Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

До голяма степен се съгласявам с instinct за доста неща. Но те са общоизвестни. Досадата на ъпдейтите в неподходящ момент (както и рестартите), и разликите между домашни и корпоративни потребители и техните изисквания и нагласи.

 

АРПАнет,

И няма никаква логика да се препоръчва да се ползва версия от Торент която отваря възможността юзъра да има проблеми след това.

 

В общия случай да, но само защото масовият потребител дори не знае какво е това хеш или сертификат.

 

Дори за твоят пример - голямата част от скъпият софтуер има Trial версии, игрите си имат Демота. Ако човек иска да се запознае със софтуер преди да го купи, доста често има такава възможност. (сега някой да не ми даде примерче със софтуерчето Х което нямало Trial )

 

Тук не мога да се съглася. Първо, не е само до триал (пробване), а да поработиш и да го мастерираш. Това не става за ограничение от 30 дена, да не говорим че най-вероятно нямаш възможност денонощно само това да правиш през целите 30 дена. Второ, доста програми имат по 21 дни период, някои по 14. Трето, доста от функциите са орязани по някакъв начин. И пак опираме, че повечето програми не можеш добре да ги тестваш спокойно през триал периода им. Какво правим ако искаш да тестваш нещо след триал периода - вече на тази машина не можеш да го инсталираш и тестваш!

Казваш "преди да го купи" - еми той няма да го купи, не и при тия цени. Но е голям шансът да бъде в полза на програмата. Примерно като репортер на бъгове. Аз самия съм ползвал доста кракнати програми и не се свеня да имам стотици бъгрепорти и на тях :Р . Бъгрепорт от триал/демо е несериозно, да не говорим, че някои от тях изискват месеци работа с програмата докато се натъкнеш.

 

И всъщност домашният юзър ползва това което и офисният. Просто офисните юзъри не са само и единствено секретарките  Особено с BYOD политиките, в офиса влиза всичко.

Разликата идва в игрите

 

По-скоро имах предвид, че в офис се ползват по-строго специфични неща, докато у дома можеш да имаш програми, ползвани в 5 различни по тип офиса :) . Ворд, ексел, фотошоп, сони вегас, IDE някакво, тъндърбърд, 2-3 браузъра....

 

За скайп, последните версии станаха напълно приемливи с по 100-120МБ РАМ. Не знам как работят тия на Win10 дето са вероятно Push, но дори така, ако дойде съобщение или искаш да го отвориш, ще се забави докато се зареди. Дилемата винаги е била дали да стои зареден в паметта и бързо да се показва, или да не е, и да се показва бавно. Скайп, дори стандартната версия, може да направи пъш-подобно поведение като опция - някакъв малък модул да остава резидентен и да следи за съобщения и т.н., и да зарежда останалия скайп когато има нужда. То това е позната тактика от десетилетия, но програмата не трябва да е една монолитна блоатната боза :) .

 

За хеш сумите на всеки файл, да, аз затова избягвам от торенти да свалям разни софтуери, които "като инсталирани" с хиляди файлове, на които трудно ще намериш сумата поотделно. Иначе човек ако се разрови, мисля, че М$ имаха и на отделни файлове сумите някъде, но не е системзатизирано.

 

дали му пука за олекотената версия на скайпчо или ползването на Браузъра Х който ползва по-малко рам от Хром?

 

Специално и с това, не мога съвсем да се съглася :) .

Точно пък с този пример. Разликите между Хром и останалите могат да са фрапантни. Точно с 16 РАМ. Ако си с 64+ ГБ РАМ, може и да не ти пука. Хром е огромно го**о, изобщо неинтересуващо се от ресурсите. Но пък и тук не стана дума точно за сравняване на еднотипни програми, а за ъпдейти.

 

С останалото съм съгласен :) .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

И аз мога да отворя скоба с ъпдейтие, защото за обикновен човек ползваш фейсбук и ютуб едвали е проблем да са му включени постоянно, но на работата имаме доста специализиран софтуеър дори и бг такъв, който доста често след ъпдейт на бозите нещо спатъхва и ми се досира....

