Jump to content
BulForum.com

Windows 10 Discussion


vagabont

Recommended Posts

Ми да де. 3D хави обхваща всичко, нищо не съм зачеркнал. Те даже на сървърите по принцип ползват интензивно виртуализации, и има технологии, които "вкарват" директно достъп до GPU в VM. Да не абсолютизираме де, аз не съм имал предвид HPC, супер компютрите, нано-компютрите и т.н. Там винаги има най-различни извращения :) .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, Godfather said:

Може и да не е, аз визирах по-скоро начина му разсъждение. Относно "шпионирането" на фирмени служители, което е основно изискване свързано със сигурноста на фирмените информационни ресурси и включва неща тако URL filtering, deep packet inspection & data loss prevention, "младежа" би трябвало доста сериозно да се разочарова, ако някой успее да му обясни, че тия неща съществуват далеч преди да се появи Вирус 10 и се изпълнява от специфични инструменти, които по принцип нямат много връзка с Вируса. Ако "младежа" е толкова отвратен от фирменото "шпиониране" на служители, предлагам му да си основе своя компания, която да дава работа на ... да речем поне 100 хиляди души и да им разреши да си правят каквото си искат на служебните машини, без да се интересува и да ги "шпионира" по никакъв начин. :lol:

 

Абе знам ли го какво има предвид и от какво се притеснява... Просто по начина му на писане и сега, и в миналото, оставам с такова впечатление.

 

---------------------------

 

За бързи тестове, Windows 10 предлага и Windows Sandbox с всички инсталирани драйвери и хави, които имате на основната инсталация. Не може да се ползва ако едновременно с това използвате VMWare обаче.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tedy said:

.. Да не абсолютизираме де, аз не съм имал предвид...

 

Написал си го по начин, от който се разбира, че с VM не може да се работи 3D. Прочети си го пак.

Не мога да гадая какво си искал  да кажеш.

Link to comment
Share on other sites

Написал съм го така, че изключвам доста 3D хави за нормална работа в VM. На десктоп (само това не съм уточнил, защото ползвам vmware workstation). При правилната конфигурация на по-сериозни машини и сървъри може да се назначи GPU към дадена VM да се ползва директно, да.

Във vmware, където се емулира от ЦПУ доста от достъпа, има и макс 3GB VRAM достъпна за VM (и то от VMWare 14 или 15), нещата силно зависят от мощта на CPU. Играя някои по-стари игри в vmware съвсем добре за които 3 врам е достатъчно, до момента в който вече CPU/IPC не достига и повече от 1920х1080 и някакви по-високи настройки вече почва да сече.

И по-встрани - след като не съм доуточнил какво имам предвид, значи все пак са били възможни и двата сценария. Не съм толкова тъп, за какъвто явно всеки път ме вземаш, че да не е ясно, че знам че има варианти на пълен почти baremetal пърформънс на GPU, че да си реагираме винаги така :) . Да споменавам ли, че контекста беше за Mobi и неговия случай (вин7, 8.1, 10), очевидно обикновен десктоп, и че за такъв си говорихме - на него няма да сложи Esxi или нещо подобно, да се занимава с всички мъки за пълна виртуализация, няколко видеокарти и т.н, да не говорим че най-вероятно няма да му е и възможно.

Не е нужно абс. винаги и във всеки пост човек да доуточнява неща в абсолютна пълнота, когато е ясно в какъв контекст се пише ;) .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tedy said:

...На десктоп (само това не съм уточнил, защото ползвам vmware workstation)...

 

Не е нужно абс. винаги и във всеки пост човек да доуточнява неща в абсолютна пълнота, когато е ясно в какъв контекст се пише ;) .

 

Сега, ако ми посочиш в цялата тема, къде точно си казал vmware workstation, че да ти се разбере контекста, веднага си взимам думите назад. 

Като пишеш, че ползваш предимно Windows Server, защо да не предположа, че ползваш Hyper-V например?

