Jump to content
BulForum.com

Онлайн пазаруване


samkijot

Recommended Posts

Права си, но донякъде...90% от последните ми покупки на дрехи, дребна техника и разни дреболии е от чужбината...

Не всичко там е по-евтино от тук, но нали имаме избор...тук, там...където решим...Примерно телевизор не бих си купил онлайн, но електронен четец, да.

Не виждам смисъл да плащаме за едно и също нещо повече, отколкото европееца....Даже храната ни е по-скъпа...

не бих се съгласила, че храните в БГ са по-скъпи от Европа, нещо бъркаш. Заплатите ни са по-ниски, а храната по-скъпа. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Добре де, не в цяла Европа..Но в Италия е по-евтино от тук. В Англия също.И в Гърция, и в Испания..със сигурност има и още.Но за тези знам от първа ръка...

 

А заплатите, хъмммм, заплатите...това е съвсем друго нещо..и е абсолютен факт че тука заплатите ни, са умрели от глад...буквално...и ние покрай тях.Масово..естествено има и сектори, където положението е по-добре, но са малко..

Edited by magdanoz4o
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Малко офтопик се пада поста ми, но не можах да намеря по-подходяща тема да се възмутя от бюрокрацията в митниците...

 

Постоянно имам да чакам между 10 и 20 поръчки, тъй като когато някои пристигнат, аз вече съм поръчал други и така. Досега по-скъпите обикновено ми ги задържат в митницата, а тия под $20 ги получавам или директно в пощенската си кутия, или ако са по-големи и не влизат в кутията - в Централна поща.

Днес получавам едно митническо известие от 3 страници, в което стандартно в 20-дневен срок ме приканват да представя Пейпал фактура, банково извлечение, копие от поръчката в сайта и т.н. ако искам да си прибера някаква пратка. Да, ама по стечение на обстоятелствата между всичкото което чакам да дойде няма нито един продукт по-скъп от $20. Започнах да разглеждам дали няма някаква информация за кое точно ме викат да си го взема и изненадващо установявам, че става дума за едно единствено филтърче за електронна цигара за многократна употреба, което бях поръчал от EB, понеже моето вече дава фира...и всичкото това, за което ще ме разкарат до митницата (и вероятно ще ме накарат да си платя задължителния магазинаж от 3.50 лв.) е на стойност 54 евроцента и тежи 26 грама.

Поръчвам такива дреболии директно от Китай, най-вече заради удобството, че пристигат директно в пощенската ми кутия, но ако някои от тях вече ще ми ги задържат в митницата заради някакъв си "жълт етикет" (както ми обясни служителката по телефона когато я попитах защо трябва да се разкарвам до тях за едно нищожно филтърче)...вече сериозно ще преосмисля структурата на покупките си. :online2long:

 

720506587115b54b.jpg 58fe9f76f1c0162d.jpg 2778fe7626f97a13.jpg

Link to comment
Share on other sites

Аз бях поръчал 7 артикула от Китай. Като получих пратката в пощата, беше опакована в жълто тиксо на Български пощи и имаше протокол към нея, че е измерена по-лека като е пристигнала в София. Отворих пакета на гишето и видях, че 4 от 7-те артикула ги няма. Отидох, подадох рекламация - бяха много любезни. След месец получих решението в писмо, че тъй като пратката била "непрепоръчана", те не можели да гарантират за съдържанието ѝ и нямало да видят кой в клон София е крал, и смятали случая за приключен.

 

Поне Китайците ми изпратиха артикулите отново като им писах, че половината неща са липсвали от пратката.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Малко офтопик се пада поста ми, но не можах да намеря по-подходяща тема да се възмутя от бюрокрацията в митниците...

 

Постоянно имам да чакам между 10 и 20 поръчки, тъй като когато някои пристигнат, аз вече съм поръчал други и така. Досега по-скъпите обикновено ми ги задържат в митницата, а тия под $20 ги получавам или директно в пощенската си кутия, или ако са по-големи и не влизат в кутията - в Централна поща.

Днес получавам едно митническо известие от 3 страници, в което стандартно в 20-дневен срок ме приканват да представя Пейпал фактура, банково извлечение, копие от поръчката в сайта и т.н. ако искам да си прибера някаква пратка. Да, ама по стечение на обстоятелствата между всичкото което чакам да дойде няма нито един продукт по-скъп от $20. Започнах да разглеждам дали няма някаква информация за кое точно ме викат да си го взема и изненадващо установявам, че става дума за едно единствено филтърче за електронна цигара за многократна употреба, което бях поръчал от EB, понеже моето вече дава фира...и всичкото това, за което ще ме разкарат до митницата (и вероятно ще ме накарат да си платя задължителния магазинаж от 3.50 лв.) е на стойност 54 евроцента и тежи 0.026 грама.

