Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

w00x, то ако е за въпрос и с Paypal по същата логика може да се направят доста бели :) . Само не знам пейпал каква процедура има при забравена парола.

Честно да си призная, откакто се помня и откакто ползвам интернет, май нямам случай изобщо на забравена парола, ever.

 

Раптор, ако се плати директно през EVN няма ли никакви такси при плащане с карта?! Е, ако плащаш 4-цифрени суми вероятно таксите в ипей са проблем, не знам. Мисля, че при 100 лв платени, има някаква такса под 1 лв.

 

sheep, а това работи ли и когато нямаш електронен подпис или други 2+факторни автентикации, т.е. нямаш право да извършваш активни плащания? То ако банката предлага подобно нещо като ипей за комуналните сметки И таксите са по-ниски, си струва да се опита. Но САМО ако таксите са по-ниски или липсват.

С ипей човек има и други благини, плащане на данъци и всичко, централизирано. Данъци и т.н. могат и по други начини, но все пак смятам, че централизирано всичко (почти) от едно място е доста по-удобно.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Да, работи. За комунални плащания. Без необходимост да си в режим активни операции, достатъчно е да си се логнал от всякакво устройство в електронното банкиране в режим "пасивни операции" с име и парола. Нямам възможност сега да проверя, но мисля, че и данъците и още други видове плащания могат да се плащат по този начин. Не съм 100% сигурен, само предполагам, че всички, които предлагат подобни услуги са на един и същ принцип - Ипей, Изипей, банките, сигурно има още други, имат достъп до една и съща база данни със стотици търговци и други институции на които им се плащат регулярни плащания било то месечно или на друг интервал - данъци, комунални услуги и т. н. И всеки търси ниша да привлече клиенти тези плащания да минават през него - онлайн през сайт, офлайн на каса и т. н. С две думи исках да кажа, че освен Ипей има и други еднакво удобни, че и по-удобни начини човек да си свърши работата, може би е по-евтини (не знам колко взима Ипей, но в банката е твърда сума без значение от размера на плащането).

Link to comment
Share on other sites

Според мен по-скоро всеки търговец си има някакво API към системите, и всеки който иска да прави централизирано плащане на комунални сметки, ще трябва с всеки търговец поотделно да сключи договор или някаква регистрация за да ползва API-то му. То ако имаше някаква суб-система само за комуналните сметки, която да се ползва от всички... щеше и тя да си има някакъв "фронтенд"..

Link to comment
Share on other sites

Epay просто осигурява централизирано и удобно място за работа със всички сметки за редовно плащане, а и за инцидентни преводи също. Визуално добре "подредено" и ясно е при него - дори и човек да смени банката и картата, пак може да си работи с нещо, което му е познато и е свикнал отпреди.

 

Плащания на сметки през онлайн банкирането може да се правят, но като дизайн на страниците и като възможности не е толкова привлекателен процеса. А от гледна точка на сигурността системи като epay и paypal са много за предпочитане, защото когато се ползват, не се налага да се дават номера на карти и сметки на всеки един сайт поотделно.

 

Изобщо не се опитвайте да сравнявате начина на работа на банките на запад по отношение на обработката на данни и сигурност на разплащанията. Там от 50 години има заложени ДЪРЖАВНИ политики да се направи търговията да е лесна и без чак толкова много policies при кредитите и картите. Но загубите в системата от многото измами и кражби се покриват от застраховки, предварително пресметнати и заложени като процент от оборотите. А икономиката им може да си позволи подобни "течове" защото има приходи, които също са по графата "паднали от небето", така че много много не им пука за сигурността при електронните разплащания.

Link to comment
Share on other sites

instinct, лошото е че там самия манталитет е такъв явно не само при е-разплащанията. Цялостното усещане за секюрити в доста други сфери и начинания, е на смешно ниво, поне според мен. Което вече води до доста повече загуби на време, пари, нерви и какво ли не.

 

И да, централизирано през ипей, една от основните причини е, че не искам да си регистрирам карта (или да давам данните, камо ли всеки път ако се ползва пренасочване към борика) на повече от едно място, при възможност.

Link to comment
Share on other sites

Плащания на сметки през онлайн банкирането може да се правят, но като дизайн на страниците и като възможности не е толкова привлекателен процеса. А от гледна точка на сигурността системи като epay и paypal са много за предпочитане, защото когато се ползват, не се налага да се дават номера на карти и сметки на всеки един сайт поотделно.

