Jump to content

Photo

Bitcoin - валутата на бъдещето

• Please log in to reply
472 replies to this topic

#1 torbalan

torbalan

Novice

• Members
  • PipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 20 November 2013 - 12:15

Копате ли, копате ли.... :grin:

Лятото се бях бая зарибил по тая тема...бях попрочел нещичко оттук-оттам, но нямах достатъчно време да задълбая и интересът ми замря. Оня ден обаче разбрах, че биткойн-а доста е скочил спрямо долара и еврото и пак ми стана интересно, затова реших да пусна темата , въпреки че знам , че е доста закъсняла.

Интересно ми е да се включат хора, които се занимават активно с тоя въпрос - копането :laughing: и да споделят някои основни термини и понятия по темата. Кои инструменти са по-добри за целта - цепеута, джепеута или други и защо ? Кой минер е по-добър - на Асикс или Найки :grin: и точно как работи ?

Знам, че във форумът има и бая програмисти, може да споделят каква точно е идеята за бит-койна, как е реализирана, как функционира във времето и защо изисква толкова хардуерна мощ процесът по "производството" им ?

Спомням си едно време (точно преди около 10год., когато таман си купувах компютъра) имаше една програмка за търсене на извънземен живот - СЕТИ@хоум се казваше, всеки можеше да си я инсталира на писи-то и започваше да търси извънземни...работтата и беше естествено в п2п мрежа...после имаше и подобна за разгадаване на човешкия геном или гени...и 2-те ги бях пуснал да работят, ама от цялата тая работа никва файда конкретно не излезе за мене :grin:
Докато сега с биткойн-а сякаш хавата е друга - пускаш си миньора и след време (конкетно зависещо от хардуера ти) почваш да трупаш биткойн-чета...сладка работа, а :grin:
Другият вариант е да си ги купиш на борсата или от разни сайтове, ама поне аз май закъснях за тая работа...требвало е да го направя преди няколко години, когато са били евтини...сега цената на биткойн-а скочи бая нагоре...

Ще се радвам повече хора да споделят мнения и впечатления по въпроса, както и някои основни термини и понятия как се разчитат и какво точно означават......

#2 exabyte

exabyte

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4777 posts

Posted 20 November 2013 - 13:23

Тук има всичко по темата, даже и отгоре.

Бях се надъхал да купувам копачки, но точно когато цените почнаха да падат, хакнаха системата и ми се стори доста рискована инвестиция.

Ще постна само един цитат от форума, ся колко е верен е друга бира:

На кумеца му пишеше 400 bitcoin.png в сайта и след като ги пусна към портфейла вече 2 седмица чака и ни дума, ни вопъл, ни стон...

Реално са им хакнали билинг системата и са изтеглили доста bitcoin.png, а остатъка от монетите е разхвърлян рандъм по акаунтите....

Аз ако съм на тебе - въобще няма и да се надявам да получа нещо....

P.S. Иначе кумеца ми е обещал почивка на Малдивите ако си ги получи тия 400 bitcoin.pngwink.gif

П.С. Мечтата на всеки фермер: (макар и да има по-добри ферми)

k-bigpic.jpg

Edited by exabyte, 20 November 2013 - 13:28.

Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!

readfv3ar1.gif

#3 netrootbg

netrootbg

Technical Diver

• BulForum.com
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9020 posts

Posted 21 November 2013 - 09:17

По принцип не е лоша идеята зад тази валута. Има доста неща които не ми харесват. Този тъй наречен минен процес изразходва твърде много енергия. Глупаво е според мен да се разхищава по този начин. Иначе вече има доста специализиран хардуер за тази цел. Ако искаш все пак да използваш настолният си компютър има един вариант - GPU-то. В пъти по - бързо е от CPU-то по отношение на такива изчисления. Иначе доста хора направиха луди пари. В момента обаче според мен е само спекулация. Вероятно някой ден ще се появи алтернатива която ще е изчистила недомислиците от Bitcoin. Смятам го това като експеримент за момента :).

Аз също съм имал проблеми с М-тел, но съм ги решавал с тях, и смея да твърдя, че към момента по-коректен оператор в България няма.