Поръчвам такива дреболии директно от Китай, най-вече заради удобството, че пристигат директно в пощенската ми кутия, но ако някои от тях вече ще ми ги задържат в митницата заради някакъв си "жълт етикет" (както ми обясни служителката по телефона когато я попитах защо трябва да се разкарвам до тях за едно нищожно филтърче)...вече сериозно ще преосмисля структурата на покупките си. :online2long:

 

720506587115b54b.jpg 58fe9f76f1c0162d.jpg 2778fe7626f97a13.jpg

Който живее на центъра, страда по този начин. Който живее в широк център в южна посока, не е посещавал даже митницата.... Пламене, няколко пъти съм ти казвал за вариант как да спреш да се занимаваш с митниците. Да ти ги напомня още веднъж ;).

 

Аз бях поръчал 7 артикула от Китай. Като получих пратката в пощата, беше опакована в жълто тиксо на Български пощи и имаше протокол към нея, че е измерена по-лека като е пристигнала в София. Отворих пакета на гишето и видях, че 4 от 7-те артикула ги няма. Отидох, подадох рекламация - бяха много любезни. След месец получих решението в писмо, че тъй като пратката била "непрепоръчана", те не можели да гарантират за съдържанието ѝ и нямало да видят кой в клон София е крал, и смятали случая за приключен.

 

Поне Китайците ми изпратиха артикулите отново като им писах, че половината неща са липсвали от пратката.

Такъв случай никога до момента не съм имал... Едиствено един телефон изчезна преди година и нещо. Идваше от Сингапур. Имаше тракинг и се вижда как напуска Сингапур и после никаква информация повече. Имам съмнения, че е пристигнал в София и е изчезнал преди да го маркират като получен. Но интересното е развитието с PayPal по този казус. За тяхна сметката ми възстановиха парите. Не си ги поискаха от продавача понеже той няма вина.

Link to comment
Share on other sites

....вариант как да спреш да се занимаваш с митниците. Да ти ги напомня още веднъж ;).

 

Вариантът с локалните пощи не ме урежда, защото далеч не всичко ми задържат в митницата и повечето пратки си ги взимам от Централна поща (която знаеш ми е на 5 минути пеша по главната), а ако сменя адреса и започна да ги получавам в някой локален клон, ще трябва всеки божи ден да се разкарвам на доста по-далечно разстояние - нещо, което хем не ми се нрави, хем нямам време за подобни разхождания.

Link to comment
Share on other sites

Който живее на центъра, страда по този начин. Който живее в широк център в южна посока, не е посещавал даже митницата.... Пламене, няколко пъти съм ти казвал за вариант как да спреш да се занимаваш с митниците. Да ти ги напомня още веднъж ;).

 

Такъв случай никога до момента не съм имал... Едиствено един телефон изчезна преди година и нещо. Идваше от Сингапур. Имаше тракинг и се вижда как напуска Сингапур и после никаква информация повече. Имам съмнения, че е пристигнал в София и е изчезнал преди да го маркират като получен. Но интересното е развитието с PayPal по този казус. За тяхна сметката ми възстановиха парите. Не си ги поискаха от продавача понеже той няма вина.

 

Редовно си харесват някоя пратка без тракинг. Последно, кумовете бяха пуснали от Германия без тракинг (грешка в бързината) колет с неща за жената за РД. Парфюми, някакви аксесоари и хапчета за малкия. Еми всяка седмица ходя до пощата, но от 10.06 до днес все ги няма.

 

Преди няколко години на приятел му задигнаха от двата куфара, рандом неща. Връща се от Испания, накупил си маркови дрешки, парфюмчета, маратончици. Отива да си чака куфарите - няма ги. Пуска жалба, след седмица ги намират и му казват да отиде да си ги вземе. Отваря той - ха честито. Пуска жалба и след месец му казват: "Тъй като ползвате нискотарифна компания, застраховката е 50 евра, кажете как желаети да си ги получите". Той: е да ама на мен ми липсват неща за 500 евра. Те: Еми... пийте една студена вода.

Link to comment
Share on other sites

Вариантът с локалните пощи не ме урежда, защото далеч не всичко ми задържат в митницата и повечето пратки си ги взимам от Централна поща (която знаеш ми е на 5 минути пеша по главната), а ако сменя адреса и започна да ги получавам в някой локален клон, ще трябва всеки божи ден да се разкарвам на доста по-далечно разстояние - нещо, което хем не ми се нрави, хем нямам време за подобни разхождания.

