Jump to content
BulForum.com

Онлайн пазаруване


samkijot

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Мерси! И двата варианта ми допадат, но първият май не изисква толкова синхронизации във времето между мен, теб и него, понеже ако се забавим - и други могат да се намесят с наддавания...ама чакай първо да му пиша на онзи да видя какво ще каже. Освен това търгът ми е обявен в долари и понеже 100 евра правят към 110 долара, а няма как да знам онзи първият, дето вече е влезнал с наддаване в търга дали е сложил $30 или $130, най-добре ако минем на първия вариант е ти да наддадеш $110 и така ако оня е с по-малка ставка, Ибей ще смъкне тия 110 до най-ниската над неговата, аз затварям търга, продавам ти го фиктивно на тебе, другият ми праща 100 евра и аз му го изпращам... а ако е наддал повече от 110, тогава аз и ти нищо не губим, защото ти спираш и отпадаш от наддаванията, а аз си взимам след 8 дена същите пари от друг...единствено губи онзи, дето ме уговаря да му го продам за 100-те евра. :)

Както прецениш. Само ми изпращаш линка и веднага ще сложа 110 долара залог.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

До някъде импулсиво взех, че поръчах едно Xiaomi телефонче от Banggood.com. Гледам, че ще се изпрати от НК с "Air Parcel Register". Платих го през ПейПал и ще ми го изпратят на моя адрес в Пловдив.

До сега съм поръчвал от Китай само дреболии, неподлежащи на мито и данъци и обикновено ми ги доставяха до адреса или ми оставяха бележка в пощенската кутия да отида да си взема нещото от пощата.

С това телефонче обаче си мисля, че тепърва ще се запозная с местните митнически власти :) и от първа ръка ще отработя упражнението с тази институция... Преглътнал съм необходимостта от доплащане още когато цъкнах "купи".

Въпросът ми е: в пощенската кутия ли ще ми оставят известие, че е пристигнал и  "да се явя едикъдеси" да си платя данъците и такси за да си го взема? В митницата на Кукленско шосе ли става това?

Link to comment
Share on other sites

Ще получиш известие, да. Ще трябва да отидеш в пощата в Кършияка или директно на Митница. Каквото са ти написали, това. Ако е на Митница, трябва да си извадиш EORI и да си приготвиш още едни 20лв., допълнително към митото за декларация.

Link to comment
Share on other sites

да, въпрос ми е ще излезе ли от митницата или трябва там да ходя

щото е от Китай, струва $50 и не се сетих, че може да ме карат да ходя там да обяснявам какво е и да плащам допълнително

Link to comment
Share on other sites

Няма нужда да ходиш дотам...когато го освободят, ще го пратят до гишето им в Кършака и ще получиш известие да отидеш да си платиш ДДС-то + 3.50 такса магазинаж, като има известна вероятност да се разминеш с ходенето до Кършака и да си спестиш ДДС-то - в този случай само ще получиш известие да отидеш до пощата да си го прибереш.

Link to comment
Share on other sites

Там ще видиш и единствения човек освен оня дето ни викаше пред Форума в Тракия дето мрази Пламен - една червенокоса мечка.  :laughing:  :laughing:  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

независимо какъв адрес съм посочил, само в Кършака ли се плаща тая такса? BTW до сега нивга не съм плащал такси пък съм поръчвал и по-скъпи от тия $50

Link to comment
Share on other sites

Някой запознат с митническите перипетии може ли да ме подготви? Очаквам пратка за $180 от Китай, пристигаща с DHL. Та предполагам че митницата няма да ми се размине. Как се издава EORI номера, какви бланки и как  се попълват, каква е тази декларация за освобождаване.... Мога ли сам да си попълня тези документи предварително?

Link to comment
Share on other sites

Някой запознат с митническите перипетии може ли да ме подготви? Очаквам пратка за $180 от Китай, пристигаща с DHL. Та предполагам че митницата няма да ми се размине. Как се издава EORI номера, какви бланки и как  се попълват, каква е тази декларация за освобождаване.... Мога ли сам да си попълня тези документи предварително?

 Скоро получих пратка от САЩ за $120, та минах през всичко това. Първо, като пристигне пратката в БГ ще ти се обадят от DHL да те питат как искаш да процедираш с освобождаването на пратката от митница. Единият вариант е да ти я пренасочат към пловдивската митница и да се оправяш сам. 

Втория вариант, който избрах аз, е те да ти я освободят. Те ще ти изпратят на имейла всички необходими документи. Най-общо казано трябва да завериш нотариално едно пълномощно, с което упълномощаваш DHL да те представляват пред митницата. Те ти го пращат на имейла, ти трябва да си го разпечаташ, попълниш и завериш при който и да е нотариус, струва 6лв. 

Второто, което ти трябва е ЕОРИ-номера: вади се от Митницата, на регистратурата, в ляво има едно гише. Самото издаване става за 10 мин, друг е въпроса колко ще чакаш, в случай че има опашка (аз лично ходих в петък, в 5 следобед и нямаше кьорав човек, та минах много бързо). Ваденето е безплатно е и важи за цял живот, така че го пази! 

Третото нещо е митническата декларация, също ще ти я  пратят на имейла, трябва да я принтнеш и попълниш.

