Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Aко наемодателя ти е постоянно пребиваващ извън граница или е чуждестранно лице ти му внасяш данъка.

 

А скоро и за местни наемодатели ще е така, но за сега НЕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

В качеството ми на наемател на жилище длъжен ли съм да плащам нещо на държавата?

 

 

Не си разбира се.

 

Aко наемодателя ти е постоянно пребиваващ извън граница или е чуждестранно лице ти му внасяш данъка.

 

А скоро и за местни наемодатели ще е така, но за сега НЕ.

 

Я обясни пак какво имаш предвид, че нещо не е ясно. Какъв данък по-точно ще внася наемателят?

Link to comment
Share on other sites

За лице чуждестранен гражданин/ЮЛ или постоянно пребиваващо в чужбина лице данъчното задължение за вноска към НАП се осъществява от наемателя, а не от наемодателя.

 

Ако чуждестанния гражданин/ЮЛ има постоянен адрес, седалище/клон в България, то сами си внасят данъка.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Я обясни пак какво имаш предвид, че нещо не е ясно. Какъв данък по-точно ще внася наемателят?

 

 

Искаше да каже, че ще му плаща данъка, който той самият трябва да внесе в данъчното, като това разбира се се компенсира от наема му...така ще е от тази година.

 

 

Едит: host вече ти го е обяснил междувременно...само да попитам, използвайки дискусията - това не беше ли въведени за всички наемодатели, независимо кой къде пребивава, с цел по-лесно събиране на дължимия данък?

Link to comment
Share on other sites

За лице чуждестранен гражданин/ЮЛ или постоянно пребиваващо в чужбина лице данъчното задължение за вноска към НАП се осъществява от наемателя, а не от наемодателя.

 

Ако чуждестанния гражданин/ЮЛ има постоянен адрес, седалище/клон в България, то сами си внасят данъка.

 

Аз това го разбрах, интересно ми е откъде накъде подобно нещо ще важи за местни лица.

 

----------------------

 

Това е пълна простотия. Аз като ЮЛ наемодател си отчитам данъците както си му е реда. Откъде накъде ще занимава някой наемателите ми, при положение, че годишния отчет и финансовия резултат няма нищо общо само с наемите като такива?

Link to comment
Share on other sites

Местните лица, които обаче трайно пребивават в чужбина ;)

 

А за всички още НЕ важи. Смятат да го променят, но до средата на годината вероятно още няма да го въведат. А и вероятно ще се изчака да е от 1.01.12 с цел чисто практическото осчетоводяване и предоговаряне наемите да е по-лесно за гражданите и ЮЛ.

Link to comment
Share on other sites

Аз не виждам в случая с ЮЛ никаква възможност да влезе подобна разпоредба. Не знам дали се сещаш какво искам да кажа. Знаеш, че дейността на ЮЛ се състои от приходи И разходи и на база тях се определя годишния данък. Ако говорим за данък печалба. Сещаш ли се какъв абсурд е да се изисква от наемател да внася данъци на друго лице, чийто размер в крайна сметка не е ясен?

Link to comment
Share on other sites

Къде в Пловдив има тенис кортове на закрито за свободно ползване? Под свободно ползване визирам да не се налага да се записвам за клуб или школа ами просто да отида да си платя за час и да играя...

Ииии ако случайно имате идея какви са цените също много ще ми помогнете :)

Link to comment
Share on other sites

Аз не виждам в случая с ЮЛ никаква възможност да влезе подобна разпоредба. Не знам дали се сещаш какво искам да кажа. Знаеш, че дейността на ЮЛ се състои от приходи И разходи и на база тях се определя годишния данък. Ако говорим за данък печалба. Сещаш ли се какъв абсурд е да се изисква от наемател да внася данъци на друго лице, чийто размер в крайна сметка не е ясен?

 

Сещаш ли се, че бъркаш тоталка нещата?

 

На теб просто ти е вменено да внесеш задължението към трето лице на договорната страна по НАЕМНИЯТ ти договор - квази твое задължение е. Толкоз.

 

Дали е логично, правилно и прочие... както се дереше Любен Корнезов мин. година в НС... "ТОВА ГО НЯМА В ЗАКОНА КОЛЕГИ!!!!! НЯМА ГО! НЕ МЕ ЗАНИМАВАЙТЕ С ТАКИВА (б.а. - говори за "етика" и "морал" относно Гоце) РАБОТИ, ДЕТО ГИ НЯМА В ЮРИДИЧЕСКИЯ СВЯТ." :D

 

Ако искаш някой път мога да ти покажа декларация 3месечна за вноски по такъв довогор на 2 лица сънаемодатели, български граждани, трайно пребиваващи в чужбина ;)

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Трябва да принтирам над 2000 стр. двустранно. Поразтърсих се най-ниската цена която ми предлагат е 0,10 лв двустранно. Някой знае ли дали и къде има по-евтино?

