Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Антивируси - квой туй? :) Не ползвам АВ от поне 12 години, и за мен АВ са едно страшно зло, на тази тема мога да пиша с векове, и съм го правил.

 

С останалото съм съгласен, но с това не. :) Всичко си зависи от това кой как ползва мрежата, файловете и т.н.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 Колкото apple на айфоните сложиха копче да спира логването на местоположението и изпращането на данните в централата си. Първо го правиха тайно. После, като се разкри и се вдигна шум, дадоха взъможност за "спиране". И най-накрая и журналистите ги изловиха, че дори като си "спрял" следенето, ония пак логват и пак си пращат към сървъра. Аз ти казвах по-горе, че много на доверие я караш, нищо не проверяваш. И с wireshark няма как да знаеш, щото трафика, който е към гейтс, е кодиран - ясно?

 

Ко речи? Ти вярваш ли си, че другите не го правят и то даже по-добре? 

 

С останалото съм съгласен, но с това не. :) Всичко си зависи от това кой как ползва мрежата, файловете и т.н. ;)

 

Теди е прав, но донякъде. Не са чак такова зло правилните. Неправилните обаче са си направо заразно зло....

Link to comment
Share on other sites

Не смятам да споря за правилните и неправилните - от години ползвам само една правилна на всичките си компютри и лаптопи, вкл. и тези на жена ми...многократно ме е спасявала тихомълком от всякакви гадинки и външни опити за влизане в машината без да ме притеснява с каквито и да е въпроси или допълнителни усилия от моя страна, като си се ъпдейтва на заден план колкото пъти е необходимо дори и дневно и дори на най-слабите машини не товари процесора или пък не точи ресурси.

Link to comment
Share on other sites

Теди си има негово виждане по въпроса, а и както споменах всеки има различено ползване на програми и т.н. Аз което ползвам, Теди не е и опитвал този софтуер (и обратното), жена ми примерно само е чувала за него от мои приказки, а за тебе пък изобщо не искам да говоря, защото ти най-вероятно си ползвал всичко, което досега е измислено...

Link to comment
Share on other sites

Не си познал - аз съм ползвал само едно (тествал съм лайна, но това не се брои) винаги. И преди вече не знам колко години спрях да ползвам и него и добре се чувствам. Ти си вярвай, че АВ не ти точи ресурси... Колкото Маздата ти не ползва бензин  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Забравяш, че 90% от потребителите нямат нужните познания, за да спират каквото и да е. ;)

Той е Про ;) И от одеве ми обяснява как нямало начин :)

Обикновеният юзър му е през едното място дали Майкрософт следят нещо ;) Той много преди това е шернал всичко което може в Соц мрежи, важните файли са му в клауда за да ги пази, но и за да ги шерне с клауд провайдъра, гугъл му четат мейла за да му рекламират и т.н..

 

@tedy - И аз ползвах на лаптопа Server 2003 вместо XP защото сървъра се държеше доста по-добре, но отдавна не съм го правил :D

Иначе за антивируса - не го чувстваш, вграден си е в Дефендъра който преди беше просто antimalware, а сега си има и антивир функционалност което е прекрасно. Нищо общо с разни 3rd party програмки. 

В случая просто листнах част от тона гадости както се изрази Инстинкт които идват с новият OS.Мисля, че и dpi scaling–а в 10-ката е по-добър от този в 7-цата. 

То и 3rd party драйвъри липсват, не става дума за вградените. Както липсват и нови драйвъри за стар хардуер де и на доста хора им се налага да стъкват със стари ОС-и заради това. 

 

 

@Инстинкт - едно си баба знае, едно си бае. Ти обясняваше, че няма как да знаеш какво излиза от компютъра, аз просто давам пример, че може, и ако иска човек може да спре всичко. :) Та да, един професионалист може да гарантира какво се случва с един компютър и не е нужно да стои 24/7 за да го админи ;) Параноика също ще знае какво се случва. Та това дори е стандартното поведение на всеки firewall. Всичко е спряно по подразбиране :)) Хайде не ме карай да те уча на азбуката. 

Как им се плашиш на тези споразумения, не е истина. :))   

И си говориш на изуст на база прочетени статии от времето на релийза на 10-ката, даже не си се напънал да прочетеш как се е развило всичко. Или пък да прочетеш и разбереш ЕУЛА-та им. Съжалявам, няма да ти я разписвам тук. :)

Link to comment
Share on other sites

Иначе за антивируса - не го чувстваш, вграден си е в Дефендъра който преди беше просто antimalware, а сега си има и антивир функционалност което е прекрасно. Нищо общо с разни 3rd party програмки.

 

Със сигурност има повече от една правилна. ;)

 

Ти си вярвай, че АВ не ти точи ресурси..

 

Точи точно толкова, че дори и най-слаб компютър да не се оплаква.