Link to comment
Share on other sites

Осъзнах от къде идва недоразумението и пълното ми неразбиране на проблемите с които Instinct се бори и водят до идеологията му.

Просто той живее в миналото, ползва морално остарял софтуер и вижда проблеми които тези които не живеем в миналото отдавна сме забравили. 

Предполагам, че ОС-а който Instinct ползва е Win 7, а лично аз такъв не съм имал вкъщи от вече почти 5 години. Няма как да бъда съпричастен към такива проблеми. 

От ей това ми светна и нещо друго :

 

Ако си въобразяваш, че за всеки компютър трябва да има денонощно назначен на заплата админ да го дундурка, то определено мястото ти е при големите организации. А там така или иначе няма да ти дадат да прилагаш нищо кой знае колко извън установените правила - това сам го знаеш от опит. Така че просто няма смисъл да навлизаш в обсъждане на един друг начин на настройване на компютъра, който дори не си виждал на практика как се представя в период на няколко години поне.

 

Мойте компютри не се преинсталират всяка година. Причина за преинсталация обикновенно е смяната на хардуер. Та компютър който с години си работи и няма нужда да бъде преинсталиран е нещо стандартно. По принцип така и трябва да бъде и няма нужда от никакви специални настройки и чудесии. Даже не зная какви реклами виждаш instinct-е ...

Няма смисъл да дълбая в такава проблемация. 

Инстинкте - само за твое инфо, аз съм от хората пшещи правилата и вътрешните стандарти. 

Наистина си правя каквото си искам конкретно аз. :) 

 

Доживяхме наш сънародник българин да дойде да ни заобяснява колко било хубаво и колко трябвало задължително да си платим всичките игри, музика, филми и подобни неща, дето всекидневно се ползват при нас. Това е абсолютна глупост да го говориш за в страната ни на нивото, при което са нещата в момента. Пълни глупости. Надявам се, че ще се осъзнаеш докато е време.

 

Ти тези неща не ги ли знаеше? 

Да, всеки може да го прави защото свободата е налична в БГ.  Но не трябва да се забравя разликата между Правилно и Може :) Много е важно човек да я разбира. И да не се опитва да обяснява как Правилното всъщност е грешно, защото той може да прави еди какво си благодарение на липсата на контрол. :) Въпрос на mind set просто. 

Ако се поровя по мейлите си мога да покажа мейл от Сони от преди 6 години в който ми обясняват, че не бива да свалям филма Х :)  Преди 6 години пращаха мейли, а вече и съдят  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/czechrepublic/12019960/Jakub-F-Computer-pirate-agrees-200000-YouTube-views-deal-to-avoid-being-sued.html

Поне са готини в наказанията :))

 

 

Специално и с това, не мога съвсем да се съглася :) .

Точно пък с този пример. Разликите между Хром и останалите могат да са фрапантни. Точно с 16 РАМ. Ако си с 64+ ГБ РАМ, може и да не ти пука. Хром е огромно го**о, изобщо неинтересуващо се от ресурсите. Но пък и тук не стана дума точно за сравняване на еднотипни програми, а за ъпдейти.

Може и да успееш да напълниш по-голямата част от 16Г-та с Хром, но трябва бая да се постараеш :) Освен ако нямаш нещо странично което да е гладно за много РАМ, при дейли ползване от домашен геймър 16Г-та стигат та и остават.

На конкретният десктоп съм изключил напълно и swap-а, и при гейминг, брауз и филмчета никога не съм се доближавал дори до пълни 16Г.

 

А за софтуера - какво да ти кажа, всичко разбирам. Но си е техен и като искат да го продават при определени условия няма как да кажа - аз знам по-добре от вас. 

Както казах и преди това - аргументите за софтуерното пиратство не са се променили. Бил съм много активен на бг сцената и продължавам да поддържам споделянето, но няма как да не разбирам и другата страна. 

 

@vinyl_master - Винаги има такива машини, но те обикновенно са изключение от правилото. И причината за съществуването им обикновенно е келяво написан софтуер.Няма бягане от тях.

И ние си имаме такива зависимости за съжаление. 

