Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

На тоя може да ми пратиш много поздрави от мен. hardwarebg - форума, в който като зададеш въпрос, започват да ти се карат и всеки е разбирач, но всеки е на различно мнение по един въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

баси / бахти / и т.н. ... нали идеята е тук да е смешно, а вече не е.

 

То пак си е смешно в основата си, но ти задълба за грешките, та... ;)

 

А иначе щом ни споменават, значи сме известни - лоша реклама няма. :)

Link to comment
Share on other sites

... но ти задълба за грешките, та... ;)

Аз???

 

"Многото грешки".

Много са - в 2 толкова кратки изречения да допуснеш по една грешка...

Link to comment
Share on other sites

Аз???

 

Тактично пропусна поста, от който започна всичко...

 

 

 

Позачудих се дали пяк мястото му не е в друга тема, заради многото грешки в съобщението на изпитващия...

 

Ако не беше споменал за грешките, Вокса нямаше да се обади, а аз нямаше да му отговарям. ;)

Link to comment
Share on other sites

... но ти задълба за грешките, та... ;)

Тактично пропусна поста, от който започна всичко...

Ако не беше споменал за грешките, Вокса нямаше да се обади, а аз нямаше да му отговарям. ;)

 

Именно... Споменах

Вие задълбахте.

Link to comment
Share on other sites

Баси, едно време бях казал на Ангел, че е "буквалист", но ти го биеш отвсякъде - не ми се вярва да не си разбрал смисъла на изречението ми "ако ти не беше задълбал (синоним на 'започнал'), ние нямаше да го доразкопаем (синоним на 'продължим')", но тъй като формално си прав, мога само да направя едно... :bowdown:. :)

Link to comment
Share on other sites

tenor.gif
 
Не е за хора със слаби сърца:

 

...задълбал (синоним на 'започнал')...

Това явно е за допълнение към синонимния речник.
За мен, като прост (понякога изключително прост) буквалист, "задълбавам" има следните значения: 

1. Навлизам дълбоко навътре. Задълбах с мотиката надолу в пръстта. Задълбах в гората.
2. Прен. Навлизам в проблем, отношения; задълбочавам. – задълбавам се/задълбая се. Задълбочавам се.

и следните синоними:

(гл.) влизам, навлизам, врязвам се, впивам се
(гл.) задълбочавам, нахълтвам

Всяка една от думите е твърде далече от смисъла, който се опитваш да вложиш.

От друга страна основните значения на "споменавам" са:

1. Кого/какво. Произнасям името на някого или нещо бегло; упоменавам, отбелязвам. В разговори за паметника често споменават името му. Споменах за пътуването, но не разказах подробностите.
2. Произнасям име, напомням, отварям дума. Не ми споменавай за него.
3. Прен. Правя помен на някого.

и следните синоними:

(гл.) упоменавам, намеквам, правя алюзия, отбелязвам, отварям дума, правя намек, загатвам, продумвам, навеждам на мисълта
(гл.) възпоменавам
(гл.) внушавам, подсказвам, извиквам в съзнанието
(гл.) изтъквам, подчертавам

 
т.е. аз споменах, а вие задълбахте

Както бях казал веднъж по друг повод:

Не вкарвай друг смисъл в думите, които употребявам...
 

— Когато аз употребявам една дума — рече Хъмпти-Дъмпти с доста презрителен тон, — тя означава точно онова, което аз искам. Ни повече, ни по-малко!

"Алиса в огледалния свят"
Луис Карол

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Не е за хора със слаби сърца:

т.е. аз споменах, а вие задълбахте

 

Добре де, само не ми е ясно какво искаш да докажеш с толкова много писане - самодоказваш ли се нещо. искаш да си най-отгоре ли...наистина не разбирам. Все едно никога не си говорил с хора и не знаеш, че в ежедневната реч думите имат малко по-широко значение и човек винаги схваща смисъла на изреченията, а не се рови в речниците на чуждите думи и синонимните такива, за да си проведе разговора. Знаем, че пишеш правилно, но не мисля. че е необходимо да си чак толкова пунктуален. ;)

Link to comment
Share on other sites

Баси, едно време бях казал на Ангел, че е "буквалист", но ти го биеш отвсякъде - не ми се вярва да не си разбрал смисъла на изречението ми "ако ти не беше задълбал (синоним на 'започнал'), ние нямаше да го доразкопаем (синоним на 'продължим')", но тъй като формално си прав, мога само да направя едно... :bowdown:. :)

Ангел не е буквалист. Той просто понякога е бастун.

Link to comment
Share on other sites

Добре де, само не ми е ясно какво искаш да докажеш с толкова много писане...

Ами всъщност бях спрял след твоето признание:

...но тъй като формално си прав, мога само да направя едно... :bowdown:

но след като малко по-късно отново ме намеси

Спрямо него - даже хич. :laughing1:

реших, че спокойно мога да дам още един пример в подкрепа на твърдението ти за буквализма ми.  :lol: 

Колкото и широко значение да имат думите обаче, няма как да възприема задълбал като синоним на 'започнал'...

Link to comment
Share on other sites

Всъщност изненада ме, че помести най-дългия си (буквалистки :P ) пост, след като вече бях преместил тук всички постове от онази тема, а и бях сигурен, че си съвсем наясно какво точно имам предвид в изказването си, но незнайно за мен, тръгна пак надълго и широко да цитираш смисъла на думи, които са пределно ясни какво означават в буквален смисъл. Както и да е, не съм се засегнал от нещо (надявам се и ти да не си се засегнал) и го отдадох на това, което Пешо шеговито подметна преди известно време. :)

 

П.П. А относно повторното ти намесване - не беше умишлено и конкретно към теб...трябваше да отговоря на Ангел и ти просто ми влезе в работа, за да си оформя поста. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Дайте да включим на операционни системи? Примерно мрежови? Да си спретнем един спор IOS vs Junos примерно :P

Липсват ми цветущите включвания на Гадин :lol:

Link to comment
Share on other sites

Дайте да включим на операционни системи? Примерно мрежови? Да си спретнем един спор IOS vs Junos примерно :P

 

Липсват ми цветущите включвания на Гадин :lol:

Junos :P
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...