Jump to content
BulForum.com

Фонд на алкохолиците


Recommended Posts

  • Replies 2.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, Mockingbird said:

Ако се не лъжа, @deus_pld сам си прави бирата.....

Аз категорично съм на Столично, в краен случай Бургаско.... 

 

То добре да си я прави сам, ама в домашни условия ще съм силно впечатлен ако има 4-5 литра налични ежедневно. 
Столично имат един вайс, а Бургаско е трагедия, освен ако не е наливно и силно студено... 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, RaptoR said:

Пиринско Ледено - страхотно приятна бира! 

Мдам, това е любимата царевична закваска за всички мисири! И какви са тия битки дето водиш с Фейса, Мисир такъв? :lol::rofl:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Godfather said:

Мдам, това е любимата царевична закваска за всички мисири! И какви са тия битки дето водиш с Фейса, Мисир такъв? :lol::rofl:

 

Не знам за какво говориш. ФБ е станал тотал щета и е ужасно, че няма алтернатива... Вече само да напишеш съвсем нормални думи като педераст, негър или циганин и ботовете те блокират без да се гледа контекста. Слава Богу доживях след искане за review да ми се извинят и даже да ми върнат поста. 

 

2 hours ago, Mockingbird said:

Теб те знаем, че наливаш промишлени количества....

Що бре, столично си имат и амбър, и пале але, и бок.....'сичките са арни... 

 

Само и единствено вайс е добра и то доста добра. Другите за мен са тотал пикня. Мисля че само амбър не съм опитвал, не ми се е паднало да я видя в магазин.  

Link to comment
Share on other sites

Въпрос на вкус дарлинг... Преди царевицата и аз наливах пиринката, но вече не...Залагам на правилните рецепти... Хмел, малц (ечемичен и пшеничен), вода и мая... 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Mockingbird said:

Ако се не лъжа, @deus_pld сам си прави бирата.....

Аз категорично съм на Столично, в краен случай Бургаско.... 

Правилно е забелязал колегата. От две години вече бирата си я правя сам, при това вече доста успешно. Първоначалната инвестиция е 200-300лв, много четене и малко лично време. По принцип си смятам варките така, че да ми се застъпват. В редките случаи, когато се получи дупка, взимам нещо от магазина и обикновено е тотално разочерование. Както с Леденото. Тотал щета...

13 hours ago, RaptoR said:

 

То добре да си я прави сам, ама в домашни условия ще съм силно впечатлен ако има 4-5 литра налични ежедневно. 
Столично имат един вайс, а Бургаско е трагедия, освен ако не е наливно и силно студено... 

5 литра на ден, естествено не мога да осигуря. Покривам си само личното потребление, от1-2 бири дневно, предимно мои, на колеги домовари и разни крафтове, от магазина, и разхода по банкети на приятели и колеги. 5 литра дневно не е "пиене" на бира, а някакво лудо преливане от гумени двулитровки в празен млекарски гюм. Не виждам никакъв смисъл в това да се наливаш с литри царевично-оризова гняс. Поне на мен не би ми донесло никакво удовлоствие, а от пиенето на алкохол като махнеш удовоствието, остава само алкохолизма.

Link to comment
Share on other sites

On 6/22/2019 at 4:37 PM, deus_pld said:

Правилно е забелязал колегата. От две години вече бирата си я правя сам, при това вече доста успешно. Първоначалната инвестиция е 200-300лв, много четене и малко лично време. По принцип си смятам варките така, че да ми се застъпват. В редките случаи, когато се получи дупка, взимам нещо от магазина и обикновено е тотално разочерование. Както с Леденото. Тотал щета...

5 литра на ден, естествено не мога да осигуря. Покривам си само личното потребление, от1-2 бири дневно, предимно мои, на колеги домовари и разни крафтове, от магазина, и разхода по банкети на приятели и колеги. 5 литра дневно не е "пиене" на бира, а някакво лудо преливане от гумени двулитровки в празен млекарски гюм. Не виждам никакъв смисъл в това да се наливаш с литри царевично-оризова гняс. Поне на мен не би ми донесло никакво удовлоствие, а от пиенето на алкохол като махнеш удовоствието, остава само алкохолизма.

 

Успех с варенето, колега, но явно си самотен като гледам така. Ако ще и бира със златна жилка да пиеш, не можеш ни стигна нас веселите алкохолици. Има един весел виц по подобен повод, но няма да го цитирам сега, че да не вземеш да се засегнеш. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RaptoR said:

 

Успех с варенето, колега, но явно си самотен като гледам така. Ако ще и бира със златна жилка да пиеш, не можеш ни стигна нас веселите алкохолици. Има един весел виц по подобен повод, но няма да го цитирам сега, че да не вземеш да се засегнеш. 

