Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Аз имам доста близки наблюдения над частна фирма от десетилетия насам. Не виждам нещо да се е променило към по-добро при което и да е от последните три (да кажем) управления. Не виждам защо толкова се мъчите да демонизирате един, като и следващите не са по-стока от него...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

@mobo, точно толкова. Да не сме играли на едно и също място? :lol:

 

30-те процента са СТАНДАРТ при ГЕРБ. И на нас ни ги искаха, но изхвръкнаха като бити пе'ераси из вратата. И не е задължително да се съгласяваш. Освен ако не си се омазал. Омазал ли си се - почват гонитби, проверки. Пробваха се при нас - осъзнаха само, че са тъпи.

 

Така е било откак има "преход". Всяка власт си има стандарт и си го спазва. Затова е силно тъпо някой да се учудва как поредните поискали поредното. И е логично да пищи като е взимал при едните, а не може да взима при другите. Най-малкото защото пак трябва да храниш и т.н. и т.н. Разбираемо е - не е приятно. Но това е положението и ВИНАГИ така ще бъде. Ще се дава на тези, които хранят. Най-много, естествено. Останалите да се спасяват. И разбира се в България и с това се прекалява силно - както с всичко останало.  

 

ЕДИТ: Точно така, Пешо - всички са маскари. Просто имат различни претенции и изисквания. 

Link to comment
Share on other sites

Ако трябва да съм напълно откровен - работодателите, които искат да дават, но нямат, са много повече от тези, които имат и не искат да дават.

 

Е те за тва искат да дават, де! Щото нямат.  Кат натрупат подкожна мазнинка и започнат да имат, тогава пък спира да им се дава... И ако трябва да бъда откровен, такива май са 99 . 84764329 % от тия, така им се иска да дават, ама нямат.

Link to comment
Share on other sites

Явно си прав. Което пък показва, колко първосигнални са хора с големи претенции.

 

тука не говорим за първосигналност , поне според мен.

 

 

 

по отношение на "малкият" бизнес който в България е не малък а по-скоро полу-жив ...... всеки работодател който познавам и е с някво средно ниво на интелигентност иска да дава нормални заплати , щото когато си съградил нещо от нулата искаш то да работи а без здраво работещ и мотивиран персонал не става..... не става да сменяш работници на всеки 3 месеца ..... просто трябва да нацелиш правилните и да ги задържиш с добри заплати и добро отношение щото тва е най-важното , друг е въпросът че в тия времена е доста трудно да даваш големи заплати при положение че работата последните 2-3 години е намаляла сигурно с едно 30-40% и няк'си колкото и да ти се иска няма как да даваш огромни заплати и накрая на месеца като дръпнеш чертата да се оказва че работиш само да може да осигуриш работа на 10 човека а за тебе нерви и..... к*р..... 

незнам вие как ги виждате нещата но работим с доста фирми и като говоря с тия които до момента успяват да избегнат фалита положението е много сериозно , потребленито е свито до абсолютен санитарен минумум..... в повечето области , та не виждам аз как ще станат нещата по-добри евентуално.

Link to comment
Share on other sites

Спроед мен, galaxi и Psihara^^ дават мнения за две коренно различни неща...като с Ванчо съм съгласен и не защото ми идва малка заплатата :lol: 

 

galaxi, пак отваряме темата с алтернативите, които имаме в момента. А те са - гражданска война, клане на народни представители, военен режим за няколко години и изграждане наново на държавата, или...статуквото... Кое си избираш, предвид факта с кризите из европа, които ядат парички де що ги видят? Нали се сещаш, че няма кой да ни спонсорира нас, както са направили с Германия и Япония и правят сега с Гърция? И как очакваш народ, който години наред се е борил с прехода, с мутрите, с комунистите така лесно да надигне глава? Народ, за който вече няма лидери, няма към кой да се обърне, няма доверие в никой, ей така да стане и да си изгради нещата сам? Ми не става! За това си налягаме парцалите, бачкаме си, защото днес ако не ида на работа, утре няма да има с какво да си платя сметките. Нали се сещаш, че сме на ръба на мизерията и ако тръгнем да правим нещо, то трябва да е гражданска война, защото дебелите глави на управляващите не увират и с мирни протести не става... А гражданската война ще ни върне на нивото на Сирия и следвоенна Босна. А сега поне, все още младите могат да бягат навън и да си търсят късмета там...като миячи на коли и чистачки. И пак ще живеят в по-голяма сигурност, от колкото ние.

