Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

2 hours ago, Mockingbird said:

Не е баш така. По този кабел тече ток с ниско напрежение... По-голямо сечение = доставка на достатъчно ток с подходящо напрежение до ОТ. За това минимума ти е меден кабел от поне 1,5 кв.мм. Повече снадки и връзки = вдигане на съпротивлението = по-малък ток и по-ниско напрежение неподходящи за ОТ, както и мъчение на усилвателя.... 

 

Виктор, купи си разклонител без кабел на Легранд и не се занимавай с други тъпотии...най-компактния и качествен на пазара е.

 

Да, да. Знам ги тези неща. Идеята ми беше, че два кабела 3кв.мм по 2 метра, ще свирят почти еднакво, да не казвам "напълно еднакво". Просто не съм правил тестове, но колкото направени тестове съм видял, толкова не съм видял разлика в съпротивлението на 3км.мм кабел за 3лв/м и 3км.мм кабел за 1200лв/м.

 

Ясно е, че по-дебелите кабели са по-добре, но само до един момент.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  

2 hours ago, Mockingbird said:

Не е баш така. По този кабел тече ток с ниско напрежение... По-голямо сечение = доставка на достатъчно ток с подходящо напрежение до ОТ. За това минимума ти е меден кабел от поне 1,5 кв.мм.

 

По-голямото сечение не е достатъчно. Токът е с висока честота и заради скин-ефекта се използват многожилни кабели, които многократно увеличават резултатната повърхност и съответно се намаляват високочестотните загуби. Дебелината на скин-слоя при 10 kHz е около 0.7 мм и намалява до 0.2 мм при 100 kHz

  

7 hours ago, w00x said:

А така или иначе на това с кабелите не вярвам особено. Поредната аудиофилска небивалица...

 

По никакъв начин не оспорвам твоето "лично мнение", както и "личното разбиране", но би могъл да се запознаеш с физичната същност на явлението.

Съзнателно не поствам линкове към Wikipedia :lol: 

 

39 minutes ago, w00x said:

Просто не съм правил тестове, но колкото направени тестове съм видял, толкова не съм видял разлика в съпротивлението на 3км.мм кабел за 3лв/м и 3км.мм кабел за 1200лв/м.

 

Съпротивлението трябва да се измерва при различни честоти. Тогава ще видиш разлика.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, plameni said:

  

 

По-голямото сечение не е достатъчно. Токът е с висока честота и заради скин-ефекта се използват многожилни кабели, които многократно увеличават резултатната повърхност и съответно се намаляват високочестотните загуби. Дебелината на скин-слоя при 10 kHz е около 0.7 мм и намалява до 0.2 мм при 100 kHz

  

 

По никакъв начин не оспорвам твоето "лично мнение", както и "личното разбиране", но би могъл да се запознаеш с физичната същност на явлението.

Съзнателно не поствам линкове към Wikipedia :lol: 

 

 

Съпротивлението трябва да се измерва при различни честоти. Тогава ще видиш разлика.

 

На кое явление по-точно? Скин ефекта? Запознавал съм се. Нямаше физични доказателства, че влияе на звука, според статиите, които прочетох.

 

Добре. Покажи ми един или два такива теста, който показва разлика.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, plameni said:

По никакъв начин не оспорвам твоето "лично мнение", както и "личното разбиране"

 

'начи тия от звукозаписните студия и озвучителите на събития са големи будали.

Как може да харчат луди пари за скъпи кабели само заради аудиофилски небивалици.

Баси глупаците.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, plameni said:

 

'начи тия от звукозаписните студия и озвучителите на събития са големи будали.

Как може да харчат луди пари за скъпи кабели само заради аудиофилски небивалици.

Баси глупаците.

 

Аз се чудя същото. Ама докато има кой да дава пари, ще има хора, които да им продават.
А ако ми покажеш озвучител на голямо събитие, който ползва кабел от 1200л/метъра, направо те черпавам 1 метър. Да си го ползваш.

 

Също така, според този производител на кабели, skin effect-ът не е фактор при аудио кабелите.

https://www.cordial-cables.com/en/skin-effect

Те също са егати балъците. Вместо да продават на хората кабели с намален skin effect, решили да са честни и да си режат от приходите....

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Многожичния кабел, особено клас 6, носи на повече ток именно заради гореспоменатия ефект. Хубавите кабели са с много голямо сдържание на мед и/или злато, в частни случаи когато са със заводски накрайници имат и сребро...Може да има някаква разлика между кабел за 3 и 1200 лева, но в масовия случай едва ли е чак толкова доловима, особено ако другите ти компоненти са куци... Всичко е предимно маркетинг. В масовата практика е достатъчно да е поне клас 5, меден и поне 2,5 кв. мм. 

