Jump to content
BulForum.com

Фонд на алкохолиците


Recommended Posts

За Пиринското има един факт, който съм споменал още преди години и е валиден и до днес - най-доброто и най-консумираното от всички бири в РЕТ бутилки  2+ литра в страната. Толкоз. Другото са мисирщини. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5 hours ago, RaptoR said:

За Пиринското има един факт, който съм споменал още преди години и е валиден и до днес - най-доброто и най-консумираното от всички бири в РЕТ бутилки  2+ литра в страната. Толкоз. Другото са мисирщини. 

:Facepalm::Facepalm: Ей за тва говорех! Това, което си написал е дефиниция за аматьорщина, при това от мисирска величина.  :lol:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RaptoR said:

За Пиринското има един факт, който съм споменал още преди години и е валиден и до днес - най-доброто и най-консумираното от всички бири в РЕТ бутилки  2+ литра в страната. Толкоз. Другото са мисирщини. 

За кега пиринско ли си взимаш или друга бира ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Машината отдавна ръждясва горе и не работи. Иначе по времето, когато работеше взимах Шуменско - тогава беше добро - а когато имаше поводи и наличности Старобрно - уникална просто в кег. Но тъй като вече нито имам толкова гости, нито мога сам да се наливам като идиот с 30 литра в седмица, а пък и имам две малки деца - машината е изключена. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Godfather said:

:Facepalm::Facepalm: Ей за тва говорех! Това, което си написал е дефиниция за аматьорщина, при това от мисирска величина.  :lol:


Не - това е ФАКТ, също като този, че си предводител на вселенския съвет на мисирите. 

Link to comment
Share on other sites

За съжаление и от Старобърно-то остана само хубав спомен. Кенчетата вече ги правят в Загорка и са отврат, а на наливно Старобърно в заведение не съм попадал от години. Между другото, имаше една-две кръчми в Пловдив, които го предлагаха, ама пусто му като не мога да се сетя... 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, deus_pld said:

За съжаление и от Старобърно-то остана само хубав спомен. Кенчетата вече ги правят в Загорка и са отврат, а на наливно Старобърно в заведение не съм попадал от години. Между другото, имаше една-две кръчми в Пловдив, които го предлагаха, ама пусто му като не мога да се сетя... 


Абсолютно си прав! Кенове не консумирам по принцип, но и в стъклото личи, че няма нищо общо с миналото. А наливната много рядко се намира, наистина. То и преди да се доредя до кег си беше събитие, а в един момент като наближи 45 евро и се отказах. 
Иначе аз като искам нещо по-така си купувам стъкло на някоя от нашите малки пивоварни или Жигули - тя ми е най-удобна, защото магазинът е току срещу банката ми. Миналия ден пък пробвах нещо ново за мен, което също се оказа страхотно:
review_1518051419.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, deus_pld said:

За съжаление и от Старобърно-то остана само хубав спомен. Кенчетата вече ги правят в Загорка и са отврат, а на наливно Старобърно в заведение не съм попадал от години. Между другото, имаше една-две кръчми в Пловдив, които го предлагаха, ама пусто му като не мога да се сетя... 

Наливно имаше на Арапя преди година (може би две), ама няма да казвам кръчмата, че да не вземе пак да излезе, че рекламирам `аверчета`. Нали, щото за мен аверчета и хора, от които редовно скубя пари (не за рекламни цели), някак не се връзват смислово. Та има го все още тук-таме, ама и цената му не се връзва никак с цената на инак Ууууууникалните бири като Пиринско и Бургаско. Впрочем има странна тенденция тази година бургаското да е скъпо, понеже стана много търсено в предните години, заради ниската му цена, която цена си беше естествено следствие от боклучавостта му. Но понеже природата не търпи дисбаланс, догодина дистрибуторите на бургаско, отново ще предлагат две на цената на едно, плюс свирка с гълточка.

3 hours ago, RaptoR said:

Иначе аз като искам нещо по-така си купувам стъкло на някоя от нашите малки пивоварни или Жигули - тя ми е най-удобна, защото магазинът е току срещу банката ми. Миналия ден пък пробвах нещо ново за мен, което също се оказа страхотно:

Я! Чичка! Ти си взел да откриваш руските бири ли Ве, Майна!? А преди години как само ме налазвахте с тъпотиите за германските традиции и законите им от илядояймстотин и емнайста година за чистотата на бирата. Когато тук споделях впечатленията си от различни руски бири.

Между другото, Жигули-то не струва. И по онова време го споменавах. Твърде много напомня на бургаското с киселеещата си жилка и отчетлив послеаромат на вкисната, преварена ярма.

Нека най-сетне лудите да се налудуват с короната си тъпотии и зареждането по тукашните магазини да се нормализира (в следствие на нормалното за предишни години руско присъствие) и обещавам да ти донеса букет от бирички, дето в Берьозка ги няма, а иначе са уникални.

