Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Е*ем те и във филолога, майчиния си език не владее :lol: Представям си к'ви преводи ше правиш :lol:

 

 

Т'ва акъла даже не ми го събира. Да се оправдаваш с незнанието на СОБСТВЕНИЯ си с мохабета "аз туй не съм го учил". А да си завършил филология. :lol:

 

Думичката "белким" е турска, за какъв майчин/роден език говоримconfused.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Той не знае как се пише "имам предвид" и още 1 сурия неща, за които Галин или някой друг го поправя. Трябва ли да ги търся, за да ги покажа. И - НЕ, Белким НЕ Е турска дума. ;)

 

белки, белким – поради, защото. Персийско – арабска заемка през турски, от арабското бäл + персийския съюз ке, означаващо „може би”. /ХФ-ПДБЕ,стр.28/ В тох./б/ pelkin, pelkim – поради, заради, защото. /DA-DT-b/ Виждаме че тохарската дума е много по-близка до българската, по значение и звучене, без да се налагат изкуствени турко-арабо-персийски преходи. Откриваме идентичното balki, bálki – е, така, но, защото, в рушански, хуфски, пущунски, таджикски, а това показва не персийски, а тохаро-памирски произход. /ВС-РХТ/,/DRT/ Явно е източноиранска, или тохарска заемка в татарски bēlki – нима, възможно ли е.

 

За пояснение на философите, които са направени от дърво.

Link to comment
Share on other sites

Той не знае как се пише "имам предвид" и още 1 сурия неща, за които Галин или някой друг го поправя. Трябва ли да ги търся, за да ги покажа. И - НЕ, Белким НЕ Е турска дума. ;)

 

Няма нужда да ми търсиш каквото и да било, аз също чета/пиша в този форум, ама не виждам смисъл да се заяждаме за подобни щуротииbiggrin1.gif А за произхода не съм много сигурен, но ще проверя!

Link to comment
Share on other sites

И за още пояснения на философите, които имат нещо дървено в тях:

 

БАН, Институт за български език, НОВ ПРАВОПИСЕН РЕЧНИК НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК, обнародвано със заповед №РД 09-09/05.01.2005 г.:

 

белким - стр. 182, долу в ляво, 1-вата колона.

Link to comment
Share on other sites

За тези, на които не им е ясно защо съм дал тези данни:

 

 

Дума, която фигурира в този речник, без значение с какъв произход е, е част от българската писменост. Просто казвам.

Link to comment
Share on other sites

И за още пояснения на философите, които имат нещо дървено в тях:

 

БАН, Институт за български език, НОВ ПРАВОПИСЕН РЕЧНИК НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК, обнародвано със заповед №РД 09-09/05.01.2005 г.:

 

белким - стр. 182, долу в ляво, 1-вата колона.

 

Речник на чуждите думи в българския език, страница 113, дясната колона:

белки (с ударението на Е)(tur belki)

 

и кво се оказва, че думата е турска!confused.gif

 

И това, че е част от нашата писменост не я прави българска, което твърдеше.

Link to comment
Share on other sites

Иване, махни си подписа, да не се караме. Не изопачавай истината, за да се правиш на интересен. Да не те тестваме теб - колко си инженер.

Link to comment
Share on other sites

Речник на чуждите думи в българския език, страница 113, дясната колона:

белки (с ударението на Е)(tur belki)

 

и кво се оказва, че думата е турска!confused.gif

Коя година е този речник? И това не е същото като белким... (май)

 

И ако не е обнародван и от БАН, значи не може да му се има вяра.

 

@w00x, заплашваш ли ме?! Давай, коооолкото си искаш...

 

 

И това, че е част от нашата писменост не я прави българска, което твърдеше.

А т'ва ако ми го покажеш къде съм го твърдял - 2 шапки ще ти сваля.

 

Хора, които четат дискусии по диагонал, не трябва да имат право да участват в тях.

Link to comment
Share on other sites

Коя година е този речник? И това не е същото като белким... (май)

 

И ако не е обнародван и от БАН, значи не може да му се има вяра.

 

@w00x, заплашваш ли ме?! Давай, коооолкото си искаш...

 

Речника е доста стар, но това няма значение за произхода на думата. Както казах глупаво е да се спори за подобни неща, езикът ни е доста сложен, за да твърдим, че го знаем перфектно (освен, ако наистина не сме филолози, тогава наистина нямаме оправданиеlaughing.gif).

 

 

А т'ва ако ми го покажеш къде съм го твърдял - 2 шапки ще ти сваля

 

 

Трябва ли да ги търся, за да ги покажа. И - НЕ, Белким НЕ Е турска дума.

