Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Не знам що се занимавате с тия ами не си направите едно банкиране като хората.Плащам всичко директно от телефона,комуналните сметки директно излизат като напомняне,нареждане на преводи навсякъде в движение,няма никакви драми.Имам и физически и цифров токен (ДСК/Уникредит).Единствената причина да се ползват ипей/изипей е ако няма човек банкова сметка и зарежда микросметка на гише.Никаква друга поне за мен.

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

plameni, плащам сметки от карта на Райфайзен, и ако плащам от нея, определено си има таксички, а в линка ти е дадено че няма такса, освен ако не пропускам нещо.

Иначе доколкото знам ипей работи с ЦКБ, така че и други нареждания, които са за някакви сметки в ЦКБ няма такси, поне последно преди години. Т.е. трябва да имаш сметка в ЦКБ.

Иначе 0.95% от сумата, при 500лв, това е ~5 лв :Р .

Link to comment
Share on other sites

plameni, плащам сметки от карта на Райфайзен, и ако плащам от нея, определено си има таксички, а в линка ти е дадено че няма такса, освен ако не пропускам нещо.

Иначе доколкото знам ипей работи с ЦКБ, така че и други нареждания, които са за някакви сметки в ЦКБ няма такси, поне последно преди години. Т.е. трябва да имаш сметка в ЦКБ.

Иначе 0.95% от сумата, при 500лв, това е ~5 лв :Р .

А май и не само ЦКБ. 

 

Направих регистрация на майка ми преди 6-7+г и от тогава съм най-щастливият. В моментът е на ПроКредит банк и няма никакви такси за никоя сметка. 

 

На моя акоунт си има такса и не ги ползвам. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Не знам що се занимавате с тия ...

...

Единствената причина да се ползват ипей/изипей е ако няма човек банкова сметка и зарежда микросметка на гише.Никаква друга поне за мен.

 

Веднага ти обяснявам.

Една от причините е точно обратното - ако имаш сметки в повече от една банка и в зависимост от ситуацията избираш от коя да плащаш.

Другата причина (в исторически план е първата) е, че когато Epay започнаха да предлагат услугата, много малко бяха банките, които предлагаха нещо подобно, с толкова голям избор на доставчици на различни услуги.

И още една, съвсем нова нова причина - искам да плащам битови сметки с карта издадена в чужбина, за да не плащам допълнителни такси за трансфери на парите до българска банка.

Link to comment
Share on other sites

Веднага ти обяснявам.

Една от причините е точно обратното - ако имаш сметки в повече от една банка и в зависимост от ситуацията избираш от коя да плащаш.

Другата причина (в исторически план е първата) е, че когато Epay започнаха да предлагат услугата, много малко бяха банките, които предлагаха нещо подобно, с толкова голям избор на доставчици на различни услуги.

 

И още една, съвсем нова нова причина - искам да плащам битови сметки с карта издадена в чужбина, за да не плащам допълнителни такси за трансфери на парите до българска банка.

Последния случай наистина е интересен, при него вероятно има смисъл...За останалите не,аз имам сметки в повече от една банка и плащам от тях в зависимост от това къде има пари :-)За историческия план сигурно си прав ама аз гледам да живея в настоящето :-)

Link to comment
Share on other sites

Когато се наложи да пратиш пари на някого за нещо, вътрешен превод между микросметки е най-лесния начин, без такси. Няколко пъти ми се е налагало, вкл. при грешка при поръчка по интернет, та на добра воля платих на продавача като му пратих пари през ипей. Не всеки има пейпал, а и там таксите са други.

Получателят има избор какво да прави с парите в микросметката.

Между другото плащане с микросметка е без такси. Често зареждам микросметка с авоари от други карти по различни причини. 3-то ниво съм и микросметката ми има IBAN.

Изобщо, ситуации и варианти, при които ипей е по-удобния избор може да има грубо казано безкраен брой, колкото хора и съдби на тази земя :) .

Link to comment
Share on other sites

Когато се наложи да пратиш пари на някого за нещо, вътрешен превод между микросметки е най-лесния начин, без такси....

Това при положение,че има микро сметка...Аз лично не се сещам никой от моите познати да има такава вече.За разлика от банкови сметки...