Не знам как и защо реши че съм самотен и тъжно си варя там някъде в ъгъла, със сълзи капещи в казана, но как да е- простено ти е, не се познаваме на живо. Което е поправимо, тъкмо да опиташ истинска бира ;) 

Пък и в случая коментираме КОНКРЕТНО наливането с бира, а не пиенето по принцип: ако аз изпия 5 литра бира на едно сядане (което, между другото, се е случвало твърде много пъти), половината ми вечер минава в трамбоване от и до кенефа, така щото мехура ми издържа до 3-тата бира, от там нататък теча става неконтролируем :D .  Затова съм ограничил подобни изпълнения само като ходим в Йегера, веднъж на 1-2 месеца. През останалото време- по малко бира от моята и/или други благинки. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, netrootbg said:

А как човек може да пробва от твоята бира?

Не продавам, ако това имаш предвид. Всичко се изпива вкъщи и по маси с роднини и приятели.

Вариантът за проба е или на общ моабет, или звънкаш като имаш път към Южен и ти давам некое шише за у вас.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, deus_pld said:

Не продавам, ако това имаш предвид. Всичко се изпива вкъщи и по маси с роднини и приятели.

Вариантът за проба е или на общ моабет, или звънкаш като имаш път към Южен и ти давам некое шише за у вас.

 

Не за количество. Говоря за 1 малка бира, искам просто да пробвам какъв вкус има домашното ти производство :).

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, deus_pld said:

Не знам как и защо реши че съм самотен и тъжно си варя там някъде в ъгъла, със сълзи капещи в казана, но как да е- простено ти е, не се познаваме на живо. Което е поправимо, тъкмо да опиташ истинска бира ;) 

Пък и в случая коментираме КОНКРЕТНО наливането с бира, а не пиенето по принцип: ако аз изпия 5 литра бира на едно сядане (което, между другото, се е случвало твърде много пъти), половината ми вечер минава в трамбоване от и до кенефа, така щото мехура ми издържа до 3-тата бира, от там нататък теча става неконтролируем :D .  Затова съм ограничил подобни изпълнения само като ходим в Йегера, веднъж на 1-2 месеца. През останалото време- по малко бира от моята и/или други благинки. 

 

Аз все още издържам с мехура, но пък пия бавно и продължително. Спокойно мога да пикая след 4-5 бира. Иначе големи количества само в протежението на целия ден и вечер. Не мога да се налея изведнъж, то е нечовешко. Ако пък седнем с теб да пием не знам преди това колко варки трябва да направиш :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, netrootbg said:

Не за количество. Говоря за 1 малка бира, искам просто да пробвам какъв вкус има домашното ти производство :).

За пробването- казал съм по-горе как може да стане.

Обаче е трудно да се каже какъв точно вкус има, защото аз по принцип експериментирам доста с различни стилове и добавки (добавки, в смисъл разни билки, подправки и тн) и като цяло рядко повтарям една и съща рецепта два пъти. За мен смисъла на домоварството е точно в експериментите и пробването на различни неща. Ако исках все да пие едно и също- то на магазина има :) . Мисълта ми е, че дали ще ти хареса или не много зависи от това какво имам налично в момента. 

Има и нещо друго: ако си свикнал с масовата бира (Загорки, Пирински и прочее) е много вероятно крафта да не ти хареса на първо четене, защото е много различна във всяко едно отношение. Дори на мен не ми харесваше в началото, ама нали съм упорит :D 

Това произлиза от факта, че както за много други неща, ние българите сме малко коне с капаци и когато се наложи даден вкус много трудно се изкоренява. Всички масови бг-марки (каменици, загорки, шуменски, пирински ледени, стоплени, бургаски, ариани и тн), ако и на пръв поглед да предлагат привидно голямо разнообразие, то на практика разнообразие няма, защото всички те са в един и същи стил, т.нар. Light lager. Това е наложено, това се пие. А по света съществуват буквално стотици различни стилове с хиляди вариации между тях.  Едва в последните няколко години се наблюдават някакви жалки опити за раздвижване на пазара, най-вече от Столично, Гларус-а и разни епизодични включвания от останалите.  Появиха се и доста малки независими пивоварни, като например (на местно ниво) Hills в Перущица, които имат много приятни бири, Rhombus в Пазарджик, чест прави и на Йегерхоф, че толкова години не  развалиха качеството. В общи линии предлагане има, разнообразие също се намира за който го търси, само още малко време трябва да се научат и хората.

