Jump to content
BulForum.com

Онлайн пазаруване


samkijot

Recommended Posts

Гле'й сега дединото...отначало и аз си помислих така, но тази сума от $24 не ми се връзва с нищо, най-малкото защото 20% ДДС от $140 са $28 или ако германското ДДС не са го смъкнали от 19% на 17% без да съм разбрал. ;) Но ако е така както казваш значи най-вероятно ще го внесат на 17% в Люксембург, което ще е супер ако така ми се формира крайната цена. То като се замисля май още по времето когато Ибей и Пейпал бяха под една шапка имаше някакво съобщение, че се местят в Люксембург, с цел да плащат по-малки такси.

А иначе това с предварително платените мита и такси съм го срещал на друго място, когато се интересувах за купуването от TaoBao, където българският агент има опция за доставка с куриер (Еконт), където предварително всичко се плаща, а после само си прибираш продукта от техен офис.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Имаше ли сериозна разлика в цената на доставката дали е до БГ или до UK?

В зависимост от разликата и теглото, понякога е по-изгодно да минеш през доставка до наша транспорта фирма в UK.

т.е. какво е съотношението:

50 USD <=> XX USD (доставка до UK) + 2 лв. *  YY кг (тегло на пратката)

Link to comment
Share on other sites

 

Global shipping program се занимава да ти достави продуктите то САЩ и те се занимават с всички такси. Това което си платил е финалната цена. Как точно ще го внесат си е техен проблем. Може и в Люксембург да го внасят, но пък после да доставят от Германия. Не съм на 100% сигурен, но ще си го получиш без да трябва да плащаш нищо в Бг.

Link to comment
Share on other sites

... За опцията Collect in Person и аз не съм я ползвал, то няма къде и как :) Но това си е абсолютно в реда на нещата и няма нищо притеснително, стига както и Midex е посочил сделката да се регистрира през ebay... За Global Shipping Programming доста пъти съм гледал неща в САЩ и съм се чудил как става. Днес прочетох и доколкото се ориентирам за определени стоки (тегло и размер на опаковката) и до определена сума, за България до 2500 долара без пощенските могат да участват в тази програма. Т. е. базата е без пощенските, в случая 24 долара на база 90 долара продажна цена - трябва да има да се платят ДДС/мита или там каквито други такси има, като от тези 24 долара все пак трябва да остане и комисиона за агента, който организира всичко и се занимава с разправията.

Link to comment
Share on other sites

... За опцията Collect in Person и аз не съм я ползвал, то няма къде и как :)

Има, има... играчка е, но съм го правил няколко пъти за UK.

Само трябва да успееш да се уговориш с продавача да опакова стоката и да е готов на определения ден, да чака да бъде взета от куриер, който после ще я достави до някоя от БГ-фирмите занимаващи се с транспорт до България.

Куриер можеш да си избереш от parcel2go

Link to comment
Share on other sites

Понякога стават издънки, но парите се връщат, като ти избираш, дали да се върнат там откъдето си платил или във виртуалния ти портфейл във вид на Prepay Balance.

 

zdHEwvaD.jpg

Link to comment
Share on other sites

...  Т. е. базата е без пощенските, в случая 24 долара на база 90 долара продажна цена - трябва да има да се платят ДДС/мита или там каквито други такси има, като от тези 24 долара все пак трябва да остане и комисиона за агента, който организира всичко и се занимава с разправията.

 

Прав си - и ония все пак трябва да имат комисионна в тая сума, само дето ако сравняваме с процента на ДДС-то тука, когато ти ги начисляват тия 20% като си взимаш нещо, винаги ти облагат с тях и пътните - ей затова не ми се връзваха с нищо ония $24.

А както казва netrootbg, щом от тук нататък само би трябвало да си получа продукта...чудя се как да реагирам, ако все пак получа известие от лошата лелка да ходя да представям пейпал извлечения и банкови трансфери, че да ми го облагат допълнително... :notify:

Link to comment
Share on other sites

Прав си - и ония все пак трябва да имат комисионна в тая сума, само дето ако сравняваме с процента на ДДС-то тука, когато ти ги начисляват тия 20% като си взимаш нещо, винаги ти облагат с тях и пътните - ей затова не ми се връзваха с нищо ония $24.

А както казва netrootbg, щом от тук нататък само би трябвало да си получа продукта...чудя се как да реагирам, ако все пак получа известие от лошата лелка да ходя да представям пейпал извлечения и банкови трансфери, че да ми го облагат допълнително... :notify:

Няма да ти се наложи. TED вече доста пъти си поръча части за Мустанга по този начин. Ако искаш му звънни за да провериш, но процедурата е както ти казвам. Всичко ти е вече калкулирано и платено.

