Jump to content
BulForum.com

Windows 10 Discussion


vagabont

Recommended Posts

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5 hours ago, w00x said:

Проблемите с ъпдейтите се получават при вече използваема система. В твоя случай, инсталацията е нова.
Ако все пак искаш да не ъпдейтваш, моята препоръка е да инсталираш всички налични до този момент ъпдейти и тогава вече да спреш ъпдейтите. Да седиш на версия на 2 години е безсмислено. Ако беше ясно, че тя е СУУУПЕР стабилна - окей, мога да го разбера до някъде. Но тя не е.

Само да ми обясниш как се спират актуализациите на Win 10 ??? В действителност може само да ги отложиш за известно време, но в крайна сметка пак ще ги получиш. Дори да ги забраниш чрез gpedit.msc пак не спират.Единствения начин е да спреш интернета.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vagabont said:

Само да ми обясниш как се спират актуализациите на Win 10 ??? В действителност може само да ги отложиш за известно време, но в крайна сметка пак ще ги получиш. Дори да ги забраниш чрез gpedit.msc пак не спират.Единствения начин е да спреш интернета.

Имам няколко 10-ки. На всички са спрени ъпдейтите през gpedit. Никога сами не са се ъпдейтвали или напомняли. Освен това през firewall-а съм настроил default Block (малко хора го правят, защото изисква няколко идеи повече занимавки), съответно така е блокиран и svchost, който отговаря и за ъпдейтите. Когато ъпдейтвам (ръчно) просто давам изключение за този процес. Преди време направих проба, дори без файруола да спира svchost, пак беше достатъчно. Говорим за Win10 поне Pro.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vagabont said:

Само да ми обясниш как се спират актуализациите на Win 10 ??? В действителност може само да ги отложиш за известно време, но в крайна сметка пак ще ги получиш. Дори да ги забраниш чрез gpedit.msc пак не спират.Единствения начин е да спреш интернета.

 

Не мога да ти отговоря на този въпрос. Никога не съм правил и не ми се е налагало да правя нещо толкова налудничаво. :) 

Факт е, че в момента RaptoR е с Уиндоус 10 версия на 2 години, та значи има някакъв начин да се отлагат/спират.

Това е Уиндоус все пак. Винаги има начин да се направи нещо.

Link to comment
Share on other sites

С този Enterprise и то LTSC добре са те подредили. Винаги ще си сериозно назад с ъпдейтите, дори и да не се бяха бъзикали допълнително да ги отлагат. Enterprise обикновено са и VL само, та ще си зависим от активатор. Досадно, особено след като Майкрософт дадоха възможност на всички да са с нормално активиран Windows,  плюс безброй опции за евтини ключета. 

Сега се сещам как преди се размятаха даже модифицирани инсталатори на, по замунди арени и т.н.. И редовно когато приятел се е оплаквал от уина си, въпроса ми беше "а ти от официално исо ли инсталира или от моднато". 

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, ARPAnet said:

С този Enterprise и то LTSC добре са те подредили. Винаги ще си сериозно назад с ъпдейтите, дори и да не се бяха бъзикали допълнително да ги отлагат. Enterprise обикновено са и VL само, та ще си зависим от активатор. Досадно, особено след като Майкрософт дадоха възможност на всички да са с нормално активиран Windows,  плюс безброй опции за евтини ключета. 

Сега се сещам как преди се размятаха даже модифицирани инсталатори на, по замунди арени и т.н.. И редовно когато приятел се е оплаквал от уина си, въпроса ми беше "а ти от официално исо ли инсталира или от моднато". 

 

Що, LTSC са най-добрите бе :) . То това с активатора е даже по-добре и винаги съм го предпочитал за виртуалки и т.н. И никога не се слага активатор на работен OS, и се ползва такъв от друга ("маловажна") машина. Тия евтините серийни никога не знаеш кога ше ги баннат и какво ще стане, и там проблемите с подмяна на определен хардуер и т.н. Да не говорим с един активатор активираш безброй други Виндовс-и, иначе ще трябва за всеки да купуваш и да се блъскаш със S/N.

Ъпдейти си вървят нормално, просто версията остава, която си е, и не получават feature updates, което общо взето е плюс. Като минат 3-4г. просто можеш да ъпдейтнеш до следващия LTSC, както казах, аз така 2016->2019 и ъпдейта мина (на 2 машини) гладко без проблеми, с няколко дребни неудобства на ресетнати настройки, като споменаваните за някои default programs.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Да бе, всеки си избира дали да работи като белите хора, или да побългарява и да се занимава с активатори и дивотии, които днес работят, утре може да не работят ..

