Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

5 hours ago, charmock said:

Мислил съм го тоя вариант, ама като никога не съм точил, не съм сигурен какмо ще направя. Между другото току що гледах как ги точат в тубата.

 

Ще се справиш. Просто ти трябва хубаво автоматично точило, а те са към 300лв.

Link to comment
Share on other sites

@Chamrock, пак ще проверя, но мисля че ти е "под носа" - на "Маяковски", фризьорския салон, Генко. Моят кръстник там си точи ножовете. 

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, alchemy said:

@Chamrock, пак ще проверя, но мисля че ти е "под носа" - на "Маяковски", фризьорския салон, Генко. Моят кръстник там си точи ножовете. 

Точно там го пратих :grin:

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, RaptoR said:


Наскоро дадох едни отлични пари... 

241257854_10225048742423311_642518524024
 


Ти дали си наясно колко време и нерви иска това? Или си пропуснал и форомната дискусия по въпроса... 

Всъщност, предвид това, че не са специализирани ножове. Стоманата не е кой знае колко серт. Та не виждам от къде ще дойде това време и нерви.

А и на пазара има сумати читави точила, тъкмо като за хора, дето нямат навици с мокър камък. Даже тези около стотина лева имат  възможност и за различен ъгъл на заточване.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, gado said:

Всъщност, предвид това, че не са специализирани ножове. Стоманата не е кой знае колко серт. Та не виждам от къде ще дойде това време и нерви.

А и на пазара има сумати читави точила, тъкмо като за хора, дето нямат навици с мокър камък. Даже тези около стотина лева имат  възможност и за различен ъгъл на заточване.

 


Я дай челен пример за мързеливи хора, че и моите ножове са отдавна за оправяне. А като си играе човек да ги носи няколко пъти на точилар и ей го платил си е точилото... 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, RaptoR said:


Я дай челен пример за мързеливи хора, че и моите ножове са отдавна за оправяне. А като си играе човек да ги носи няколко пъти на точилар и ей го платил си е точилото... 

Примерно

Тъкмо като за хора без навици, но пък върши страхотна и прецизна работа.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gado said:

Примерно

Тъкмо като за хора без навици, но пък върши страхотна и прецизна работа.


Не беше ли си купил Пешо май такова? И не че нещо, но не ми се вижда никак мързелива тая схема :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, RaptoR said:


Не беше ли си купил Пешо май такова? И не че нещо, но не ми се вижда никак мързелива тая схема :laughing1:

Всъщност схемата е много по-мързелива от всичко останало. И тъкмо като за хора, дето не им се занимава да се учат.

Единственото по-мързеливо нещо са електрическите точила. Но аз лично не бих препоръчал. За мен това са унищожители на ножове.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RaptoR said:


Я дай челен пример за мързеливи хора, че и моите ножове са отдавна за оправяне. А като си играе човек да ги носи няколко пъти на точилар и ей го платил си е точилото... 

 

2 hours ago, RaptoR said:


Не беше ли си купил Пешо май такова? И не че нещо, но не ми се вижда никак мързелива тая схема :laughing1:

 

https://chefschoice.com/collections/electric-knife-sharpeners/products/chefschoice-diamond-hone-angleselect-sharpener-model-1520-white

Link to comment
Share on other sites

Just now, RaptoR said:

Ангел бе! За тия пари Е36! Аз доживот мога да заточвам при необхдимост при точилар за по-малко пари :laughing1:

 

Е, нали лесно и качествено искаш? Троши си ножовете тогава. :D 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, w00x said:

 

Е, нали лесно и качествено искаш? Троши си ножовете тогава. :D 


Ако си прочел Галин точно с това каза, че ще си троша ножовете. 

Link to comment
Share on other sites

Галицин когато каже нещо е добре много внимателно да се слуша съм установил последните 10+ години. 
Верно че моите ножове не са нещо ценно, но пък кой знае - може да науча поредния занаят... 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, RaptoR said:

Галицин когато каже нещо е добре много внимателно да се слуша съм установил последните 10+ години. 
Верно че моите ножове не са нещо ценно, но пък кой знае - може да науча поредния занаят... 

 

Аз съм съгласен, че той явно има по-голям опит от моя.

Работата е там, че няма опит с всяка една електрическа точилка и докато може да е прав за болшинството, може да не е прав за тази.

За сметка на това, в Ютуб има доста тестове, които правят сравнения между заточването постигано от тази конкретно, от това съоражение с камъните, което ти е предложил в линка, от други типове ръчни точила и от скъпи камъни за заточване. Ако имаш интерес, можеш да погледнеш.

Link to comment
Share on other sites

Just now, w00x said:

 

Аз съм съгласен, че той явно има по-голям опит от моя.

Работата е там, че няма опит с всяка една електрическа точилка и докато може да е прав за болшинството, може да не е прав за тази.

За сметка на това, в Ютуб има доста тестове, които правят сравнения между заточването постигано от тази конкретно, от това съоражение с камъните, което ти е предложил в линка, от други типове ръчни точила и от скъпи камъни за заточване. Ако имаш интерес, можеш да погледнеш.

Ангеле, губи ти се момента, че за разлика от тубаджиите, ти изобщо си нямаш какво се случва с ножа ти, докато използваш машинката. Сигурен съм, че просто държиш ножката, докато решиш, че е достатъчно остра. Което всъщност е и грешката на масовия ползвател на тези машинки.

Сяа... Верно, че ти просто режеш хляб или салатка с твоите ножове. На мен обаче, когато някой нож ми легне както трябва. Много ми се ще да го имам дълги години. Да оставим на страна и, че критериите ми за заточване със сигурност са доста по-различни от твоите.