Link to comment
Share on other sites

Със сигурност има повече от една правилна. ;)

Предполагам, забележи, че не я пробутвам като единствената правилна. Просто като примерче за екстра идваща с 10-ката. 

И аз съм алергичен към повечето масово ползвани антивирки, а Defender–а не ме дразни и заради това го и препоръчвам. :) 

Има си и плюса, че е безплатен и не залива с реклами като повечето безплатни антивирки които се ползват масово. По-добре е и от варианта човек да ползва кракната такава. 

Link to comment
Share on other sites

@Инстинкт - едно си баба знае, едно си бае. Ти обясняваше, че няма как да знаеш какво излиза от компютъра, аз просто давам пример, че може, и ако иска човек може да спре всичко. :) Та да, един професионалист може да гарантира какво се случва с един компютър и не е нужно да стои 24/7 за да го админи ;) Параноика също ще знае какво се случва. Та това дори е стандартното поведение на всеки firewall. Всичко е спряно по подразбиране :)) Хайде не ме карай да те уча на азбуката. 

Как им се плашиш на тези споразумения, не е истина. :))   

И си говориш на изуст на база прочетени статии от времето на релийза на 10-ката, даже не си се напънал да прочетеш как се е развило всичко. Или пък да прочетеш и разбереш ЕУЛА-та им. Съжалявам, няма да ти я разписвам тук. :)

Тихо, тихо - разкрит си вече, прай си пас! :)) Ясен си ми - блокираш им трафика, щото знаеш, че следят. Тука ми се разспорил как трябвало да се вярва на договора с тях, обаче вкъщи нагъваш луканка и си връзваш гащите. Значи за теб да е сигурно, а за останалите - к'вото дойде :)).

 

Абсолютно съм сигурен, че по същия начин мислиш и за безплатната музика и филми - ти ги ползваш, а на другите разправяш, че било задължително да ги купуват.

 

"Специалист" си.

Link to comment
Share on other sites

Вградените неща, вкл. антивирус частта в т.нар. Дефендер, е колкото да се каже, че има - т.е. все едно няма :) . Ще те опази от някой античен вирус дето трябва да си хептен залупен да се хванеш.

Признавам, неползването на АВ изисква поне минимална хигиена и проактивни действия от дори минимално компютърно грамотни хора (е, изисква се и нормална грамотност, която признавам, липсва на масата хора у нас, което само по себе си е трагедия, и АВ изобщо няма да ги спаси от самите тях) - такива в корпоративна среда и без това са налични от администратора, а в домашна - се таа брат :) - там и с и без АВ, ще се преинсталира след 3 месеца :D .

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Криптирания трафик към сървърите на микрософт си върви и няма никой, който да може да гарантира, че е спряно каквото и да било, още по-малко, че ще остане спряно. Ако не сте наясно.

 

 И с wireshark няма как да знаеш, щото трафика, който е към гейтс, е кодиран - ясно?

 

Ако те тресе деменцията, да ти покажа на какво точно отговарях и причината за обяснението ми по-горе. :)

Кодиран, криптиран  - едни страшни думички за  лелките пред блока ;)

 

@tedy - всъщност Майкрософт много ги хвалят още от Essentials :)

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

@tedy - всъщност Майкрософт много ги хвалят още от Essentials

 

Да, някои ги хвалят :D .. Надявам се не го даваш като някакъв довод за нещо.

При АВ има едно универсално правило в нормалния случай - ако чак толкова не товари изобщо дори най-слабите кошници, значи толкова и върши работа. В случая с М$, и да товари, се таа (за пример - скайп) :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Със сигурност има повече от една правилна. ;)

 

 

Точи точно толкова, че дори и най-слаб компютър да не се оплаква.

 

Не е сигурно.... Обаче едно е сигурно - туй що ти ръчка системата "да те пази" е точно толкова "полезно", колкото и това, което евентуално те атакува.   

Link to comment
Share on other sites

Ако те тресе деменцията, да ти покажа на какво точно отговарях и причината за обяснението ми по-горе. :)

Кодиран, криптиран  - едни страшни думички за  лелките пред блока ;)

 

И пак, понеже, някак си, може би - трябва очила да сложиш:

 

 

Тихо, тихо - разкрит си вече, прай си пас! :)) Ясен си ми - блокираш им трафика, щото знаеш, че следят. Тука ми се разспорил как трябвало да се вярва на договора с тях, обаче вкъщи нагъваш луканка и си връзваш гащите. Значи за теб да е сигурно, а за останалите - к'вото дойде :)).

 

Абсолютно съм сигурен, че по същия начин мислиш и за безплатната музика и филми - ти ги ползваш, а на другите разправяш, че било задължително да ги купуват.

 

"Специалист" си.

