалните пари, зад които вече не стои злато или други активи както преди...

Link to comment
Share on other sites

Не мога да повярвам, че още има хора, при това големи хора, които си мислят, че зад хартийките, които разнасяме стои нещо... Вземете поне гледайте ZEITGEIST - и двата. Да разберете как по-точно всички са изпързаляни. И как парите отдавна са просто едни цифри в едни компютри. 

Link to comment
Share on other sites

Единствено преди години когато има златен стандарт има някакво покритие.

2_LEV.jpg

 

В същото това време, "великите" американци нямаха, а и никога не са имали златно покритие :lol:

Срещу всяка една такава, българска банкнота можеше да се получи златният и еквивалент. Безусловно.

Link to comment
Share on other sites

В същото това време, "великите" американци нямаха, а и никога не са имали златно покритие :lol:

Срещу всяка една такава, българска банкнота можеше да се получи златният и еквивалент. Безусловно.

 

Нищо от това не е вярно.

 

Факт е обаче, че в момента именно долара няма абсолютно никакво покритие, а САЩ са избълвали от печатниците толкова тоалетна хартия, колкото никога не биха могли да покрият не със злато, ами с де що имат за продаване. 

Link to comment
Share on other sites

2_LEV.jpg

 

 

 

Офтопик: Аз пък преди няколко години се запознах с жената от картинката: казва се Кина Гърбова, в момента трябва да е къмто 70 и няколко годишна и си живее в Сухиндол, където е правена и снимката през 60-те. От партията-майка й били отпуснали 200лв награда за това, че са я отпечатали на банкнотата :)

Link to comment
Share on other sites

В същото това време, "великите" американци нямаха, а и никога не са имали златно покритие :lol:

Срещу всяка една такава, българска банкнота можеше да се получи златният и еквивалент. Безусловно.

Не е точно така. И доларът е имал златно покритие до 70-те. Точно заради това пикритие е бил приет като международна валута. В даден момент го премахват и започват просто да си пишат едни суми в компютрите. Докато има доверие в тях и икономиката им, няма да има проблем. Като гледам ще е още доста време. Ситуацията е такава, че златното покритие е много остаряло нещо.
Link to comment
Share on other sites

Времената се променят. Както преди столетия са въведени хартиените пари, защото монетите са били скъпи и много износващи се, така и сега идва времето на електронните пари. Съгласете се, че броенето, отчитането, пренасянето, съхраняването (нужно е и физическо пространство) са доста скъпи действия и искат ръчички (честни при това), докато другото е въпрос на технология. Затова се напира и толкова към изкуствения интелект, защото ръчичките стават все по-трудни за намиране и все по-мързеливи.

Link to comment
Share on other sites

Времената се променят. Както преди столетия са въведени хартиените пари, защото монетите са били скъпи и много износващи се, така и сега идва времето на електронните пари. Съгласете се, че броенето, отчитането, пренасянето, съхраняването (нужно е и физическо пространство) са доста скъпи действия и искат ръчички (честни при това), докато другото е въпрос на технология. Затова се напира и толкова към изкуствения интелект, защото ръчичките стават все по-трудни за намиране и все по-мързеливи.

 

Има разлика между електронен еквивалент на държавна валута и изцяло електронна валута, която никой за нищо не използва.

Link to comment
Share on other sites

изцяло електронна валута, която никой за нищо не използва.

 

Ти това вярваш и си го като го говориш? 

 

Както каза един приятел - докато има мафия, ще има и биткойн. Или някакъв еквивалент на биткойн. 

Link to comment
Share on other sites

Има разлика между електронен еквивалент на държавна валута и изцяло електронна валута, която никой за нищо не използва.

Първият биткойн банкомат го видях преди 2 години. 

Малко по малко и онлайн магазини започват да приемат биткойните като начин на плащане. Дори българският Грабо поддържа биткойни (собственика им е маниак на темата :D ). Не е като съвсем да не се ползват.

Link to comment
Share on other sites

Ти това вярваш и си го като го говориш? 

 

Както каза един приятел - докато има мафия, ще има и биткойн. Или някакъв еквивалент на биткойн.

 

Кое по-точно дали си вярвам?

 Нали съм го споменал!

 

Като изключим нелегални и непроследими транзакции, кой реално използва тая валута?

 

Първият биткойн банкомат го видях преди 2 години. 

Малко по малко и онлайн магазини започват да приемат биткойните като начин на плащане. Дори българският Грабо поддържа биткойни (собственика им е маниак на темата :D ). Не е като съвсем да не се ползват.

