Jump to content
BulForum.com

Онлайн пазаруване


samkijot

Recommended Posts

Дотук добре, а после? В смисъл каква е схемата: пращаш до UK-адрес на твой близък и после той ти препраща пакета до Бг, или как? И второ, пристигайки в Англия не дължиш ли пак ДДС по тяхната си ставка и евентуално мито?

Адресът е на някоя от фирмите, които организират доставки и онлайн-шопинг от Англия (uktobg, donesimi, shopper, gabco и т.н.), а после се доставя до БГ за минимална такса - около 2 лв./кг.

Мито сигурно се дължи, но явно режимът там е доста по-лек, затова до момента не съм плащал нищо.

 

EDIT:

... и нямам загубена пратка.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Дамм, и аз сега прочетох че Бг пощи се занимават с освобождаване от митница (от лятото тази година). Хубавото е че няма да ми искат ЕОРИ номер, те се оправят някак си, и нотариално пълномощно не искат (още 6лв по-малко), само една декларация от сайта им, с изброени документи - за плащанията, и известието от митницата. Услугата е 12лв, и май още 3лв за изчисляване на митнически такси.... Лошото е че само клона в Кършака извършва такава митническа услуга...
Какво му е лошото? Не е небходимо да се ходи на място, всичките документи можеш да им ги пратиш по мейла.
Link to comment
Share on other sites

Дамм, и аз сега прочетох че Бг пощи се занимават с освобождаване от митница (от лятото тази година). Хубавото е че няма да ми искат ЕОРИ номер, те се оправят някак си, и нотариално пълномощно не искат (още 6лв по-малко), само една декларация от сайта им, с изброени документи - за плащанията, и известието от митницата. Услугата е 12лв, и май още 3лв за изчисляване на митнически такси.

 

 

Да де, но същата услуга в DHL е безплатна, в случай че сам си наредиш плащанията. 24-те лева при тях се плащат само в случай, че искаш те да направят плащанията от твое име.

В твоя случай ми се вижда безсмислено да караш DHL да ти пренасочват пратката към пощата, понеже митницата така или иначе вече е уведомена, че пратката пристига и няма как да минеш метър с ддс-то. 

Колкото до ЕОРИ-номера, при всички случаи е добре да имаш такъв, защото той е до живот. Все за нещо ще потрябва...

Аз лично, при следващата ми поръчка от САЩ, ще пробвам варианта с доставката до Англия. Снощи, като се позачетох в сайтовете, който plameni е написал по-горе, ми изглежда като да е доста по-изгодно. 

Link to comment
Share on other sites

@xway - "лошото"  е че само клона в Кършака извършва такава услуга за Пловдив, а на мен Митница и този клон ми са еднакво далече. Макар че пък в прес-съобщенията от лятото пише че набора документи може да се прати по мейл, по факс... а не задължително в клона. Само че по мейл пък е съвсем...странно, да вярват на такава декларация. Всеки може да направи беля.

 

@deus_pld, просто точно в момента не ми се занимава с митница и издаване на EORI номера - това е недостатъка на DHL в моя случай.

Аз не искам и знам че няма да мина метър с ДДСто (митото ще е 0% - електроника), тази пратка е инцидентна; същия продукт го продаваха и други търговци в Алиехпрес, но не ми се чакаше стандартния им шипинг в сезона на черните петъци, макар че там сигурно щеше да ми се размине митницата - така или иначе трети лица ще платят целия масраф :)

Edited by EEK!
Link to comment
Share on other sites

Какъв е проблема с документите по мейла ? Така или иначе се прави проверка с това което си подал, ако не ги харесат ще искат допълнително информация. Всичко може да направиш без да се налага да ходиш нито в Кършиака, нито до Митницата, само след няколко дена до кварталната поща където вече се представяш с документ за самоличност, плащаш си ддс и 15,50 лв. и си вземаш пратката.