Link to comment
Share on other sites

Това при положение,че има микро сметка...Аз лично не се сещам никой от моите познати да има такава вече.За разлика от банкови сметки...

Междубанкови преводи често са бавни, и са с такси (и все пак изисква активни операции в е-банкирането). Микросметка в ипей има всеки, или поне последно всеки, който е поне ниво 2 потребител мисля. Просто тя има IBAN ако си ниво 3, освен ако и това ограничение не е отпаднало вече.

Link to comment
Share on other sites

Последния случай наистина е интересен, при него вероятно има смисъл...За останалите не,аз имам сметки в повече от една банка и плащам от тях в зависимост от това къде има пари...

 

Нали каза да "си направите едно банкиране като хората".

Да разучавам особеностите при заплащане на битови сметки на няколко банкирания, при положение, че от 9 (девет) години ползвам едно и също решение - не благодаря...

Не искам да си усложнявам живота.

Решението, което ползвам е значително по-просто и има много допълнителни предимства. 

Единственото, което се изисква е (пре)регистрация на съответната карта в системата.

 

Link to comment
Share on other sites

Искам всички фенове на епаъ да платят поне веднъж пе'стин ле'а ток през тях. Ей тъй - кат фьенуви. Относно паролите - да имам ги писани по листове, един от тия листове е главата ми, щото са 4-5 общо взето в ротация. Ама нек'си не ги разнасям тия листове с мене, изключая главата ми, разбира се. Мисирите да го знаят тва с тъпите мениджъри, които споменават.

На месец понякога плащам общо и над 500 лева. Тока варира, но достигна до към 300 общо. Познай колко такса плащам за всичките тези неща през epay:

 

 

 

0 лева

 

 

 

Един от най - добрите сайтове си е epay и както виждаш, всички потребители в темата са доволни от него ;).

Link to comment
Share on other sites

Аз, като ползвател на услугите на уникредит, имам такси в ипей. Ето защо плащам през сайтовете на доставчиците безплатно. С изключение на ВиК. Тази сметка я плащам през ипей с такса от 9 стотинки.

Link to comment
Share on other sites

Аз, като ползвател на услугите на уникредит, имам такси в ипей. Ето защо плащам през сайтовете на доставчиците безплатно. С изключение на ВиК. Тази сметка я плащам през ипей с такса от 9 стотинки.

Аз също съм на Уникредит и нямам такса. Не плащам обаче с карта. Веднъж на няколко месеца прехвърлям пари в "Микросметка"-та си в epay. От нея после плащам без такса. Таксата за този преведох е 1 левче. Може да отидеш и да си ги внесеш на каса, но не ми се занимава. За гориво ще изхабя повече пари.
Link to comment
Share on other sites

Мда, сигурно. Всъщност, реално като се замислиш, стойността на таксата е такава, че ще си в много по-голям разход на време и пари, ако отидеш на каса на доставчик или изипей...

А ние все искаме да ни е безплатно всичко.... Ама безплатен обяд няма. Има услуги за които е съвсем нормално да се заплаща и така е по целия свят.

Link to comment
Share on other sites

Зависи кое наричаме "безплатен обяд". Някъде някои неща са по-евтини (или ефективни) от другаде, това също е част от свободния свят.

 

netrootbg, и аз прехвърлям в микросметка и гледам предимно от нея да плащам, но примерно зареждането й също е обвързано с пропорционална такса. Ти как я зареждаш, с банков превод към IBAN-а й от друга банка ли? Как така 1 лв такса за примерно 2-3000 лв превод..

Споменаването на ходене някъде на изипей каса или подобно, е извън обхвата на дискусията според мен :) , все едно да ходя на каса да плащам сметката.

Link to comment
Share on other sites

Донякъде е така, но отиваш на една каса за всичко. Примерно в триумф има каса на изипей. Пазаруваш си в магазина и на излизане минаваш и плащаш всичко. Или пък на влизане в магазина...

Ползвал съм услугите им един-два пъти, но честно казано предпочитам мързеливия начин...

Link to comment
Share on other sites

 

На мен касата на easypay ми е на няма и 50 от вкъщи, но абсурд да се наредя да чакам. Друг е момента и че не е ясно кога точно от месеца съм в Бг. От много много години се старая да правя всичко електронно. 