Link to comment
Share on other sites

Няма да ти се наложи. ...Всичко ти е вече калкулирано и платено.

 

Обнадежден съм. :)) ...макар, че след като веднъж ме разкараха до митницата за едно 50-центово филтърче, вече не мога да съм сигурен за нищо. ;)

 

Добре де, ако е така - защо излиза по-изгодно по този начин? Както и да го смяташ върху платената сума, ония като си хванат комисионната, процентът ДДС остава твърде малък, а не ми се вярва която и да е страна в ЕС да се минава да прибира по-малък процент, защото това са държавни политики и такси....един вид - къде е уловката, че не схващам?

 

Едит: Сега като се поразчетох в хелпа на Ибей, не е много сигурно дали няма да си платя ДДС-то...

 

Import charges include certain fees, such as export classification, importation risk premium, and variance fees, which are assessed by the global shipping provider as part of the services provided by the Global Shipping Program. These fees are in addition to any customs duties and taxes imposed by country tax and customs officials.

 

Ако схващам правилно от последното изречение, аз вече съм си платил предварително разни такси и мита, но това са допълнителни такси, които се плащат и не включват ДДС-то, иначе според мен нямаше да пропуснат да добавят и VAT някъде между изреченията...макар че на една друга страница с Terms & Conditions има подхвърлено, че ДДС-то не може да бъде изисквано за възстановяване...Reading.gif

Link to comment
Share on other sites

По правилата си е. Продавачът може да си определя методите на плащане и един от тях е cash on collection. Купуваш си стоката (eBay си прибират тяхната комисиона защото сделката е минала през техния сайт, може да оставиш feedback и т. н.) и после вместо да плащал с PayPal или банков трансфер отиваш на място, плащаш на продавача и си взимаш стоката.

то може да е по правилата, ама има един тънък момент ... който на мен не ми се случи, но теоретично е напълно възможен. та, беше пусната една конфигурация на търг. цената й беше както се казва "без пари", 5 мин. преди края на търга никой не наддава(аз винаги чакам последния момент) и хоп ... офертата изчезва, тъй като продавача променя условията с 5 пъти по-висока цена. сега, това може и да е по правилата(ако никой не е офертирал с първоначалната), но ако бях сложил първоначалната и нямаше други наддаващи, щях да спечеля търга ... за "без пари". тук обаче идва момента с collection in person(cash-а само се "предпочита от продавача", не е като опция на системата т.е. можеш да платиш и с paypal) и ако сте се разбрали да вземеш стоката и да платиш на място, но той се отметне ... ти реално нямаш, дет викат хамериканците leverage, тъй като си се разбрал с продавача за кешово плащане, а не през системата на paypal, нали така? т.е. това кешово плащане извън системата ти връзва ръцете в следващия момент да имаш претенции към системата, ако отсрещната страна постъпи некоректно.

Link to comment
Share on other sites

Значи търгът приключва и ти си спечелил - сега тук има няколко комбинации. Първо продавачът винаги може да се отметне ако цената не му харесва. Тогава за теб остава единствено да му оставиш negative feedback, няма как да го накараш насила да ти продаде нещото. Ако си платил с PayPal и тогава се отметне - или доброволно връщане на парите, или отваряне на case и намеса на съпорта на eBay и така връщане на парите, краен резултат не получаваш нещото и ако искаш оставяш negative feedback. Tрети вариант - само опция collection in person - отиваш с парите на място и отказ да ти го продадат - negative feedback. Единствено проблем е ако отидеш, платиш в кеш, вземеш го, но после се оказва, че не отговаря на описанието - пак negative feedback, обаче гориш с парите. Та вече е въпрос на преценка на риска...

Link to comment
Share on other sites

... това с негативния коментар е ясно, ако платиш през системата, обаче ако се договорите за кешово плащане при срещата, после как ще оставиш коментар в системата, след като само аз и той ще знаем какво е станал .... единият ще каже "отметна се и не ми продаде стоката на цената, на която спечелих търга", докато другият  - "ми, той не дойде да си вземе стоката" ... тва си е патова ситуация от всякъде - моята срещу неговата дума, при нулеви доказателства от двете страни, след като всичко става офлайн :)

