Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

И аз пуснах заявка днес и чакам обаждане. Сега се чудя къде ще завра апаратурата... В този ред на мисли, колко приблизително може да се огъва оптичното влакно?

Edited by Airfan
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

И аз пуснах заявка днес и чакам обаждане. Сега се чудя къде ще завра апаратурата... В този ред на мисли, колко приблизително може да се огъва оптичното влакно?

 

Много малко. За да се направи завой на 90 градуса, се използва едно кръгло "приспособление" по което се навива кабела, за да се обърне посоката.

Link to comment
Share on other sites

..... В този ред на мисли, колко приблизително може да се огъва оптичното влакно?

Това което ITD го прекарват до вас се огъва до радус 150 мм според техниците, но все пак с уговорката че това може да прекъсне или влоши сигнала.

Link to comment
Share on other sites

Аз си сложих една кутия от аларма и в нея наредих всичко + рутера. Но при мен инсталацията е предварително проектирана за окабеляване на всички стаи от една точка, т.е. имам гофрета под пода. Имайте предвид, че оптокабела който се мота у вас, ако се намачка, прескрипе, пречупи въобще ако се повреди, трябва да се смени целия от кутията долу до компютъра. Затова фиксирайте твърдо до оптопреобразувателя поне. От там може вече с дълъг лански кабел да си размятате из къщи докъдето си искате ВоИП-то (бялата кутийка с лампичките :) ) вече не е опасно

Link to comment
Share on other sites

Лошото при мен е, че ще сменям дограмата на пролет или през лятото, така че сега се чудя как да заобиколя дограмите и вратите безопасно. Отделно сякаш ми се иска да сложа преобразувателя отвън на терасата в кутия. Обаче незнам дали ще е възможно. Окабеляване нямам, нямам и гофрета, тъй като жилището е строено отдавна, но за сметка на това стените са по 40-50 см дебели. Сега ще си правя окабеляване с PVC каналчета, че нещо не се кефя на безжичните мрежи все още, не че нямам, но не ми допада идеята.

Link to comment
Share on other sites

Тези ме отрепаха днес направо.Смело мога да заявя че от другият месец и аз съм тяхен абонат.Такова обслужване наистина няма другаде.Днес в офиса жената 20 минути поне с мен се занимаваше само и не е интересуваше дали звъни телефон, дали някой напира да влиза или нещо подобно.Въпреки че бях запонат ми обясни надълго и нашироко всичко, отговори ми на всички въпроси.Просто кеф да ти е да им станеш клиент.Като ме пуснат ще дам още отзиви :)

Link to comment
Share on other sites

A единствената ли е там и след като не е вдигала телефона имало ли е кой да го вдигне? Защото ако утре-другиден се включиш и има някакъв проблем а никой не ти вдига защото въпросната дама разяснява подробно услугата на следващия нов абонат а ти няма на кого да се обадиш да съобщиш за проблема не мисля че ще ти хареса обслужването :)

Link to comment
Share on other sites

То с подържането май друг се занимава.Идея си нямам защото толкова възможности, разяснения и т.н. ми даде че направо се сбърках.За проблеми май друг отговаря.

 

П.П.Факт е че никъде другаде не съм виждал такова утношение и такъв стремеж да ме привличат като клиент.Може да е всичко ама оптиката си е оптика и поне 3 пъти питах дали до нас ще е пуснат.И 3-те пъти беше че само из стаите е с обикновен ФТП кабел.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

A единствената ли е там и след като не е вдигала телефона имало ли е кой да го вдигне? Защото ако утре-другиден се включиш и има някакъв проблем а никой не ти вдига защото въпросната дама разяснява подробно услугата на следващия нов абонат а ти няма на кого да се обадиш да съобщиш за проблема не мисля че ще ти хареса обслужването :)

 

Има разлика когато се звъни на касата и на кaстъмърс-а :) Другото което е, до колкото знам се редиректва :) към София кaстъмърс-а и ако и те не те отразят се редиректва към съпорта.

 

P.S. В договора има точка която гласи ( цитирам по спомени ): Задължително трябва до 4тия сигнал свободно някой да ти вдигне.Ако това нестане 3 последователни пъти имаш право на някакви неустойки.

Link to comment
Share on other sites

Моля някой абонат да сподели дали двете устройства имат глухи отвори на дъното така, че да се закачат на стена.

Ммм... не ! Нямат, но те и без това не заемат място.
Благодаря :) Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Моля някой абонат да сподели дали двете устройства имат глухи отвори на дъното така, че да се закачат на стена.

Ммм... не ! Нямат, но те и без това не заемат място.

Link to comment
Share on other sites

относно огъването на "оптичния кабел" който ви вкарват по домовете: нормата за минимален динамичен радиус на огъване(по време на инсталация) е 15 пъти диаметъра на кабела, а за статичен(след инсталация, по време на експлоатация) - 20 пъти. по стандарт "кабела"(слагам го в кавички щото е с едно влакно и не влиза в определението за кабел) е с външен диаметър 3мм, т.е. минималния динамичен диаметър на огъване е 450 мм, а статичния 600 мм.

