Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Някой знае ли как точно да тълкуваме закона за мпс-тата и мотопедите, конкретно ме интересува трябвят ли ми някакви документи и категория, освен М, за управляване на велосипед с монтиран 49 кубиков двигател с вътрешно горене? Имам една Украйна с двигател от Рига, и много искам да си я реставрирам, та въпроса е ще мога ли, и как, да си бръмча с нея из града?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

До 50 мисля, че само с М се кара, дори може да се искара и на 16 г. възраст...поне така помня.

 

Да, дори на 15 и 11 месеца, само теория.

Link to comment
Share on other sites

Да, М категорията е така, взима се или на 16, или с Б категория. По-скоро ме интересува ще мога ли да го карам този велосипед без проблем с властите, знам, че дори 50 кубиковите скутери си имат номера и документи, също знам, че велосипедите с електрически двигатели не подлежат на регистрация. В закона за движение по пътищата относно велосипедите с монтиран двигател с вътрешно горене няма конкретика по този въпрос, за съжаление. Затова въпроса ми е малко странен :) Май ще карам на принципа проба-спиране_от_кат-грешка

Link to comment
Share on other sites

Никак не ти е странен въпроса. Преди 30-40 години тук-там се намираха ентусиасти със самоделки, но понеже явно не са били регистрирани (значими) инциденти, не съм чувал да се търси съответствие със ЗДП. В днешно време на пазара има сравнително достъпни двуколесни МПС-нца с ДВГ и електромотори, което може да обясни защо не виждам самоделки. 
Единствения съвет, който бих си позволил да ти дам е: направи го така, че да е безопасно механически за теб и околните и да не вдига много шум и дим :)

Link to comment
Share on other sites

Разбира се, ще е технически изправен на 100%. Двигателчето е слагано чисто ново, навъртяни са с него не повече от 80-100 км. Работи тихо и приятно, не дими много, естествено, ако не се прекалява с маслото в бензина, все пак е двутактов. Самата Украйна е доста стабилен велосипед, даже на мен ми е малко голям, пък аз не е като да съм дребен, и ще мине пълно разглобяване и смяна на всички движения, лагери, гуми, и каквото друго има. 

Именно, преди двадесетина години е правена тази самоделка, според мен доста сполучливо. И понеже сега са една идея по-строги законите, ме притеснява въпроса с регистрации, документи, и т.н. 

Link to comment
Share on other sites

Миналия ден бях попитал тук за фиш който ми пратиха по пощата . След разговор с полицай се оказа , че мога да поискам снимка в КАТ но само срещу заплащане от моя страна , не ми каза цената но ми е странно как ще ме глобят 400 ( 280 ) лв а се стискат толкова за една снимка ...

Link to comment
Share on other sites

Що ли си мисля, че са длъжни да ти пратят снимката. Да не се окаже, че такава няма или има, но е толкова размазана, че нищо не се вижда?! Бих го обжалвал. Ще си платя за снимка и ако нямат, жална им майка. А КАТ са пълни некадърници. В АУАН и НП пишат два различни номера на автомобил участвал в ПТП и директно пада. Отделно бъркат посоки, абе изобщо пише се ей така, ако мине номера.

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Навсякъде пише , че по закон вече не изпращат снимки а и самия полицай ми каза същото , за това много не ми се иска да обжалвам , че глобата ще стане двойна .

Link to comment
Share on other sites

Не знам да има промяна, но и не следя. Аз бих обжалвал. Винаги се намира за нещо да се хванеш. Всякакви простотии пишат, заради които може да падне. Ти си прецени.

Link to comment
Share on other sites

Значи тамън бях и снимката ми е показаха б3зплатно , лошото в случая е , че видимоста на колата беше доста добра и реших , че няма грам смисъл от обжалване и си платих в банката 280 лв и така вече в града над 55 км абсурд ...

