Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Обмислям да си купя нова батерия за лаптопа и попаднах на следните оферти:

от git.bg (~122 лв) и от battery.bg (~112 лв).

Някой пазарувал ли е оттам, за да сподели впечатления?

Алтернативно офертата от пловдивска фирма е 133 лв с поръчка за следващия ден, но все пак 10-20 лева спестени не са малко за мен в настоящия момент.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Обмислям да си купя нова батерия за лаптопа и попаднах на следните оферти:

от git.bg (~122 лв) и от battery.bg (~112 лв).

Някой пазарувал ли е оттам, за да сподели впечатления?

Алтернативно офертата от пловдивска фирма е 133 лв с поръчка за следващия ден, но все пак 10-20 лева спестени не са малко за мен в настоящия момент.

В ebay батерия с доста по - голям(5200mAh) капацитет от тези посочените струва точно 58 лева. Ако искаш мога да ти поръчам. Ще пристигне за около седмица(може и по - бързо.

Link to comment
Share on other sites

Изобщо не е така. Както казах - ти си знаеш, прави каквото намериш за добре.

 

Видене, недей да тълкуваш неясните позиции в бланката, както не го правя и аз. Казах ти, че най-официално излязоха по една от националните ефирни телевизии с обяснение, че адресът, който трябва да впишеш изобщо не е задължително да съвпада с този от личната ти карта. Жената от статистическия институт го обясни както го обясни и Иван - те имат връзка с базите данни на МВР за адресните регистрации, но целта е да се види "реалното положение на нещата в момента на преброяването". За какво им е да броят отново регистрациите по лични карти, след като това лесно може да се направи и без да те питат, а и ония в адресното откъде да знаят когато са ти издавали личната карта къде ще те отнесе живота след 5-10 години - разбираш го, нали?

Link to comment
Share on other sites

Целта на това преброяване е ДА ПРЕБРОИ БЪЛГАРИТЕ. Останалото са формалности, които ще влязат в някаква база данни и вероятно повечето няма да са верни (като броя на стаите площта на коридорите и кенефите). Но от това, което аз видях данните от това преброяване ще бъдат предоставени и на ЕС и вероятно ще станат част от друга огромна база данни. Ти ако си мераклия си пиши адреса на село в това поле. ПОСТОЯНЕН АДРЕС си остава адреса от личната ти карта - така е по закон. Идеята на този адрес е, че по някакъв начин си свързан с него (я си собственик, я си някакъв на собственика, примерно) и по принцип там е мястото, където те търсят при нужда. Това дали ти фактически си там или в Босна или в Занзибар са допълнителни подробности и се изясняват впоследствие. Затова хората са сложили и полето НАСТОЯЩ АДРЕС - да напишеш къде си в момента. Друг е въпроса че са глупаци и не са направили така, че тези българи, чийто настоящ адрес не е в страната да могат да го попълнят. Както вече казах - всеки може да си попълни бланката сам. Между другото ако ще правят обмен с базата данни на МВР (което действие ми се вижда крайно невероятно да се извърши), за чий чеп изобщо ни питат за адреси? Ми с едно име и ЕГН по тая логика може да мине преброяването.

Link to comment
Share on other sites

Еми нямало те е теб да им обясниш.

 

Идеята на ЕС за свободно движение и установяване се прокламира именно по този начин да се преброиш там където си към момента. Да се види аджеба работят ли им концепциите за свободни граници.

 

Все тая, ще борим бланките у събота.

Link to comment
Share on other sites

Ми с едно име и ЕГН по тая логика може да мине преброяването.

Точно с тази цел се прави това преброяване. Не си задължен да си смениш адреса в личната карто ако живееш на друг адрес. Мога да ти изредя доста познати които си имат лична карта, но не живеят в България. Преброяване на населението може да се направи веднага от страна на МВР. То обаче няма да покаже реалната ситуация в страната.

Link to comment
Share on other sites

Ами едно и също си говорим според мене:

 

1. ПОСТОЯНЕН АДРЕС - адрес по лична карта БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ дали се намираш на този адрес към ден днешен.

2. НАСТОЯЩ АДРЕС - адреса, където си в момента, къдео и ще да е това, но защо идиотите са ограничили бланката само на територията на страната не мога да кажа - за мен това е ултра тъпотия, има стотици хиляди българи с настоящ адрес в чужбина - като тебе, като брат ми и т.н.

 

И двете неща се попълват в тази бланка, освен ако не се отметне полето, че съвпадат - това е.