тия 150 мм дето са ви ги казали са реални за пренос в прозореца дължини на вълната от 1280 до 1360нм, защото всъщност влакното (преносната му част, сърцевината) са с размери от порядъка на 6-15 микрона при което гореспоменатите радиуси се изразяват с десетки от милиметъра и реално то няма толкова гъвкавост и се чупи при огъването. при дължини на вълната във втори прозорец 1480-1600нм обаче такива огъвания под гореспоменатите от мен минимални диаметри са недопустими, тъй като внасят затихване, съизмеримо с общото затихване на линията, при което може да се излезне извън динамичния диапазон на крайните устройства. избягвайте ги по възможност, защото щом ползват само едно влакно за прав и обратен канал, значи са на базово уплътнение по дължина на вълната 1310нм за прав и 1550нм обратен канал, т.е. ползват и втория прозорец.

по въпроса за изнасянето на терасата - никакъв проблем. купува се стандартна влагозащитена кутийка от ТМТ Елком, примерно, забива се с няколко дюбела/анкера за избрано място по стената, слагат се вътре "крайните устройства" на доставчика, осигурява им се захранване, въвежда се "оптичния кабел" и се извеждат "прости' кат.5 ФТП/УТП жици до избраните точки из вътрешността. имайте предвид обаче че доставчика ще ви откаже обслужване на връзката след крайните му оустройства и ще е в правото си :)

многократното повтаряно от вас "оптиката си е оптика" звучи добре, но все пак имайте предвид, че и там съществува китайско/българско "бюджетно ориентирано" производство. и инсталация. и поддръжка. та не се предоверявайте.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

по въпроса за изнасянето на терасата - никакъв проблем. купува се стандартна влагозащитена кутийка от ТМТ Елком, примерно, забива се с няколко дюбела/анкера за избрано място по стената, слагат се вътре "крайните устройства" на доставчика, осигурява им се захранване, въвежда се "оптичния кабел" и се извеждат "прости' кат.5 ФТП/УТП жици до избраните точки из вътрешността. имайте предвид обаче че доставчика ще ви откаже обслужване на връзката след крайните му оустройства и ще е в правото си :)

многократното повтаряно от вас "оптиката си е оптика" звучи добре, но все пак имайте предвид, че и там съществува китайско/българско "бюджетно ориентирано" производство. и инсталация. и поддръжка. та не се предоверявайте.

Да, наистина ще са в правото си. За мен това е краен вариант и надали ще прибегна до него. Благодаря за информацията все пак.

Link to comment
Share on other sites

относно огъването на "оптичния кабел" който ви вкарват по домовете: нормата за минимален динамичен радиус на огъване(по време на инсталация) е 15 пъти диаметъра на кабела, а за статичен(след инсталация, по време на експлоатация) - 20 пъти. по стандарт "кабела"(слагам го в кавички щото е с едно влакно и не влиза в определението за кабел) е с външен диаметър 3мм, т.е. минималния динамичен диаметър на огъване е 450 мм, а статичния 600 мм.

 

Много хубав и полезен коментар. Все пак искам да попитам нещо - според написаното излиза че оптическото влакно е доста по гъвкаво отколкото си мислех - 15*3=45 мм минимален радиус при монтиране и 60 мм статичен. При 150 мм радиус на огъване на 90 градуса се получава свиване 0.024 мм на вътрешния слой спрямо външния но на дължина около 236 мм което е напълно във възможностите на стъклото изтеглено в нишка без дефекти.

Link to comment
Share on other sites

многократното повтаряно от вас "оптиката си е оптика" звучи добре, но все пак имайте предвид, че и там съществува китайско/българско "бюджетно ориентирано" производство. и инсталация. и поддръжка. та не се предоверявайте.

 

По тая логика трябва да седя без никав нет, да нямам компютър и да не говоря че и без никакъв ел. домакински уред щото едно 95% всичко се прави в Китай.И на друга фирма да се пусна техниката, устройствата и кабелите пак може да са "бюджетни".Оптиката си е оптика наистина и щом е работят качествено значи ще работи.Като им стана абонат ще дам лични наблюдения.

Link to comment
Share on other sites

не става въпрос за правено в Китай, а за китайски марки. Щото примерно Sony правено в Китай и някво noname правено Китай имат разлика от тук до небето

Edited by Botev1912
Link to comment
Share on other sites

извинявам се - наистина имам грешка в изчисленията, тъй като крайните резултати от 450 и 600 мм са ми останали в спомените от диаметрите на по-истинските кабели. коректните стойности за обсъжданото оптично влакно/кабел, което се вижда по снимките по-напред в темата (жълт "кабел" кевларено уплътнение, loose tube единично оптично влакно) са 45 мм и 60 мм, както е споменал wolf.

