Jump to content
BulForum.com

Преглед на печата


b0r3d

Recommended Posts

  • Replies 14.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Мда,а ние все така сме в блатото.

Ми като не си негово дете - така е :)

Вече си имаме готов президент. Радев води с повече от 20%. Честито!

Някой изненадва ли го това? След тази подигравка с народа от страна на Герб - със същия успех можеше и магаре да номинират.

Link to comment
Share on other sites

 

Някой изненадва ли го това? След тази подигравка с народа от страна на Герб - със същия успех можеше и магаре да номинират.

Ми не, не е подигравка. Или поне не е замислена като такава. Това е вафла, дето вече сме я ручали, тоест, господин Тиква отново врътка, така нареченото - Тактическо отстъпление :Естествено, че има идеята после да се върне на бяло магаре и да стане и пра дядото на нацията, бащица, батюшка и месия. Друг е въпросът, че колкото и да е проста паплачта, това едва ли ще се случи. Ама и тиквата му е толкова потенциалът, че не го осъзнава, щот и той е замесен от този матрЯл :)

Link to comment
Share on other sites

Експерти: Минимална пенсия от 300 лв. ще преструктурира целия пенсионен модел - тези от Патриотичен фронт само дебилни идеи имат като тези двете и връщането на казарма...

Edited by NEO_DDT
Link to comment
Share on other sites

Умряха Бисер Киров, Николай Корабов, преди тях пианистът Константин Ганев - и се сетих за лаврите и аплодисментите, които Константин и Джулия жънеха не с модернистични изгъзици като "Брамс" с диджей и симфоничен оркестър или "Брамс за оркестър и боклучена кофа". 

 

На дълга маса насядахме много хора, синът на Константин Ганев Митко се приближи и каза: Джимо, извинявай, но трябва ти да отидеш при баща ми, не той да идва, щото той е по-стар от теб. 

 

Аз обичам да слушам Шопен, казах на Константин Ганев, че съм виждал посмъртна отливка от ръката на Шопен и че Шопен е имал много изящна ръка, докато Рахманинов, когото също харесвам, има ръка ... 

 

- Ръката на Рахманинов е като лопата, засмя се Константин Ганев. 

 

Поднесоха ни ордьовър с гъби. Константин Ганев завел на излет за гъби Святослав Рихтер, един от най-големите пианисти на ХХ век, когато гостувал в България. 

 

- Ама аз все надолу ли да гледам, - казал Рихтер, гледал небето и не намирал гъби. 

 

Константин Ганев през повечето от живота си гледаше японското небе, понеже работеше в Япония, а там, понеже от океана духа влажен вятър, небето не е синьо като нашето, а сивее. 

 

Депутатите не са Рихтер, но също ще гледат небето. Бъдещата пленарна зала ще е под стъклен купол. Ще го плати народът. Но депутатите няма да лапат мухи, те ще се пазарят помежду си кому колко рушвет от сделките за нови изтребители и стражеви фрегати, които ще плати пак народът. 

 

Миналия Димитровден Митко Ганев ми телефонира и каза: Нямаш само ти имен ден. Какво правиш? 

 

Аз никога не отговарям с "Добре съм". Казвам точно каквото правя. Правя си чай. Или влизам вкъщи. Или излизам навън. Не влизам в тоалетната с мобифона, за да не давам сведения какво правя. 

 

- Знаеш ли какво ще направим - каза Митко. - Ще излезем в морето с катамаран. Ти нали имаш капитанска книжка. Чу ли прогнозата на БАН? Какво ще кажеш? 

 

- Че тия от БАН да отидат на логопед да се научат да казват "р". А новинарите от БНР да научат, че има композитор Прокофиев, не Прокопиев, че астрономите, не астролозите съобщиха за супер Луна, и че земетресението в Нова Зеландия не е 7.8 процента, а е степен 7.8 по скалата Рихтер. 

 

- Сега какво правиш? - Паля свещи пред иконата на моя Свети Димитри Солунски. И си правя пуф. 

 

В магазините за мебели табуретката без опора за гръбнака е пуф. Не е за безгръбначните политици, дето скачат от партия в партия. На село казвахме възгъзница. Логично. Това, на което си слагаш главата, е възглавница, онова, на което сядаш, е възгъзница. Сгъваш конски чул или стара черга и сядаш. Изпрах разнищеното чердже, което беше за изтривалка пред входната врата, и си направих пуф. Пуфът ми е между оджака с гърнето за боб чорба и тиквата. 