Книжарница КИКА, до четвърти блок на общежитията на ВИХВП, там цената е 0,08 лв, но ако си сметнеш разкарването, не знам дали няма да излезе същото :)

Edited by chistacha
Link to comment
Share on other sites

Наистина ли Боби Михайлов навремето е бил плешив? Имаше мит, че е с присадена коса...

Не е мит, истина е. Но не изцяло плешив.

Ето една малка снимка от онова време:

1_bobi_mihajlov.jpg

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Сещаш ли се, че бъркаш тоталка нещата?

 

На теб просто ти е вменено да внесеш задължението към трето лице на договорната страна по НАЕМНИЯТ ти договор - квази твое задължение е. Толкоз.

 

Ако искаш някой път мога да ти покажа декларация 3месечна за вноски по такъв довогор на 2 лица сънаемодатели, български граждани, трайно пребиваващи в чужбина ;)

 

Стига с тая чужбина, разбрахме вече за тоя случай. Аз говоря за нормално българско ЮЛ. Подобна схема е неприложима, ако имаш основни понятия от счетоводство. Обясних ти вече, че не съществува начин да се внесе задължение, което не е ясно какъв размер има.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Зная, че си има тема за филми, но моят въпрос е малко по-различен.

Имаше един филм, "От любов към..." (името на някакво момиче беше).

Разказваше се за една мацка, която стана анорексичка и малко преди евентуалния фатален изход, благодарение помощта на родителите и, започна да се възстановява лека-полека.

Как е цялото име на филма?

Мисля, че беше по действителен случай. Както се досещате, филмът е драма.

 

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

Стига с тая чужбина, разбрахме вече за тоя случай. Аз говоря за нормално българско ЮЛ. Подобна схема е неприложима, ако имаш основни понятия от счетоводство. Обясних ти вече, че не съществува начин да се внесе задължение, което не е ясно какъв размер има.

 

Как ще да не е ясно? Внася се на 3-месечие на основание предадените от наемодателя платежни за изплатен от ЮЛ лице наем в уговорения по договор размер, на този размер се изчислява и данъка. Нз кой от какво си няма понятие ама можеш да отидеш и да провериш.

 

И какво за това нормално ЮЛ (българско)? То хубаво е българско, ама наемодателя му като е чуждестранен?

Link to comment
Share on other sites

Как ще да не е ясно? Внася се на 3-месечие на основание предадените от наемодателя платежни за изплатен от ЮЛ лице наем в уговорения по договор размер, на този размер се изчислява и данъка. Нз кой от какво си няма понятие ама можеш да отидеш и да провериш.

 

И какво за това нормално ЮЛ (българско)? То хубаво е българско, ама наемодателя му като е чуждестранен?

 

Понеже не знам в какво състояние си, та три поредни пъти да не разбереш за какво говоря, ще го напиша с по-големи букви:

 

НАЕМОДАТЕЛЯТ Е БЪЛГАРСКО ЮЛ, грам не ми дреме какъв е наемателя.

Link to comment
Share on other sites

В момента към БГ наемодател НЯМАШ задължение да внасяш нищо.

Целта на промяната е да се осветлят тук-таме наемчета. Примерно, трябва ти разрешителен режим... даваш копие от наема, ако ти е вмененено като наемател и ти да платиш данъка няма как да укриеш договора - евентуално само размера. Толкоз.

А горе не съм те разбрал вярно за кое ми говориш, все пак вино с уиски .... :unsure:

 

А btw паркинга на НАП-а служебен ли е, плаща ли се или как? Щото все гледам с такси да ходя, че ме стреснаха 1вия път огромното количество автомобили и че няма място?!

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Направиха го, ако си ЮЛ и си наемател, ти да внасяш 10% наема като данък, вместо наемодателя ти. Т.е наемателя поема задължението всеки месец да внася данъка на наемодателя, като си го приспада от наема. Поне аз така разбрах новите промени.

Link to comment
Share on other sites

Кой и откъде накъде ще иска 10% и за какво? И най-вече - много държа да разбера какво ще се случи, когато след годишното приключване ЮЛ наемодател излезе без печалба (примерно) и НЕ дължи данък - държавата ще му възстанови данъка с лихви ли?!?!? Ако говорите за ФЛ добре, но иначе подобна разпоредба е счетоводен и правен абсурд за мене.

 

ЕДИТ: Вече съм почти 100% убеден, че говорите за наемодатели ФЛ и ще ви наплескам накрая.

Link to comment
Share on other sites

Я така като сте го подкарали на тази тема, някой да ми каже нещо. На какво основание могат да ми поискат копие от договора за наем (аз съм наемател)? Онзи ден при мен дойде домооправителя да ме запише в домовата книга и като добавка поиска и копие от договора за да се даде в общината. Не бях много запознат с нещата и му го дадох, но след като разпитах после разбрах, че май няма право. Хазяинът ми със сигурност няма да остане очарован от това по очевидни причини. Проблема е, че аз мога да съм само губещ в ситуацията. Някакви съвети?

