Jump to content
BulForum.com

Windows 10 Discussion


vagabont

Recommended Posts

Е как да не е ясно, след като това е препоръчваното :laughing1:

Нищо не ми е толкова важно. От два дена обяснявам, че съм забелязал несъответствие между обявените и достъпни за изтегляне версии.

Как пък един не каза "Благодаря за информацията" или "Хммм, ще го имам предвид".

Вместо това, когато посочвам червено на бяло, че се наричат "същото", очевидно различни неща, се оказва, че издребнявам.

При това ми се казва от човек, който намеси и граматиката в търсене на някакви безумни обяснения.  

 

Ясно е, че са си осрали версията, защото вчера се появи обяснението:
Windows 10, version 20H2 is available for users with devices running Windows 10, versions 1903 and higher who manually seek to “Check for updates” via Windows Update. 

т.е. за първи път Semi-Annual релийза няма да е достъпен за чиста инсталация. При това няма да го има и като автоматичен ъпдейт.

 

А бе и към това ще се адаптираме...

  

On 10/12/2020 at 1:27 PM, w00x said:

Боклук е само за тези, които не могат да се адаптират към софтуерни ъпдейти

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Изобщо не бих обърнал внимание на написаното. Бих свалил това, което ми се предложи. Нямам достатъчно време да дълбая защо версията на едното не съответства с версията на другото.

 

А обяснението не е вярно. Аз натискам Check for updates вече седмица и ъпдейт няма.

И преди Feature ъпдейтите са били така. В един момент ще се появи за автоматичен ъпдейт. Затова пише "IS", а не "WILL BE".

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, w00x said:

Изобщо не бих обърнал внимание на написаното. Бих свалил това, което ми се предложи. Нямам достатъчно време да дълбая защо версията на едното не съответства с версията на другото.

 

Досега не си създавал впечатление на толкова примирен и безкритичен.

 

6 hours ago, w00x said:

А обяснението не е вярно. Аз натискам Check for updates вече седмица и ъпдейт няма.

 

Да не съм го писал аз? На Майкрософт си е обяснението. 

А лично и специално за теб са добавили:
Note We are slowly throttling up availability over the coming weeks to ensure a reliable download experience. As a result, the update may not be offered to you right away. 

Link to comment
Share on other sites

Еми как да каже "благодаря за информацията" като на никой, който познавам това не е изобщо в топ 100 приоритетите на важност, даже обратно - предпочитат да не са с най-последната версия от последните 5-10-30 дни, именно защото отдавна си знаем, че потребителите са бета тестери и неведнъж се е случвало последен (по-голям) ъпдейт да е бъкан с бъгове, които бавно се оправят след това.. :P

Аз лично даже често ъпдейтвам през няколко месеца, половин година...  като нещо средно между лагерите против изобщо ъпдейтите, и маниаците на тема винаги-ъпдейтнати-докрай.

Темата защо в даден момент даден последен ъпдейт не бил достъпен за цялостно сваляне не е особено интересна, именно поради многото фактори, които стоят пред М$ и техния ъпдейт модел. Ако някой feature update се забави със седмици за повече хора, това вече е друго, има теми в интернет, където се обсъжда защо се е забавил, конкретно някой по-критичен бъг открит, от който са пострадали някои хора, като онова за my documents преди няколко месеца ако не се лъжа.

Аз лично не намирам за чак толкова издребняване конкретния случай, но не и аз не бих си губил съня и минутите да търся причината, след като всички можем да познаем в някаква степен защо се случва това, след като подобни неща се случват постоянно. Трябва да сме наясно, да не се хващаме "за буквата" в случая за името на файла защо било такова, а сваляло онакова. Хора са правили тия неща, и нещата не са строго определени, и никога не са били, а вероятните причини защо нещо не отговаря на другото, си ги знаем, и май се оказва една от тях.

Link to comment
Share on other sites

  

5 minutes ago, tedy said:

...на никой, който познавам това не е изобщо в топ 100 приоритетите на важност, даже обратно - предпочитат да не са с най-последната версия от последните 5-10-30 дни, именно защото отдавна си знаем, че потребителите са бета тестери и неведнъж се е случвало последен (по-голям) ъпдейт да е бъкан с бъгове, които бавно се оправят след това.. :P

 

Ами ето, значи може да се каже на тези хора: "Сваляйте си спокойно най-новата версия, защото тя всъщност си е старата" :P

 

On 10/31/2020 at 10:16 PM, earache said:

Да не би да казваш, че разбираш version схемата на MS?

На мен ми изглежда, като да трябва да изкарам едно вишо, че да я разбера.

И освен, че е сложна, доста често се забелязва прескачане на числа, включване на букви и тн. Доста неинтуитивно.

