Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

И отново стария въпрос дали някъде мога да си поръчам пръстен от хирургическа стомана

Каква е тази стомана?

 

Какво е значението, когато очилата са ми полороид? К'ва е разликата?

Link to comment
Share on other sites

ми спират се ненужните честоти

и визията е по ясна без отраженията да ти пречат

което не значи че е същото като атирефлектните стъкла :D щ

просто поляризираните стъкла пропускат само някой компоненти от светлината , а други блокират

Link to comment
Share on other sites

ми спират се ненужните честоти

и визията е по ясна без отраженията да ти пречат

което не значи че е същото като атирефлектните стъкла :D щ

просто поляризираните стъкла пропускат само някой компоненти от светлината , а други блокират

Може и така да се каже.

 

Малко повече инфо: тествах очилата от промоцията на Глобул - за дължини 700-410 нанометра (видимата област) пропускливостта е 15-18%, а под 410 нанометра - 0%! Така, че не са ментета. Поляризирани са. Единственото неприятно нещо е, че лесно се надраскват.

Link to comment
Share on other sites

ми спират се ненужните честоти

и визията е по ясна без отраженията да ти пречат

което не значи че е същото като атирефлектните стъкла :D щ

просто поляризираните стъкла пропускат само някой компоненти от светлината , а други блокират

поляритет е съвсем различен термин от честота.

и когато се обсъждат светлинни явления се говори повече за дължина на вълната, отколкото за честота.

 

................

Какво е значението, когато очилата са ми полороид? К'ва е разликата?

 

по въпроса: ефекта е много подобен на антирефлексните стъкла - намаля се интензитета на светлинните лъчи, които се отразяват от различни огледални повърхности, но използва други физични явления. накратко, най-често полароидните стъкла са с вертикална поляризация и само светлинните лъчи с такава поляризация преминават без да затихнат през тях, всички други лъчи затихват в някаква степен и картината която носят "потъмнява"(за подробности и математическо обяснение + картинки цъкни тука. ама е на английски). в крайна сметка се намаля динамичния диапазон на интензитета на светлинното поле, което се наблюдава през такова стъкло. динамичен диапазон на прост език ще рече разликата между най-тъмното и най-яркото петно, като обикновено само силно се намалят най-ярките петна, почти без да се засягат най-тъмните.

 

Може и така да се каже.

 

Малко повече инфо: тествах очилата от промоцията на Глобул - за дължини 700-410 нанометра (видимата област) пропускливостта е 15-18%, а под 410 нанометра - 0%! Така, че не са ментета. Поляризирани са. Единственото неприятно нещо е, че лесно се надраскват.

и ти говориш за филтриране по дължина на вълните. що ли си мисля че това е т. нар. UV400, а не поляризация?

за тест за поляризирано стъкло погледнете през него дисплея на телефона си или на електронен часовник или произволен дисплей с течни кристали. картинката му би трябвало рязко да се изясни ако стъклото е вертикално спрямо дисплея и е вертикално поляризирано.

сега завъртете стъклото на 90 градуса спрямо дисплея. би трябвало да стане "черен" целия дисплей, ако стъклата са добре поляризирани.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

И аз имам няколко въпроса 10х предварително :lol: :) :

 

1. Зебрите черни на бели райета ли са, или бели на черни райета?

2. Защо, когато батериите на дистонционното ни се изхабят, започваме да натискаме копчетата по-силно?

3. Защо отпразнувахме деня на труда (1-ви май) с един ден почивка

4. Защо чичо Скруч има кърпа около кръста, когато излиза от банята, а по принцип ходи без гащи?

5. 3ащо някои хора си поръчват голям хамбургер с картофки и диетична кола?

6. Защо вярваме, когато ни кажат, че има стотици милиони звезди във Вселената, но когато ни кажат, че боята на стената още не е изсъхнала, трябва да пипнем, за да повярваме?

7. Защо пилотите камикадзе носят каски?

8. Защо жените си отварят устата, когато си гримират очите?

9. Защо врачките просто не вземат да познаят числата от Тотото и не се пенсионират на Бахамите?

10. Ако мразиш хората с предразсъдъци това предразсъдък ли е?

11. Ако мразиш циганите, расист ли си?

12. Има ли синоним на думата “синоним”?

13. Защо думата за “страх от дълги думи” е толкова дълга? (хипопотомонстросекуипедалиофобия Hippopotomonstrosesquipp00tiophobia)

14. Ако искаш да неуспееш и успееш, успял ли си?