 

България е робинята на Европа. ЕС нарочно ни ограничава, за да има евтин труд, тъй като да завиеш една гайка в Германия е в пъти по-скъпо от завиването ѝ в България. Ограничава ни образованието (може би малко от вас знаят, че от България, съгласно разпоредбите, каквато и диплома да изкараш, тя не се равнява на Магистърската степен в Европа. Това са приети вече Европейски норми!), ограничава субсидиите ни, ограничава движението на хора. За това нашите заплати ще са ниски и ще си мечтаем за европейски. Но разходите ще са ни европейски, защото цената на суровините е една и съща за целия ЕС. Така че изборът на масата народ е - по-прилична работа тук за без пари и несигурност, или сервитьорка в ЕС, с парите от което ще има къде да живееш сравнително сигурно. 

 

 

Не. Просто в момента фирмата върви двойно повече, защото Герб удариха рамо, а заплатите не са скочили двойно. Дори не са скочили....

 

Фирма, която за 4 години вдигна оборота 2.5-3 ПЪТИ (цифрите са в милиони), а персоналът е от 180, увеличен на 210, мисля че добивате представа. Истината е, че това се прави с работа. С невъзможни срокове, съответно извънреден, недобре или въобще неплатен (както е при всички инженери и административни служители при нас) труд. Производство започва работа от 7 сутринта и свършва в 6 вечерта най-рано. В събота е по-добре - от 8 до 2. Плаща се на свършена работа, а не надник. Изводите са за вас. При целогодишна работа така, илиза, че правим по около 3-4 месеца извънреден труд. Така се забогатява :)

Link to comment
Share on other sites

абе тва как шЕ миеш коли някъде по ЕС-то и шЕ си мнооо сигурен е доста спорен въпрос... да ако не ти пречи да живееш в мизерна квартира и да ядеш пържено пилешко или дюнери всяка вече със съквартирантите ти от Мали , да пътуваш по 4 часа в метрото за да стигнеш и да се прибереш от работа , да те гледат като половин човек само щото си българин..... може и да си по-сигурен

Link to comment
Share on other sites

Нещо не схванах връзката м/у работата в чужбина и кофти работата. Верно ли има хора които вярват, че нещата са свързани по този начин?

 

@дядо - всичко е 6 :))

Link to comment
Share on other sites

В сектора, който работя персонала е не точно персонал, а бачкатори. Нито имат дипломи, нито възможности, пък знания още по-малко, обаче на така наречения работодател са удобни, че им плаща 450 лв. пък ти си ги чукай в главата. Не може параджия да връзва сложна автоматика без дори да знае, че в контакта няма маса, няма +. После ми висят по цял ден на главата да им изнасям "лекции", кое как се прави, защо се прави, въпреки че това изобщо не ми е работа да ги уча. Ама нали са клиенти трябва по някакъв начин да им вземем парите. Допълнително да ми платят за това и дума не става. Въпросните фирми ако наемат човек разбиращ и с възможности, той ще иска и добра заплата. Така ще си спестят и доста главоболия, да се разкарват по 10 пъти на обект или да седят до 12 през ноща, просто щото това не им е работата и не я разбират. Да обаче е евтино и така си карат.

 

Да не говорим как е с плащанията, колкото по мощна и голяма е фирмата клиент, толкова повече не иска да дава пари. Бавят плащания с месеци, ама е по-лесно с чужди пари да се работи. Малките и те така работят, взимат стока чак като те си вземат парите и като ги подканиш 15 пъти тогава се сещат да плащат.