Иначе дискусията до тук показва какъв плюс е да си стоим със стари версии. Раптора вижда проблеми които са решени преди години, и останалите просто стоим и се чудим какво става.. :))

Но всеки си решава, за това съществуват такива форуми, за да могат тези с проблемите да питат .. :D

 

Link to comment
Share on other sites

За мен точно работата с LTSC/VL е "като белите хора". Това със серийните е днес го има, утре може да го няма - нали не считаш, че катао си купил лиценз за $3-30 , това идва от M$ или техни представители :Р.

За една домашна OS Ок, $3 с тях и без тях, но ако имаш 3-4-5... и както човек често ъпгрейдва.., с тия серийни..

Признавам, имам една VM, която е 24/7 и без друго, и активатора е там :D . При 10-15 други виртуалки, нали няма да тръгна на всяка да й купувам сериен, или пък като често сменям виртуалния хардуер, ъпдейтвам vmware и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Тук ме говорим за виртуалки, а за работни машини. Виртуалките си ги активирам със скрипта аз и само ако не може с него, тогава активирам с активатора.

 

А ключовете, разбира се, че са легитимни. От къде идват обаче - не е ясно. Някои са от пенсионирани лаптопи и десктоп компютри. Други са от Volume License. Какво се случва с ключа при подмяна на хардуер, ще де разбере тогава, когато на някой с такъв ключ му се наложи. В интернет има различни истории. Моят е вързан с акаунта вече. Нещо, което препоръчвам на всички, които ползват легитимен ключ. Ако сменям нещо ще ви кажа какво се е случило. За сега знам каква е процедурата единствено с оригинален ключ. Не с такъв купен от ибей. Ако на някой му е интересно и не знае, мога да я напиша.

Link to comment
Share on other sites

Виртуалките ги споменах само за пример с по-голям брой лицензи. Това че са виртуалки не ги лишава от възможността да са работни OS-и както реална OS, нито от необходимостта от лицензиране. С VL/активатор процедурата по активацията им е в пъти по-лесна, бъзра и ... безплатна. Да споменавам ли как същия активатор активира всички Office-и от 2010 насам?!

Това че някой си е купил за $4-5 ключ от интернет абсолютно не го прави по-"легален" от такъв, активиран с активатор. Това в случай че някой го купува с такава цел, а не просто да му е по-лесно да си активира домашния Windows :) . За единична машина се съгласявам, че е по-лесно. А и да изгори с тоя ключ, не е драма за сумата, която е платил. За ъпгрейдите, при смяна на основни компоненти може да се наложи преактивация, а може и да трябва да се обяснява по телефона с M$.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Не виждам как някой си пуска компютъра и автоматично зарежда виртуалната машина, за да я използва за основна операционна система. А и както казах - активацията със скрип също е безплатна. С тази разлика, че нямаш допълнителни файлове, които правят един бог знае какво. Някои от тези активатори са bitcoin майнъри.

Офис пакети съм активирал с активатора няколко пъти. На моя компютър вече 4 пъти го активирам офиса. На една приятелка на компютъра - 3 пъти. На трети компютър напълно се отказах да активирам офис всеки месец и сложих OpenOffice.

 

Ключът за $5 е доста "по-легален" от активиране с активатор. Активаторът е крак. Ключът е просто ключ от Майкрософт, придобит по 3-ти канали. Често са като "втора употреба" ключове. Ключове от стари Windows 7 инсталации и т.н. За "легалността" от легална гледна точка си прав. Ако дойде някой да проверява, ключът за $5 има същата тежест като активатор.

 

За ъпгрейдите въпросът стои странно. Наложи ми се да го правя 3 пъти на един и същи компютър, защото сменях дъна. Само дъното и с идентично като модел.

 

Първия път не бях подготвен за процедурата. Не искаше да се активира дори след като въвеждах ключа. Свързах се с Майкрософт на чат, онзи влезе на компютъра, написа 2 команди в CMD и го активира отново.
Следващите пъти бях подготвен. Ако ключът е свързан с Майкрософтски акаунт (активираш си Уиндоуса и влизаш с акаунта), лицензът става дигитален. С дигитален лиценз, дори след смяна на хардуер, необходимо е единствено да се логнеш с акаунта. Уиндоусът автоматично се активира. Така стана и третия път, когато трябваше да повтарям процедурата.

 

С ключът за 4лв си влезнах в Майкрософт акаунта и ми го добави като дигитален лиценз. Живот и здраве, в един момента като ъпгрейдна, ще видим дали ще се активира пак или ще ми напише, че ключът е само за една машина/активация/инсталация.