15. Ако хората в Отдела за борба с корупцията са корумпирани, на кого трябва да се оплачеш?

16. Ако “целият свят е сцена, а ние сме актьорите”, къде и кой тогава е публиката?

17. 3ащо някой хора пият кафето си с нискомаслено мляко и парченце шоколад?

18. Защо нощта пада, а зората е тази, която се пука?

19. Защо трябва да дръпнете надолу колонката за скролване (отдясно на страницата), за да отиде страницата нагоре?

20. Защо компютрите се изключват от “Start” бутона?

21. Защо старите хора си мислят, че говорят за “доброто старо време”, а винаги говорят за времето, когато са били млади?

22. Ако един политик ви каже, че всички политици са лъжци, ще му повярвате ли?

23. Защо продават коли, които вдигат по 250 км/ч, след като тази скорост винаги е забранена?

24. Защо не можем да се гъделичкаме сами?

25. Защо хората си блъскат ръцете една в друга, за да покажат, че нещо им харесва?

26. Защо хората си сочат китката, когато питат за часа, а не си сочат между краката, когато питат за тоалетната?

27. Когато храната за кучета се рекламира, като различна, с нов, подобрен вкус, кой я опитва?

blum.gif

Link to comment
Share on other sites

И аз имам няколко въпроса 10х предварително :lol: :) :

 

....................

1. за коя порода точно питаш? има и от двата вида.

2. като натискаш по-силно, товариш мускулите на ръцете и увеличаваш притока на кръв в пръстите. кръвта е топла, повишава температурата на дланта, оттам на дистанционното. обикновено батериите са разположени именно в тази част на дистанционното, която е в дланта, следователно затопляме и тях. като затоплим батериите има надежда да изстискаме още некое електронче от химичната реакция, която протича в тях.

а иначе просто отпускаме яда си.

3. не всички го празнуват. ние го празвнуваме така, за да имаме сили да се трудим по-нататък.

4. ами щото в чатала му е най-мокро и там има нужда да попие повече.

5. защото не могат да броят и да мислят.

6. не знам за вас, ама аз не се опирам на току що боядисана стена, особено ако надушвам. вие се цапайте колкото искате.

7. за да стигнат до целта си все пак и да н загинат в нелеп инцидент преди това.

8. за да опънат бръчките около очите.

9. щото са фалшиви. а пък ако са истински просто искат да се изгаврят с теб и да те оставят да вярваш че можеш да спечелиш.

10. да.

11. не. циганин не е раса, а етнос. има голяма разлика в количествата.

12. аз лично не се сещам. тук ме хвана неподготвен.

13. за да разбереш веднага дали някой има хипопотомонстросекуипедалиофобия. просто го питаш.

14. да, успял си. и тоз въпрос си е мой, що ми го крадеш?

15. на хората от друга служба, като данъчните да речем, или следствието, или финансовото разузнаване. те обикновено не се обичат едни други и с удоволствие ще си направят мръсно.

16. кой пък ти е казал, че театър се играе за публиката?! може и без нея, тя не е задължителен елемент.

17. защото не желаят изкуствено омаслено мляко и обичат шоколад.

18. ти не си ли ги виждал и двете, та питаш?! при залязване слънцето се спуска зад хоризонта, а при изгряване се издига.

19. защото ти си местиш екрана/очите надолу, а не дигаш страницата нагоре. абе ти как си четеш книгите - мърдаш си очите или мърдаш книгата?

20. защото програмистите в майкрософт са тъпанари. при други ОС не е баш тъй.

21. защото времето, когато са били млади е остаряло. затуй е старо. елементарно, уотсън.

22. да, защото ако е вярно, значи и той лъже, следователно не всички са лъжци, а ако не е вярно значи има изключения и той може да е от тях.

23. не навсякъде е забранена тази скорост. на германските аутобани например няма максимална разрешена скорост.

24. някои можем. вие, дето не можете се спасявайте самостоятелно.

25. защото, такъв рефлекс са развили, наблюдавайки навиците на родителите си или на другите заобикалящи ги индивиди. в япония пък сърбат чорбата шумно и се оригват звучно, за да покажат че са доволни от храната.

26. защото не е възпитано да се сочи между краката.

27. не знам, не съм аз.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Оказа са, че за ДВД рома съм нямал кабел дето да са върже за дъното и ся няма как да го подкарам... та за да не ми са смеат в магазина да питам тука къв е тоя кабел и има ли някво специално наименование и кви пари е горе долу :)

Link to comment
Share on other sites

8. Защо жените си отварят устата, когато си гримират очите?