Link to comment
Share on other sites

Може и да успееш да напълниш по-голямата част от 16Г-та с Хром, но трябва бая да се постараеш :) Освен ако нямаш нещо странично което да е гладно за много РАМ, при дейли ползване от домашен геймър 16Г-та стигат та и остават.

На конкретният десктоп съм изключил напълно и swap-а, и при гейминг, брауз и филмчета никога не съм се доближавал дори до пълни 16Г.

 

Е, ако почнеш да ползваш машината по-пълно откъм ресурси, ще се съгласиш когато говоря за огромните разлики между два браузъра, да не говорим че FF нито е по-муден, нито по-бъгав от Хром, така че като цяло и не разбирам кое е по-добро на Хром, освен малко по-доброто синхронизиране чрез гугъл акаунт, и засега малко по-малкото зацикляне заради стотиците процеси, които нацвъква за табове, за интерфейси, за адони, за плъгини..

Като пусна IDE-то си, което е базирано на Java, и гигабайта отива за закуска :) . Пускам един mysql и 400МБ за закуска. Един Coldfusion за дев, 1ГБ почти, за закуска. Чат пат виртуални машини 1-2 стартирам, там е ясно. В никакъв случай не искам едни браузър, па макар и основна програма и в моята работа, да ми заеме половината памет в такъв случай. Ок, ще кажеш, сложи си 64, 128 РАМ... и закакво, след като просто ползвам възможно най-приемливите програми за всичко което мога, без да жертвам почти нищо като удобства и надеждност, а в случая с FF, за мен той е в пъти по-добър и удобен от Хром :) .. Ако Хром беше МНОГО по-добър от ФФ в почти всяко отношение, щях и 128 ГБ рам да сложа.

 

За софтуера да коментирам. Така е, всеки автор има право да казва и опитва да налага каквото иска и лиценза диктува. Ти няма как да кажеш, но можеш да правиш каквото искаш и ти у вас, ако не застрашаваш никого и не е с комерсиална цел :) . Не и нещо, което може да е причина за заповед за обиск съвсем примерно :) , дори ако някой подозира, че нещо забъркваш с екзето у вас :Р .

 

С останалото съм съгласен :) .

 

Иначе ако мерим преинсталации и версии, аз съм с Win7, и също нямам проблеми, и не е преинсталиран над 7 години, и е 24/7. Имам Windows-и от 2004-та, които още работят (почти) нормално, и са видели поне 3 различни платформи. В този смисъл аз лично не разбрах какво ползването на Win7 има отношение към мненията на instinct.

Link to comment
Share on other sites

Като се разговорихте за гълтане на памет, я споделете колко ви дърпа стрийт вю-то на гугъл, ако пообиколите 15-20 минути из улиците?

Link to comment
Share on other sites

http://www.bestbuy.com/site/cyberpowerpc-gamer-master-desktop-amd-ryzen-5-1400-8gb-memory-nvidia-geforce-gtx-1060-1tb-hard-drive-black-red/5848610.p?skuId=5848610

 

 

Това ще се справи ли на 55 4к телевизор или е маломощно. Знам, че е глупост и, че играя 30 мин на месец ама ме сърбят пръстите за някоя рейсинг игра на голям монитор

 

Лаптопа ми се оказа слаб или аз съм го омазал. Него не мисля да го сменям скоро

Edited by DON_CHEFO
Link to comment
Share on other sites

Баси, от къде извадихте толкова свободно време за изписването на толкова мат'рял?  :unsure:  :lol:

Аз лично се занимавам с тия неща от 1993 (понеже почнаха да си мерят опита) :) . За толкова време пиша достатъчно бързо и на подсъзнателно ниво, че докато пиша, върша и друга работа :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Следващата стъпка е да започнеш да диктуваш на компютъра, а съвършенството ще го достигнеш, когато някой ден му кажеш - "Вземи напиши нещо в мой стил, че нямам време..." :D

 

П.П. С кое се занимаваш от '93-та, че и аз имам неща за мерене... :evil

Link to comment
Share on other sites

Много ясно, че знаеш Гарови, щото си в същия квартал (затова именно и ги споменах). 

