Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Някой съфорумник ще бъде ли така добър да хвърли едни драйвери за моторола кабелен модем, че не мога да намеря диска, а нещо не можах да се разбера със сайта им :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Само дано не те подведа, че съм ги забравила тези неща :bgrin:

 

Ако имаш възможност, потърси "Помагала по българска фонетика" - Кирил Цанков.

 

Така. Сега по спомени.

Когато се прави фонетичен разбор на български език, то обикновено се прави, за да се транскрибират диалектите, защото транскрипцията описва какво се чува.

Това не са всички знаци, но поне могат да ти дадат насока

щ = шт

ь = `

дж = Y

дз = s

ю = йу, `у

я = йа, `а, йъ, `ъ

а = а, ъ

б = б, б`, п

и т. н.

Фонематичната транскрипция използва правоговорните норми или т.нар. Условен правопис, т.е. как трябва да се произнесе.

За фонематичния анализ мога да ти помогна, но за фонетичния... :bgrin:

 

дръжка - /дръшка/

лют - /л`ут/

цвят - /цв`ат/

сладко - /слатко/

асансьор - /асанс`ор/

Така като гледам думите, няма да има кой знае каква голяма разлика във фонетичната и фонематичната траскрипция.

Евентуално тези думи да се транскрибират така заради потъмняването на неударените гласни:

дръжка - [дръшкъ]

сладко - [слатку]

асансьор - [ъсанс`ор]

Не е лошо някой, на който са му пресни тези неща да хвърли едно око.

Много даже са ти пресни знанията :) 10х 10х :)

Link to comment
Share on other sites

farrell,

 

не знам къде съм гледала, ама е

асансьор - [ъсънс`ор]

 

За фонетичната транскрипция наистина съм стреляла на посоки. Потъмняването на неударените гласни е характерлно при Източното наречие. Ако обаче отидеш в София, там го няма. Ако се замислим за всички особености на говорите в различните области, то тогава става пълна каша... Не зная дали има някви унифицирани правила в тази насока при фонетичен анализ.

 

Моля, ако имаш още нещо, давай насам :)

Edited by juji
Link to comment
Share on other sites

farrell,

 

не знам къде съм гледала, ама е

асансьор - [ъсънс`ор]

 

За фонетичната транскрипция наистина съм стреляла на посоки. Потъмняването на неударените гласни е характерлно при Източното наречие. Ако обаче отидеш в София, там го няма. Ако се замислим за всички особености на говорите в различните области, то тогава става пълна каша... Не зная дали има някви унифицирани правила в тази насока при фонетичен анализ.

 

Моля, ако имаш още нещо, давай насам :)

абе запецнах на упражненията,защото идея си нямам има ли разлика между направи анализ и директно направи транскрипция на думите :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Имаше една анимациика с някви човечета или животинки, дето викаха "Thank you, Thank you, Thank you, Thank you, Thank you...."

Някой може ли да я намери, ако я виждал :)

Link to comment
Share on other sites

Някой съфорумник ще бъде ли така добър да хвърли едни драйвери за моторола кабелен модем, че не мога да намеря диска, а нещо не можах да се разбера със сайта им :blink:

 

http://www.evrocom.net/bg/support/download.html

Link to comment
Share on other sites

по jetix телевизията дават един филм H2O... с русалки

племеницата е луднала, мисли си че е русалка и т.н.

оглеждах се, търсих, никъде не намерих интернет магазин, в който да продават, като техните медальони, а по форумите покрай търсенето гледах, че една камара момиченца си търсят същото.

някой да е угаждал на дъщеричката си тук? :)

Link to comment
Share on other sites

Кой от 3те DVDscr рилийза на Мумията 3 е най-добър? Свалих този от замунда но на моменти доста често като насичане се получава..

Edited by Белов
Link to comment
Share on other sites

по jetix телевизията дават един филм H2O... с русалки

племеницата е луднала, мисли си че е русалка и т.н.

оглеждах се, търсих, никъде не намерих интернет магазин, в който да продават, като техните медальони, а по форумите покрай търсенето гледах, че една камара момиченца си търсят същото.

някой да е угаждал на дъщеричката си тук? :)

аз на мен си не можах да угодя :angry: ти на племеници и дъщери искаш :bgrin:

но ако следиш внимателно дали не правят още игри-отговори на сайта ни и спечели еди кво си-може и да пуснат случайно :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Някой да има идея къде има сервиз на лаптопи в Пловдив? По - специално ме интересува за Acer.
На моята гаранционна карта като оторизирани сервизни центрове за Acer са посочени два адреса (фирми):

1. "Виктор Юго" 27, ет.3; тел. 63 63 30; plovdiv@2plus.bg

2. бул. "Хр. Ботев" 19; тел. 62 37 23; kontrax_pd@mail.orbitel.bg

Link to comment
Share on other sites

шш хора бързо помайгате че ми стана нещо мн зговнясано

вие ми се свят краката ми се потят нещо избиваме на топка/студена пот едно таково... але някфа изприщена работа... и рацете ми едно такова леко треперят всичко едно умаляло отпаднало от кво може снощи не съм спал щото имах работа 5 часа съм се прибрал ядох мръфки пих мляко после като отвори магазина си зех кафе 2 кафета съм пил спах от обед до 7 часа някаде станах ядох и съм изпил една двулитрова кола с 1 малка ракия от кво може да е че мн кофти

 

 

 

мина ми но ако някой знае нещо по въпроса да казва да знам ако ми стане нещо такова пак

Edited by afd
Link to comment
Share on other sites

шш хора бързо помайгате че ми стана нещо мн зговнясано

вие ми се свят краката ми се потят нещо избиваме на топка/студена пот едно таково... але някфа изприщена работа... и рацете ми едно такова леко треперят всичко едно умаляло отпаднало от кво може снощи не съм спал щото имах работа 5 часа съм се прибрал ядох мръфки пих мляко после като отвори магазина си зех кафе 2 кафета съм пил спах от обед до 7 часа някаде станах ядох и съм изпил една двулитрова кола с 1 малка ракия от кво може да е че мн кофти

мина ми но ако някой знае нещо по въпроса да казва да знам ако ми стане нещо такова пак

 

Аз бих казал СПИН.

 

Чесно... форума? Стига бе!

Link to comment
Share on other sites

Аз бих казал СПИН.

 

Чесно... форума? Стига бе!

е на доктора ли да звъня виж колко часа съм го писал скоро ще ходя да се прегледам

че напоследак мн често ми се случва тва

Link to comment
Share on other sites

Чудя се защо от доста време насам спортните предавания по БТВ като "Зона спорт" и стдиото на Формула 1 не ги води Краси Минев защо вече го няма никакъв какво е станало с него

Link to comment
Share on other sites

Трябва ми точният адрес на кръчма Хъшове в Стария град.

 

мерси предварително!

 

 

Стария град , ул. "Панайот Волов" N: 8 ;)

 

ПС: САМО БОТЕВ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Снимах едни неща за един архив, трябва да са под строга номерация. Първия кадър трябва да се казва "нещоси 240", следващият "нещоси 241", "нещоси 242" и т.н. Проблемът е, че с каквото и да ги копирам от апарата винаги номерацията започва от "нещоси 1". Около 1500 файла са, така че не ме влече идеята да ги прекръствам на ръка. Моля, помощ! Кажете или как/с какво да ги прехвърля, така че да мога да задам това като параметър, или някаква програмка за прекръстване на файлове.

 

Помогнаха ми, ако някой има същия проблем - http://www.herve-thouzard.com/modules/wfse...php?articleid=1

Edited by Legop4o
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...