Link to comment
Share on other sites

според ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ:

(3) Постоянният адрес на гражданите служи за:

1. записване на всички промени, свързани с гражданското състояние на лицата в

регистрите на населението;

2. (изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в

сила от 01.01.2006 г.) адрес за кореспонденция и съдебен адрес;

3. получаване на социални осигуровки и помощи;

4. оказване на безплатна медицинска помощ;

5. упражняване на избирателно право;

6. издаване на документи за самоличност и други документи, свързани с

гражданското състояние на лицата;

7. друго основание, посочено в закон.

(4) Постоянният адрес може да съвпада с настоящия адрес.

Чл. 28. Българските граждани, живеещи предимно в чужбина, са длъжни да посочат в

заявлението за издаване на лична карта и адрес на територията на държавата, където

пребивават.

освен това:

Чл. 32. (1) Обявяват се за невалидни личните карти на лица:

1. загубили българско гражданство;

2. заявили, че личната им карта е изгубена, открадната или унищожена;

3. чиято лична карта е с изтекъл срок на валидност;

4. които имат промяна в личните данни;

5. променили постоянния си адрес;

6. които са починали.

(2) Невалидността се обявява от органа, издал личната карта на лицето.

ако има промяна в постоянния адрес, трябва да се смени личната карта.

ако се декларира нещо различно в бланките при преброяването, значи има изменение в обстоятелствата и трябва в срок да се преиздаде документа за самоличност, така че да отразява последните изменения.

всеки си носи отговорността.

Link to comment
Share on other sites

Това е така наистина, но при тия "лесни" и "удобни" условия за смяна на документи никой не го спазва. Да не говорим за хората, които си менят адреса няколко пъти в годината.

 

В тия бланки чл.28 е невъзможно да бъде спазен, тъй като няма опция заявяване на адрес в чужбина. Както казах - има много недомислици и глупости в тия бланки.

Link to comment
Share on other sites

В ebay батерия с доста по - голям(5200mAh) капацитет от тези посочените струва точно 58 лева. Ако искаш мога да ти поръчам. Ще пристигне за около седмица(може и по - бързо.

Да, ако не те затруднява. Направо кажи кога и къде да ти донеса съответната сума. Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Добре де - тия дето са с настоящ адрес в чужбина за къв чеп ги пишете в това преброяване? Те не са тук. Хората искат да преброят колко са хората в страната, не колко са по света. Това е преброяване на населението в страната, не преброяване на българите. Тях ги интересува колко човека има страната, къде са концентрирани. Щото сума народ е с регистрация на село, ама живее и работи по градовете. И именно това искат да видят хората - къде кой. То и в документите пише въвеждате лицата, които живеят в жилището, независимо дали се водят на адреса или не.

Link to comment
Share on other sites

Не е вярно - преброяват се всички българи, без значение къде са. Ти какво искаш, да се отсвирят от списъците над 500000 души ей така ли?

Link to comment
Share on other sites

Защо не се обадите на поддръжката на сайта да ви обяснят и да се преключи? Пропускат се въпросите на хората от вашия спор.

Link to comment
Share on other sites

2. Как се преброяват българите в чужбина?

 

Българските граждани, които отсъстват от страната за по-малко от една година (т.е. заминали в чужбина след 01.02.2010 г.) и се намират в друго населено място в чужбина, поради командировка, на гости, на почивка, на лечение и др., се преброяват като временно отсъстващи. Не се преброяват българските граждани, които отсъстват от страната за повече от една година (т.е. заминали в чужбина преди 31.01.2010 г.). Те се преброяват в страната, в която живеят.

 

Студентите, независимо дали в България или чужбина се преброяват в населеното място, в което учат, а учениците се преброяват при родителите.

 

3. На какъв адрес се преброяваме?

 

При попълване на преброителната карта лицата посочват адреса, на който действително живеят, тоест обичайния адрес, независимо къде е адресната им регистрация по постоянен или настоящ адрес.

Edited by Vetim
Link to comment
Share on other sites

Ти какво искаш, да се отсвирят от списъците над 500000 души ей така ли?

Да. Защото ги интересесува реално колко хора има в страната, колко са работоспособни, какво им е състояниято и така нататъка. За нея има значение хората, които с тук, които работят и генерират БВП, плащат данъци и т.н. Държавата какво я интересува, че някой е заминал за Австралия. Тя ползва от него няма. Той си бачка, там, плаща си там и идва на почивка тук да си види семейството. От виртуални хора полза няма. Пък така ще се види, че хората в страната намаляват. Че над 30% вече са цигани и така.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Държавата какво я интересува, че някой е заминал за Австралия. Тя ползва от него няма. Той си бачка, там, плаща си там и идва на почивка тук да си види семейството. От виртуални хора полза няма.