Link to comment
Share on other sites

То тва не е Берьозка, ами Матрьошка. И бирите отдааавна съм ги открил. И никога не съм коментирал негативно руски бири. И Жигули е прекрасна бира. Само дето цените на тези хубави бири са леко тесла, колкото и да е разбираемо. Шишето горе е 2.80. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, RaptoR said:

То тва не е Берьозка, ами Матрьошка. И бирите отдааавна съм ги открил. И никога не съм коментирал негативно руски бири. И Жигули е прекрасна бира. Само дето цените на тези хубави бири са леко тесла, колкото и да е разбираемо. Шишето горе е 2.80. 

Ако 2.80 ти е тесла, наистина не ми се ще да ти казвам колко струват читавите им бири. Щото ще побегнеш с писъци и скубейки и без това слабата си косица....

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, gado said:

Ако 2.80 ти е тесла, наистина не ми се ще да ти казвам колко струват читавите им бири. Щото ще побегнеш с писъци и скубейки и без това слабата си косица....


Тесла е разбира се ако тръгнем да пием както си му е реда. Иначе ако се пие по една бира ей така да ги опитаме става. 

Link to comment
Share on other sites

На сестра ми на мъжа един много близък приятел бачкаше в пивоварната на Диво пиво и правеше бира Самец. Ама се скара с шефа на Диво пиво, защото шефа ходи да раздава доставки и във вратите на баничарката 4-5 бири си ги издумква по пътя... 

 

Това е бирата: 

 

Няма налично описание на снимката.

Link to comment
Share on other sites

Диво пиво е много интересна бира, но и тя е тесла. Такива бири се пият за кеф по 1-2, не по 4-5 литра.
Друга много приятна бира е Витошко лале

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, RaptoR said:


Тесла е разбира се ако тръгнем да пием както си му е реда. Иначе ако се пие по една бира ей така да ги опитаме става. 

Чичка, кеф цена няма! Та недей да споменаваш тесла и интересна бира в едно изречение!

Аз лично, когато една бира ми стане интересна, дегустирам (без значение на цената и количеството), докато не формулирам становище от собствената си камбанария. Понякога обаче този процес (на формулирането) е дълъг и мъчителен, макар и безкрайно приятен. Та там некви си 2.80 - 5.00 или 13-14 кинта на шише, не могат ни бутнат от коня!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gado said:

Чичка, кеф цена няма!

Ма ходи му обяснявай на Мисира, за когото "Пиринско" е върха на сладоледа. :lol:

Между другото, истината е в крафт бирите. При мен се наблюдава експлозия на това изкуство, но каквото и да се говори, няма смисъл, ако не живееш тук, щото тази бира не се разнася на повече от 50 км от пивоварната. Аз отдавна спрях да купувам вносна бира. Харесал съм си една малка нашенска пивоварна, която е малко по-насевер в планината и правят един мазен пилзнер с вода от местния ледник. Такъв еликсир съм пил само в Прага пак в една селска пивоварна. Но цената си е резачка. При мен половинката на най-евтината крафт бира започва от $4. :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Godfather said:

Между другото, истината е в крафт бирите.

Това е твоята истина. Моята е, че като чуя крафт, се сещам веднага за прослойката хипстъри, спрямо които съм като Антъни Бордейн. Става дума за тия дето я правят, не пият. Висока вероятност някой такъв с липса на плът в меката част на ухото (както и да се наричаше тая простотия) и сандали да е решил, че може би ще е яко да сложи чесън, люто или марципан.

При мен за обилно наливане се ползва Бохемия Регент, а ако съм се почувствал нещо гъзар, Бакаларж ("за студена хмелени" варианта най-вече).

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, earache said:

Това е твоята истина. Моята е, че като чуя крафт, се сещам веднага за прослойката хипстъри, спрямо които съм като Антъни Бордейн. Става дума за тия дето я правят, не пият. Висока вероятност някой такъв с липса на плът в меката част на ухото (както и да се наричаше тая простотия) и сандали да е решил, че може би ще е яко да сложи чесън, люто или марципан.

При мен за обилно наливане се ползва Бохемия Регент, а ако съм се почувствал нещо гъзар, Бакаларж ("за студена хмелени" варианта най-вече).

Значи никога не съм казвал, че всичката крафт бира става за пиене. И няма как да е така, защото всеки може да отвори таква малка пивоварна. Естествено попадал съм и на уникални боклуци. Тук в квартала има една такава, събрана в 100 кв. м. помещение и се върти от някакви аматьори - веднъж опитах и повече няма да повторя. Но, не е редно да се правят такива обобщения. Крафт бирата е като всеки друг алкохол - има уникални неща, има и уникални боклуци, просто човек трябва да знае какво, къде и как да търси и да намира. Между другото, тук, където живея има много северноевропейски имигранти и особено голямо количество такива от Германия, Белгия и Холандия, немалка част от които са в местния крафт бизнес на бира. Всъщност точно бирата, за която споменах по-горе ми я препоръча един познат германец. :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Godfather said:

...И няма как да е така, защото всеки може да отвори таква малка пивоварна.... Естествено попадал съм и на уникални боклуци. Тук в квартала има една такава, събрана в 100 кв. м. помещение и се върти от някакви аматьори - веднъж опитах и повече няма да повторя. 