Link to comment
Share on other sites

Доколкото съм запознат продавач не може да оставя негативен коментар. Продавач може да оставя само положителен или никакъв коментар. Веднага след като приключи аукционът се отваря опцията за оставяне на коментари от двете страни и това не зависи от плащането - дали PayPal, банков трансфер, в брой, дали изобщо е направено или не плащане... Ако има единствено опция collect in person ти си преценяваш индивидуално дали ще се занимаваш с такъв аукцуон, дали ще искаш по-ниска цена от нормалното като компенсация за допълнителния риск, който поемаш (в сравнение с плащане с PayPal) и т. н. Няма универсално правило :)

Link to comment
Share on other sites

plameni, искам да те питам за тези parcel2go - гледах им сайта и не видях такава опция, която да отговаря на collect in person. При теб как е било - ти превеждаш пари електронно на parcel2go и после куриерът, който ходи да вземе пратката на място носи пари в брой в джоба си, за да плати на продавача ли?

Link to comment
Share on other sites

Първо (преди крайния срок) питам продавача, дали вместо лично вземане от мен, ще се съгласи стоката да бъде взета от куриер.
Ако сме се разбрали, плащам стойността на стоката в ebay, а в Parcel2Go избирам куриер, въвеждам адресите, плащам и ако е необходимо, изпращам на продавача генерираните етикети за разпечатване.
btw, според Общите условия на UK-версията на eBay, продавачите са длъжни да приемат плащания през Paypal. Поне така беше миналата година, когато имах спор с един продавач, който ми върна парите от плащане през Paypal и много държеше да му ги преведа по банков път, че комисионните му идвали много високи...

Link to comment
Share on other sites

Ако е останал някой, който да не го е чел... ;)
 
---------------------------
 
А аз преди малко получих един ъпдейт за оная пътуваща пратка с Global Shipping Program, само дето не ми стана ясно къде точно е пристигнала пратката, понеже по тракинга стигам само до Кентъки - това ще рече, че само ме информират къде е по средата на пътя ли?

 

ARRIVAL AT THE GLOBAL SHIPPING CENTER
Dear Plamen
We are writing to inform you that your GSP item has been successfully received at the Global Shipping Center.
You should receive additional email updates regarding delivery status.

 

Global tracking #:
UPAAA000000193416432
Carrier:
Multiple Carriers
Status:
 
Shipped from the Global Shipping Center to International Destination
Nov-08-16, 17:09 PM, Erlanger, Kentucky 41025-2501
Customs Documentation and Labeling
Nov-08-16, 07:49 AM, Erlanger, Kentucky 41025-2501
Processing at Global Shipping Center
Nov-08-16, 07:32 AM, Erlanger, Kentucky 41025-2501
Arrived at Global Shipping Center
Nov-07-16, 07:21 AM, ERLANGER, KY 41025
In Transit-Arrived at USPS Destination Facility
Nov-06-16, 22:21 PM, CINCINNATI, OH 45235
In Transit-In Transit to Destination
Nov-05-16, 22:45 PM
In Transit-Departed USPS Facility
Nov-05-16, 05:25 AM, WICHITA, KS 67276
In Transit-Departed USPS Origin Facility
Nov-04-16, 22:45 PM, WICHITA, KS 67276
In Transit-Arrived at USPS Origin Facility
Nov-04-16, 22:43 PM, WICHITA, KS 67276
In Transit-Departed Post Office
Nov-04-16, 19:53 PM, HUTCHINSON, KS 67501
In Transit-Acceptance
Nov-04-16, 16:34 PM, HUTCHINSON, KS 67501

 


 
Едит: Май е така, а и ония се канят да ме информират час през час, понеже току що получих и това:
 

YOUR ITEM IS ON ITS WAY
Dear Plamen
We are writing to inform you that your recent GSP item has shipped from the Global Shipping Center.
You should receive additional automated updates regarding delivery status.

 

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

Хубаво де, сподели как точно и къде ще ми пристигне пратката с GSP, че ми е за пръв път - по куриер ли ще дойде, на адреса ли ще ми пратят съобщение, по телефона ли ще ми се обадят?