 

При нас в сектора сега криза няма, най-слабо беше 2009-та година, когато наистина си чоплехме носовете. Сега работата е на ниво, но никой не иска да дава пари, че го е страх утре какво ще стане...

Link to comment
Share on other sites

Аз имам доста близки наблюдения над частна фирма от десетилетия насам. Не виждам нещо да се е променило към по-добро при което и да е от последните три (да кажем) управления. Не виждам защо толкова се мъчите да демонизирате един, като и следващите не са по-стока от него...

Нито се мъчим, нито го демонизираме. Сам се справя чудесно с тази задача.

герберастите са точно като днешните протестиращи - искат много, но пък нищо не предлагат в замяна.

 

30-те процента са СТАНДАРТ при ГЕРБ. И на нас ни ги искаха, но изхвръкнаха като бити пе'ераси из вратата. И не е задължително да се съгласяваш. Освен ако не си се омазал. Омазал ли си се - почват гонитби, проверки. Пробваха се при нас - осъзнаха само, че са тъпи.

 

Така е било откак има "преход". Всяка власт си има стандарт и си го спазва. Затова е силно тъпо някой да се учудва как поредните поискали поредното. И е логично да пищи като е взимал при едните, а не може да взима при другите. Най-малкото защото пак трябва да храниш и т.н. и т.н. Разбираемо е - не е приятно. Но това е положението и ВИНАГИ така ще бъде. Ще се дава на тези, които хранят. Най-много, естествено. Останалите да се спасяват. И разбира се в България и с това се прекалява силно - както с всичко останало.  

 

ЕДИТ: Точно така, Пешо - всички са маскари. Просто имат различни претенции и изисквания. 

за стандарта си прав. но не бе въведен от самото начало на прехода - чак при руската мравка и мистър 10% се изчисти схемата. а и не засягаше всичко и всеки.

Link to comment
Share on other sites

Връзката е, че в чужбина ходиш да бачкаш ебана работа, за повече пари, от колкото тук, на прилична работа. Това е

 

zlobil, имам примери, които са точно такива. Там бачкаш ли, значи ще има къде да живееш и какво да ядеш, тук бачкаш ли - не е много сигурен резултатът...

Link to comment
Share on other sites

@дядо - всичко е 6 :))

Радвам се за теб, но като отчетем че днес се занимавах с 8 различни проекта пък и по начало съм леко разсеян даже идея си нямам за какво говориш :)
Link to comment
Share on other sites

Връзката е, че в чужбина ходиш да бачкаш ебана работа, за повече пари, от колкото тук, на прилична работа. Това е

 

zlobil, имам примери, които са точно такива. Там бачкаш ли, значи ще има къде да живееш и какво да ядеш, тук бачкаш ли - не е много сигурен резултатът...

Злобил написа как ще живееш. Плюс нали факта, че няма да работиш само по 8 часа на ден. Имам познат който бачка така в Англия, първо, че работата му е далеч от сигурна, та кога има кога не, второ, че живее в кофти квартал, направо си го кажи гето. Но пък като си дойде в България е най-големият гъзар и само ходи и разправя колко е яко да се живее в Англия...

 

Това ако говорим за шибана работа. 

 

@дядо - на това ти отговорих :))

 

Аз пък карам на радио основно. И да купих си наскоро няколко от албумите на Rondo Veneciano - един от ebay, другите от амазон. Проблем?
Link to comment
Share on other sites

@дядо - на това ти отговорих :))

То беше по-скоро за човека, на който ти беше отговорил дето си мисли, че никой не купува музика ама някак хванах твоя пост :)

Link to comment
Share on other sites

Нещо не схванах връзката м/у работата в чужбина и кофти работата. Верно ли има хора които вярват, че нещата са свързани по този начин?

 

@дядо - всичко е 6 :))

 

говорехме за най-общият и масов случай.... 

иначе съм съгласен че като специалист в "нещо" ще живееш по-добре там отколкото като специалист в "нещо" тук , за съжаление.... 

Link to comment
Share on other sites

говорехме за най-общият и масов случай.... 