Link to comment
Share on other sites

Да, някои ги хвалят :D .. Надявам се не го даваш като някакъв довод за нещо.

При АВ има едно универсално правило в нормалния случай - ако чак толкова не товари изобщо дори най-слабите кошници, значи толкова и върши работа. В случая с М$, и да товари, се таа (за пример - скайп) :lol:

Само казвам, че не е толкова зле колкото го изкара по-горе ;)

Не е и върха на сладоледа де. 

 

Инстинкте - липсва ти аргументацията. 

Единствено оборвам неграмотните ти твърдения които съм цитирал по-горе. :) 

Филми, музика - от мен ли го чуваш за първи път ? :))

Link to comment
Share on other sites

Желязна логика - както винаги голЕм! :bowdown:

 

Естествено! Тръгнал от оригиналния NORTON COMMANDER, който улесняваше живота ни под DOS, минал през пълния NORTON "лечителен" пакет, който съсипваше машината и на практика я ползваше за себе си, както и през може би де що има популярно АВ име... Дори разните Панди и родния НОД32. Всичко съм тествал - все е боза, в някои случаи дори говна,  и откак нямам нищо - добре се чувствам. Ясен е абсолютно прав. И понеже не говорим за музика, а за програмни продукти - някак си мисля да му се доверя на него... Така просто и случайно. А и не е като Руми да не го е казал същото, Теди и т.н и т.н.  

Link to comment
Share on other sites

Дали някой ден ще приемеш факта, че на света има поне едно нещо, дето не го знаеш?

 

П.П. Говоря в глобален мащаб...вселенски дори. :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Дали някой ден ще приемеш факта, че на света има поне едно нещо, дето не го знаеш?

 

П.П. Говоря в глобален мащаб...вселенски дори. :popcorn:

 

Аз много добре го приемам дори. Нямам проблеми с това. НО - това, което знам, го знам. И не ми пука на някой дали му харесва или не. Ама грам не ми пука. Както е казал великият Галицин - най-много някой да си легне по-тъп довечера, вместо по-умен. 

Link to comment
Share on other sites

@ARPAnet

 

Аз колко съм слушал грамотни хора, дето едно вършат вкъщи, а друго говорят навън... Няма нужда от повече.

 

Стана интересна и образователна дискусия. Който иска, да си прави изводите - може само да се надяваме, че ще са правилните (a.k.a. моите :))). В края на краищата, в спора се ражда истината.

 

--------------
 
А по въпроса за антивирусните - има три компютъра "около" мен, които никога не са имали АВ . Единия се ползва от неспециалисти - лаптопът на родителите ми. Така си работи от пет години - на XP. И не, няма проблеми - и с него.

 

Изобщо при нужда, ползвайте например буутабл антивирусните на Kaspersky или системния им туул за сканиране... или някакви други подобни (AVG съм ползвал също). Иначе Avast, ама не последната, а v8.0.1497, е лека с правилните настройки и достатъчно ефективна.

 

 

(edit: @ARPAnet: Странно ми е, че изглежда не си разбрал какво имам предвид за криптирания трафик. Пояснявам - криптирането е причина да не знаеш съдържанието и да не може да провериш и да узнаеш каква информация събира микрософт. Така казано, трябва да е достатъчно ясно. Разбира се, може да се види за къде са предназначени пакетите и, съответно, да се блокират дестинациите. Струва си все пак да прегледаш поста на tedy /втората половина/, плюс, да допълня, при ъпдейт на ос трябва да се следи и за възможни промени в адресите или нещо друго по трафика...)

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

...най-много някой да си легне по-тъп довечера, вместо по-умен. 

 

Стига вече си говорил само за себе си...и защо "някой", нямаш ли си име? :lol:

 

П.П. Още си спомням как Ванчо те наричаше Видин едно време. :laughing:

Link to comment
Share on other sites

insinct, или по моя начин, по-щадящ :) .

Така и така редовно през няколко месеца правя имиджи на "главния" Windows7, от друг Windows и там инсталиран Акронис. След това стартирам виртуалки, в които имам 2 различни антивирусни. Вътре в тях маунтвам имиджа като буква, и сканирам тази буква.

Да вметна много важно - това съм го правил 1 или 2 пъти преди около 1-2г. само за да докажа на един съфорумник някъде относно тезата му "като нямаш АВ как знаеш, че си чист" :) , че няма как да съм 100% сигурен, но при тези сканирания се оказах 100% чист, не намериха дори едно куки от браузър. Даже аз се изненадах, че не намериха дори най-малкото cookie :laughing:

Link to comment
Share on other sites

 

П.П. Още си спомням как Ванчо те наричаше Видин едно време. :laughing:

 

Не помня аз такъв момент, но щом казваш....И знаеш много добре, че съм видЕн, видено ми е , провидението е с мен и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...