 

Че те кога не ги отварят :lol: Навик просто :)

Link to comment
Share on other sites

Оказа са, че за ДВД рома съм нямал кабел дето да са върже за дъното и ся няма как да го подкарам... та за да не ми са смеат в магазина да питам тука къв е тоя кабел и има ли някво специално наименование и кви пари е горе долу :)

 

Съвсем нормален лентов кабел. 80 пина мисля че беше.

Link to comment
Share on other sites

и ти говориш за филтриране по дължина на вълните. що ли си мисля че това е т. нар. UV400, а не поляризация?

за тест за поляризирано стъкло погледнете през него дисплея на телефона си или на електронен часовник или произволен дисплей с течни кристали. картинката му би трябвало рязко да се изясни ако стъклото е вертикално спрямо дисплея и е вертикално поляризирано.

сега завъртете стъклото на 90 градуса спрямо дисплея. би трябвало да стане "черен" целия дисплей, ако стъклата са добре поляризирани.

Поляризирана е тази светлина, чийто вектор на полето трепти в една равнина. Ако някой иска да позадълбае още във физичната страна на явлението - ето. А в предишния си пост трябваше да напиша "Освен това са и поляризирани". Правих теста с монохромен течнокристален дисплей, затова твърдя, че имат поляризиращ слой. А дали UV-филтрацията се дължи именно на този слой... не знам.
Link to comment
Share on other sites

Поляризирана е тази светлина, чийто вектор на полето трепти в една равнина. Ако някой иска да позадълбае още във физичната страна на явлението - ето. А в предишния си пост трябваше да напиша "Освен това са и поляризирани". Правих теста с монохромен течнокристален дисплей, затова твърдя, че имат поляризиращ слой. А дали UV-филтрацията се дължи именно на този слой... не знам.

извинявай, ама аз знам какво е поляризирана светлина. просто от твоя пост, който коментирах излизаше че филтрирането по дължина на вълната става от поляризирания слой, което е крайно невярно. не отричам че има поляризиран слой на тези очила, нито верността на теста за филтрираните дължини на вълната. просто филтрацията не е от поляризацията.

Link to comment
Share on other sites

Как мога да си оправя по default да ми отваря снимките с Microsoft Picture and Fax Viewer, а не с някъв насран Microsoft Photo Editor?

 

Мерси ;)

Edited by WriteR4e
Link to comment
Share on other sites

Как мога да си оправя по default да ми отваря снимките с Microsoft Picture and Fax Viewer, а не с някъв насран Microsoft Photo Editor?

Десен бутон на картинката -> Properties -> Change -> Microsoft Picture and Fax Viewer

Link to comment
Share on other sites

....Правих теста с монохромен течнокристален дисплей, затова твърдя, че имат поляризиращ слой. А дали UV-филтрацията се дължи именно на този слой... не знам.
Че за какво ти е да го правиш? Взимаш очилата и пробваш да видиш ГСМ ама на страни - опресняването е хоризонтално и ако нищо не виждаш - имат. :) Сигурно го знаеш, но аз да се обадя. И УВ-филтрацията не се дължи на този слой, но и аз не знам на какво се дължи. Ама така като се замисля - може и на него да се дължи.

 

 

 

От къде мога да си купя оригинални американски маратонки Найк (Найки). Но да не са от Виетнам или Китай - така, че магазините на главната отпадат :)

Edited by sandman
Link to comment
Share on other sites

ще му конфискуват пръчката... въдицата имам предвид. Освен това кои са забранените за риболов места? Аз съм чувал, че има забранени за риболов периоди, за места не съм чувал...

Link to comment
Share on other sites

ще му конфискуват пръчката... въдицата имам предвид. Освен това кои са забранените за риболов места? Аз съм чувал, че има забранени за риболов периоди, за места не съм чувал...

Частните "гьолове" . Но и ако няма билет пак нарушава и може да го гепнат.

Link to comment
Share on other sites

Искам да попитам някой знае ли къде мога да си взема няколко часа кормуване, но на полигон. Обяснявам какво точно имам предвид. Трябва да отработя маневрите и то с по-големичка кола, защото не искам да изживявам отново усещането, че само паяк може да изкара колата от там, където съм я навряла... :bgrin: Та трябва ми нещо като това, което се нарича подготовка за изпит на полигон с колчета и такива хави. Дори и да не е в Пловдив, пак ме устройва. Само да не е Варна или Лом :tongue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...