Link to comment
Share on other sites

Мен така хубаво ме бяха кадрували, че само дето поза не бях направил. 73км край митницата - тая скорост за колата ми е като колело, дори не съм усетил... Веднага 100лв., но понеже къмто 5 години не бях хранил полицаи реших да платя веднага. И хоп - оказа се с 30% надолу и съответно им преведох 70лв.

 

Казах ти, че от обжалване тук файда няма, освен ако не почнеш да се дереш, че друг ти е карал колата. 

Link to comment
Share on other sites

....73км край митницата - тая скорост за колата ми е като колело...

 

Мммм даааа....потвърждавам - това е близко до максималната за дракона, след това той просто излита от предния капак в знак на протест. :lol:

 

------------------

 

Аз да попитам нещо тия, дето често са по магазините и супермаркетите в Пловдив - някъде да сте мяркали "Бадемов аперитив" на Поморие? Преди време съм взимал от Била, но от няколко месеца нямат (всякакви други амаретто-предложения от рода на ликьори не ме уреждат - такива имам достатъчно в шкафа).

 

product_55-200x500.png

Link to comment
Share on other sites

Мммм даааа....потвърждавам - това е близко до максималната за дракона, след това той просто излита от предния капак в знак на протест. :lol:

 

------------------

 

Аз да попитам нещо тия, дето често са по магазините и супермаркетите в Пловдив - някъде да сте мяркали "Бадемов аперитив" на Поморие? Преди време съм взимал от Била, но от няколко месеца нямат (всякакви други амаретто-предложения от рода на ликьори не ме уреждат - такива имам достатъчно в шкафа).

 

 

 

Не позна, птеромисир, след това минавам на пета къмто 80, после на ШЕСТА след 90... И тогава политаме. На Маздата къде й беше 6-та, че все забравям?  :laughing:

 

Между другото трябва да напиша един трактат на тема дюзи и зашо колата ми е като излезла вечера от магазина... И колко важно е да се следят такива неща, за да не хвърлим двигател. 

 

Верно ли съществува тоя пикоч още?!?!? Върна ме в детството.... 

Link to comment
Share on other sites

На Маздата шеста й не требе щом на 5-та докарва до мечтаната за теб 240. :P  Ти кажи по-добре дали в Метро примерно няма туй от детството ти - нали си редовен посетител там...

Link to comment
Share on other sites

Ще проверя днес. Обещавам. Но за чий ти е тоя пикоч? А на Маздата 6-та й е нужна, че да не зареждаш на всяка безиностанция, а като мен - един-два пъти месечно. 

Link to comment
Share on other sites

Аз не карам чак толкова много, а и когато човек си избира кола - избира с различни виждания...някои взимат нафтови печки, други слагат газова, а трети взимат нещо, което им доставя удоволствие (справка: Чефо).

Бадемът ми трябва за добавяне към едни неща - пробвал съм с всякакви други бадемови ликьори, но не става.

Link to comment
Share on other sites

Какато вече обещах - ще проверя.

За колата ще се посмея малко - ела в групата РЕТРО АВТОМОБИЛИ И ЧАСТИ ЗА ТЯХ - вече си за там  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Аз съм там щото имам 123-ка, моята кола е вече с нов живот и няма как да влиза там близките 10 години за разлика от нЕкои Мазди, дето вече са за теглич и цистерничка отзад... Съчувствам им на такива хора с многолитрови дърти баракуди и постоянен разход над 10, гонещ 20....  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

На Маздата къде й беше 6-та, че все забравям? :laughing:

 

Офф малко..

Не знам как се държи неговият 6 цилиндров, но V8 при мен на 5та държи същите обороти като дизела ми на 6-та, при еднаква скорост. :))))

Link to comment
Share on other sites

При мен не е така и Виден затова все се бъзика, понеже винаги съм казвал, че на тая кола единственото, което й липсва е 6-тата скорост. ;) Двигателят е сравнително високооборотен (червената зона е между 7 и 8к), не много лаком (8 извън града с нормално каране ; 11-12 в града) и има такъв въртящ момент, че 4 и 5-та през повечето време са ускоряващи предавки без значение дали е на равно или баир. :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...