 

 

Докато модераторите не са ни се скарали, защото стана много офтопик. Значи в България има някъде около +/- 25 банки, да кажем, че аз имам впечатления от няколко. За една от тях по-горе в темата се обърках - регулярна сметка се плаща с 3 клика на мишката (бях писал, че е с 1-2 клика). Ако искаш може с четвърти клик да видиш пояснение към сметката - например за плащане към Теленор - кой е титулярът, отчетен период, последни 3 цифри на номера и т. н. За всеки търговец е различно какво информация се съдържа в детайлите за плащането. Лично за мен информацията е подредена и имаш известия кога ти е излязло плащане.

 

Също така, тъй като става въпрос за банки, в които имаш банкова сметка, не е необходимо да имаш банкова карта. Просто тези регулярни плащания си ги правиш от банковата сметка, банкова карта не е намесена, още повече да си даваш детайлите на банковата карта или банковата сметка на разни търговци, няма такова нещо. Ти ако искаш си имай банкова карта закачена към тази сметка, но нова не касае регулярните плащания.

Link to comment
Share on other sites

w00x, то ако е за въпрос и с Paypal по същата логика може да се направят доста бели :) . Само не знам пейпал каква процедура има при забравена парола.

Честно да си призная, откакто се помня и откакто ползвам интернет, май нямам случай изобщо на забравена парола, ever.

 

Раптор, ако се плати директно през EVN няма ли никакви такси при плащане с карта?! Е, ако плащаш 4-цифрени суми вероятно таксите в ипей са проблем, не знам. Мисля, че при 100 лв платени, има някаква такса под 1 лв.

 

sheep, а това работи ли и когато нямаш електронен подпис или други 2+факторни автентикации, т.е. нямаш право да извършваш активни плащания? То ако банката предлага подобно нещо като ипей за комуналните сметки И таксите са по-ниски, си струва да се опита. Но САМО ако таксите са по-ниски или липсват.

С ипей човек има и други благини, плащане на данъци и всичко, централизирано. Данъци и т.н. могат и по други начини, но все пак смятам, че централизирано всичко (почти) от едно място е доста по-удобно.

При Пейпал има същата, че и по-сериозна сигурност. Аз имах забравена парола. Тази за Епъл акаунта, защото не я ползвам често. Много тромава процедура ако нямаш второ устройство на Епъл. До 2-3 седмици може да отнеме....

 

Колкото до комуналните плащания през банките - няма такси, поне през Фибанк. Аз съм ги сложил моите на автоматично плащане и си вървят веднага, след като излезнат.

На майка ми дори ѝ бяха намалили процента по кредит, като си беше вързала сметки за плащане през банката. Колегата на ДСК си плащаше данаците за колата през банкирането.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

При Пейпал има същата, че и по-сериозна сигурност. Аз имах забравена парола. Тази за Епъл акаунта, защото не я ползвам често. Много тромава процедура ако нямаш второ устройство на Епъл. До 2-3 седмици може да отнеме....

 

Колкото до комуналните плащания през банките - няма такси, поне през Фибанк. Аз съм ги сложил моите на автоматично плащане и си вървят веднага, след като излезнат.

На майка ми дори ѝ бяха намалили процента по кредит, като си беше вързала сметки за плащане през банката. Колегата на ДСК си плащаше данаците за колата през банкирането.

Да, за пейпал знаем, всички сме минали през методите им за сигурност при регистрация, за картите и т.н. Точно затова го споменах, защото май се получава нещо като парадокс, защото Пейпал не мисля, че те кара да ходиш на крака до офиси да се идентифицираш при възстановяване на парола. Не знам, но най-много да те кара пак да пращаш някакви сканирани бележки или документи. Всъщност как става възстановяването в пейпал?

 

За фибанк, интересно. Трябва да се пробва. С фибанк карта плащам малко сметки, та там бих спестил под 1 лв на месец, та ще видим. Райфайзен как стои въпроса...

Link to comment
Share on other sites

Поуката от случката е - не бъди мисир, помни си паролите (за целта има чудесни password managers). :lol:

 

E, има и програми за извличане на паролите от браузърите и месинджърите, създаване на временни администраторски акаунти в Windows и т.н.

Щото ако си забравиш паролата на password manager кво праим? 

Затва за такива като него - пишеш на лист хартия! Правиш си копия на листа да не би случайно да забравиш къде си го сложил и така :lol:

Link to comment
Share on other sites

Докато модераторите не са ни се скарали, защото стана много офтопик....