 

Изхвърлих си телевизора, на неговото място си направих оджак. И мобифона ще го изхвърля; и той като телевизора е губивреме. Няма да бъда incommunicado, стига ми старият стационарен телефон. 

 

На пуфа сложих каракулака на дядо ми Димитри кюмюрджията. Той карал с ветроходната си гемийка чували кюмюр (дървени въглища) за Цариград, стоварвал ги на кея, денем и нощем ги пазел с каракулака (ятагана), там много крадели. По острието има петна, не зная дали са от кръв. 

 

Това, което зная, е, че синът му, вуйчо ми Иван, оставил годеницата си в Брюксел, леля ми Лили, и се върнал да се бие за България. Генерал Колев казал: "Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм благодарен на Русия, задето ни освободи. Но ... Вън казаците от Добруджа! Нашата българска земя!" 

 

Тогава България имала по-голяма сухопътна армия от САЩ. Казаците били два и половина пъти повече, но вдъхновената българска конница ги сразила.

 

При челния сблъсък казашка сабя отнесла пръстчето на вуйчо Иван. Дреболия. Но после той се върнал да си го търси, понеже на пръстчето било годежното пръстенче, което леля Лили му дала. Върнал се в Брюксел без пръстче, но с пръстенчето и бяха заедно до края на живота си. 

 

Генерал Колев първом искал да стане селски учител, но нямало място и го назначили писар. Кръстникът ми Спайч (поручик Димитър Списаревски) казваше: "Невоювалите генерали са плюнки с генералски лампази". 

 

При "демокрацията" металният бюст на Спайч на гробищата не го счупиха крадци на метал, ако бяха крадци, щяха да вземат парчетата. Счупиха го натовските подгъзници. 

 

Североатлантическият пакт (НАТО) беше подписан в Брюксел на 17 март 1948 година. Варшавският пакт беше подписан във Варшава на 14 май 1955 година като муден отговор на НАТО. Парадоксално, Варшавският изигра положителна роля. Гърция, Италия и Франция щяха да се комунизират; интервенцията на съветските танкове в Будапеща през 1956 година, после в Прага срина еврокомунизма. Левите европейски артисти и интелектуалци се отдръпнаха от диктата на Москва. Варшавският пакт беше разтурен, НАТО остана да безчинства. Изтърбуши с "умна бомба" (smart bomb) сградата на белградската телевизия, бомбардира мостовете, поръси Северозападна България с обеднен уран. Потроши много държави и остави нас да събираме парчетата; вкара неспасяем гол в европейската врата чрез наплив на пришълци. 

 

Предизвикан да отговори, дали е мъж, летецът генерал Радев отговори: "Едва ли има нужда да се проверява", и журналистките се изкикотиха. Но проверка ще има. Не дали той може да прави фигурата кобра. Ще е мъж, ако изпъди НАТО от България, както кавалеристът генерал Колев изпъдил казаците. Радев е школуван в САЩ, където фукльовците се фукат "I pee standing up" (Аз пикая прав). Радев няма да е мъж, ще го е страх да пикае накриво пред Вашингтон, да разплаче г-жа Цачева, the YESwoman - ДАшната г-жа Кунева и Соломон Паси, който не плаче от люти чушки, но като maestro maestroso се разплака от умиление, когато ни приеха в НАТО. Какво ще стане, един Бог знае. И Плевнелиев, защото е бил ирландска пастирка в предишен живот и продавач на хороскопи в настоящия. Той е ноторна възгъзница. 

 

Ей, мили колежки. Ще ви се карам. Нито като Валерия Велева разточихте баница на Бойко Борисов, когато победи, нито като Илиана Беновска подарихте ябълка на ген. Радев, когато той победи. Пък аз само на компютъра си имам една ябълка, и то нахапана. Сега да не поправите ноторна възгъзница на моторна възглавница. 

 

Социолози, политолози: вашите предизборни прогнози за САЩ и за България не изгърмяха, а спихнаха като плондир с едно "пуф!". Not with a Bang but a whimper, както казваха за Варшавския договор. Но това са думи на поета T.S. Eliot за договорите (Версайския, Ньойския, който наказа България за нейните бойни победи) и предизвикаха Втората световна война. Не плачете за вашите атлантически ценности, България е междуконтинентална, не е трансатлантическа. Много е преживяла, и вашата "демокрация" ще преживее. 