 

Кой ти каза, че съм в същия квартал? В смисъл то все си е център, но принципно си смених адреса преди доста години. 

 

Приказваш си глупости на изуст :)) И как реши, че в корп. средите нямаш свобода на мислене или придобиване на личен опит ? :))))) 

Коя реалност? Реалността на някой пипнал 10 компютъра и решил, че в ограниченият му опит неговите решения са най-добрите? :)

Примера с NotPetya е прекрасен - абюзна се дупка вече затворена от Майкрософт, която изкомбинираха с абюз на някои лоши навици при сис админите. Това, че теб не са те засегнали не означава, че компании не бяха върнати в каменната ера. Както и много домашни юзъри. И никой не може да се сърди, защото дупката беше затворена вече. Антивирусите пазеха също. 

Custom Решения и максимум потенциал ? :) Боже не ме карай да се смея :)) Всичко което развиваш тук има смисъл за low end машинки. На старият ми десктоп дори с i5 750, 16Г рам и ссд-та, дали му пука за олекотената версия на скайпчо или ползването на Браузъра Х който ползва по-малко рам от Хром? :))  Разбираш ли какви дивотии пишеш ? :))  И тук коментирам старата ми машина на не знам колко години вече.. 

 

Първо, разрешават да спреш събирането на инфо. Второ точно частта с филмите (файли сторнати на локалният ни диск, а не OneDrive) не се споменава там 

Трето, да така работи света. За незаконни неща те глобяват. Един вид ти си против факта, че ти нарушават изконното право да сваляш игрички и филмчета ?  Тъпа идеология, поне като правиш нещо което не трябва го разбирай и не се оплаквай 

Това ли прави уин 10 непрактичен за custom решения, високи стандарти и извличане на максимума ? :D  Такива глупости ..   До тук обясняваш как не става за домашният юзър който сваля филмчета и игри, но по никакъв начин не го декласираш като по-добрият OS за работа :))

Пък и Про като теб би трябвало лесничко да забрани свързването с майкрософт, че да не му събират излишно инфото ;)

М/у другото, кое е по-оптимално, скайп ползващ 0МБ през по-голямата част от времето или скайп ползващ >0 ? ;)

 

Гарови винаги ще ги помня с булшита, че нямам нужда от добър пинг към Батъл.нет, защото ако съм имал кий от Д2, то той ще да е откраднат от зала ... :D

 

Ясене - напълно съгласен съм с теб! Относно последния ред - много е вероятно instinct да ти го е казал това... 

 

Стига фермани, да не мислиш, че ще чете някой :)). Като ти казвам custom оптимизирани решения, най-вече имам предвид да се ползва компютъра без прекъсвания и разсейвания, причинени от разни недомислици - всекидневни обновявания, изкачане на питания, съобщения и реклами, поддръжка. Подобни гениални решения са оставени по подразбиране пуснати, и изобщо не ми е ясно как някой се съгласява доброволно на голямата вероятност като си включи компютъра сутринта, оня да започне 2 часа ъпдейт на нещо (я ос, я приложение) и след това нещо да не работи както до момента добре е работело.

 

Сигурност се постига по много начини, не само чрез слагане на най-новото (в което всъщност изключително често изкачат нови бъгове и задни вратички). Не говорим за разни сървъри и подобни, ако това те влече. Те са някъде около 0,0001% от всички системи, и добрите практики и принципи, които се прилагат при работа с тях, както и рисковете, които съществуват, изобщо не са същите като за работните станции.

 

Ако си въобразяваш, че за всеки компютър трябва да има денонощно назначен на заплата админ да го дундурка, то определено мястото ти е при големите организации. А там така или иначе няма да ти дадат да прилагаш нищо кой знае колко извън установените правила - това сам го знаеш от опит. Така че просто няма смисъл да навлизаш в обсъждане на един друг начин на настройване на компютъра, който дори не си виждал на практика как се представя в период на няколко години поне.

 

П.П. Аз даже не виждам каква теза се опитваш да защитаваш? Да не би да е теория от рода на "няма и е невъзможно да има в момента ОС, която да работи добре и безпроблемно, ако не е задължително последна версия и всички продукти да са автоматично най-ъпдейтнати и оригинални"...