Link to comment
Share on other sites

Поискай на домоуправителя копие от заповедта за назначаването му и копие от протокола от общото събрание на собствениците на което е избран ;)

Още повече, че той няма за какво в общината да го вписва. Тези договори се вписват в имотния регистър с цел защита на наемaтеля при последващо принудително извеждане от имота в следствие продажба, ипотека или др. основания.

 

А по въпроса на Раптор >

 

Явно са го прокарали гадовете края на януари - просто ми е гръмнала главата и съм го изтървал >

http://pravna.info/?p=764

 

Авансов данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество

 

Чл. 44. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Лице, придобило доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход по чл. 31 и осигурителните вноски, които лицето е задължено да прави за своя сметка.

 

(2) (Нова - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7920 лв.

 

(3) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Размерът на дължимия данък се определя, като разликата по ал. 1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.

 

(4) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл. 31 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Поискай на домоуправителя копие от заповедта за назначаването му и копие от протокола от общото събрание на собствениците на което е избран ;)

Още повече, че той няма за какво в общината да го вписва. Тези договори се вписват в имотния регистър с цел защита на наемодателя при последващо принудително извеждане от имота в следствие продажба, ипотека или др. основания.

Общото събрание беше скоро (блока е нов), там всичко е ок, има си копия и т.н.

 

Проблема, е че явно наемодателя ми не иска да плаща данък => не иска да има никъде официално копие от договора ми за наем. Това, което ме притеснява е че аз нямам нито желание нито намерение да се местя (има клауза за едностранно прекратяване с предизвестие), още по-малко да плащам повече (плащам по-малко от средната пазарна цена). Довечера ще ида да говоря с домоуправителя. Мога ли да го притисна някак по линия на това, че ме е подвел да му дам договора? Най-малкото там има доста лични данни.

Edited by JDFU
Link to comment
Share on other sites

Обясни му по човешки за какво иде реч, че все пак ти ще отнесеш вдигане на наема - с размера на данъка. Като иска да е "отворен" да иде да се разправя със собственика вместо да ти прави мизерии. За личните данни не е лошо, може да се върже ако си няма понятие. Но така или иначе не може да ти иска договора.

Link to comment
Share on other sites

Я така като сте го подкарали на тази тема, някой да ми каже нещо. На какво основание могат да ми поискат копие от договора за наем (аз съм наемател)?

 

 

Никакво - домоуправителят няма подобни права.

 

Поискай на домоуправителя копие от заповедта за назначаването му и копие от протокола от общото събрание на собствениците на което е избран ;)

Още повече, че той няма за какво в общината да го вписва. Тези договори се вписват в имотния регистър с цел защита на наемaтеля при последващо принудително извеждане от имота в следствие продажба, ипотека или др. основания.

 

А по въпроса на Раптор >

 

Явно са го прокарали гадовете края на януари - просто ми е гръмнала главата и съм го изтървал >

http://pravna.info/?p=764

 

Авансов данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество

 

Чл. 44. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Лице, придобило доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход по чл. 31 и осигурителните вноски, които лицето е задължено да прави за своя сметка.

 

(2) (Нова - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7920 лв.

 

(3) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Размерът на дължимия данък се определя, като разликата по ал. 1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.

 

(4) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл. 31 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.

 

Няма такова нещо като заповед за назначаване на домоуправител. С един протокол от ОС на съсобствениците го регистрират в Общината и толкоз.

 

-----------------------------------

 

Както и предполагах - става въпрос за доходи от наеми на ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА.

 

Общото събрание беше скоро (блока е нов), там всичко е ок, има си копия и т.н.

 

Проблема, е че явно наемодателя ми не иска да плаща данък => не иска да има никъде официално копие от договора ми за наем. Това, което ме притеснява е че аз нямам нито желание нито намерение да се местя (има клауза за едностранно прекратяване с предизвестие), още по-малко да плащам повече (плащам по-малко от средната пазарна цена). Довечера ще ида да говоря с домоуправителя. Мога ли да го притисна някак по линия на това, че ме е подвел да му дам договора? Най-малкото там има доста лични данни.

 

Наемодателят дали иска или не иска да плаща няма значение. Защото ако има такава разпоредба ще плаща при всички положения, без значение дали ти или друг ще е наемател. Ако вашия УС е стриктен и домовата ви книга е оформена правилно, той няма начин да скрие, че има наемател в имота си. В този случай ако е мераклия - да си промени Договора за наем.

 

На домоуправителя му кажи, че няма право да изисква, нито да притежава копие от Договора ти за наем и това му действие е незаконно. Респективно му спомени, че ако не ти го върне ще се обърнеш към съответните власти.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...