Link to comment
Share on other sites

... нали е против правилата на ebay да се урежда плащане извън тяхната система(то paypal и ebay май се разделиха)? тъй като проявявам интерес към един артикул, но човека е посочил collection in person и е отбелязал, че предпочита да му се плати кеш при срещата

 

Ето че и аз току що попаднах в същата ситуация... :online2long:

 

Пуснал съм търг за едно нещо с продължителност 10 дена. Понеже предметът е рядък, предположих, че ще има интерес към него и наистина още в самото начало един веднага се разписа с началната ставка. Малко след това получавам съобщение в системата на Ибей от друг, че е готов веднага да ми даде 100 евра през Пейпал, което определено си е нарушение на политиката на Ибей. Общо взето тия 100 евра ме уреждат, но не ми се ще да си рискувам акаунта и 100-те процента рейтинг заради такива врътки. Ако нямаше наддавания, бих могъл да прекратя търга, но вече има едно и сега единствено ми остава опцията да прекратя търга и да излъжа, че предметът вече не е наличен, че е повреден и др. такива. Ако Ибей не сваляше автоматично наддаванията до следващата валидна стъпка, бих могъл да го накарам тоя да сложи ставка от 100 евра и веднага след това да прекратя търга с опцията, която Ибей ми дава "sell to the highest bidder", но и това няма как да стане, понеже неговите 100 евра автоматически ще се трансформират в доста по-малко, защото бях отворил търга с ниска начална ставка. Ако познавах човека отсреща, бих могъл да разчитам, че ще си доплати оставащото до 100 евра, но в днешно време съм установил, че особено щом става дума за пари...не може да имаш доверие на никого. Не съм му отговорил все още на този, защото има доста време до края на търга, но съм отворен за всякакви съвети как да постъпя в тази ситуация. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ето че и аз току що попаднах в същата ситуация... :online2long:

 

Пуснал съм търг за едно нещо с продължителност 10 дена. Понеже предметът е рядък, предположих, че ще има интерес към него и наистина още в самото начало един веднага се разписа с началната ставка. Малко след това получавам съобщение в системата на Ибей от друг, че е готов веднага да ми даде 100 евра през Пейпал, което определено си е нарушение на политиката на Ибей. Общо взето тия 100 евра ме уреждат, но не ми се ще да си рискувам акаунта и 100-те процента рейтинг заради такива врътки. Ако нямаше наддавания, бих могъл да прекратя търга, но вече има едно и сега единствено ми остава опцията да прекратя търга и да излъжа, че предметът вече не е наличен, че е повреден и др. такива. Ако Ибей не сваляше автоматично наддаванията до следващата валидна стъпка, бих могъл да го накарам тоя да сложи ставка от 100 евра и веднага след това да прекратя търга с опцията, която Ибей ми дава "sell to the highest bidder", но и това няма как да стане, понеже неговите 100 евра автоматически ще се трансформират в доста по-малко, защото бях отворил търга с ниска начална ставка. Ако познавах човека отсреща, бих могъл да разчитам, че ще си доплати оставащото до 100 евра, но в днешно време съм установил, че особено щом става дума за пари...не може да имаш доверие на никого. Не съм му отговорил все още на този, защото има доста време до края на търга, но съм отворен за всякакви съвети как да постъпя в тази ситуация. :unsure:

Дай линк към търга и ще го спечеля. Ще си оставим по един фийдбак и толкова. После ще можеш да си го продадеш на този от 100 евро. Има и друг вариант. Да заложа 98 евро примерно. И другият да ме надцака с неговите 100. Няма да изглежда съмнително понеже и моят рейтинг е 100%, и имам над 200 оставени коментара. А дори и да спечеля, винаги мога да поискам да я откажа.

Link to comment
Share on other sites

Дай линк към търга и ще го спечеля. Ще си оставим по един фийдбак и толкова. После ще можеш да си го продадеш на този от 100 евро. Има и друг вариант. Да заложа 98 евро примерно. И другият да ме надцака с неговите 100. Няма да изглежда съмнително понеже и моят рейтинг е 100%, и имам над 200 оставени коментара. А дори и да спечеля, винаги мога да поискам да я откажа.

 

Мерси! И двата варианта ми допадат, но първият май не изисква толкова синхронизации във времето между мен, теб и него, понеже ако се забавим - и други могат да се намесят с наддавания...ама чакай първо да му пиша на онзи да видя какво ще каже. Освен това търгът ми е обявен в долари и понеже 100 евра правят към 110 долара, а няма как да знам онзи първият, дето вече е влезнал с наддаване в търга дали е сложил $30 или $130, най-добре ако минем на първия вариант е ти да наддадеш $110 и така ако оня е с по-малка ставка, Ибей ще смъкне тия 110 до най-ниската над неговата, аз затварям търга, продавам ти го фиктивно на тебе, другият ми праща 100 евра и аз му го изпращам... а ако е наддал повече от 110, тогава аз и ти нищо не губим, защото ти спираш и отпадаш от наддаванията, а аз си взимам след 8 дена същите пари от друг...единствено губи онзи, дето ме уговаря да му го продам за 100-те евра. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...