Щото е много лесно да ти покажа доста такива - за твоя изненада, явно.

 

...

 

А тоя въпрос "бисер" сега го мернах:

 

 

Много ясно, че търсиш оригинален инсталатор същата версия и гледаш хеш сумите на файловете вътре в него :))!

Що за питане. Ти как изобщо работиш, на доверие ли? То става ясно колко разбираш и от лицензионните споразумения тогава...

 

Доживяхме наш сънародник българин да дойде да ни заобяснява колко било хубаво и колко трябвало задължително да си платим всичките игри, музика, филми и подобни неща, дето всекидневно се ползват при нас. Това е абсолютна глупост да го говориш за в страната ни на нивото, при което са нещата в момента. Пълни глупости. Надявам се, че ще се осъзнаеш докато е време.

 

Болдвам в цитата какво точно пишеш...

 

 

Точно пък с този пример. Разликите между Хром и останалите могат да са фрапантни. Точно с 16 РАМ. Ако си с 64+ ГБ РАМ, може и да не ти пука. Хром е огромно го**о, изобщо неинтересуващо се от ресурсите. Но пък и тук не стана дума точно за сравняване на еднотипни програми, а за ъпдейти.

 

С останалото съм съгласен :) .

 

Недей да си мислиш, че другите са различни. Аз работя с два браузъра перманентно и на "тежест" са горе долу на кантар. Бидейки с много рам не ги чувстваме нещата осезателно, но на по-стари машини е ад. И ако питаш мен проблемът не е на браузърите, а на това, което държим отворено в табовете. Един вид лайна с натрупване. 

А, да - ФФ е брутален боклук и лайно във всяко отношение. Казах.

 

 да не говорим че FF нито е по-муден, нито по-бъгав от Хром,

 

Да - той е просто ТОТАЛЕН боклук и отпадък.... Повтарям, Теди - разликите далеч не са толкова големи, мога да ти го докажа на основната ми машина... 

Link to comment
Share on other sites

А, да - ФФ е брутален боклук и лайно във всяко отношение. Казах. Да - той е просто ТОТАЛЕН боклук и отпадък....

 

Защо ли ми се струва, че едно обосновано твърдение щеше да е по-подходящо, отколкото едно празно... :popcorn-and-drink-smiley-emotic

Link to comment
Share on other sites

Защо ли ми се струва, че едно обосновано твърдение щеше да е по-подходящо, отколкото едно празно... :popcorn-and-drink-smiley-emotic

 

Как по-точно искаш да ти го напълня? Щото нямам време за глупости в момента. ФФ е тотално говно - точка. 

Link to comment
Share on other sites

Хром е тоталното гомно, точка :).

И аз имам и Хром вече, и ФФ, и Slimjet. Сравнявал съм. Особено при повече табове (еднотипни при теста), Хром далеч далеч изпреварва FF по отношение на разхищение на памет.

Да не говорим interface-wise, където FF все още почти няма какво да го бие по удобство. Вивалди се опитва, но е много далеч, да не говорим колко е тромав, че по-тромав в момента от него няма.

 

Slimjet (хром-базиран) е светлинни години по-добър и щадящ ресурсите спрямо Хром, факт. Ползвам Slimjet като вторичен браузър с поне две предназначения - когато искам да отворя втори акаунт в някой сайт, където в FF вече съм отворил един, или в някои сайтове, специално дискриминиращи FF, примерно pCloud не работи добре с FF.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Ами как, по най-простия начин - с доводи например, а не с обичайните изхвърляния...

 

Години опит да докарвам в доводи? Накратко го казах - точка. Кой чел, чел, кой е кух, ползва ФФ...  :laughing:

 

Хром е тоталното гомно, точка :).

И аз имам и Хром вече, и ФФ, и Slimjet. Сравнявал съм. Особено при повече табове (еднотипни при теста), Хром далеч далеч изпреварва FF по отношение на разхищение на памет.