Link to comment
Share on other sites

Айдеее...вече всичко под ножа образно казано...и май аз най-много ще съм засегнат като си знам месечния китайски "оборот"... ;)
 

Европейският съюз ще започне да облага с ДДС малките пратки, които идват от трети страни. Това съобщиха от Европейската комисия. Става дума за пакети от държави извън съюза, които могат да съдържат покупки от онлайн магазини или колети.
Досега пратките с пощенска стойност до 22 евро не се облагаха, което позволяваше на неевропейските продавачи да предлагат по-добри цени на европейските си клиенти.

 

И значи ли това, че за всяка джуджавка за 2 долара ще ме разкарват до Кършака и ще ми взимат 3.50 лв. магазинаж освен ДДС-то? Не че в страната на неограничените идиотизми е невъзможно да се случи, а и веднъж вече ме разкараха до митницата и ми взеха 3.50 за нещо дето струваше под долар, но все пак ми се струва, че  би трябвало да намерят по-елегантен начин да ги облагат предварително и да си събират ДДС-то, а ти пак да си ги получаваш в пощата, а не да ходиш до митница.

Link to comment
Share on other sites

Знам, дори мога да ги внасям и от UK преди да са излезли...абсолютно една и съща китайска стока от Китай излиза примерно $5, а от UK - $15...$17 или дори повече и не става дума за нещо по-качествено, а просто за закупуване на същото от другаде.

Link to comment
Share on other sites

Айдеее...вече всичко под ножа образно казано...и май аз най-много ще съм засегнат като си знам месечния китайски "оборот"... ;)

 

 

И значи ли това, че за всяка джуджавка за 2 долара ще ме разкарват до Кършака и ще ми взимат 3.50 лв. магазинаж освен ДДС-то? Не че в страната на неограничените идиотизми е невъзможно да се случи, а и веднъж вече ме разкараха до митницата и ми взеха 3.50 за нещо дето струваше под долар, но все пак ми се струва, че  би трябвало да намерят по-елегантен начин да ги облагат предварително и да си събират ДДС-то, а ти пак да си ги получаваш в пощата, а не да ходиш до митница.

Става въпрос за проект , който още не е одобрен . А дори и да бъде ,ще влезе в сила през 2018...

Link to comment
Share on other sites

А аз се чудя защо цяла година се тръби, че ще идват нови китайски инвеститори в Пловдив, Те са видяли, че оттук се генерира половината им оборот на кинкалерия за България...  :laughing:  :laughing:  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

@xway: Оказа се че има друг ”капан” с DHL, ако искам аз да се оправям с митници, те срещу скромната цена от 2% от митническите сборове,но не по-малко от 24лв ще изпратят пратката към Митница Пловдив. И там както си следва, или бг пощи за 15лв, или 15лв за митническа декларация...

Засега съм уж DHL да ми изпратят платежните и аз да си ги платя. До момента нямам отговор, а след третия ден имало такса 12лв/ден към DHL за престой...

Link to comment
Share on other sites

И значи ли това, че за всяка джуджавка за 2 долара ще ме разкарват до Кършака и ще ми взимат 3.50 лв. магазинаж освен ДДС-то? Не че в страната на неограничените идиотизми е невъзможно да се случи, а и веднъж вече ме разкараха до митницата и ми взеха 3.50 за нещо дето струваше под долар, но все пак ми се струва, че  би трябвало да намерят по-елегантен начин да ги облагат предварително и да си събират ДДС-то, а ти пак да си ги получаваш в пощата, а не да ходиш до митница.

Ако не е безплатна доставката се облага и самата доставка. Т.е. ако имаш джаджа за 15лв и 5лв доставка - плащаш върху 20лв ДДСто

Link to comment
Share on other sites

А, добрютро! Защо мислиш, че не го знам това...дето пазаря отвън от години. ;)

Естествено че и доставката я включват в налога, дори от щатите съм имал случаи да купя нещо за $8 с доставка $65 и да си платя ДДС върху $73. :moon:

Link to comment
Share on other sites

Е ми щом е от сайт, нямаш много възможности за избор - каквото ти предлагат като опции...това. ;)
 

USPS Priority Mail International 6 to 10 business days + 24 to 48 hours processing time

FedEx International Economy – 3 to 6 business days + 24 to 48 hours processing time

 
Разбира се не са пропуснали и да те предупредят:
 

International Buyers – Please Note:
Import duties, taxes, and charges are not included in the item price or shipping cost. These charges are the buyer’s responsibility. Please check with your country’s customs office to determine what these additional costs will be prior to buying.