 

2 hours ago, tedy said:

...Да споменавам ли, че контекста беше за Mobi и неговия случай (вин7, 8.1, 10), очевидно обикновен десктоп, и че за такъв си говорихме - на него няма да сложи Esxi или нещо подобно, да се занимава с всички мъки за пълна виртуализация, няколко видеокарти и т.н, да не говорим че най-вероятно няма да му е и възможно...

 

Не разбирам защо изобщо споменаваш ESXi или си забравил, че няма десктоп?

Докато на десктоп с Windows Server, с Hyper-V и подходящо GPU, без проблем можеш да имаш читаво 3D по виртуалките.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Не ви завиждам на сетъпите :)) Но вярно, че си има стари апове които не обичат нови ОС-и. За щастие нямам такива зависимости. 

Всъщност от бая време (години) се старая да мога да ползвам една машина за колкото се може повече неща. С разни изключения, лаптопите ми не стават за гейм примерно, но и не ме влече гейма на лаптоп.

В общият случай си превърнах актуалният служебен лаптоп в Машината за всичко .. Или сега покрай Covid, десктопите ми се превърнаха и в служебни машини .. Което разбира се не е опция за повечето хора, но не мога да ги мисля :D

Писна ми от ситуации в които имам нещо на друг комп, който не ми е достъпен и блабла. И в това отношение се постарах доста, и ако съм с желания мрежови достъп, мога да изкарам машина от кашона, да инсталирам чистичък уиндоус и каквито апове ползвам, и скоро след това да работя от нея, без особени зависимости към предишната ми машина. За последната няма и година го правя за 4-ти път и работи безотказно. 

Много съм доволен от крайният резултат. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tedy said:

Написал съм го така, че изключвам доста 3D хави за нормална работа в VM. На десктоп (само това не съм уточнил, защото ползвам vmware workstation). При правилната конфигурация на по-сериозни машини и сървъри може да се назначи GPU към дадена VM да се ползва директно, да.

Във vmware, където се емулира от ЦПУ доста от достъпа, има и макс 3GB VRAM достъпна за VM (и то от VMWare 14 или 15), нещата силно зависят от мощта на CPU. Играя някои по-стари игри в vmware съвсем добре за които 3 врам е достатъчно, до момента в който вече CPU/IPC не достига и повече от 1920х1080 и някакви по-високи настройки вече почва да сече.

И по-встрани - след като не съм доуточнил какво имам предвид, значи все пак са били възможни и двата сценария. Не съм толкова тъп, за какъвто явно всеки път ме вземаш, че да не е ясно, че знам че има варианти на пълен почти baremetal пърформънс на GPU, че да си реагираме винаги така :) . Да споменавам ли, че контекста беше за Mobi и неговия случай (вин7, 8.1, 10), очевидно обикновен десктоп, и че за такъв си говорихме - на него няма да сложи Esxi или нещо подобно, да се занимава с всички мъки за пълна виртуализация, няколко видеокарти и т.н, да не говорим че най-вероятно няма да му е и възможно.

Не е нужно абс. винаги и във всеки пост човек да доуточнява неща в абсолютна пълнота, когато е ясно в какъв контекст се пише ;) .

VMWare не е единствената платформа за виртуализация. Има други такива, които могат да се инсталират на стандартен десктоп и предлагат директно ползване на видео и цяла камара функции, присъщи на клъстерни платформи като ESXi. Става въпрос за Unraid. Няма нещо, което да не може да се ползва под виртуална машина, дори на десктоп хардуер. Единственото е, че не е за всеки (не става с две-три цъкания на мишката). :)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Godfather said:

Няма нещо, което да не може да се ползва под виртуална машина, дори на десктоп хардуер. Единственото е, че не е за всеки (не става с две-три цъкания на мишката). :)

 

macOS?

С пачовете за VMware и VirtualBox не струва. Не разпознава правилно видеото и се лагва.