 

Абе няма да се караме, ама след малко ще местим в темата на Теди и сие... ;)

 

 

За фибанк, интересно....

 

Преди това обаче да задоволя интереса на Теди относно Фибанк - те пък са най-лесни понеже се скъсват да ми пращат писма да си обновявам акаунта или картата само с 1 кликване, без значение, че нямам сметка при тях. :)

 

ca123d8390f0e30a.jpg

 

И са толкова настоятелни, че пробват по всякакви начини с "Моля",  "Важно послание", Тревога", "Security Alert"...а вътре пишат на български, на английски, белким клъвна поне на някое. :grin:

 

ee330414fa9c0a81.jpg

 

05dd509ffd94bb18.jpg

 

d54acaaf6b278170.jpg

Link to comment
Share on other sites

Е, това са фишинг мейли, не можеш да виниш фибанк :) . Като посочиш линковете с мишката, какъв УРЛ излиза за тях?

 

За password managers като стана дума - най-ефективния метод, като разбира се трябва да не се забравя мастер паролата! Но едно е да НЕ забарвяш една парола (макар и най-важната), друго е да не забравяш 200 пароли (като в моя случай, даже май са повече, и помня не повече от 2-3 от тях, които ползвам ръчно за по-лесно понякога, и не запаметявам по браузърите). Човек може да си я запише в някой тефтер временно, който не ходи никъде, докато я запомни. Аз вече паролата си я пиша и "насън" като ме бутнат, превърнало се е в тик, даже ако трябва да я напиша на хартия няма да успея, само на клавиатура мога :D .

Не вярвам някой с всичкия си, да вярва че т.нар. password manager в браузърите са реални такива - че те трябва да могат да помнят паролите в текстов вид за да се ползват лесно без намеса. Дори ако има мастер парола, някои браузъри май не са хич сигурни и криптирани паролите.

Това за писането на паролите по листове хартия какво да го коментирам...

Link to comment
Share on other sites

 Като посочиш линковете с мишката, какъв УРЛ излиза за тях?

 

Даже не съм си правил и труда да гледам препратката...пък и нали нямам сметка при тях. :)) ...а и всеки може да види още от адресата, че писмата не идват от там дето пише, че идват...

 

cd1626f6d9f65eb2.jpg

 

П.П. Теди, от любопитство - колко е най-дългата ти парола, която помниш? Аз имам няколко доста дълги (20-30 символа), включващи малки/големи букви, цифри + някой и друг специален символ за разнообразие...и всичките ги помня (все още). :grin:

Link to comment
Share on other sites

Midex, мисля че 16 символа. По-дълги от това не си играя да създавам, освен за Wifi мрежата, където мисля са 20. За всички важни акаунти са поне 16 символни. Всички останали иначе (по-маловажни) са ПОНЕ 12 символни и за всички видове пароли имам по няколко (поне 2-3) специални символа, и всички атрибути като малки главни букви, цифри.

Въвеждането на пароли, които не са запазени в браузъра (щото имам и запазени в браузъра за по-маловажни, пък и браузъра си го пазя и ъпдейтвам редовно), правя през pwd manager-a (keepass), с неговата функция, която е там, затова и не си играя ръчно да копи/пействам пароли оттам в браузъра.

Иначе наистина голямо внимание трябва да се запомни мастер паролата, защото тя защитава всички пароли, и ако се забрави, губиш всички пароли (които нямаш запазени или записани някъде другаде).

Link to comment
Share on other sites

Искам всички фенове на епаъ да платят поне веднъж пе'стин ле'а ток през тях. Ей тъй - кат фьенуви. Относно паролите - да имам ги писани по листове, един от тия листове е главата ми, щото са 4-5 общо взето в ротация. Ама нек'си не ги разнасям тия листове с мене, изключая главата ми, разбира се. Мисирите да го знаят тва с тъпите мениджъри, които споменават.  

Link to comment
Share on other sites

Благодатна тема е тази с паролите :D .

Рапторе, за EVN мога да се съглася АКО не взимат такси, плащайки през техния сайт с карта. Но колко хора плащат 500+ лв за ток..., лятото плащаме даже под 70 лв, като сигурно близо половината се правят от компютрите, които са 24/7.

4-5 пароли ползваш за ХХХ на брой регистрации и сайтове?! Не вярвам да си сериозен. Преди години успях да вляза в профил на човек в този форум само защото поддържах сайт, който имаше 200-300 хиляди потребители, паролите ги пазех плаин текст (:D), и случайно попаднах на познат ник, човекът явно ползваше 1 парола на няколко места. Естествено нищо не направих, а излязох от акаунта.