 

1 hour ago, RaptoR said:

Ако пък седнем с теб да пием не знам преди това колко варки трябва да направиш :laughing1:

Не ме мисли мене... много често варенето само по себе  си ми носи по-голям кеф, от пиенето после. То е свързано с ходене на село (там ми е оборуването),  теферич, спокойствие, чист въздух, детето щъка около мене, па по някое време се пали и скара, идват и разни други пиянки и те така. В общи линии аз така си почивам. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, deus_pld said:

Има и нещо друго: ако си свикнал с масовата бира (Загорки, Пирински и прочее) е много вероятно крафта да не ти хареса на първо четене, защото е много различна във всяко едно отношение. 

Такива неща не пия. Единствено когато съм на някой концерт и няма избор. Като цяло съм фен на вайс бирата. Особено много се кефя, че в последно време на много места има наливна таква. По принцип наблягам на чешки и немски бири. От тези масовите по магазините, не мога да се сетя някога да съм си купувал. Иначе от Бг бирите само Столично си взимам. Гларус ми харесват, някои бири на Hills също.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, deus_pld said:

Не ме мисли мене... много често варенето само по себе  си ми носи по-голям кеф, от пиенето после. То е свързано с ходене на село (там ми е оборуването),  теферич, спокойствие, чист въздух, детето щъка около мене, па по някое време се пали и скара, идват и разни други пиянки и те така. В общи линии аз така си почивам. 

 

Охоооо, ти начи си с по-сериозна инсталация - моите извинения. Аз реших, че си с тия домашните дето правят бира колкото да се нажабуркаш... 
Тия неща по село добре ги владеем :)

Link to comment
Share on other sites

Царевицата е чист въглехидрат. При всички хранителни режими се препоръчва да се изключи. От нея все пак правят и глюкозо-фруктозният сироп. Нормално е да ти препоръча да я махнеш. За диабетици и такива преддиабетно състояние тотално трябва да се махне. Не е случайно, че в Германия си имат закон за това какви неща може да се съдържат в бирата. Царавицата не фигурира в съставките.

Link to comment
Share on other sites

Това за царевицата и бирата е малко пресилено. Общо взето е "една жена каза" , все пак старопрамен е един от най-големите бъркочи на пазара.

Link to comment
Share on other sites

И кое му е пресиленото? Слагат я за да им падне себестойността и да увеличат произвежданите количества, не да подобрят бирата. Боклук, да си го пият. Иначе съм съгласен за Старопрамен. 

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

Ако искаш да намалиш разходите за производство на бира ще се стремиш да вдигнеш съдържанието на ечемик за сметка на малц. Грис-а е по-скъп от малц-а и още по-скъп от пивоварния ечемик. Проблема основно идва от това, че пивоварния ечемик отглеждан в България, респективно и малц-а произвеждан от него е доста боклучав. За минимизиране на проблемите породени от боклучавите съставки най-евтиното решение е прословутия царевичен грис. От тоя грис, който се озахарява и т.н., след ферментацията не остава нищо. Грис се слага в рецептата на Стела Артоа, оригиналната белгийска, но не съм видял някой да реве какъв царевичак била. 

Link to comment
Share on other sites

Мъхъм, ама друг път. Лефе примерно преди нямаше царевица, от около 2 години мисля, вече слагат.... Щото е много скъпа сигурно.... И имайки предвид огромните количества отглеждана гмо царевица мерси съм... А стелата е скапана бира за мен... И как така ечемик и отделно малц ?

"Ако искаш да намалиш разходите за производство на бира ще се стремиш да вдигнеш съдържанието на ечемик за сметка на малц"

Малца се прави от ечемик, т.е е едно и също.... Нещо не те разбирам... 

Link to comment
Share on other sites

Мъхъм, ама друг път. Лефе примерно преди нямаше царевица, от около 2 години мисля, вече слагат.... Щото е много скъпа сигурно.... И имайки предвид огромните количества отглеждана гмо царевица мерси съм... А стелата е скапана бира за мен... И как така ечемик и отделно малц ?

"Ако искаш да намалиш разходите за производство на бира ще се стремиш да вдигнеш съдържанието на ечемик за сметка на малц"

Малца се прави от ечемик, т.е е едно и също.... Нещо не те разбирам... 

Link to comment
Share on other sites

До толкова са еднакви малца и ечемика, че малца(който се получава от ечемик)е почти два пъти по-скъп от ечемика. ГМО царевицата е едно от последните неща, които трябва да те притесняват в състава на масовите бири. И нека престанем да спекулираме със така популярния закон за чистотата на бирата, защото ако наистина се прилагаше с цялата си строгост, ще останат само тия дето си правят бирата у тях.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...