иначе съм съгласен че като специалист в "нещо" ще живееш по-добре там отколкото като специалист в "нещо" тук , за съжаление.... 

 

Това е 1200% сигурно. Но съм останал с впечатлението, че там, като отидеш и работиш мияч, поне ще можеш да си покриеш сметките за квартира, ток, вода, храна и дрехи. Няма да живееш като баровец, но пък ще имаш достатъчно за да живееш и да си сигурен, че работиш ли - няма да умреш от глад. Докато тук не седят така нещата.

 

Ако захванем темата за квалифициран труд - вече говорим за в пъти по-добри условия.

Link to comment
Share on other sites

Никой не му се работи иначе винаги има места за пощальони ;) Ама в тва калпаво време е тегаво :( Днеска към 10 го гледах че е 2 градуса :lol:

Link to comment
Share on other sites

Дедо, не е вярно, че съм казал/мислил, че никой не купува. И аз купих и за това питам - има ли и други. Просто ми стана любопитно.

а WinRAR купил ли си си? Аз щото съм :)

Link to comment
Share on other sites

Злобил написа как ще живееш. Плюс нали факта, че няма да работиш само по 8 часа на ден. Имам познат който бачка така в Англия, първо, че работата му е далеч от сигурна, та кога има кога не, второ, че живее в кофти квартал, направо си го кажи гето. Но пък като си дойде в България е най-големият гъзар и само ходи и разправя колко е яко да се живее в Англия...

 

Това ако говорим за шибана работа. 

 

@дядо - на това ти отговорих :))

 

О, да. Това го има на всякъде. Аз повече не искам да се доближавам до такива българи. Обикновено това са тираджии...мани тая работа. Всеки път като им кажа да си разделят месечната заплата на часовете каране и ми се сърдят. Мерси съм на такива кървави пари...ама видиш ли за една седмица като си купят последния айфон и нЕма по-големи от тях.

 

говорехме за най-общият и масов случай.... 

иначе съм съгласен че като специалист в "нещо" ще живееш по-добре там отколкото като специалист в "нещо" тук , за съжаление.... 

 

това понятие като специалист по нещо от скромния ми опит отвъд големия гьол...е нещо като химера. Не е невъзможно естествено, но е много по-трудно постижимо. Както вече се спомена, най-малкото с нашите дипломи освен дупето да си забършем, друго не става ;). Има естествено курсове...ок, само, че те струват хиляди долари(и доста часове прекарани в някое училище) и някой трябва да ги плаща, мама и тати ги няма, а с 9, 10, 11 долара на час...само на хартия остава всичко. За това: роди ме мамо с късмет, па ме хвърли на смет ;).

Link to comment
Share on other sites

а WinRAR купил ли си си? Аз щото съм :)

 

Съжалявам, просто е смешно :lol:  :lol:  :lol: 100% по погрешка си цъкнал на buy :lol:

 

A oтносно това, че ще ядеш мазни дюнери и джънк фууд - не съм много съгласен. Цената на храната е почти еднаква. Има някои неща, които там са по евтини от тук и други, които там са по скъпи. Обикновено причината е по-скъпият труд на обслужващия персонал. Като теглиш чертата, там излиза съвсем малко по-скъпо, което е незначимо, в сравнение с цифрите, които ти пише на pay check-a. За това казах по горе - цените на суровините са еднакви за целия ЕС. Просто нашите заплати са по-ниски :)

 

Иначе и аз имам приятели в Англия - 4 човека са, в момента жиевят в една къщичка под наем и работят миячи на Хавтомобили в един автосалон. Имат си парички да се хранят, да си плащат сметките и да си купуват каквото им трябва. И си знаят - бачкаш ли, проблеми няма. Даже успяват да заделят по нещо, което да върнат в БГ. Не са мильони, но е повече, от колкото ако работят тук като миячи. Ще заделят...огризки от дюнери за кучето...най-много...

 

И не, не мисля да ходя в Англия, тук си ми е кефче и тук си ми е мястото. Само дето искам малко по-добри условия, които не знам ще станат на тоя етап :)

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...