#4 JDFU

JDFU

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3384 posts

Posted 21 November 2013 - 10:20

Докато не я наложат като основна валута за нещо смислено (някакъв енергиен или информационен ресурс), интереса към нея ще остане чисто спекулативен.

Edited by JDFU, 21 November 2013 - 10:20.

#5 torbalan

torbalan

Novice

• Members
  • PipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 21 November 2013 - 10:29

Доста интересно ми е, че някои от копачките (т.нар. асик миньори) ги продаваха по 5-6 биткойн-а парчето. Много ми е интересно защо фирмата-производител няма да иска да си ги продава с/у реална валута ($ или евро), а в BTC. Явно има няква далавера, която изпускам. На пръв поглед това означава, че тези фирми вярват в бързото поскъпване на валутата и излизането от виртуалния свят...

#6 JDFU

JDFU

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3384 posts

Posted 21 November 2013 - 10:38

Просто стимулират търговията и вкарването и в оборот за реална търговия - нещо без което джаджите им стават купчина скрап. Иначе в днешно време, всички валути са виртуални, въпроса е какво можеш да си купиш с тях. Например, с долари можеш да си купиш нефт (основния енергиен ресурс в света към днешна дата). Друго съществено предимство като валута нямат.

#7 exabyte

exabyte

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4777 posts

Posted 21 November 2013 - 10:46

Доста интересно ми е, че някои от копачките (т.нар. асик миньори) ги продаваха по 5-6 биткойн-а парчето. Много ми е интересно защо фирмата-производител няма да иска да си ги продава с/у реална валута ($ или евро), а в BTC. Явно има няква далавера, която изпускам. На пръв поглед това означава, че тези фирми вярват в бързото поскъпване на валутата и излизането от виртуалния свят...

Повечето са скам.Имаше копачки по $5,6к , но така и не бяха доставени на хората (поне така се говори из форумите).

Малко от малко различни държави започват да я признават, така че има бъдеще.

И САЩ ще легализират Bitcoin?

Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!

readfv3ar1.gif

#8 mIRCata

mIRCata

брата на кмета

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6944 posts

Posted 21 November 2013 - 10:49

Само, че доколкото знам биткойните са краен брой. Предвидени са да бъдат "изкопани" към 2040 година. И системата е разпределена така, че да има 15-на биткойна на 10 минути. Та колкото повече стават хората копащи, толкова повече изчисления трябват за откриването на 1.

Destroy, destroy, всичко destroy!
Факащите калинки rulzz!
kalinki.gif btv ≡ подлога :FU:
Почерпи с 1 кока-кола ;)

#9 ARPAnet

ARPAnet

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1693 posts

Posted 21 November 2013 - 10:50

Биткойните ще поскъпват все повече, заради това го правят. За тях това е инвестиция.

a.k.a Ranger

#10 chistacha

chistacha

Double Power

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5038 posts

Posted 21 November 2013 - 11:42

А някой може ли да ме светне какво стои зад тази валута? Злато, сребро, нефт? С какво се обезпечава? С услуги? Щото на мен ми изглежда като все едно да си напечатам малко долари и да ги вкарам в обръщение...

...::Мusic Is The Drug:::...pucalka.gif
...:::Не разбирам шльокавица!:::...

#11 torbalan

torbalan

Novice

• Members
  • PipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 21 November 2013 - 12:01

^
Кажи ми една световна валута, която да има някакво реално покритие ?
Просто няма такава. BTC не прави изключение.

@exabyte - какво ще рече " повечето са скам " - менте, 2-а ръка или нещо друго ?

П.С.
Според най-заклетите поддръжници на БТС най-голямото и предимство е нейната децентрализация
и независимост от банковата система в света, което я прави неподвластна на манипулация и
финансово въздействие от големи играчи, корпорации и институции (поне засега).

Edited by torbalan, 21 November 2013 - 12:06.