 

netrootbg, и аз прехвърлям в микросметка и гледам предимно от нея да плащам, но примерно зареждането й също е обвързано с пропорционална такса. Ти как я зареждаш, с банков превод към IBAN-а й от друга банка ли? Как така 1 лв такса за примерно 2-3000 лв превод..

На Уникредит, превод през интернет банкирането(и мобилното банкиране) е с такса за превода от 1 лев. Това е до друга банка в българия и превода е в левове през БИСЕРА.
Link to comment
Share on other sites

Толкова. Левче е. А изипей го дадох само като пример. Възможна алтернатива. Всичко на едно място....

За загубата на време обаче левчето си е повече от приемливо :). Да не говорим, че различните сметки идват по различно време. Трябва да ходя няколко пъти до касата на easypay. Не мога да го преживея това. Даже в Босна за да избегна чакането на опашки и си плащам сметките веднъж на 2 месеца. Тук няма такива услуги като epay :(.
Link to comment
Share on other sites

Да, това никой не го оспорва, но нали въпроса беше по-ефективния метод с по-малки такси, като баланса е между това и удобството от централизираното плащане на всичко. А този баланс е различен за всеки, като първи фактор се явява кой какви суми плаща, в коя банка има карта, и съответните такси колко са големи и дали си струват да зарежеш удобството и да 'пръснеш' плащането през различни системи.

 

Често минавам през кварталната поща, където се плаща тока, и като видя 7-8 пенсионери наредени да чакат и като знам, че това означава поне половин час чакане на подобна опашка, и ми призлява като си представя. От поне 15 години ползвам epay за плащане на всички сметки, но веднъж на около 2г. се налага да отида и платя на каса поне ток и вода, по специфична нужда (макар и не критична) - даваме под наем апартамент, и на нови наематели е силно препоръчително да им дам хартиена бележка с всички данни вътре, на влизане. И честно казано стоически изчаквам опашката, защото ме крепи мисълта, че ще е само веднъж :) . Но този веднъж е достатъчен да се наслушам на псувни, караници, неадекватност от страна на чакащи и служителки на касата, спрял интернет на компютрите или някоя баба да й отнеме 10-15 мин. да стои на касата и да "плаща", да се осведомява, да се бави, да рови пари...

Link to comment
Share on other sites

... е силно препоръчително да им дам хартиена бележка с всички данни вътре, 

 

Разпечатка на разписките от Epay не става ли?

Какво по-различно или повече има в хартиените бележки?

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Разпечатка на разписките от Epay не става ли?

Какво по-различно или повече има в хартиените бележки?

Хората имат всякакви странности. Някои не са много доверчиви. Бележката от касата е по-автентична, има доста повече информация, разбивки по цени, единични цени, срокове и т.н.

Рядкост са тези, които плащат по някакъв начин по интернет, а ходят на каса. В ипей специално адреса съм го регистрирал за плащане колкото да наблюдавам заедно с другите сметки кога и дали плащат ток/вода, и не знам дали може двама различни потребителя да регистрират за плащане една сметка, но и те ако някои са плащали онлайн, не са искали през ипей, а те си знаят, там изипей, или директно в EVN, имаше и с някакви други по-екзотични методи, смс ли кво беше...

 

Едит: а да, и принтер нямам вече :) . Имах, но понеже 2г. не беше пускан (а преди това веднъж годишно за 1-2 листа) и за нищо не ми трябва (за радост), го разкарах.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Дам, очевидно комбинацията банки + доставчици на услуги не работи много добре в БГ, щом има нужда от epay и подобните му.

 

Тук си плащам всичко с банкови преводи настроени като повтаряеми темплейти. Данъците са разбира се единични плащания. 

Банката ми е безплатна, преводите са ми безплатни също. 

Link to comment
Share on other sites

...Някои не са много доверчиви. Бележката от касата е по-автентична, има доста повече информация, разбивки по цени, единични цени, срокове и т.н.

 

Автентичност - добре... ама донякъде. Всички се стремят да премахнат хартиените фактури и разписки. Някои фирми директно пишат на електронните си фактури "Хартиен екземпляр от фактурата няма да ви бъде изпратен."

Относно информацията - всички изброени неща ги има и на разписките, и на фактурите, които предполагам получаваш на имейла.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...