 

Slimjet (хром-базиран) е светлинни години по-добър и щадящ ресурсите спрямо Хром, факт. Ползвам Slimjet като вторичен браузър с поне две предназначения - когато искам да отворя втори акаунт в някой сайт, където в FF вече съм отворил един, или в някои сайтове, специално дискриминиращи FF, примерно pCloud не работи добре с FF.

 

Тедсън, аз съм СИЛНО консервативен човек. Дори по-консервативен от хилядолетния птеромисир... Много рядко сменям неща и то винаги и само, когато се наложи. Прав си, и Хром не е много цвете за мирисане, но аз отново искам ДЪЛБОКО и ДЕБЕЛО да подчератя, че консумацията е предимно в табовете, които държим отворени. Например ФБ е брутал сукач, Тубата и т.н. Общо взето де що има рекламки и постоянно присъствие. Не са ни толкоз виновни самите браузъри един вид. Но пък ФФ е най-глямото говно. ХАХА

Даже мисля да се скарам на Коста - не стига че ми турил на лаптопа Вирус 10, ми беше и тъз фъшкия инсталирал...  :laughing:  

Link to comment
Share on other sites

Това никъде не съм отричал, че табовете (сайтовете) са основния смукач, то друго няма и какво да смуче памет, да наотвориш 50 празни таба, все тая почти (всъщност при Хром не е баш така, отварят се нови процеси, чиито овърхед в този случай е силно преобладаващ!) :) .

Както казах, тестовете правя с еднакви сайтове (табове), отворени в различните браузъри. И елементарно браузване в тях, защото при интеракция със сайтовете също се трупа памет и се появяват още разлики. ;)

Za браузърите няма как да постигнем консенсус в такъв случай :D . ДОбре поне, че призна, че си консервативен, в такъв случай няма как да ти се сърдим. :thumbsup:

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Хромът е боклук.

 

А FF трябва да може да си го настрои тоя, дето го ползва. Raptor-е, просто не си отделил нужното време и внимание. При мен работи идеално. И уиндоус 7-цата работи идеално.

 

10-ката верно е вирус, тук си прав (макар че за повечето не си - заедно с ARPAnet доста глупости изписахте в последните две страници, ако събера да изброя). Десятката може да се направи да се държи почти по същия начин като седмицата, обаче просто е прекалено забозена с излишни неща - трябва да се махат, време отнема, а прайвисъто й е под голям въпрос. Приказки от рода "следенето може да се изключи" без да се представят доказателства за това, са смешни. Криптирания трафик към сървърите на микрософт си върви и няма никой, който да може да гарантира, че е спряно каквото и да било, още по-малко, че ще остане спряно. Ако не сте наясно.

Link to comment
Share on other sites

 ДОбре поне, че призна, че си консервативен, в такъв случай няма как да ти се сърдим. :thumbsup:

 

Никога не съм го отричал и който ме познава, го знае. ФФ пак ДЕБЕЛО подчертавам е тотален боклук и шитня. Па нека се ерчи птеромисирЪТ, който е май от последните будали дето го ползват  :laughing:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Е, ако почнеш да ползваш машината по-пълно откъм ресурси, ще се съгласиш когато говоря за огромните разлики между два браузъра, да не говорим че FF нито е по-муден, нито по-бъгав от Хром, така че като цяло и не разбирам кое е по-добро на Хром, освен малко по-доброто синхронизиране чрез гугъл акаунт, и засега малко по-малкото зацикляне заради стотиците процеси, които нацвъква за табове, за интерфейси, за адони, за плъгини..

Като пусна IDE-то си, което е базирано на Java, и гигабайта отива за закуска :) . Пускам един mysql и 400МБ за закуска. Един Coldfusion за дев, 1ГБ почти, за закуска. Чат пат виртуални машини 1-2 стартирам, там е ясно. В никакъв случай не искам едни браузър, па макар и основна програма и в моята работа, да ми заеме половината памет в такъв случай. Ок, ще кажеш, сложи си 64, 128 РАМ... и закакво, след като просто ползвам възможно най-приемливите програми за всичко което мога, без да жертвам почти нищо като удобства и надеждност, а в случая с FF, за мен той е в пъти по-добър и удобен от Хром :) .. Ако Хром беше МНОГО по-добър от ФФ в почти всяко отношение, щях и 128 ГБ рам да сложа.