 

Не е като съвсем да не се ползват, но изобщо не може да се сравни с ЕВРО, ДОЛАР, ФРАНК, ПАУНД.

Link to comment
Share on other sites

Не е точно така. И доларът е имал златно покритие до 70-те. Точно заради това пикритие е бил приет като международна валута. В даден момент го премахват и започват просто да си пишат едни суми в компютрите. Докато има доверие в тях и икономиката им, няма да има проблем. Като гледам ще е още доста време. Ситуацията е такава, че златното покритие е много остаряло нещо.

На нито една доларова банкнота от 1927-ма насам (най-старата която съм виждал и пипал) не съм видял да пише, че е обезпечена със злато.

Доколкото си спомнял (понеже банкнотата не е у мен) пишеше, че представлява някакъв федерален купон или нещо подобно. Което ме изуми.

Американците са най-измамната нация на света, дори евреите могат да ги поздравят в това отношение.

Офтопик: Аз пък преди няколко години се запознах с жената от картинката: казва се Кина Гърбова, в момента трябва да е къмто 70 и няколко годишна и си живее в Сухиндол, където е правена и снимката през 60-те. От партията-майка й били отпуснали 200лв награда за това, че са я отпечатали на банкнотата :)

Не е офтопик! Това трябва да се знае от всеки българин. Да се помни и разказва.

И за да не каже някой пикльо, че 200 лв. са смешна сума, ще кажа, че тогава с тези пари е можело да се дигне къща.

Link to comment
Share on other sites

На нито една доларова банкнота от 1927-ма насам (най-старата която съм виждал и пипал) не съм видял да пише, че е обезпечена със злато.

Доколкото си спомнял (понеже банкнотата не е у мен) пишеше, че представлява някакъв федерален купон или нещо подобно. Което ме изуми.

Какво значение има какво пише на тях? Дай на нашите като е пишело и да е едва ли не стандарт. Факт е колко години са имали златно покритие. Потърси малко информация.
Link to comment
Share on other sites

Златното покритие е важно, но по-важното е парите в обръщение да са в такова съотношение спрямо обема на търговията и обмяната на стоки и услуги в страната, че да позволява безпроблемно функциониране на пазара. И постепенно се влива известен излишък пари, равен на очаквания годишен ръст на икономиката (това е за гладко функциониране без да има инфлация или дефлация). Това е когато държавата е собственик на валутата си и сама определя количеството й във всеки даден момент.

 

 

"Много е просто. В Колониите ние издаваме наши собствени пари. Те се наричат Колониални хартиени пари. Ние ги издаваме в правилната пропорция спрямо нуждите на търговията и индустрията, така че да спомогнем продуктите да преминават лесно от производителя към потребителя. По този начин, създавайки за нас, наши собствени хартиени пари, ние контролираме тяхната покупателна способност и не плащаме лихви на никого."

 

Бенджамин Франклин (1706-1790), един от основателите на САЩ, обяснявайки на Банк ъф Ингланд идеите си за това защо Колониите са толкова проспериращи (1763г.)

Link to comment
Share on other sites

В бг-уикипедията е написано малко за покритието на долара:

 

През 1900 г. САЩ изоставят биметалния стандарт и преминават към златен стандарт, като долара е изцяло обезпечен със злато и се равнява на 23,22 грана (1,505 g) злато (1 тройунция злато=$20,67). Поради постоянната девалвация на долара САЩ се отказват от златния стандарт през 1933 г., и валутата става свободно конвертируема. Намалява се значително златното покритие, като 1 долар се равнява на 13,71 грана (0,888 g) злато (1 тройунция злато=$35). Този стандарт просъществува до 1968 г.

След Втората световна война с цел стабилизация на международната валутна система, е прието Бретън-Уудското споразумение през 1944 г., според което щатският долар става световна валута заедно със златото. През 1971 г., САЩ окончателно преустановява използването на златния стандарт и премахва обезпечението на валутата.

Link to comment
Share on other sites

 

Не е като съвсем да не се ползват, но изобщо не може да се сравни с ЕВРО, ДОЛАР, ФРАНК, ПАУНД.

Не мисля, че и някой се опитва да ги приравни. 

Като всяко ново нещо, ще отнеме много време докато се приеме (ако се приеме) по-масово. 

При сегашната му зависимост от спекуланти и ограничеността на броя биткойни - изпитвам дълбоки съмнения, че ако стане масов то ще бъде в тази му форма. Но примерно банките проявиха интерес към block chain технологията като такава. 

Това не му пречи да е интересно явление, даващо и опцията да се направят пари, ако човек желае да рискува. То възвръщаемостта си зависи от риска. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...