 

да, влакната са много гъвкави и имат и много добра устойчивост на опън и е доста трудно да ги счупиш с голи ръце :). ако е само оптично влакно с външен диаметър с вторичното покритие 0,25 мм, споменатите норми са неприложими, поради което за "голи" оптични влакна, с известен инженерен запас "за всеки случай", е възприето удвояване на коефициентите. тези норми не са въведени с цел да се избягва механично увреждане на влакното, а за да се запазят преносните му характеристики по време на експлоатация.

а някой предупредил ли е хората да не превключват излишно да не надничат в челото на съединителите по устройствата при включени уредби? дали са предупредени за невидимото лазерно лъчение и от кой клас е то?

 

джозо, оптиката си е оптика и нищо повече, повтаряй го докато го разбереш. оптиката не прави чудеса, а просто е удобна преносна среда, която също старее и се поврежда по една или друга причина. за конкретния доставчик просто не е минало достатъчно време, за да се дават заключения за качеството на изпълнението му и поддръжката.

 

 

много бих се радвал ако наистина запазят отношението си към клиента и броя доволни абонати на същото ниво и след 2-3-5 години.

Link to comment
Share on other sites

...

джозо, оптиката си е оптика и нищо повече, повтаряй го докато го разбереш. оптиката не прави чудеса, а просто е удобна преносна среда, която също старее и се поврежда по една или друга причина. за конкретния доставчик просто не е минало достатъчно време, за да се дават заключения за качеството на изпълнението му и поддръжката.

много бих се радвал ако наистина запазят отношението си към клиента и броя доволни абонати на същото ниво и след 2-3-5 години.

Да, особено ако се скъса опт. кабел с стотици влакна в него, сподели с какви усилия и колко време изисква да се заварят, и колко време би изискал един обикновен кабел.

Защото ЯВНО се случва вече и у нас да се късат опт. кабели поради различни причини (примерно строителни работи без никакви принципи и надзор, които не липсват в нашата държава :bgrin: )

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Да, особено ако се скъса опт. кабел с стотици влакна в него, сподели с какви усилия и колко време изисква да се заварят, и колко време би изискал един обикновен кабел.

Защото ЯВНО се случва вече и у нас да се късат опт. кабели поради различни причини (примерно строителни работи без никакви принципи и надзор, които не липсват в нашата държава :bgrin: )

 

сплайснат предполагам искаш да кажеш ;) за времето зависи от вида на кабела, но си е много играчка определено!

Edited by pcworm
Link to comment
Share on other sites

теди, питаш ме какво е времето на реакция на въпросния доставчик ли? защото не мога да ти отговоря - зависи си изцяло от него.

ако съпоставяш сложността на възстановяване на връзката на един оптичен кабел в сравнение с един конвенционален с усукани двойки, дали за конвенционалния си взел предвид времето за възстановяване на хидроизолацията и проверка на работния капацитет и симетриране на всяка двойка, примерно?

а ако просто ти е любопитно: в един оптичен кабел рядко има 100% заемане на влакната, поради което възстановяването на работещите връзки може да се осъществи в рамките на 1 час след локализиране на повредата. наистина за един оптичен кабел със 144 влакна, муфата се прави за един работен ден, но има си варианти за намаляване и на това време. за такива случаи се правят резервни връзки по различни маршрути и по това се познава качеството на проектиране на мрежата.

Link to comment
Share on other sites

Тук няма ли някой който работи в тази фирма , да даде адекватно инфо няма ли да навлизат вече и в Кичука ? :cry Няколко пъти им звънях на телефона , записах се да ми се обадят за включване когато си разгърнат мрежата и тук ......... , но всеки път учтиво обясняваха на въпросът ми : " кога ще стане? " , че : " в момента си изграждат мрежата в района, очаква се до Нова Година" да започнат включването на домашни абонати и тук,защото в момента само корпоративни включвали :( Хайде момчета ( и момичета ако има , макар че не съм виждал да има техници момичета :blink: ) , действайте по-бързо моля ! :) Ба*и , като седна на компа на един колега дето е с техен интернет и се побърквам от кеф , тва Визио ми писна с тия проблеми по скашаната мрежа, искам и да разкарам БТК-то от телефона ! :( Хайде идвайте по-скоро , Кичука не е район дето няма да имате абонати !

 

EDIT : абе ако нямате достатъчно хора за да стане по-бързо , звъннете един телефон , аз след работа ще идвам сам да си прекарам кабела, само да има някой да ми го завари с оная джаджа дето ги слепва !

Edited by LaN
Link to comment
Share on other sites

Има ( предполагам ) хора от фирмата ама и те не могат да ти кажат, защото това не зависи от тях.К'вото кажат от горе ;) И все пак идеята е не да е бързо ( окабеляването ), а качествено ( поне според мен ).

Edited by pcworm
Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...