 

Българските учени протестираха за ниските си заплати (нали банкери като С. Дянков казаха, че те трябвало да се издържат от продаваем научен продукт). Пък аз протестирам, че в речниците на БАН я няма думата възгъзница. Че БАН бъка от учени, които, за да покажат, че са учени, сложиха в учебника за седми клас понятието "глаголна температура на текста" (по-въздействащ е текстът, съдържащ повече глаголи). Ако се водиш по акъла на професор Янакиев, понеже са безглаголни, стиховете на Яворов "Леле, моя сабя халосия!/ Море люта одринска ракия" и началото на "Арменци" не са вълнуващи. 

 

Нашият селски даскал Навин Матеев, за разлика от такива професори, знаеше какво е възгъзница, щото чиновете не достигаха, бяхме нагъчкани в една стая 74 деца от Катуница и Караджово; той знаеше, че в час скришом играем на морски шах и на бесилка, защото бяхме непослушни, каквито са всички деца, каквито сте били и вие. Той каза простичко: "Един, телеграфист като Яворов, пишел на морзов апарат без препинателни знаци и главни букви. Друг човек го осъдили на смърт, после го помилвали. Заповедта "Да се помилва, не да се обеси" била разбрана "Да се помилва не, да се обеси. Човекът го обесили заради една запетайка". 

 

Неправописните ес-ем-еси на "методиевица" са изгъзици, българските натовци са дупедавци. НАТО трябва да умре. 

 

 

Другият колос... И за него някои безумци ще кажат, че е агент... Щото нали няма кво друго да кажат... 

Link to comment
Share on other sites

Другият колос... И за него някои безумци ще кажат, че е агент... Щото нали няма кво друго да кажат... 

 

Не си писал от кого е и понеже е дълго го четох през ред, но по репликата "Нямаш само ти имен ден", май става дума за Димитри Иванов, а и ако не се лъжа точно Джимо му беше прякора. Макар и в народните среди хората да му викаха Дмитрий, не съм убеден колко и доколко агент е бил и честно казано обичах да слушам повече неговите коментари, отколкото тези на Кеворк. А иначе, понеже си падам малко аполитичен, само ще споделя че и аз оня ден като попаднах на "Брамс за симфоничен оркестър и DJ", просто не издържах и превключих на друг канал, не че чак толкова съм задръстен за новите течения, ами понеже диджея беше доста нещастен, пък и цялата концепция си беше едно голямо нищо....може би трябва да потърся другата версия с боклучената кофа и да се надявам, че в нея са били по-креативни. ;)

А що се отнася до агентите, ще дам пример с хората, с които започва горната историйка. Джулия и Константин бяха първите ми учители по пиано, ходил съм многократно и във вилата им в Драгалевци (където между другото имаше един разкошен роял). Та там съм имал и възможността да ги опозная не само като педагози. И понеже бяха най-изтъкнатото ни клавирно дуо - всяка година имаха турнета из целия свят. След 10-ти като започна истерията с агентите, чух че и Константин го нарочили за такъв - без да е излязъл в никакъв списък...само защото е завършил консерваторията в Москва, защото Джулия е рускиня и защото двамата са пътували безпрепятствено къде ли не. Така че в смутни времена всякакъв може да си бил или пък напълно умишлено да те нарочат за някакъв...

Link to comment
Share on other sites

Тъй, тъй - тука не си се объркал. 

 

====================

 

Моите хора:

 

The 2016 IPO scene might be a desert, though the drinks are still flowing for tequila maker, Jose Cuervo.

The world’s largest tequila-producer is working on an initial public offering that could raise as much as $1 billion as soon as the third quarter, Bloomberg reported, citing people familiar with the matter. If the Mexican spirit maker decides to go public in the U.S., it would be the third largest U.S. IPO of the year, behind U.S. Food Holdings and MGM Growth, which each netted over $1 billion this year.

 

Link to comment
Share on other sites

Без коментар:

 

 

Северозападна България. Тъжен район. Обезлюдял, откъснат, забравен – най-бедният в Европа. По селата от години не помнят детски смях, а единствените останали жители не успяват да създадат атмосфера на голямо семейство. Вече никой не разменя касетка домати за прясно уловена риба… Хора, безмълвни вече пред проблемите, предадени, без работа, без мотивация. За тях от години има само един работодател – държавата.