 

Т.е. по тая логика такъв българин не съществува? Нищо че има българско гражданство, българска лична карта, като си дойде обикновено носи пари... Много умно!

 

Миро, почвам да се уморявам да повтарям, затова го казвам за последно - затова се попълват ДВА адреса в тая шибана бланка. Като решат - да отсвирват тези с настоящи адреси в чужбина от вътрешната статистика - много просто. Естествено, че постоянно живеещите в чужбина, много от които нямат изобщо адреси в България, ще се преброяват по места. Ти да не помисли, че ще си дойдат да се преброят?

Link to comment
Share on other sites

Т.е. по тая логика такъв българин не съществува? Нищо че има българско гражданство, българска лична карта, като си дойде обикновено носи пари... Много умно!

 

Миро, почвам да се уморявам да повтарям, затова го казвам за последно - затова се попълват ДВА адреса в тая шибана бланка. Като решат - да отсвирват тези с настоящи адреси в чужбина от вътрешната статистика - много просто. Естествено, че постоянно живеещите в чужбина, много от които нямат изобщо адреси в България, ще се преброяват по места. Ти да не помисли, че ще си дойдат да се преброят?

Не се броят българите, разбери го най-сетне! Брои се населенеието в Република България! Броят се хората, пък дали са пакистанци, индийци, муджахидини или цигани ще си покаже по данните. Ако ще по света да сме 10 милиарда бърлгарите, тях ги вълнува колко ХОРА са тука, вътре в странта реално пребиваващите плюс малко статистика като къде и как живеят, за да се изгради някаква представа за ситуацията в страната. Никъде не пише дай да преброим колко са българите. Различавай население от българи.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Миро, тоя разговор ще го довършим на маса beer.gif

 

Нямам какво да спамим повече. Аз съм попълнил бланките и съм готов. А вие? tounge.gif

Аз утре. Щото хич не знам колко квадрата ми е жилището, камо ли с изключени мазета и общи части и другите такива дивотии.

Обаче никой нищо не каза за въпроса ми - как да оправя джазгите в лака на подлакътника на дивана. Щото като ги видя и :angry1 :angry1 :angry1

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

От това, което виждам, тези думи принадлежат на пилота John Gillespie Magee, Jr. от стихотворението му High Flight:

 

High Flight

Oh! I have slipped the surly bonds of Earth

And danced the skies on laughter-silvered wings;

Sunward I've climbed, and joined the tumbling mirth

of sun-split clouds, — and done a hundred things

You have not dreamed of — wheeled and soared and swung

High in the sunlit silence. Hov'ring there,

I've chased the shouting wind along, and flung

My eager craft through footless halls of air....

Up, up the long, delirious, burning blue

I've topped the wind-swept heights with easy grace.

Where never lark or even eagle flew —

And, while with silent lifting mind I've trod

The high untrespassed sanctity of space,

Put out my hand, and touched the face of God.

 

Тъй като все пак е поезия едва ли може да се преведе еднозначно, но общо взето значи "освободих се от грубите връзки със Земята и докоснах лицето господне". В цитата се визират астронавтите на борда.

Link to comment
Share on other sites

Аз утре. Щото хич не знам колко квадрата ми е жилището, камо ли с изключени мазета и общи части и другите такива дивотии.

 

Абе пиши го 1 кам гьотере. Ти точни и верни данни ли мислиш да им даваш?

Link to comment
Share on other sites

Абе пиши го 1 кам гьотере. Ти точни и верни данни ли мислиш да им даваш?

 

Тъй я - да не би да попълва данъчна декларация...Идеята е като съберат накрая всичко попълнено да може приблизително да кажат колко сме останали, колко имат ток и вода, средно на колко квадрата живеем и др. подобни.

Много ми е интересно какво ще пишат в преброителните листове на ония мургавите, дето в една барака са се регистрирали 70-80 човека..и колко време ще отнеме да им попълнят данните...:lol:

 

 

П.П. Обаче покрай попълването на графите доста се усъвършенствах. Тъй като преброих нашето семейство....после реших да преброя и родителите на жена ми....накрая реших да преброя и моите родители. Последния път го засякох от момента на натискането на бутона за влизане в системата до изписването на потвърдителния номер - точно 5 минути и 36 секунди. :punk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...