Като ти се обадят от DHL ще те питат как предпочиташ да си платиш таксите и ДДС-то (в твоя случай може да трябва да платиш и мито): дали човек от DHL да отиде да внесе парите от твое име (струва 24лв тази услуга, ще ти бъдат начислени към наложения платеж при получаване) или те да ти пратят фактурите по имейл и ти да отидеш сам да си ги платиш (в този случай плащаш само банковите такси).

И като направиш всичко това, събираш всички документи (оригиналното нотариално заверено пълномощно, декларацията, копие от ЕОРИ номера и платежните за таксите и ддс-то, в случай, че си решил да плащаш сам) и ги носиш в офиса на DHL на Васил Априлов срещу РПУ-то. От там те ще си ги придвижат до София (безплатно е), ще ти освободят пратката и до 3-4-5 работни дни ще си я получиш.

Горе-долу е това. На мен цялото това нещо ми отне около 3 часа и две обиколки на града с кола. Имайл предвид, че пълномощното и еори-номера се вадят веднъж и важат след това за постоянно, така че за следващата пратка няма да има нужда да се вадят пак.

 

п.п.: ако решиш да не се занимаваш с DHL и да си освобождаваш пратката сам, да знаеш, че пак ще трябва да минеш през митнически посредник, който също ще си вземе съответните такси, така че няма да ти излезе кой знае колко по-евтино. 

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Благодаря за подробното описание!

А дали може DHL да издават ЕОРИ с пълномощно, в бланката има такава възможност? За тази услуга вече съм склонен да им платя 24лв, но само за внасяне на парите в банка - не!

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за подробното описание!

А дали може DHL да издават ЕОРИ с пълномощно, в бланката има такава възможност? За тази услуга вече съм склонен да им платя 24лв, но само за внасяне на парите в банка - не!

По принцип може, но не знам какъв е реда точно. Обади се на съпорта на DHL и питай- много са любезни и ще ти обяснят всичко.

А иначе да им ги плащаш тия 24лв наистина няма смисъл, особено ако имаш онлайн банкиране- може да си платиш ДДС-то и таксите от вкъщи и пращаш на DHL копия от платежните.

Link to comment
Share on other sites

Няма нужда да ходиш дотам...когато го освободят, ще го пратят до гишето им в Кършака и ще получиш известие да отидеш да си платиш ДДС-то + 3.50 такса магазинаж, като има известна вероятност да се разминеш с ходенето до Кършака и да си спестиш ДДС-то - в този случай само ще получиш известие да отидеш до пощата да си го прибереш.

 

Греда, получих известие, че ще трябва да отида до въпросната митница :/

Link to comment
Share on other sites

В известието би трябвало да пише какви документи са необходими и на кой email да ги пратиш, ако не ти се разкарва - това в случай, че решиш пощите да те представляват. Варианта с лошата лелка доколкото ми е известно вече не работи.

Link to comment
Share on other sites

Тъкмо се връщам от митницата — представих им почти всички документи, каквото съм забравил можело на пощата. Избрал съм пощата да се занимават, не знам за варианта с лошата лелка, ама пощата поне ми е по-близо от митницата.

Link to comment
Share on other sites

Още не съм давал пари. Казаха ми, че всичко ще платя в пощата когато го освободят.

Опитвам се да разбера как да им направя извлечение за 1 продукт, като с едно и също плащане съм платил за няколко продукта, някаква идея?

Link to comment
Share on other sites

Някой запознат с митническите перипетии може ли да ме подготви? Очаквам пратка за $180 от Китай, пристигаща с DHL. Та предполагам че митницата няма да ми се размине.

За всички скъпи пратки извън EU, посочвам UK-адрес.

Предимства:

1. До момента не ми се е налагало да плащам каквито и да е допълнителни такси;

2. Дори и с разкарването до UK, пратките пристигат по-бързо, защото в 99% от случаите, до Лондон пътуват с карго-полети.

Link to comment
Share on other sites

За всички скъпи пратки извън EU, посочвам UK-адрес.

Предимства:

1. До момента не ми се е налагало да плащам каквито и да е допълнителни такси;

2. Дори и с разкарването до UK, пратките пристигат по-бързо, защото в 99% от случаите, до Лондон пътуват с карго-полети.

Дотук добре, а после? В смисъл каква е схемата: пращаш до UK-адрес на твой близък и после той ти препраща пакета до Бг, или как? И второ, пристигайки в Англия не дължиш ли пак ДДС по тяхната си ставка и евентуално мито?

Link to comment
Share on other sites

Дамм, и аз сега прочетох че Бг пощи се занимават с освобождаване от митница (от лятото тази година). Хубавото е че няма да ми искат ЕОРИ номер, те се оправят някак си, и нотариално пълномощно не искат (още 6лв по-малко), само една декларация от сайта им, с изброени документи - за плащанията, и известието от митницата. Услугата е 12лв, и май още 3лв за изчисляване на митнически такси.

 

Та сега въпроса ми е, като ми се обадят DHL че са ми забили пратката на митницата (м/у другото в тракинга пише че са уведомили митница - София още преди пратката да напусне HK, гадове) какво да им кажа - да изпращат към митница - Пловдив, и те да ме уведомяват и да предам известието на БГ пощи?

 

Лошото е че само клона в Кършака извършва такава митническа услуга...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...