Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Аз ползвам 2бр. ссд 120гб от около 5 години. Интел някакъв беше...до момента нямам проблеми. И двата се използват за системни. На тях се инсталират програми, игри и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Ами всяка клетка има по 10000 цикъла записване-четене. Диска замерва напреженията в клетката и около тази бройка, ако е към края на живота си, я маркира като невалидна, и премества информацията на друга клетка.

Link to comment
Share on other sites

Горните 2 поста не отговарят на въпроса ми за темпа на умиране - тия 10000 цикъла нямам представа за колко време приблизително (усреднено) се изчерпват, а 5-те години безпроблемна работа на 'дисковете' на Магданоза не дават информация колко клетки вече са му умрели (респ. пренасочили) за тия години.

Link to comment
Share on other sites

Накратко не дръж нищо освен инсталираните програми на SSD. Аз съм с едно 120ГБ и държа всичко друго на външен хард 3ТБ. Копия от най-важните неща имам на още 3 диска. 

Link to comment
Share on other sites

Горните 2 поста не отговарят на въпроса ми за темпа на умиране - тия 10000 цикъла нямам представа за колко време приблизително (усреднено) се изчерпват, а 5-те години безпроблемна работа на 'дисковете' на Магданоза не дават информация колко клетки вече са му умрели (респ. пренасочили) за тия години.

 

Няма кой да ти отговори на тоя въпрос. Няма определен период, затова е написан цикъла на клетките. Ако дефрагментираш всеки ден, дисковете ти може да умрат и за 2 месеца. Ако просто си сложиш операционната система там и изключиш SWAP файла, дисковете ти може да работят и години без проблем.

 

Софтуера на диска ти изписва какво е здравето, според това колко клетки до каква степен са използвани.

Link to comment
Share on other sites

Как ме виждаш да тръгна да си дефрагментирам SSD-то ежедневно? :D

На SSD-то смятам да оставя най-вече системния дял с операционната и още някои неща, изискващи по-бърз достъп на малки файлове в рандъм...и понеже ще го слагам на един старичък лаптоп с не кой знае колко голяма памет, все пак ще му разреша суап файл, само че ще е на втори диск (един хибриден Сийгейт, монтиран на мястото на записвачката).

 

П.П. Всъщност още едно въпросче - тъй като в момента тоя хибриден Сийгейт е единствен в лаптопа и на него имам инсталирани 2 различни уиндоуса, нали няма да е проблем да разделя SSD-то по същия начин и да инсталирам (или направо да им направя копия) същите 2 уиндоуса на тия 2 дяла?

Link to comment
Share on other sites

Говорех теоритично. Никой не може да ти каже колко ще ти изкара ССД-то.

 

Няма да е проблем да направиш копие, но това ти намаля мястото на диска, което скъсява живота.

 

SSD-тата не трябва да се пълнят до край. 70-80% е ОК.

Link to comment
Share on other sites

...но това ти намаля мястото на диска, което скъсява живота.

 

SSD-тата не трябва да се пълнят до край. 70-80% е ОК.

 

2 операционни, всяка по 7-8 гигабайта? Няма как да намалят свободното място, понеже всичко останало, вкл. Program files, temporary директориите и т.н. отдавна съм го сложил да е на други дялове на хибридния диск, така че дори да сложа и още неща - на всеки от двата дяла на SSD-то постоянно ще има не по-малко от 50-60% свободно място.

Link to comment
Share on other sites

Ами не знам, при мен една нормална Windows 10 инсталация е 25ГБ. :) Не предполагах, че ще използваш Windows 98. :D

Link to comment
Share on other sites

В интерес на истината 98 ползвам все още на една от настолните машини, екипирана с една про-аудиокарта, която няма аналог на днешния пазар...но няма и драйвери за нещо след 98. :)

А иначе говорех основно за Win XP и Win 7, които при мен заемат респ. 4.5GB и 11GB.