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2021 at 11:08 PM, gado said:

П.п. И пак да питам средно статистическият и ниско интелигентен (по отношение на храната) консуматор - Що ядете лайна, бе!?

После ми се чудят що обожавам работата от вкъщи. Щото обедната почивка си грабна сатърчето, насека си зеленчуците, мръвката и ако е нещо на фурна го ръгам у фурната, ако не - в хладилника. Като спра да натискам копчета в 5 часа - се хващам и си сготвям манджата, ако е нещо на котлон. И така от година и нещо знам чия е слюнката в манджите ми и чии пръсти (и други неща) са бъркали в нея. Допълнителен бонус ми е, че така храната е 100% съвместима с диетата ми.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, w00x said:

 

Аз се чудя същото. Ама докато има кой да дава пари, ще има хора, които да им продават.
А ако ми покажеш озвучител на голямо събитие, който ползва кабел от 1200л/метъра, направо те черпавам 1 метър. Да си го ползваш.

 

Пак сравняваш несравними неща. Какво общо има циганската сватба или концерта на Фики с домашни Hi-Fi системи?!?! Наясно ли си, че ако тумбалумбаджиите ползват такава техника, то тя ще сртрува милиони и билета ще ти е в хиляди? Дали ще идеш? И на открито дали изобщо има ефект, хм? 
Аз чета писанията и гледам творенията на хора, чиито ДОМАШНИ системи са по над 150000 лева. Това без кабели и тонколони. И си мълча и само чета. Какво виждам в западните групи пък - там само се кокоря, понеже дори не мога да го осъзная. Там са произведения на изкуството. 
Иначе да - и аз няма да дам 5000 лева за кабел, нито 200000 за система, нито вярвам, че ще чуя с ушите си разлика с кабел за 5000 лева, но не съм в сектор ненормалници. А какво си мисля аз по въпроса няма да ти казвам колко им пука. А като им се изрежеш един път така като такова на онакова и ще те изгонят с ритници и псувни от групата. 

Link to comment
Share on other sites

Ти първо си особен случай и второ - ще ти задам същия въпрос: Яде ми се пица на жар - КВО ПРАИМ? Палиш огъня в огнището в обедната и вечерта като стане жарта я печеш? Това в домашния оджак викаш? 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, RaptoR said:

Ти първо си особен случай и второ - ще ти задам същия въпрос: Яде ми се пица на жар - КВО ПРАИМ? Палиш огъня в огнището в обедната и вечерта като стане жарта я печеш? Това в домашния оджак викаш? 

от къде ядеш пица на жар?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vikktorpenchev said:

от къде ядеш пица на жар?


Пикантино разбира се! Най-обичам пък да си седна вътре с ледена бира и да гледам как ми я правят пред мене. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, plameni said:

 

Дали можеш да ми покажеш къде съм споменавал конкретна цена за кабел?

 

Отговорът ти беше директно към моето мнение, в което споменавах хипотетични цени за кабел и ми написа, че ще видя разлика заради Skin-effect-а при различни честоти.

 

13 minutes ago, RaptoR said:

 

Пак сравняваш несравними неща. Какво общо има циганската сватба или концерта на Фики с домашни Hi-Fi системи?!?! Наясно ли си, че ако тумбалумбаджиите ползват такава техника, то тя ще сртрува милиони и билета ще ти е в хиляди? Дали ще идеш? И на открито дали изобщо има ефект, хм? 
Аз чета писанията и гледам творенията на хора, чиито ДОМАШНИ системи са по над 150000 лева. Това без кабели и тонколони. И си мълча и само чета. Какво виждам в западните групи пък - там само се кокоря, понеже дори не мога да го осъзная. Там са произведения на изкуството. 
Иначе да - и аз няма да дам 5000 лева за кабел, нито 200000 за система, нито вярвам, че ще чуя с ушите си разлика с кабел за 5000 лева, но не съм в сектор ненормалници. А какво си мисля аз по въпроса няма да ти казвам колко им пука. А като им се изрежеш един път така като такова на онакова и ще те изгонят с ритници и псувни от групата. 

 

Аз сравнявам несравними неща? Не, не съм аз, просто ти четеш по диагонала. Въпроса си можеш да зададеш към plameni, не към мен. Аз отговарях на него, а той първи спомена озвучаване на големи събития. Ето тук:

 

11 hours ago, plameni said:

 

'начи тия от звукозаписните студия и озвучителите на събития са големи будали.