Кой ти говори за друг клон? Аз ти говоря за друга държава направо.

 

 

 

Редовно си харесват някоя пратка без тракинг. Последно, кумовете бяха пуснали от Германия без тракинг (грешка в бързината) колет с неща за жената за РД. Парфюми, някакви аксесоари и хапчета за малкия. Еми всяка седмица ходя до пощата, но от 10.06 до днес все ги няма.

 

Преди няколко години на приятел му задигнаха от двата куфара, рандом неща. Връща се от Испания, накупил си маркови дрешки, парфюмчета, маратончици. Отива да си чака куфарите - няма ги. Пуска жалба, след седмица ги намират и му казват да отиде да си ги вземе. Отваря той - ха честито. Пуска жалба и след месец му казват: "Тъй като ползвате нискотарифна компания, застраховката е 50 евра, кажете как желаети да си ги получите". Той: е да ама на мен ми липсват неща за 500 евра. Те: Еми... пийте една студена вода.

Те и по - скъпите компании правят номера. Избягвам ги от много години. По трудният начин съм разбрал, че евтиното накрая излиза по - скъпо. Почти във всяко едно отношение.

Link to comment
Share on other sites

Кой ти говори за друг клон? Аз ти говоря за друга държава направо.

 

Терминал 2 ли ми предлагаш? :evil

 

Между другото на всички с моя проблем и центовите пратчици - ай' честито! О 1-ви август вече ще е така. :wtf:

Сега се връщам от митницата - изгорих 5 лева на бензин и сумати време в задръстванията, платих си като поп таксата "магазинаж" и си взех най-скъпото в света филтърче за електронна цигара. Служителките, които бяха там бяха доста любезни и точно толкова възмутени колкото мен от новата ситуация, в която някой малоумник в министерството, за да си оправдае заплатата и това, че по цял ден си мести топките от единия крачол в другия, е пуснал ново правило за малките пратки (според мен абсолютно нарушаващо закона), в което влизат в митницата, взимаш си ги без да плащаш ДДС от митницата, но пък се разкарваш до митницата и като бонус си плащаш такса. Дори ония ми казаха, че вчера дошло някаква момиче от Асеновград да си вземе пак от митницата - забележете...единствено едни ваденки за нокти на стойност 20 цента и също си платило таксата "магазинаж". :wtf:  Листче ваденки за нокти в митницата представете си! На излизане ми препоръчаха да пусна жалба, защото единствено така щели да се оправят нещата....ебаси и държавата, издържаща се само от разни такси и таксички! :moon:

Link to comment
Share on other sites

Не разбрах. Всички пратки, без значение стойността и съдържанието, се получават в митницата и се плаща такса магазинаж, така ли?

Link to comment
Share on other sites

Скоро ще разбера със сигурност как е - ония от Кършака ми казаха, че така е от 1-ви август и ежедневно хората се карали с тях за тая пълна глупост, която някой е сътворил напоследък, а тъй като преди малко пък си прибрах един малко по-стар пакет от Централна поща (вероятно пристигнал в края на юли), моите хора там (всичките ги познавам) казаха, че все още не са чули за това недоразумение, единствено една нова (стажантка) се обади, че наистина била чула вчера за нещо такова, но не знаела подробности. Ако не го премахнат след предстоящите бъдещи оплаквания на голямо количество хора, аз лично ще го разбера в най-скоро време, защото чакам 15-тина пакетчета, а и днес също възнамерявам да направя още няколко покупки.

Link to comment
Share on other sites

Пламене, днес даже ще разбера дали е така. Освен ако не визират поръчки след 1-ви Август :)

 

Сега ще пусна една мижава поръчка от жълтурите  да видим кое и как ще стане. Но за 0.99$ нема да се разкарвам Да я конфискуват ако искат. :)

Edited by batko32
Link to comment
Share on other sites

Днес звъннах на телефона за оплаквания, който ми препоръчаха да използвам, когато си взимах филтърчето. Жената отсреща се опита да ми обясни, че за тях това решение на митниците също се явява абсолютна глупост и "всички били потърпевши", защото хората вече започнали да се оплакват и да се карат с тях (даже ме похвали, че аз съм реагирал доста спокойно), а те нямали нищо общо с решението на някой си от митниците, който на случаен принцип решава да препрати към митническото гише (както в моя случай) - явна пратка, намираща се в мъничко пликче, тежащо 26 грама, придружено с товарителница, на която ясно си пише, че съдържа филтър за електронна цигара на стойност 54 евроцента, знаейки прекрасно, че човекът ще се разкара от адреса си до Кършака и ще плати такса магазинаж или каквато там я водят.