 

Провери ли FedEx колко товари отгоре спрямо обикновената пощенска доставка (USPS) - колко е едното и колко е другото?

Link to comment
Share on other sites

Пловдив/Plovdiv

Териториално митническо управление (Митница)/Customs house

032/606 275

032/606 185

delovodstvo.plovdiv@customs.bg

гр. Пловдив, ул.”Кукленско шосе” №32 п.к. 4004

понеделник - петък   09.00 -12.30 и 13.00-17.30

Казанлък/Kazanlak

Митническо бюро/Customs office

0431/63 578

0431/62 049

MB.Kazanlak@customs.bg

гр. Казанлък, бул. "Розова долина" №53 п.к. 6100

понеделник - петък   09.00 -12.30 и 13.00-17.30

Летище Пловдив/Airport Plovdiv

Митнически пункт/Customs border point

032/628 711

032/628 711

MP.Letishte@customs.bg

с. Крумово - 4009, общ. Родопи, обл. Пловдив, Летище Пловдив

понеделник - петък 9.00-12.30 и 13.00-17.30

Пазарджик/Pazardzhik

Митническо бюро/Customs office

034/446 185

034/445 336

MB.Pazardzik@customs.bg

гр. Пазарджик, ул."Пловдивска"103  п.к 4400

понеделник - петък   09.00 -12.30 и 13.00-17.30

Свободна зона Пловдив/Free zone Plovdiv

Митническо бюро/Customs office

032/906 230

032/906 237

mb.szplovdiv@customs.bg

гр. Пловдив, бул. "Васил Левски" 242 А п.к. 4003

понеделник - петък 09.00 -12.30  и 13.00 - 17.30

Смолян/Smolyan

Митническо бюро/Customs office

0301/64 598

0301/64 580

MB.Smolian@customs.bg

гр. Смолян, ул. „Хаджи Иван Бечев” №1

понеделник - петък   09.00 -12.30 и 13.00-17.30

Карлово/Karlovo

Митническо бюро/Customs office

0335/97 434

0335/96 769

mb.кarlovo@customs.bg

гр. Карлово, ул."Ген.Заимов" 28, пк 213  п.к. 4300

понеделник - петък   09.00 -12.30 и 13.00-17.30

Стара Загора/Stara Zagora

Митническо бюро/Customs office

042/621499

042/621498

mb.starazagora@customs.bg

гр. Стара Загора, кв. “ Голеш”, п.к. 6000

понеделник - петък   09.00 -12.30 и 13.00-17.30

Радиново/Radinovo

Митническо бюро/Customs office

0318/82 131

0318/82 130

MB.Radinovo@customs.bg

с.Радиново 4202, община Марица, Производствено предприятие – „АГРИ БЪЛГАРИЯ” ЕООД

понеделник-петък 9.00-12.30 и 13.00-17.30

Златоград/Zlatograd

Офис Митница ГКПП / office

0887/836250

zptr.zlatograd@customs.bg

Златоград пк 124 п.к. 4980

денонощно

Свиленград/Svilengrad

Митническо бюро/Customs office

0379/7-30-00, 0379/7-32-36

0379/7-32-36

гр.Свиленград 6500, кв. ,,Кап. Петко войвода,, , ул. ,,Асен Илиев,, №4

Хасково/Haskovo

Митническо бюро/Customs office

038/62-40-19, 038/62-24-49

038/662 734

гр.Хасково 6300, ул. ,,Правда'' №1

Кърджали/Kardzhali

Митническо бюро/Customs office

0361/6-54-31, 0361/6-54-40

0361/6-54-40

гр. Кърджали 6600, ул.''Първи май'' №62

Edited by gal4enceto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...