Link to comment
Share on other sites

Като стана въпрос за SSD-та, има няколко препоръчителни стъпки, които значително подобряват производителността и удължават живота на диска. 

 

Например, добре е да си конфигурирате правилно:

- TRIM

- Defragmentation (Win)

- System Protection

- Paging files

- SWAP Partition

- Hybernation/Sleep 

- Prefetch/ Superfetch

Link to comment
Share on other sites

Ангел, благодаря.

 

Ferante, бая голям списък си изписал...Дали обикновения хоум юзър би го изпълнил или изобщо би се досетил за нещо такова...?!?

Не е ли прекалено сложно?

Чудно, защо ли не са плъг енд плей нещата...

Link to comment
Share on other sites

Ангел, благодаря.

 

Ferante, бая голям списък си изписал...Дали обикновения хоум юзър би го изпълнил или изобщо би се досетил за нещо такова...?!?

Не е ли прекалено сложно?

Чудно, защо ли не са плъг енд плей нещата...

 

Софтуера на дисковете има лесен начин за оправяне на всичките тези настройки. Специално го видях в този на САМСУНГ.

 

TRIM-а е пуснат по подразбиране за SSD-та на Win 8 и 10.

Link to comment
Share on other sites

Абе вместо да спорите, що не си организирате един дуел и кой когото отстреля - това ще е...

 

----------------------------

 

 

 

Хех... Мисир, мисира да отстрелва... Е на тва му се вика - Да се разфърчи перушина...

Ангел, благодаря.

 

Ferante, бая голям списък си изписал...Дали обикновения хоум юзър би го изпълнил или изобщо би се досетил за нещо такова...?!?

Не е ли прекалено сложно?

Чудно, защо ли не са плъг енд плей нещата...

https://www.thomas-krenn.com/en/wiki/Optimize_Windows_for_SSDs

Не е никак сложно ;)

Link to comment
Share on other sites

Вероятно си прав, но все пак дали обикновения юзър, който не се интересува изобщо, ще обърне внимание...едва ли..

Ангел, кой софтуер....някакво ютилити или вграден такъв?

Link to comment
Share on other sites

Кой му дреме за обикновения лузър освен, че е важнотото постояно да купува по-новия модел :)

 

 

Ангел, кой софтуер....някакво ютилити или вграден такъв?

Софт-а за който той говори идва с ССД-то и вероятно работи само на Самсунг дискове. 

Аз също имам изключително добро впечатление от Самсунг ССД-ата.

Link to comment
Share on other sites

Вероятно си прав, но все пак дали обикновения юзър, който не се интересува изобщо, ще обърне внимание...едва ли..

Ангел, кой софтуер....някакво ютилити или вграден такъв?

Визирам конкретно Samsung Magician, но предполагам, че и другите производители имат.

Link to comment
Share on other sites

Днес за пръв път от 10 години не изпуших нито една цигара и чувството е страхотно. :thumbsup:

А представяш ли си хора които никога не са пушили колко им е добре :). Визирам себе си.
Link to comment
Share on other sites

Днес за пръв път от 10 години не изпуших нито една цигара и чувството е страхотно. :thumbsup:

Кое чувство?

Че си имал силната воля и си успял да се сдържиш да не запалиш?

Или чувството на свобода в белия дроб без дим за един ден?

Иначе поздравления, капка по капка - вир става...

Link to comment
Share on other sites

Кое чувство?

Че си имал силната воля и си успял да се сдържиш да не запалиш?

Или чувството на свобода в белия дроб без дим за един ден?

Иначе поздравления, капка по капка - вир става...

За волята ясно :)  Физически не съм имал проблеми с дробовете колкото с гадния вкус в устата, разстройването на апетита и храносмилането, добавяме и гнусната миризма по пръстите, дрехите, косата... не съм си представял, че ще ми бъде толкова добре още от началото :) Дали е капка не знам но съм твърдо решил повече с обикновени цигари да не се занимавам, мисля от време на време по някоя пура да си взимам като преценя че съм заслужил :Д

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...