 

За софтуера да коментирам. Така е, всеки автор има право да казва и опитва да налага каквото иска и лиценза диктува. Ти няма как да кажеш, но можеш да правиш каквото искаш и ти у вас, ако не застрашаваш никого и не е с комерсиална цел :) . Не и нещо, което може да е причина за заповед за обиск съвсем примерно :) , дори ако някой подозира, че нещо забъркваш с екзето у вас :Р .

 

С останалото съм съгласен :) .

 

Иначе ако мерим преинсталации и версии, аз съм с Win7, и също нямам проблеми, и не е преинсталиран над 7 години, и е 24/7. Имам Windows-и от 2004-та, които още работят (почти) нормално, и са видели поне 3 различни платформи. В този смисъл аз лично не разбрах какво ползването на Win7 има отношение към мненията на instinct.

ФФ винаги ме е дразнел с бавното си зареждане в Линукс и така и не си го харесах за ежедневно ползване. Хрома ми се интегрира по-добре с гугъл акаунта и синква м/у различните машини и телефона. ФФ май вече имат подобна функционалност също, но така и не съм тествал. И все пак си имам инсталиран ФФ защото за разлика от Хром, не блокира сайтове с кофти SSL, докато Хром реши просто да ги отреже 0.о Гугъл могат да са адски досадни в тези си практики ;/  . Та така, за сега Хрома ми е най-удобен лично на мен. :)

 

Дам, различен юс кейс си, на мен всичко ползващо повечко ресурси ми рънва настрани. И мои сървъри си имам, та един дори в момента лежи и прашасва горе в домашният ми "офис", и лаб си имам с терабайти свободен рам. Всичко което може да бъде изнесено настрани е там вече и ми е лекичко на десктопите/лаптопите :))

А за уин 7-цата - прочетеното ме подсети за някои досадни неща в 7-цата които ги няма в 10-ката та от там и коментара. 

 

@DON_CHEFO : GeForce GTX 1060 e слабичък за 4к гейминг. Гледай 1070

 

Инстинкте - гугълни бе пич ;) Майкрософт са дали копченца :)) А за трафика към Майкрософт, ти за туулчета като Wireshark не си ли чувал ? Или tcpdump  ? Как така никой не можел да гарантира ? :D Във всеки един момент мога да знам всяко пакетче което излиза от вкъщи къде отива :)) И всяко което не ми харесва ще спре на рутера ми и няма да подуши даже интернет :))

Иначе 10-ката има тон нови гадости... DirectX12, драйвъри за нови девайси които ги няма на 7-ците, добра поддръжка на стайлуси, виртуални десктопи, ползва по-малко РАМ, има интегриран антивирус и т.н...  ;)

Link to comment
Share on other sites

Копченца... вицове разправяш вече, ей. Колкото apple на айфоните сложиха копче да спира логването на местоположението и изпращането на данните в централата си. Първо го правиха тайно. После, като се разкри и се вдигна шум, дадоха взъможност за "спиране". И най-накрая и журналистите ги изловиха, че дори като си "спрял" следенето, ония пак логват и пак си пращат към сървъра. Аз ти казвах по-горе, че много на доверие я караш, нищо не проверяваш. И с wireshark няма как да знаеш, щото трафика, който е към гейтс, е кодиран - ясно?

Link to comment
Share on other sites

Копченца... вицове разправяш вече, ей. Колкото apple на айфоните сложиха копче да спира логването на местоположението и изпращането на данните в централата си. Първо го правиха тайно. После, като се разкри и се вдигна шум, дадоха взъможност за "спиране". И най-накрая и журналистите ги изловиха, че дори като си "спрял" следенето, ония пак логват и пак си пращат към сървъра. Аз ти казвах по-горе, че много на доверие я караш, нищо не проверяваш. И с wireshark няма как да знаеш, щото трафика, който е към гейтс, е кодиран - ясно?