Имам различна парола на абс. всяка регистрация - това за мен е абсолютния санитарен минимум, който човек трябва да спазва. В един идеален свят може би една парола щеше да е достатъчна.

Мениджърите не са тъпи, ползването им страшно подобрява сигурността спрямо почти всички останали методи с помнене и писане по листове.

Да имаш записани няколко пароли у дома не е толкова укорително, особено ако ти трябва време да запомниш някоя важна (мастер парола).

Link to comment
Share on other sites

Такса НУЛА,Теди. И за да те хвърля съвсем в бездната на тема сигурност, понеже знам, че явно пазиш сървъри на Пентагона поне, предвид разбиранията ти за сигурност - при последната подмяна на кредитната ми карта, служебно кода ми се падна каре - още не съм си правил труда да го сменя

Link to comment
Share on other sites

Midex, мисля че 16 символа. По-дълги от това не си играя да създавам, освен за Wifi мрежата, където мисля са 20. За всички важни акаунти са поне 16 символни....

 

И моята за рутера е най-сложната - към 30 омешани символа...няма разбиване. :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Еми какво мога да кажа.... само "браво" на теб :) . То веднъж се случва (в най-добрия случай, иначе ако не си вземеш поука, и повече от веднъж). Аз и входната врата у нас ако оставя отключена, може никога никой да не се опита да натисне дръжката и да взеле... нали така.

 

Не на Пентагона, но пак сървъри с лични данни на десетки и стотици хиляди американци, данни за карти, SSN, адреси и други.

 

Midex, преди бях с 63-символна (колкото позволяваше стария рутер) :) , но в крайна сметка я намалих, защото няма голям смисъл, защото който ще разбива, по-скоро би се възползвал от някоя от наскоро изтеклите даже уязвимости на WPA/2, които макар и не пълни, са някакъв вид уязвимости, и сигурно има някоя подобна на тия в по-ранните версии криптация.. пък все пак 20 символна, защото това е радио, и се обменят данни, които могат да се прихванат, много по-често отколкото дори се автентицирам по сайтовете в интернет. Но пък "изложеността" на въздушния трафик тук е ограничен в радиус 100-тина метра и потенциалните атакери са доста по-малко..., то всичко е въпрос на вероятности. Все пак брут форс декриптирането офлайн е нещо, което не е много за подценяване, затова и там ползвам малко по-силна парола. Не че крия кой знае какво и дори да влезе някой, няма да има директен достъп до шерове в мрежата, но.. може от мое име да направи други бели.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Прав си - веднъж става. У нас са влизали при 2 отключени метални врати докато си говорихме с един приятел в хола и вратата на хола към коридора също беше отворена....чух по едно време, че нещо леко шумоли в коридора, но не си представях, че някой може да се е качил до нас, да е отворил тихичко двете врати и да е влезнал да тършува докато се чува как си говорим на няколко метра от него. Е...моят приятел се прости с борсетата си, която беше оставил на един шкаф в коридора, но от тогава дори и да съм в самия коридор - поне едната врата винаги е заключена.

 

П.П. Не отговаряй тук, че местя офтопика в 'твоята' тема. :grin:

 

Едит: Даже се престарах, но реших да поизчистя онази тема повечко. ;)

Link to comment
Share on other sites

Не знам що моя ник се свързва толкова видимо на първо място в заглавието в тема, предназначена за офтопици :bgrin:..

Иначе темата за паролите има връзка с онлайн пазаруването, и то не малка :) .

И като каза, да, в нас почти са влизали, една приятелка на майка ми преди доста години беше на гости, и докато затворим вратите, обувките й в коридора до вратата събути, едни предишни съседи (нямаше кой друг да е, а и тия съседи имаха "навици" и всеки го знаеше) от съседен етаж й гепиха обувките (маратонки).

Абе има си санитарни минимуми, които човек трябва да спазва навсякъде в секюритито.

Link to comment
Share on other sites

Не знам що моя ник се свързва толкова видимо на първо място в заглавието в тема, предназначена за офтопици :bgrin:

 

Паролите ги помня, но защо ти си на първо място, тактично съм го забравил...сигурно има защо. :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Искам всички фенове на епаъ да платят поне веднъж пе'стин ле'а ток през тях. Ей тъй - кат фьенуви.

 

Няма проблем... няма и такса...

 

 

 

 

tok.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...