Един човек с такъв ключ беше писал, че при смяна на хардуера се свързал с Майкрософт и му сменили статуса на акаунта така, че да няма проблем с активацията в бъдеще. Затова написах, че всичко е относително и според случая.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tedy said:

За мен точно работата с LTSC/VL е "като белите хора". Това със серийните е днес го има, утре може да го няма - нали не считаш, че катао си купил лиценз за $3-30 , това идва от M$ или техни представители :Р.

За една домашна OS Ок, $3 с тях и без тях, но ако имаш 3-4-5... и както човек често ъпгрейдва.., с тия серийни..

Признавам, имам една VM, която е 24/7 и без друго, и активатора е там :D . При 10-15 други виртуалки, нали няма да тръгна на всяка да й купувам сериен, или пък като често сменям виртуалния хардуер, ъпдейтвам vmware и т.н.

Много готино сменяш призмата на разговора, за да можеш да спориш :)

От единичната машина на Виден, който от написаното иска нещо което просто да работи и да не го занимава, го обърнахме на милион вм-ки. Те Майкрософт си имат KMS за тези случаи, нищо ново под слънцето все пак ..

 

Та според написаното от теб

6 hours ago, tedy said:

И никога не се слага активатор на работен OS, и се ползва такъв от друга ("маловажна") машина

Да му показваме сега как да си инсталира и виртуалка ли ? :)

 

4 hours ago, tedy said:

Да споменавам ли как същия активатор активира всички Office-и от 2010 насам?!

Office 365 е почти без пари, и сторидж дава .. Както и да е .. :)

Link to comment
Share on other sites

Има и изключения, разбира се. Попадал съм на доста скъпи софтуери, които в процеса на инсталация детектват дали се опитваш да ги инсталираш в реална или във виртуална среда. В зависимост от типа на лиценза, може и да не тръгне във VM.

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Днес (28.10) свалям последния MediaCreationTool. Направи ми впечатление, че файлът се казва MediaCreationTool20H2.exe и съответно очаквам да свали инсталация на последния релийз 20H2 (19042) от 20.10.

Обаче при проверката по тази процедура, се вижда, че сваленото е от предишния релийз 20H1 (19041)

Та сега и аз като Иванчо се питам: "Де е логиката, де е разума? Де е логиката? Де е разума?"

 

 

Details for image : e:\sources\install.esd

Index : 1
Name : Windows 10 Home
Description : Windows 10 Home
Size : 15 496 272 979 bytes
WIM Bootable : No
Architecture : x64
Hal : acpiapic
Version : 10.0.19041
ServicePack Build : 572
ServicePack Level : 0
Edition : Core
Installation : Client
ProductType : WinNT
ProductSuite : Terminal Server
System Root : WINDOWS
Directories : 23791
Files : 95060
Created : 9.10.2020 г. - 22:58:50
Modified : 28.10.2020 г. - 12:02:37
Languages :
        en-US (Default)

The operation completed successfully.

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Релийсът не е пуснат за всички и затова явно не искат да рискуват да си счупиш компютъра. Пускат ти предната версия с идеята, че ако си подходящ, след инсталацията ще ти пуснат и ъпдейта до 20H2.

Link to comment
Share on other sites

Да де, водят го релийз, а го пускат като ъпдейт, при положение, че е в пъти по-вероятно ъпдейт да ти "счупи компютъра", отколкото прясна инсталация...

Link to comment
Share on other sites

Аз не намирам разлика между релийс и ъпдейт. Не се сещам за нещо, което да определя като "релийс". Всичко пуснато в обръщение е release, без значение дали е алфа, бета, RC или пълна версия.

 

В случая просто версията не е готова за всички компютри, затова не ти я дават. Защото ако я слагаш като ъпдейт, ще види, че имаш проблемен хардуер (или каквото там) и няма да ти я покаже изобщо налична, а ако си направиш чистата инсталация на въпросния проблемен компютър, ще се счупиш сам и ще обвиняваш Майкрософт. :) 

Link to comment
Share on other sites

Ако ми казваш, че не правиш разлика между version release и напр. security update или non-security monthly updates, трудно ще го повярвам.

От същия линк:

Win10-versions.png

Как да инсталирам препоръчаното, след като го няма 8 дена след обявената дата?

 

А бе май насирането е голямо този път и са го махнали...

 

20H2 system files corrupted on a clean Windows installation

 

... и разбира се уникалните отговори на съпорта.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...