Обеща до половин час да ми върне по телефона повече информация, но искрено се надявам, че случката с това филтърче е единичен случай или някаква грешка (едва ли) и няма от тук нататък всяка втора пратка на стойност долар да ми я препращат ("на случаен принцип") и да ме карат всеки път да правя същите упражнения.

 

Едит: Получих обещаното обаждане. Увери ме, че нямат някакво ново конкретно разпореждане, а и точно те няма как да имат, защото не са митниците, а Български пощи -  просто от няколко дни от митница София са станали доста активни и са решили да ползват т.нар. "задържане на пратка на случаен принцип" доста по-масово и в последните дни имало много такива дребни пратчици като моята, препратени към митническото гише....един вид не са повярвали, че пластмасово филтърче може да струва 54 евроцента и вместо да чукнат артикула в Гугъл да видят колко струва, са решили по бързия начин направо да го вкарат в митническото гише.

Link to comment
Share on other sites

Да, ама за следене още не са си измислили подходяща такса и следователно в скоро време не чакай някой да тръгне да следи...да не говорим, че за какъвто и да е случай, всяка една институция в страната по някакъв странен начин винаги излиза с еднозначния отговор - "това не влиза в нашите правомощия" или в краен случай..."това не влиза в нашите задължения". ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

... нали е против правилата на ebay да се урежда плащане извън тяхната система(то paypal и ebay май се разделиха)? тъй като проявявам интерес към един артикул, но човека е посочил collection in person и е отбелязал, че предпочита да му се плати кеш при срещата

Link to comment
Share on other sites

Естествено че е против правилата, защото така Ибей не могат да си вземат 10-те процента, а Пейпал - 6-те. Аз не съм купувал по този начин досега, понеже съм в БГ, а купувам от други държави, но не беше ли идеята на този метод да ходиш да го гледаш преди да си го платил окончателно в Ибей (примерно си спечелил търга, но още не си направил плащането)? Щото плащане в кеш при налична обява в Ибей определено си е нарушение на правилата им.

 

Off/ Интересно...току що продадох едно от моите неща и в пейпал таксата ми е 8%, а не 6% - дали не са я повишили без да съм разбрал?

Link to comment
Share on other sites

По правилата си е. Продавачът може да си определя методите на плащане и един от тях е cash on collection. Купуваш си стоката (eBay си прибират тяхната комисиона защото сделката е минала през техния сайт, може да оставиш feedback и т. н.) и после вместо да плащал с PayPal или банков трансфер отиваш на място, плащаш на продавача и си взимаш стоката.

Link to comment
Share on other sites

По правилата си е.

 

По правилата си е само когато Ибей си прибере 10-те процента. ;) ...и освен това въпросното "кеширане" при продавача може да стане при търг с наддаване, при такъв с допълнителна оферта (оставена от продавача като опция), но не и при търг с Buy it now, където се изисква незабавно плащане в момента, в който искаш да закупиш продукта.

 

П.П. В интерес на истината говоря малко наизуст, защото не съм ползвал досега опцията collection in person. ;)

 

-------------------------------------------

 

А сега и аз да попитам нещо...

 

Пред 2 дена участвах в един търг за един уред секънд хенд с продавач от Щатите. Разбира се щатските пътни разноски до БГ както винаги си бяха подобаващи ($50), но все пак успях да наддцакам останалите 20 наддавания в последната секунда и се класирах с финална цена от $90, което си беше добра цена. Да, ама когато тръгнах да плащам се оказа, че трябва да платя още $24 към тия $140 за Global shipping program, което малко обезсмисли добрата финална цена, защото като дойде тук ще трябва да платя и 20% ДДС върху общата сума от $164. Някой попадал ли е на тази опция, понеже аз я случвам за пръв път. Доколкото знам това са някакви Import charges, за които се грижи куриерът, но какви импортни точно не ми е ясно - които от щатите трябва да се платят за внос в ЕС или в самия ЕС, когато пристигне продуктът? И освен далаверата за продавача, който не се грижи за изпращания, износни мита и т.н., има ли някаква далавера и за купувача, когато дадена продажба е обвързана с тази Global shipping program?

Link to comment
Share on other sites

Дядо Пламене. Тези 24$ са въпросното мито и ддс. Ще ги внесат в Германия. Там ebay ще се занимават с митническите документ и при теб ще си дойде с всичко платено. Няма да ходиш при лошата лелка ;).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...