Link to comment
Share on other sites

Годфадър, дай идея за виртуализация под Windows, с която сравнително лесно средно грамотен човек да може да направи така че (една) видеокарта да може да се ползва с (почти) пълни сили и под виртуални машини. Ползвам vmware по различни причини, имам няколко виртуалки, линукси, виндовси, които вървят 24/7, и съм свикнал с vmware от много отдавна.

То ако можех лесно да си ползвам видеокартата (msi RTX 2070S) с пълен капацитет под vmware за да играя игри, нямаше да си играя с втори OS за тях. Аз за по-леки мога да ползвам, но съм ограничен до 3 VRAM и не е пълен достъпа и CPU явно ограничава.

Virtualbox съм пробвал 2-3 пъти през годините, за мен не струва. Признавам, че не съм се и интересувал чак толкова за пълно gpu passthrough, освен че може да стане с отделна видеокарта само за VM. Преди 3-4г. бях чел че е свързано с доста мъки, доста налични опции в BIOS, и не винаги става (е възможно) като следствие, на обикновени десктоп платформи.

ESXi споменах като единственото по-различно, което съм тествал, което е по-ентърпрайз ориентирано.

Това Unraid какво представлява, някакъв виртуализатор от 1 тип ли? Мога ли да инсталирам WIndows VM с пълен достъп до всичко без забавяния примерно при достъп до HDD/SSD, и друг Windows 10 където да се играят игри в същото време, с пълно gpu passtrhough? Не че ми е мечта, но това съм искал винаги, без да рестартирам, да мога да превключвам между OS така, всяка да има пълен достъп до мощта на различни компоненти без забавяния.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, tedy said:

Годфадър, дай идея за виртуализация под Windows, с която сравнително лесно средно грамотен човек да може да направи така че (една) видеокарта да може да се ползва с (почти) пълни сили и под виртуални машини.

 

Защо държиш виртуализацията да е под Уин? Както вече казах, не мисля, че съществува лесен вариант с цъкане на мишката, а Линукс е превъзхождаща отвсякъде платформа не само за виртуализация, но и за контейнеризация (нещо специфично само за Линукс ядрото). Дори моя приятел Лайнъс от клипа, който ARPAnet пусна по-горе са затормози (явно Unraid има проблеми с процесорите на AMD), но с Интел всичко върви. Та тази схема не е за всеки, но и не е невъзможна, просто трябва ентусиазъм и опит с Линукс. :)

Link to comment
Share on other sites

Защото основно ползвам Windows на бареметала и трябва да имам поне един Windows, който да има пълен достъп до всичко в системата на макс - примерно за игри. В същото време трябва да може да се ползва и друга OS/Windows или линукс-базирана, и всичко това със само една (мощна) видеокарта. Всъщност не е задължително да е върху Win, може да е type 1 хипервайзър, но от това, което четох за Unraid, мога единствено да назнача gpu passthrough дадена видеокарта към даден VM, а аз искам (явно невъзможно) по-скоро shared - видеокартата и ресурсите й да се шерват между 2-3 VM, и всяка да може да се възползва максимално в момента когато й трябва. В рамките на една host OS това си става по естествен начин както е ясно. Погледнах горново видео и там доколкото видях набързо, правят същото - две видеокарти 2080S на един комп и двама играят на отделни VM.

Всичко това е за уплътнение на ресурсите - основно видеокартата когато примерно играя в едната OS, се натоварва от нея в голяма степен, но в друга OS ако нещо потрябва, същата карта да може да се използва също, и ресурсите да са shared в "чист" вид. Или много искам :) ..

Ако това не може да стане, то текущата ситуация с Type 2 ме устройва както е.

Работата е, че искам да съм с една видеокарта, която да мога да ползвам като такава навсякъде, понеже е сравнително мощна. Сега просто е лека досада ако ми се доиграе игра, да рестартирам в 10-ката. А ако потрябва да свърша нещо, да рестартирам обратно.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Не мога нещо да схвана защо точно искаш да споделяш мощното видео между двете виртуалки? Идеята е (подобно на това, което Лайнъс прави във видеото), да сложиш една мощна карта, което да се ползва само от едната виртуалка, основно за игри, а другата по-слаба (още по-добре ако е вградено видео) да се ползва от втората виртуалка за всичко останало, което не изисква сериозна графична мощ и единственото, което на практика се споделя са ядрата на процесора, РАМ-та и диска.