 

Казал си го съвсем точно. Най-големият проблем на крафт-бирите към момента е точно това- повечето се произвеждат от аматьори. 

Но трябва да се прави разлика между крафта отвъд океана, за който говори Godfather и този по нашите ширини. Там пивоварите са поне 20 години напред в опита, отколкото в Европа и като цяло нещата са на по-високо ниво. Пак се връщам към 2014-та, в Калифорния, в града в който живеех имаше бар с огромен избор на бири: 30-40 крана наливна, които периодично се сменяха и още поне толкова бутилирана, т.е. постоянен избор от около 80 различни бири, повечето местни крафтове, по-малко други крафтове и няколкото комерсиални марки. Това ми беше първия сблъсък с този тип бири и ми бяха доста странни (не казвам, че не са били хубави, просто бяха абсолютно различни от газираните пикочи, с които сме свикнали тука).

След това  започна да навлиза и в България. Към днешна дата сигурно има 10-15 крафт-прозиводители (може и повече да са вече, или по-малко, не съм се интересувал скоро), някои имат епизодични успехи, но като цяло всички все още са на ниво "аматьори", които както някой по-горе каза, все още смятат, че като смесят 8 вида малц със 6 вида хмел, хвърлят вътре по една шепа лукчета, букет виолетки, вания, кило шоколад и две пържоли, са направи ебати якия фюжън-мюжън трипъл dry-hopped ванила имеприал стаут последниядазатворивратата и е напълно в реда на нещата да ти го предложат за 12лв кенчето, пък то гняста вътре абсолютно непиваема. Повечето в България са на това ниво и просто трябва да си извървят пътя. 

 

Аз лично харесвам бирите на Hills в Перущица. Пичовете са намерили добър баланс между това да предложат бира, която хем да е хубава, хем да се води "крафт", но без всичките тия хипстърски простотии, съответно не е диаметрално различна от комерсиалните, хем на относително приемлива цена. Като имам път натам винаги спирам да заредя хладилника. Кръчмата им също изглежда яка, но не съм сядал и нямам лични впечатления. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ARPAnet said:

Е не слагай цяла Европа де. Някои си имаме крафт бирите от много време :D

ОК, де, виноват, не знам кои сте "вие" :)  

Имах предвид, че глобалната мода с изкилефещените крафт бири с по 3 реда имена изначално тръгват от САЩ през 90-те и впоследствие се разпространи по света. В България реално навлезе преди 5-6 години. Допреди това е имало само епизодични опити и домашни пивовари.

Всъщност всички български крафтаджии са били първоначално хоби-домовари, които в един момент са решили да ъпгредват и да го превърнат в бизнес. Естествено, като всяко нещо в Бг, това е дълъг, трудоемък и скъп процес, отнемащ около 1 година докато набавиш всички документи и разрешителни и още една след това докато се блъскаш в стената, наречена Агенция "Митници". След това, ако все още са ти останали някакви нерви, евентуално може да започнеш да правиш и бира. 

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 11:20 PM, gado said:

Чичка, кеф цена няма! Та недей да споменаваш тесла и интересна бира в едно изречение!

Аз лично, когато една бира ми стане интересна, дегустирам (без значение на цената и количеството), докато не формулирам становище от собствената си камбанария. Понякога обаче този процес (на формулирането) е дълъг и мъчителен, макар и безкрайно приятен. Та там некви си 2.80 - 5.00 или 13-14 кинта на шише, не могат ни бутнат от коня!


Няма логика да говорим, че водата е мокра. Но какво правим на тема цистерната? 
 

On 9/4/2021 at 5:03 AM, Godfather said:

Ма ходи му обяснявай на Мисира, за когото "Пиринско" е върха на сладоледа. :lol:

Между другото, истината е в крафт бирите. При мен се наблюдава експлозия на това изкуство, но каквото и да се говори, няма смисъл, ако не живееш тук, щото тази бира не се разнася на повече от 50 км от пивоварната. Аз отдавна спрях да купувам вносна бира. Харесал съм си една малка нашенска пивоварна, която е малко по-насевер в планината и правят един мазен пилзнер с вода от местния ледник. Такъв еликсир съм пил само в Прага пак в една селска пивоварна. Но цената си е резачка. При мен половинката на най-евтината крафт бира започва от $4. :)


Толкова си зле, че даже не мога да го опиша. Президент на вселенския мисирски съвет, носещ де що има мисирски отличия. Олекваш страшно. Глупостите ти ги четат хората, забелязваш ли? :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, RaptoR said:


Няма логика да говорим, че водата е мокра. Но какво правим на тема цистерната? 
 


 

Дегустира се, докато не свърши и след това се изказва обосновано мнение. Ако не е обосновано, не подлежи на изслушване.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, gado said:

Дегустира се, докато не свърши и след това се изказва обосновано мнение. Ако не е обосновано, не подлежи на изслушване.


Не бе, мили мой, харесваме бирата по 2 евра шишето - ко праим после кат ни тряят по 20 евра на ден само за бира? :gangstah:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...