Как може да харчат луди пари за скъпи кабели само заради аудиофилски небивалици.

Баси глупаците.

 

А това, че четеш писания и гледаш творения, какво общо има с това, което аз съм написал? Или просто искаше да споделиш?

Аз също членувам в такива групи и форуми. Да ти кажа, не са ме изгонили с ритници и псувни до момента, защото хората също осъзнават до колко имат значение кабелите.

 

Ето. Този човек е слушал хиляди тонколони и има система за $200.000. Щом той казва, че няма смисъл от скъпия кабел, съм склонен да му вярвам. Просто трябва да е изцяло меден и достатъчно дебел с добри конектори, това е. Всичко друго е естетика.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, w00x said:

 

Аз сравнявам несравними неща? 


ДА - ти сравняваш несравними неща. Примерът ти безсмислен и няма нищо общо. Мисля поясних ясно защо. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, RaptoR said:


ДА - ти сравняваш несравними неща. Примерът ти безсмислен и няма нищо общо. Мисля поясних ясно защо. 

 

Примерът не е мой, а на plameni. Показах ти.

Link to comment
Share on other sites

Значи в случая и Пламен не е прав, макар че съм сигурен, че той има предвид факта, че не се ползват китайски боклуци с по три косъма мед вътре, а сериозни неща, които обаче разбира се не са бон и половина за метър. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, RaptoR said:


Пикантино разбира се! Най-обичам пък да си седна вътре с ледена бира и да гледам как ми я правят пред мене. 

 Ще ги пробвам. 

Link to comment
Share on other sites

Никой не твърди, че се ползват Китайски боклуци с 3 косъма мед вътре. Никой не казва, че трябва да се ползват такива кабели и за вкъщи.

За дълги разстояния, дебелината е от още по-голямо значение. Дори мисля, че пускат оптични влакна по част от трасетата. При HDMI кабелите със сигурност е така.

Midex можеше да внесе яснота по темата, ако все още беше тук. Той е единствения човек, който има hands-on опит.

Link to comment
Share on other sites

Експертизата на Пламен е в музиката, не толкова в техниката, но да - единствен той има собствено професионално студио в дома си.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Днес е по-добре - два пъти слезна на двора в Пирогов.
Издържа около 50 метра ходене и почива на пейката.


И си сипвам една студена бира преди да се кача на покрива да бъркам субстрат, пускам си за половин час SNIPER ELITE (като при всеки testicle shot си мисля за Ангел) и съм ви пикал на всичките глупости!!! 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, RaptoR said:


като при всеки testicle shot

Първо на Галинд джойстика щеше да бараш, сега за чужди макари говориш. Ще си признеш ти, ама..... :) :) :)

Радвам се за малкия. Дано продължава така.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RaptoR said:

Ти първо си особен случай и второ - ще ти задам същия въпрос: Яде ми се пица на жар - КВО ПРАИМ? Палиш огъня в огнището в обедната и вечерта като стане жарта я печеш? Това в домашния оджак викаш? 

Та къде викаш е проблемът? И не се пали по обед, а около 40 минути до час, преди да мяташ каквото и да било вътре. И не, в домашния оджак можеш да окачиш котлето с боба по хайдушки, ама не и да изпечеш нещо. Аз примерно, как успявам да си направя такава пица, хем и още маса благинки на жар, а живея на пъпа на Пловдив, дет сА вика.

Та примерът, който изтъкваш е меко казано... мисирски.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, gado said:

Та къде викаш е проблемът? И не се пали по обед, а около 40 минути до час, преди да мяташ каквото и да било вътре. И не, в домашния оджак можеш да окачиш котлето с боба по хайдушки, ама не и да изпечеш нещо. Аз примерно, как успявам да си направя такава пица, хем и още маса благинки на жар, а живея на пъпа на Пловдив, дет сА вика.

Та примерът, който изтъкваш е меко казано... мисирски.


Не - мисирщината е тотално откъм теб. Колко души са на последния етаж с тераса и барбекю като твоето, което ПАК не може да я направи същата като оная пещ? Недей моля ти се ти да настъпваш мотиката.  

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mIRCata said:

Първо на Галинд джойстика щеше да бараш, сега за чужди макари говориш. Ще си признеш ти, ама..... :) :) :)

Радвам се за малкия. Дано продължава така.


Е па ти кво стискаш га играете онаа игра бе, момко? Каи ми, че играеш с клавиатура и лично ще комендантствам на разстрела ти от Галин :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...