Link to comment
Share on other sites

Ами мисля че обясних достатъчно ясно. Не искам 2 видеокарти. Общо взето ми беше ясно че ако има отделна карта, тя може да се свърже с вм изцяло.

Работата е там че тази мощната карта реално ми трябва и в работната ОС, особено обема vram. За работна станция тип употреба - фотошоп, Премиере и тем подобни, си трябва врам и често и гпу. То почти всичко вече ба десктооа употребява и гпу и заема доста врам.

Link to comment
Share on other sites

Ако не ме лъже паметта, засега само в профи сериите (Quadro, Tesla, Fire Pro, Radeon Pro и т.н.) можеш да поделяш passtrough ресурсите между повече от една VM, независимо кой hypervisor ползваш. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, plameni said:

Ако не ме лъже паметта, засега само в профи сериите (Quadro, Tesla, Fire Pro, Radeon Pro и т.н.) можеш да поделяш passtrough ресурсите между повече от една VM, независимо кой hypervisor ползваш. 

Не знаех, че изобщо е възможно. Би било доста яко, но в края на краищата цялото занимание не си заслужава жертвите заради малко повече удобство, поне за мен. Особено закупуването на скъпа профи карта, която вероятно няма да е много добра за игри. Пък и аз поне пускам по 3 VM, и за тях щеше да трябват поне 3 отделни карти, макар че най-често ми трябват две с пълен достъп, а от 3-тата нататък не са gpu-bound толкова, и те може примерно да минават през type 2 хипервайзор с нормална gpu емулация.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Godfather said:

Защо държиш виртуализацията да е под Уин? 

Малко в страни от темата,интересно ми е колко се изпозва във фирми от цитираните  от теб мащаби МакОс?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEMO said:

Малко в страни от темата,интересно ми е колко се изпозва във фирми от цитираните  от теб мащаби МакОс?

 

Бих се обзаложил, че е имал предвид виртуализация под Линукс :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, plameni said:

 

Бих се обзаложил, че е имал предвид виртуализация под Линукс :rolleyes:

 

В това съм сигурен, просто ми е интересно колко използват операционна система на Apple...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, HEMO said:

Малко в страни от темата,интересно ми е колко се изпозва във фирми от цитираните  от теб мащаби МакОс?

Почти всички девелопъри при нас използват служебни Макбукове. Като процент вероятно е някъде към 15-20 от цялата бройка крайни устройства. Линукса е на сървърите, които почти нацяло вече изместват доминиращия до преди десетина години Уин. Всичко ново се разработва на микросървиси и се качва на контейнери, основно на Red Hat OpenShift клъстъри, които естествено вървят на Red Hat Enterprise Linux. Останалото е контейнери по облаците и най-различни SaaS. Аз обаче служебна машина не ползвам. Имаме една програма, по която на всеки две години фирмата ми отпуска по 650 кинта за лаптоп, който аз си избирам и ми става както за лично ползване, така и за служебно, през отдалечен Ситрикс десктоп. :)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, w00x said:

Защо не? И до какво да не го ъпдейтваме? Аз съм с 19041.

 

Има още цифри след точката.

Аз съм с 19041.508
Последният OS build е от преди по-малко от седмица - 19041.546

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2020 at 9:41 PM, plameni said:

 

Има още цифри след точката.

Аз съм с 19041.508
Последният OS build е от преди по-малко от седмица - 19041.546

Това важи за 2004 версията. Аз съм с нея на гейминг десктопа заради "Hardware-accelerated GPU scheduling" функцията, която е новост в 2004. Иначе на лаптопа съм все още с 1903 версията и на този етап не смятам да го ъпгрейдвам до 2004 (този ъпгрейд стои като незадължителен, функционален такъв). :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...