Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Това го видяхме, както и започналите участия на пиклата по баровете. Само аз ли имам спомен, че малолетните трябва ако не след 22, то поне след 24 часа да са си вкъщи?

 

С разрешение от родителите ставало...

 

 

Фейсбук няма нищо общо в случая.

 

Убитото дете е имало 3000 контакта във фейса - това в 5-ти клас...сещаш ли се?

Link to comment
Share on other sites

Китайските, ако не се лъжа са Хуауей, които са едни от водещите в света за телекомуникационни технологии.

 

От начина, по който се изрази персоналният ми мениджър и тона, който използва - не ще да са много водещи. Дошло било време да преподписвам и го нахоках, че на вилата нямам обхват от едно известно време, та така разбрах. Ще разбера и повече като се видя с него. Пред мен сега стои въпроса да изкрънкам пак някой подарък за 1200-1300 лева  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Детето е действало наред, без значение кой ще му е "приятел" и без значение с кого ще си пише - това са 3000 контакта на тази възраст, а според теб на каква възраст изобщо си е направило профил във фейса? Това имам предвид когато по-горе казах, че Фейса е косвен виновник, защото се е запознало чрез него с идиотчето, дето я е убило с ножа, а иначе не беше сигурно ако го срещне на улицата дали щеше да се запознае изобщо с него.

Link to comment
Share on other sites

Според мен, начина, по който е извършено запознанство, няма никаква вина за последвалите събития.

 

Много, много на брой малки момчета и момичета имат по 2000-3000-4000 приятели. За тях е престиж да имаш толкова много "приятели" във Фейсбук. Един вид си много популярен. А и как ще имаш 200-300 харесвания на снимката си ако не си особено привлекателен и имаш само 500 човека в приятели? Ако си момиче добавяш и малко бельо/голота за цвят, и харесванията скачат със 100%.

Фейсбук е изкривил представата на днешното поколение за популярност и свързаност, но не бих го обвинявал по никакъв начин.
Ако не беше Фейсбук, можеше да е запознанство на улицата. Просто по Фейсбук е по-лесно.
По мое време бяха Impuls, Sladur.com и IRC.

Link to comment
Share on other sites

Прав си, абсолютно, но и точно затова 2 пъти наблегнах на думата "косвен", защото както ти самият казваш - с Фейса просто е по-лесно.

Link to comment
Share on other sites

От друга страна обаче не е по-лесно с фейсбук.
Защото без Фейсбук момиченцата имат много по-малко избор и не си вярват толкова много. Това ги кара да избират момче по-лесно.
С Фейсбук и тия 3000 приятели се смятат за Гръцки богини на любовта и красотата, което ги кара да си стесняват цедката и да избират много повече и по-трудно.

Link to comment
Share on other sites

Напротив - МНОГО по-лесно е. Преди 25 години момиченцата имаха по 20-30 приятели и приятелки, често и по-малко. Всички в реалния живот. Сега да направим една елементарна сметка какъв е шансът да попадне малолетен психопат сред 30 и сред 3000 души (от които и 30 не си виждал). Мисля, че е излишно да смятаме. 

Link to comment
Share on other sites

Напротив - МНОГО по-лесно е. Преди 25 години момиченцата имаха по 20-30 приятели и приятелки, често и по-малко. Всички в реалния живот. Сега да направим една елементарна сметка какъв е шансът да попадне малолетен психопат сред 30 и сред 3000 души (от които и 30 не си виждал). Мисля, че е излишно да смятаме. 

 

Може да си направиш сметката колко по-трудно ти е да си избереш автомобил между 30 и 3000 автомобила.

Link to comment
Share on other sites

На кой му пука трудно-лесно?!?! В коя група има по-голям шанс да има психопат питам?

 

Психопати може да има и в двете групи.

Нали трябва тоя психопат да бъде избран от групата обаче. В коя група е по-лесно да се избере психопатът, ако сметнем, че и в двете групи има психопат?

Link to comment
Share on other sites

Може да си направиш сметката колко по-трудно ти е да си избереш автомобил между 30 и 3000 автомобила.