Строителна компания започва строеж на голям обект, който ще продължи две години, и обявява 40 работни места за шофьори на 30 камиона. 1000 лв. месечна заплата за петдневна работна седмица, с възможност да се работи и в събота срещу допълнително заплащане. На обявената дата се отзовават само четирима и са наети. Компанията е принудена да си внесе шофьори от София в иначе най-бедния регион в България.

Работата започва. След първата седмица един от четиримата напуска – „А бе, много работа. Е*** са му майката! Нема да им работя на тия.” Останалите трима завършват месеца. Ръководителят на обекта обаче установява, че крадат гориво, и споделя със собственика на компанията. „И колко крадат?”, пита собственикът. „Ами за стотина-двеста лева”, изчислил е ръководителят. „Добре. Вдигни им заплатите на 1 300 и сложи на всички камиони GPS.”, взима решение директорът.

Шофьорите грейват при обявата на увеличението на заплатите. Кратка радост обаче. Идва екип и монтира GPS устройствата. …и нашите трима герои напускат работа.

„Да му е** майката. Тоя ни е** майката. Д’е** и софийските богаташчета, д’е**. Да дойде да види тука как се живее, GPS ше ми слага. За двеста лева му се освиде, а ше гушне тука едни милиони… Двеста цирки да му излезат!”, коментират отново безработните мъже, убедени в житейската несправедливост.

Разпознахте ли се? Разпознахме ли се? Ако дотук историята ви харесва, то изводът може би няма да ви допадне…

Защото няма дори да си направим труда да потърсим някакво оправдание за чешита, събран в тези четири юнака от Северозапада, „мързелив-крадлив-оплакващ-се-и-вечно-прав-българин-от-ново-време”. Пък и на нас ни теглете една майна. А останлите шофьори са още на работа.

Разпозна ли се? Да, да, ти! Ти, който няма да си доволен и на 20 000 лв. заплата, ако не можеш да „прибараш”, да прецакваш на воля и да си малкият-голям „победител” в борбата с „изедниците”. В малката ти битка, „да го прее***”, но не във войната да го стигнеш. Защото ти си „яката работа”, а той – „кой, тоя ли бе?”. Защото искаш още, защото искаш винаги. Защото не се стареш да изработиш възнаграждението си, а търсиш други начини. Ти, който живееш в един от най-бедните райони на тази страна и мислиш, че само заради това за теб, за вас, важат различни правила. Ти, който явно не знаеш, че 1000 + 200 е по-малко от 1 300. Но ти е по-лесно да останеш у дома безработен срещу 0 лв., но не и да работиш за 1000 лв., защото си убеден, че знаеш за много повече, че можеш, ама за много повече, защото все ТЕ – твоите работодатели, все искат и никога не дават. Не бе, не те мързи, просто не ти се работи.

Много неща в държавата не могат да се променят изведнъж. Но само от нас зависи дали изобщо някога ще се променят.

Засега бедният, български Северозапад ще продължава да бъде тих с улиците си и бурен с кръчмите и псувните си…

”Еее, шефе, и ти някой ден ще ме пре**еш”
Бай Ганьо – RELOADED

 

Link to comment
Share on other sites

В такава, че да не му повярвам. Баща ми е бил без работа. Всъщност до преди месец беше пак. Защото го уволниха като загуби зрението в едното око. В момента работи за два пъти по-малко пари от споменатите и то в неизгодна позиция заради здравословното състояние... Ама работи. И въпросния иска да ми каже, че хора неработили години, напускат с лека ръка позиция за 1300 лв. Позволи ми да не се съглася. Всъщност свържи ме да командировам баща ми за 2 години да изкара някой лев. Че аз още не вадя толкова, че да ги пенсионирам нашите.

Link to comment
Share on other sites

Стефчо, цитираното е реален случай, не преразказ по картинка. Ти както искаш го приемай. Баща ти ако може да се качи на камиона да кара - командировай го.

Link to comment
Share on other sites

Всичко без подводница и самолет може да кара. 1, 2,3 колкото искаш ремаркета. Цял живот това е правил. Така, че в карането няма тайни. Верно, не пише на java ама се справя ;)

Link to comment
Share on other sites

Ами ето - може да иде там, а може и повече пари да вземе, тъй като в момента шофьори се търсят постоянно и взимат и по 3 бона някои. Ако проблемът със зрението не е решаващ, не мисля, че е ще е трудно да седне да върти геврека отново. И ще му е много по-лесно да си намери работа, отколкото ако познаваше java.  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...