Онова ръчно точило, което съм показал е може би най-добрият вариант за постигане на идеален резултат, без да дава възможност да си окендзаш ножа поради некадърност. И освен това е от най-щадящите острието инструменти за заточване.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

Някой ползва ли от вас разплащателните услуги на Revolut, защото ми я предлагат едни колеги от работата, но никой не може да ми кажа, каква е таксата само за дето я имам - например, виртуалната ми банкова сметка на Postbank, ми струва 0,50лв. на месец. 

Та въпроса ми е, ако просто си я поръчам и си седи неизползваема, какви месечни такси ще ми се начислят след време. :)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ton4o said:

Здравейте,

Някой ползва ли от вас разплащателните услуги на Revolut, защото ми я предлагат едни колеги от работата, но никой не може да ми кажа, каква е таксата само за дето я имам - например, виртуалната ми банкова сметка на Postbank, ми струва 0,50лв. на месец. 

Та въпроса ми е, ако просто си я поръчам и си седи неизползваема, какви месечни такси ще ми се начислят след време. :)

Никакви текущи разходи нямаш в Револют ако си на безплатния план. Аз даже нямам реална пластика, за какво ти е ако няма да я ползваш за плащане с пластика, или ползване на банкомати..?

 

Револют е много хубаво нещо ако му знаеш плюсовете и минусите, защото като всяко нещо, си има подводни камъни - лимити и някои таксички през уикендите.

Btw, има специална тема за електронните разплащания някъде в друг раздел, там е обсъждано повече.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tedy said:

Никакви текущи разходи нямаш в Револют ако си на безплатния план. Аз даже нямам реална пластика, за какво ти е ако няма да я ползваш за плащане с пластика, или ползване на банкомати..?

 

Револют е много хубаво нещо ако му знаеш плюсовете и минусите, защото като всяко нещо, си има подводни камъни - лимити и някои таксички през уикендите.

 

Причината е, да я ползвам като "по-гъвкава" алтернатива на моята банка, при интернет разплащания и приходи, да речем извършвам някаква дейност, например услуга на Фотошоп и се ползвам с по-ниски такси при транзакции и моментен отчет на заплатеното с пластика, а не след 2-3 дни, както е при банките тук , а и както понякога се случва, да ти начислят двойна сметка на вече платената, както вече се случи на двама мои познати при които не е минал номера, плащат 20лв, а в електронното им банкиране има преведени 40лв....

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, gado said:

Ангеле, губи ти се момента, че за разлика от тубаджиите, ти изобщо си нямаш какво се случва с ножа ти, докато използваш машинката. Сигурен съм, че просто държиш ножката, докато решиш, че е достатъчно остра. Което всъщност е и грешката на масовия ползвател на тези машинки.

Сяа... Верно, че ти просто режеш хляб или салатка с твоите ножове. На мен обаче, когато някой нож ми легне както трябва. Много ми се ще да го имам дълги години. Да оставим на страна и, че критериите ми за заточване със сигурност са доста по-различни от твоите.

Онова ръчно точило, което съм показал е може би най-добрият вариант за постигане на идеален резултат, без да дава възможност да си окендзаш ножа поради некадърност. И освен това е от най-щадящите острието инструменти за заточване.

 

Ами, то има упътване. :) Споменато е колко пъти да се прекара острието и през кой от трите етапа.
Не е за мен машинката. За приятелката ми беше подарък. След като някакви Софийски "точилари" с камъни ѝ орезилиха Японски нож за 200лв, реших че може да е добър вариант, за да се справя самичка. Справя се.
Тя със сигурност ползва ножовете повече от мен. Вероятно повече и от теб. :) 


Никой не оспорва, че точенето с камъни е най-добро, но може да погледнеш колко хора, в продължение на месеци, са си орезилявали ножовете, преди накрая да решат, че тая работа не е за тях. Освен това е и доста трудоемко.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, w00x said:

 

Ами, то има упътване. :) Споменато е колко пъти да се прекара острието и през кой от трите етапа.
Не е за мен машинката. За приятелката ми беше подарък. След като някакви Софийски "точилари" с камъни ѝ орезилиха Японски нож за 200лв, реших че може да е добър вариант, за да се справя самичка. Справя се.
Тя със сигурност ползва ножовете повече от мен. Вероятно повече и от теб. :) 


Никой не оспорва, че точенето с камъни е най-добро, но може да погледнеш колко хора, в продължение на месеци, са си орезилявали ножовете, преди накрая да решат, че тая работа не е за тях. Освен това е и доста трудоемко.

Като оставим на страна, че не ми се влиза в безсмислена дискусия, понеже материята ти е съвсем мътна.

Само да попитам. С варианта посочен от мен, по какъв точно начин можеш да си осереш ножа? И кое точно му е трудоемкото? Смяната на накрайниците ли?

Другият тънък момент е, че при редовна подръжка, заточването отнема 2-3 минути максимум. Барабар със сглобяването и разглобяването на фиксатора. А на мен и толкова не ми отнема, въпреки, че използвам само карбидни и керамични щифтове. Е... естествено, знам и как точно да ги използвам.

 

П.п. Онова за честотата на ползването на ножовете не го разбрах. Професионална готвачка ли е или готви и за още няколко прЕатели, освен теб?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RaptoR said:


Я дай челен пример за мързеливи хора, че и моите ножове са отдавна за оправяне. А като си играе човек да ги носи няколко пъти на точилар и ей го платил си е точилото... 

 

Първо да те попитам до колко пари си готов да дадеш за заточване, за да знам, какво да ти препоръчам като уред!?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...