Както някой каза, то надали е виждало повече от 30 от тези 3000000. А и "избор" на момче или каквото и да е от този вид, или най-малкото запознаване с "нещата" по този начин е повече от абсурдно.

98% от "приятелите" във фейса са за помпане на самочувствието, което е измамно в най-чистия смисъл, и вредно според мен. Тя (и който и да е) никога няма да познава тези хора в реалния живот, за да има какъвто и да е друг смисъл от тях освен помпането на самочувствие от някакви си лайкове.

Фейсбук изцяло изкриви в лошия смисъл разбирането за много от нещата от живота, на новото поколение.

 

 

Психопати може да има и в двете групи.

Нали трябва тоя психопат да бъде избран от групата обаче. В коя група е по-лесно да се избере психопатът, ако сметнем, че и в двете групи има психопат?

 

Тук нещо не виждам логика в този цитат, която да се коментира. Не говорим за избор на психопата, а за вероятността да поопаднеш на такъв. В случая измежду 3000 може по-лесно да попадне на такъв, защото в голяма група има повече хора, които лъжат за себе си, може да слагат фалшиви снимки и данни. Самите фейсбук някъде признаваха, че 1/3 или повече, от профилите им са напълно фалшиви.

Всъщност от друга гледна точка...

тя реално и в двата случая ще среща 30 души (примерно), и е малко нереално да говорим все пак, дали в едните 30 има по-голям шанс да срещне психопат, защото считаме, че психопатите са наравно разпределени в обществото, освен ако нямаме повод да смятаме, че във фейсбук са повече ;) . Тия приятелите на улицата също имат фейсбук 99% от тях, така че е иррелевантно според мен, да споменаваме за подобна вероятност дали е повече или по-малка.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

На кой му пука трудно-лесно?!?! В коя група има по-голям шанс да има психопат питам?

Това е за някой математик да каже. Статестически може 0,1% от всички във ФБ да са психопати, и 0,1% от 30 да не е проблем, докато от 3000 да ти гарантира психопат.

Но имаш теория на вероятностите, та в твоите 30 може половината да са психопати. Та тъй :)

Link to comment
Share on other sites

Мда, ако процентът е 0.1, то в 30 души има много по-малка вероятност да срещнеш психопат, така е :) .

От друга страна, в случая те са се запознали от мрежата, докато познатите от реалния живот се получават покрай други познати, някак са по-други нещата. По интернет много по-лесно можеш да бъдеш заблуден(а) от много повече хора, оттам и опасността. Но основно според мен си остават вредите от грешно разбраното самочувствие от наличието на хиляди "приятели". Да не говорим как се изкриви понятието "приятел", колко плоско стана днешно време. А приятел е нещо много по-дълбоко.

 

Аз ФБ не ползвам (освен за работа по една страница, и имам само един "приятел"), но виждам колко негативно се отразява на хората около мен, които ползват. Често е по-зле и от наркомания или алкохолизъм. Да не говорим как им променя усещанията за добро и лошо или за истина/лъжа.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Ще припомня сръбската приказка "зАщо се правиш на йебан у главу"

От едната страна имаме 30-на човека, с които често се случва да си израснал, тъй като вероятно 100% от тях познаваш или от махалата, или от училище. От другата страна имаме среща с някой си, дето не си му виждал очите до вчера. Дори да не са 3000, а също 30 - шансовете за проблем са в пъти повече във втория случай. От това по-ясно няма как да го кажа.   

Link to comment
Share on other sites

Преди години (преди Фейсбук), една моя съседка и една нейна приятелка, утрепаха своя съученичка и скриха тялото в асансьорното помещение на блока.

 

По същото време (преди Фейсбук), мен ме гонеха една тумба хора от съседните блокове да ме бият, защото някакво момиче ме харесвало.

 

2 години преди това (преди Фейсбук), ме пречакваха пред детска дискотека в Гранд-а, да ме бият пак, защото друго момиче ме харесвало.

 

От това по-ясно няма как да го кажа.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Едното не изключва другото, а и в случая съученичката няма много връзка, защото говорим за начина на запознаването. Аз също мисля, че е много по-лесно през Фейса, понеже хем се чувстваш някак анонимен и хем може да се представяш за тоя, дето не си, а това последното пък облагодетелства хора, дето умишлено искат да заблудят отсрещните с кого разговарят.