 

Да кажем, че това ме е навело на подобна мисъл :)

 

 

Иначе подписа ти ме кефи trololol :lol:

Link to comment
Share on other sites

@Stenli, не твърдя, че го знам. Нито Галин твърди, че го знае. Та Галин слага запетайки, където му харесва, а не където трябва. Но "имам в предвид" (@sothbis), "белкем" (което дори, когато го казваш на глас, не го изговаряш по този начин) и разни други... Много молим. За човек, който е на всяка манджа мерудия - поне 1 спелчек да пуска, както сам каза.

 

Имах предвид, че е тартароиранодоменикале baby, а не turkish murkish...

Link to comment
Share on other sites

 

Имах предвид, че е тартароиранодоменикале baby, а не turkish murkish...

Така като гледам май ще се окаже, че това са две различни думи (с различен произход белки и белким), и в този ред на мисли признавам, че с Пешо сте били прави!

 

Както и да е влезнах в тая тема да изкажа възмущението си от великия ББ, а къде се отплеснах.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Как? Отваря се гугъл и се започват въпроси. Как.... :lol: И после ще ме накара да направя ел. схема на крушка. :lol: Примерно...

 

Или ще извика помощ от публиката (Галин или Големия Чистач) и ще навлезем отново в материята за температурата в космоса... Която последния път изпи безумно количество алкохол.

 

А относно ББ... В този форум има толкова много фенове на ГЕРБ, че съм учуден, че поста ти не е изтрит ....

Link to comment
Share on other sites

Аз няма как да кажа, защото съм ужасно далече от инженерите и инженерството. Това не е просто набор от знания, а начин на мислене. Но едва ли има как да го знаеш, ако не си такъв. А ти толкова инженер, колкото аз съм позитивно зареден електрон.

 

Но говоренето "компетентно" по теми, от които си нямаш бегла идея е нещо типично за теб. Пример - постовете ти за wingsuit basejumping-а.

Link to comment
Share on other sites

Аз няма как да кажа, защото съм ужасно далече от инженерите и инженерството. Това не е просто набор от знания, а начин на мислене. Но едва ли има как да го знаеш, ако не си такъв. А ти толкова инженер, колкото аз съм позитивно зареден електрон.

 

Но говоренето "компетентно" по теми, от които си нямаш бегла идея е нещо типично за теб. Пример - постовете ти за wingsuit basejumping-а.

 

Аз мога да задавам въпроси и без да съм компетентен. А за wingsuit, може да препрочетеш какво съм писал, вместо да го виждаш като начин да изпъкнеш.

Link to comment
Share on other sites

И как ще знаеш, че получаваш компетентни отговори? Ще сравняваш с на някой отговорите, без да имаш идея дали и те са правилни? :confused

Link to comment
Share on other sites

И как ще знаеш, че получаваш компетентни отговори? Ще сравняваш с на някой отговорите, без да имаш идея дали и те са правилни? :confused

 

Ще сравнявам с информацията от която съм изкарал въпросите? Не разбирам къде намираш проблема.

Link to comment
Share on other sites

Оххх. Ползвайте си спелчека и си мислете, че знаете правописа на всички думи в Българския език. Ако обичате.

Що пък!? На теб явно не ти помага....

 

Кучето е заровено в богатия речник..., а не в Гугъл!

 

 

Така като гледам май ще се окаже, че това са две различни думи (с различен произход белки и белким), и в този ред на мисли признавам, че с Пешо сте били прави!

 

Както и да е влезнах в тая тема да изкажа възмущението си от великия ББ, а къде се отплеснах.

Белким, белки, беки и бек' са всъщност една и съща дума. Произношението зависи от местният диалект, а смисъла и варира в тесни гранници.

 

.. и ще навлезем отново в материята за температурата в космоса... Която последния път изпи безумно количество алкохол.

Която, BTW е една доста сериозна величина, но пак ще се стигне до момента, дали чашата е наполовина пълна или наполовина празна...

Link to comment
Share on other sites

Не ми се е случвало това с пистолета, но - да. Еле пък такова като тва на Стефанчо. Това не е нюанс на розовото, който трябва да попада на мъжка дреха. :)

 

Ризката ми е още по-светла...на свинско бие...айляк е. Ся обмислям много тъмно тъмно лилаво. Нещо PIMPско да ГЕ :D

Link to comment
Share on other sites

Що пък!? На теб явно не ти помага....

 

Кучето е заровено в богатия речник..., а не в Гугъл!

 

 

Аз не го ползвам. Няма да ползвам спелчек и да се правя на много оборотен.

 

Ризката ми е още по-светла...на свинско бие...айляк е. Ся обмислям много тъмно тъмно лилаво. Нещо PIMPско да ГЕ :D

 

Аз имам такива чорапи. :D Купих си ги за един пуловер.

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...