#12 Psihara^^

Psihara^^

_

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9739 posts

Posted 21 November 2013 - 12:21

^

-memy-memgenerator-bleat-kartinki-memy_6

#13 chistacha

chistacha

Double Power

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5038 posts

Posted 21 November 2013 - 12:26

^

Dafuq.jpg

jack_sparrow_wut_by_zackfair1219-d4117e5

wut.jpg

Tactical_cb4375_213920.jpg

Edited by chistacha, 21 November 2013 - 12:35.

#14 JDFU

JDFU

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3384 posts

Posted 21 November 2013 - 13:57

Неправилно използвате термина "покритие". Иначе доларите точно така си ги правят - просто ги печатат. Ако питате, дали "нещо" може да се купи с тях - може. Според мен към момента попадат в една категория с лев и угандийски шилинг.

Edited by JDFU, 21 November 2013 - 14:11.

#15 chistacha

chistacha

Double Power

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5038 posts

Posted 21 November 2013 - 14:14

За разлика от бългаския лев, който все пак има покритие, тааа недей намесва долара при лева. Левът се покрива от резерва злато на държавата (по мои спомени, може и да бъркам). 

Та някой да ме светне в крайна сметка - какво стои зад тоя биткоин. Има ли въобще някаква стойност или просто е няколко МВ данни, които реално нямат никаква стойност, никакъв ресурс не стои зад тях, нито услуга, но все пак се продават за 600 долара парчето? И ти седиш, хабиш ток на воля и чакаш да ти падне от тотото нещо, което можеш да го продадеш за някви пари?

Това ми прилича на Диабло 3 и други подобни RPG-та - харвиш и чакаш да ти падне някакъв итем, който го продаваш за реални пари.

Edited by chistacha, 21 November 2013 - 14:18.

#16 mIRCata

mIRCata

брата на кмета

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6944 posts

Posted 21 November 2013 - 14:20

Крепи го вярата в него. Хората се решили, че има стойност и толкова. Ако спре да се търси, пак ще струва центове.

Destroy, destroy, всичко destroy!
Факащите калинки rulzz!
kalinki.gif btv ≡ подлога :FU:
Почерпи с 1 кока-кола ;)

#17 ARPAnet

ARPAnet

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1693 posts

Posted 21 November 2013 - 14:23

С допълнението, че максималният брой биткойни е ограничен и с времето ще се получават все по-трудно.

Плюс факта, че предлагат някаква доза анонимност при плащания ги прави интересни. Лично според мен точно анонимността е причината да набират популярност.

a.k.a Ranger

#18 JDFU

JDFU

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3384 posts

Posted 21 November 2013 - 14:24

Както казах по-горе, към момента интереса е чисто спекулативен. Представи си го като "картички с бейзболисти". Въпроса е, че в момента в който се възприеме за "основна валута" за нещо, ситуацията ще се промени. Основна причина за скока в цената е интереса на китайски инвеститори.

ПП Лева няма покритие. Такова нещо като "някакво" покритие няма. Това, което крепи всяка валута е вярата, че можеш да си купиш нещо с нея. При някои валути, като с долара например, САЩ го гарантират тази "вяра" с военните си операции за влиянието над нефта. При други, се влияе (а не гарантира!) от БВП на държавата.

Edited by JDFU, 21 November 2013 - 14:29.

#19 host

host

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9809 posts

Posted 21 November 2013 - 15:31

Т.н. ЛИКВИДНОСТ, КОНВЕРТИРУЕМОСТ :)

Edited by host, 21 November 2013 - 15:31.

#20 exabyte

exabyte

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4777 posts

Posted 22 November 2013 - 07:09

^

@exabyte - какво ще рече " повечето са скам " - менте, 2-а ръка или нещо друго ?

П.С.
Според най-заклетите поддръжници на БТС най-голямото и предимство е нейната децентрализация
и независимост от банковата система в света, което я прави неподвластна на манипулация и
финансово въздействие от големи играчи, корпорации и институции (поне засега).

Скам ще рече, че машините са поръчани, но не са доставени и постоянно се отлага срока на доставка.

Проблема е, че колкото вече популярност набира този bitcoint, толкова по-често попада в полезрението на разни хакинг крюта и често стават мизерии.

Ето един хубав линк по въпроса.

readfv3ar1.gif

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users