Link to comment
Share on other sites

Едното не изключва другото, а и в случая съученичката няма много връзка, защото говорим за начина на запознаването. Аз също мисля, че е много по-лесно през Фейса, понеже хем се чувстваш някак анонимен и хем може да се представяш за тоя, дето не си, а това последното пък облагодетелства хора, дето умишлено искат да заблудят отсрещния с кого разговаря.

Дам, по-лесно е да се запознаеш във Фейса. 

Но да питаме и нещо друго - къде са спали родителите, че не са си научили децата да не ходят да се запознават с хора срещнати в нета? 

На нас като малки ни обясняваха, че ако някой непознат ни предлага нещо на улицата, не трябва да го взимаме .. 

 

То дали фейс, скайп или нещо друго с подобен тип юзър мениджмънт - все тая. Ясно е, че децата ги ползват за да си комуникират помежду си.. 

Link to comment
Share on other sites

По същото време (преди Фейсбук), мен ме гонеха една тумба хора от съседните блокове да ме бият, защото някакво момиче ме харесвало.

 

Но не си бил приятел с тях ;) . И ако живееше в квартал с 10 пъти  повече (гъстота на) население, дали вероятността да те гонят 10 пъти по-често тумби, нямаше да е реална :) ...

Отделно, никой не изключва възможност някой твой реален приятел да е психопат. Като цяло мисля, че случките като тази не са толкова чести, а като се случат, медиите просто полудяват за сензации.

Говорихме за чиста статистическа вероятност, аз и нея коментирах. Коментирах основно и вредите за съзнанието при фейсбук поколението.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Едното не изключва другото, а и в случая съученичката няма много връзка, защото говорим за начина на запознаването. Аз също мисля, че е много по-лесно през Фейса, понеже хем се чувстваш някак анонимен и хем може да се представяш за тоя, дето не си, а това последното пък облагодетелства хора, дето умишлено искат да заблудят отсрещните с кого разговарят.

 

Точно това се опитвам да обясня. Че въпреки и да е по-лесно да срещнеш непознат, вероятността да комуникираш с него е по-малка, защото критериите ти са изкуствено завишени, защото си "специален" точно заради тия 3000 "приятели" и не може просто някой си ей такъв случаен да си пише с теб. А и от къде сме сигурни, че не са се запознали извън Фейсбук и просто комуникацията да се е осъществила през него?

 

Но не си бил приятел с тях ;) .

 

Познавах ги.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

А и от къде сме сигурни, че не са се запознали извън Фейсбук и просто комуникацията да се е осъществила през него?

 

От прокуратурата го обявиха официално - запознали са се 2 седмици преди убийството във фейса.

 

Но да питаме и нещо друго - къде са спали родителите, че не са си научили децата да не ходят да се запознават с хора срещнати в нета?

 

Аз вече попитах същото, но остана в другата тема преди да преместя дискусията от там - тук. Били  се скарали къде ще пушат наргиле! Говорим за дете в 5 клас, което отива да пуши наргиле с непознато момче, по-голямо от нея, но всъщност как ще й е непознато, след като вече има 3000 "приятели" и тоя е някой измежду тях.

Link to comment
Share on other sites

Когато имаш "достъп" до много по-голям кръг хора, съответно и рисковете нарастват, това е положението. Същото е и когато си на стадион с 30000 души спрямо място (заведение?!) с 30. Да, фейсбук е може би по-малко рисков в случая спрямо стадиона, но като имаш 3000 във фейса, голяма е вероятността много хора да почнат да те "задяват", и от натиска и от други фактори в съзнанието, да приемеш да се срещнеш с тях. Това е вид предизвикателство особено за млад човек (всички сме минали през тва, примерно IRC), и макар че самия ФБ не е отговорен за действията на ползвателите си (също както производителите на пистолети не убиват хора директно), затова има и мерки за ограничаване и в реалния живот (закони, правила) за да не се стигне до абсолютно безконтролна слободия.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...