Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ако няма някакви промени ей тука имаше магазин за хладилници втора ръка:

 

 

unledio.th.jpg

 

В другия случай питате батко си Галин.

Видене, това което си посочил е мястото на което се намираше моят магазин..., който не съществува вече ;)

Link to comment
Share on other sites

Търся си съществуващ депонентен глагол на български език.

Ще обясня за ентусиастите.

Глаголите ни биват деятелни и страдателни. От деятелния правим страдателен. Пр. "мия" -> "мия се"; "играя" -> "играя си".

Депонентен глагол е такъв, който няма деятелна форма, а само страдателна.

Благодаря предварително за целенасочената умствена дейност, която ще положите. :)

Link to comment
Share on other sites

Трити, такива глаголи са безличните и непреходните глаголи.

 

"Няма категория само с един член, с една грамема. Съществуването на две грамеми в опозиция е основно структурно изискване за да съществува граматична категория. Затова се приема, че категория залог нямат безличните и непреходните глаголи. При тях не е възможна опозицията активност:пасивност." - източник Български език - Теоретичен курс с практикум, Др. Ваня Зидарова.

 

Пример за безлични и непреходни глаголи - вали, съмва се...

Link to comment
Share on other sites

Мерси, XMD, за уточнението! :)

В българския език не съм сигурна дали така се наричат, но в доста по-стари граматики съм го срещала като "депонентен глагол". Пък и на старогръцки се водят така. Примерно глаголът "έρχομαι". Имат си специална граматически обособена група с нейните особености. Пр. глаголите "λυπάμαι, φοβάμαι, κοιμάμαι, θυμάμαι". Тези глаголи нямат деятелна форма.

Докато твоят пример с безличните непреходни глаголи - имат.

 

Вали -> вали си;

И едно друго уточнение: Имаме глаголи, които съществуват само в деятелен залог! Те съдържат вече представки пред себе си и затова не могат да се преобразуват в страдателен залог. Примерно гл. "изгрявам". Тука djadomraz може би има право донякъде... Ъмм. (djadomraz, виж по-долу?)

 

Съмва се -> съмва.

Опитвам се да кажа, че глаголът, който търся има всички лица и числа, просто няма деятелен "събрат". Вероятно, точно по "старогръцка логика", би трябвало да се образува от съществително, директно.

Примерно "бавноразвиващ се", което е прилагателно, за съжаление...

 

djadomraz, прав си, че основно образуваме глаголи в страдателен залог с добавки на представки от предлози! Това е уникалната глаголна система в нашия език, която всеки чужденец има сериозни обструкции да схване. Защото от тези представки правим превъзходни степени на глагола и дори различни глаголи. Пр. "играя" -> "подиграя" (?! иди го обясни на чужденец! :lol: ) Лошото е, че повечето такива глаголи, които се образуват с тези представки, официално не са признати в нашия език. Включително твоя пример. Отказват да го има... Единственият, който към момента съм срещнала като признат от този род глаголи е "изпотрошавам", обаче той има деятелна форма...

 

Дайте други? А? :)

Edited by Triti
Link to comment
Share on other sites

Нещо специфично ли ти трябва и ако е така го напиши какво е, защото тази тема не е за лигавщини. Дискусии от тоя род си ги водете в съответната тема. Специално за теб да поясня, че става въпрос за твоята тема.

Link to comment
Share on other sites

Ако е за почерпка... ще се замисля дали и в работно време да не го направя! :lol:

 

Забрави ме нещо :) Хайде че мн ми се е дояло нещо мексиканско след като гледах Лорд оф дъ Чефс :)

Link to comment
Share on other sites

Момчета, на новия Firefox 4.0 как да си направя бутоните за Reload и Homepage да са си на старите места, именно най-вляво, до Back и Forward? Че сега всичко е пръснато и ме дразни адски.

Също още един подобен въпрос. На другия ми ПС не позволява да се отварят нови подстраници от "+" - чето, но ако си задържа десния бутон на мишока върху нещото, което искам да отворя, си го отваря в нов подпрозорец. Защо бе, да му се не знае само така работи?

 

И трето, последно, какво хапче да пия, че да не се схващам адски? Едва се движа, да не говорим какъв зор са ми упражненията. Правя си ги де, ама ме боли всичко. Пия Парацетамол против мускулна треска, ама явно привикнах и той спря да действа. Отделно, че ги правя на хладно (защото иначе се скапвам като ми е жега) и явно след това трябва да набузя печката на 6, че да не стоя изпотена на 5 градуса стайна температура. Идеи?

Edited by gal4enceto
Link to comment
Share on other sites

И трето, последно, какво хапче да пия, че да не се схващам адски? Едва се движа, да не говорим какъв зор са ми упражненията. Правя си ги де, ама ме боли всичко. Пия Парацетамол против мускулна треска, ама явно привикнах и той спря да действа. Отделно, че ги правя на хладно (защото иначе се скапвам като ми е жега) и явно след това трябва да набузя печката на 6, че да не стоя изпотена на 5 градуса стайна температура. Идеи?

Витамин "C", бе Галче. Като приключиш с упражненията, гълташ 6-8 броя и си готова, от това по-добро срещу мускулна треска не съм чувал...

Link to comment
Share on other sites

Мерси, ще пробвам, адаш, че съм като баба на 70+. Не че съм първа младост де, ама пукат тия кокали, тия пущини, човек ще каже, че съм от стъкло.

Поне той "С"-то е водоразтворим, ще се друсам с него, пък каквото е излишно, ще си го изпишкам.

Edited by gal4enceto
Link to comment
Share on other sites

Мерси, ще пробвам, адаш, че съм като баба на 70+. Не че съм първа младост де, ама пукат тия кокали, тия пущини, човек ще каже, че съм от стъкло.

Поне той "С"-то е водоразтворим, ще се друсам с него, пък каквото е излишно, ще си го изпишкам.

 

Аз си разтварям един Aspirin C и на следващия ден съм без мускулна треска.

Link to comment
Share on other sites

Тука Ангел е прав - два аспирина след натоварването или един от тия новите силните са перфектното лекарство за мускулна треска.

Link to comment
Share on other sites

Най-добро против мускулна треска е магнезий - разтворим. Два си разтвярям в чаша вода и си лягам за 30 минути. След час и малко няма и помен.

Link to comment
Share on other sites

Момчета, на новия Firefox 4.0 как да си направя бутоните за Reload и Homepage да са си на старите места, именно най-вляво, до Back и Forward? Че сега всичко е пръснато и ме дразни адски.

View -> Toolbars -> Customize. Променяш по твой избор каквото и както искаш и си пич :).

 

Също още един подобен въпрос. На другия ми ПС не позволява да се отварят нови подстраници от "+" - чето, но ако си задържа десния бутон на мишока върху нещото, което искам да отворя, си го отваря в нов подпрозорец. Защо бе, да му се не знае само така работи?

На лаптопа ми беше станало по същия начин. Оправи се с преинстал на Firefox-a.

Надявам се да съм бил полезен. Сега ми дължиш 5 лева. :)

Link to comment
Share on other sites

Новичко е. Пише мексикански ресторант. На 1 месец е. :)

 

Иване, нестандартен въпрос - случайно в последния месец да е намаляла драстично популацията на бездомни кучета и котки в квартала ви? laughing.gif

Link to comment
Share on other sites

Някой да има познат, който скоро ще се прибира от САЩ? Трябват ми 2 опаковки хранителни добавки. Спешно е. Моля някой ако има възможност, да пише.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...