И какво като е кодиран ? :)) Така и трябва, силно се надявам да не си говорят с plain text ;)

Ти разбра ли какво казах ?

"Във всеки един момент мога да знам всяко пакетче което излиза от вкъщи къде отива"

Как кодирането скрива дестинейшъна ? :) И какво ми пречи всичко което отива при майкрософт да го спирам на gateway-a ми? :)) И въобще да спирам всичко което не знам какво го праща ? :)

Излизаш от зоната си на комфорт май май ;)

Link to comment
Share on other sites

ARPAnet, в духа на казаното от мен и теб, ще споделя, че и аз общо взето преинсталирам (с нов OS ) при ъпгрейди И ЧЕ при следващия ъпгрейд смятам да сложа Win2016 Server (но никога Win10!). Към момента просто не ми се налага нищо от споменатото от теб като "фийчъри" на Вин10 - стайлуси, нови драйвери..., виртуални десктопи, антивируси, хеле пък ДиректХ12.

Стайлуси и драйвери - голям праз :) , което ми трябва, си има драйвери, ако трябва отделни (често много по-добри от вградените).

ДиректХ12 - освен някакви единични най-нови игри...., аз игри не играя, или играя в друг отделен Windows.

Виртуални десктопи - бива, но реализацията мен лично не ми харесва в този вид, а има и доста 3rd party програми, направени далеч по-добре и функционално. Но като цяло подобна функционалност никога не ми е липсвала истински, макар че съм я разъквал в разни линукси.

Антивируси - квой туй? :) Не ползвам АВ от поне 12 години, и за мен АВ са едно страшно зло, на тази тема мога да пиша с векове, и съм го правил.

 

Пробвах WIn2016, и относително ми хареса, доста неща се изключват, не е толкова нагъл като Вин10, липсват повечето мизерии на 10-ката.

Някои хора ползват още Word 2003 100% успешно - КАКВО примерно от Ворд2016 или 2013 би ги привлякло, рибона ли?! :laughing: Разбирам ги. Аз съм си с 2010, защото той 'отговаря' като съвременник на Вин7. Те продуктите на М$ вървят общо взето ръка за ръка с версиите WIndows по "тяхно време", и това е май единствената причина да слагам и съответен Office на даден win.

 

И какво ми пречи всичко което отива при майкрософт да го спирам на gateway-a ми? :)) И въобще да спирам всичко което не знам какво го праща ?

 

Да, дестинейшъна няма как да се скрие по този начин, но има и други начини, проксита и т.н, а освен това на гейтуея не знаеш кое приложение на компа е генерирало трафика, и няма как да знаеш дали не е легитимен трафик на приложението. Можеш да геснеш, но дотам. А и както каза Мидекс, това е доста извън възможностите на повечето хора, дори да искат да го спрат.

Аз лично не бих се занимавал заради рисковете да спре да ми работи нещо друго, затова и не бих инсталирал нищо, което да премахва кортани мортани, както правят доста хора, които са параноични, и накрая се чудят що примерно спира да им работи сърча в старт-а.

Отделно, днес ще спреш един пакет по даден rule, утре след пореден ъпдейт на нещо, ще изникне нов пакет с нов дестинейшън, и всички анализи наново.

Аз отдавна вече спрях да съм крайно параноичен, доколкото знам и ти май не си :) .

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Забравяш, че 90% от потребителите нямат нужните познания, за да спират каквото и да е. ;)

Много ясно, че забравя! Аз и му казах -  според неговите методи за работа един администратор трябва денонощно да седи и да оправя бакиите след аутоъпдейтването на системата и програмите, че и да блокира следенето, и кой знае какво още.

 

Да не говорим, ARPAnet, че по-горе защитаваш колко били честни микрософт в EULA-та си, как в нея било гарантирано, че няма да използват информацията на потребителите, колко било ясно написано това (въпреки че там е написано точно по адвокатски и могат да си го извъртят съвсем законно, че са в правото си да правят каквото си поискат). Е, като имаш черно на бяло agreement с тях, защо им спираш трафика, нали били гарантирали на бизнеса какво беше там, конфиденциалност на данните :))?!

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...