 

10 minutes ago, tedy said:

Трябва да сме наясно, да не се хващаме "за буквата" в случая за името на файла защо било такова, а сваляло онакова. Хора са правили тия неща, и нещата не са строго определени, и никога не са били, а вероятните причини защо нещо не отговаря на другото, си ги знаем, и май се оказва една от тях.

 

Не съм способен да я проумея в дълбочина, но мисля, че разбрах каква схема се използва за versioning-а на Windows.

Убеден съм на 98.3%, че в нея е залегнал "Принципът на Неподражаемост", открит от проф. К. Донев. :P

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Хаха, за неподражаемостта, със сигурност си се сблъсквал и с други софтуери, които гледат всячески да са "уникални" във всяко отношение, вкл. в това. И колкото по-популярен и голям е едни софт (и на голяма корпорация) също става фактор, колкото и в миналото да са гледали да са по-предсказуеми. Аз отдавна се отказах да следя номера и принципи на версиите - ъпдейтвам чат пат, и от дъжд на вятър ако нещо откаже, гледам г/д кое е следващото "major" за да тръгне нещо, като в случая с Server 2016 дето не тръгваха новите nvidia drivers, и дето се оказа, че искат поне Server 2019, който е застинал на 1809. Оттам нататък мъглата си остава, no i ne mi пука особено. Вървят си някви ъпдейти с някви номера.. закво ми е да ги знам точно. Където трябва просто поддържам ъпдейтнати колкото може дадените Windows-и.

Link to comment
Share on other sites

Още една дребна "щипка мерудия в манджата".

Сетих се, че имам акаунт в Windows Insider, оказа се действащ.

Та в него, препоръчваният build 19042, все още се показва само в Beta Channel :blink:

 

Windows10-Insider-19042.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, plameni said:

 

Досега не си създавал впечатление на толкова примирен и безкритичен.

 

Да не съм го писал аз? На Майкрософт си е обяснението. 

А лично и специално за теб са добавили:
Note We are slowly throttling up availability over the coming weeks to ensure a reliable download experience. As a result, the update may not be offered to you right away. 

 

Избирам си битките просто. :) 

 

Не съм казал, че си го написал ти. И аз като теб опровергавах информацията изнесена от Microsoft.

Но и тук ги разбирам. Просто са решили да го кажат по най-лесен начин, вместо да навлизат в ненужни детайли (като евентуална хардуерна съвместимост) и да са напълно прозрачни за нещо, което няма абсолютно никакво значение. Само главоболия ще си създадат. Някакви ентусиасти ще тръгнат да сравняват хардуер, пък "онзи го получи, къде е моя като съм със същия хардуер" и така..

Link to comment
Share on other sites

Мисля си, че може би е трябвало да се спазят някакви срокове, иначе няма да е Semi-Annual и са действали по схемата "пускайте, а пък ако трябва, после ще го мислим".

 

Link to comment
Share on other sites

К'ви срокове.. :lol:

не за пръв път забавят и забавляват публиката с 6-месечните ъпдейти, които след това сума време дооправят. Определено (и не само те) така действат, с последващото мислене. IT светът се развива "бурно и динамично"... да им пи*ам на бурното "развитие". Почти всичко се пуска на мига щот всички други така правят и ако закъснееш...

Link to comment
Share on other sites

Да не забравяме, че semi-annual не е "на 6 месеца". :) 

 

За прибързаните релийси на всичко съм съгласен. Интернетът им даде тази свобода и те се възползват максимално. Игри с 10GB Day One пачове... 10GB.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност canary модела за релийзи е сравнително стандартно нещо. А за софтуер като Windows който работи на какво ли не .. бъговете са очаквано нещо. И това е метода да защитиш масата от потребители. 

Дори от личен опит, само за едно от апитата ми към момента имам 256 теста, и въпреки тях, понякога успявам да релийзна някоя глупост която не бива забелязана веднага. И това е апи което е лесно за тестване, не завиждам на Майкрософт .. :D

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, plameni said:

Още една дребна "щипка мерудия в манджата".

Сетих се, че имам акаунт в Windows Insider, оказа се действащ.

Та в него, препоръчваният build 19042, все още се показва само в Beta Channel :blink:

 

Масовият уиндоус потребител се явява бета тестер.

 

Още от времето преди виста практиката беше да се изчака да мине поне година, да излезе някой service pack (в който да са поизчистени основните бъгове), и чак тогава се прави преминаване към нова ОС, а за ъпдейтите - никога не се слагат на едро както ти ги пусне MS, ако искаш безпроблемна работа. Или спрени, или най-малкото се прави подборка според това какво оправят и какво развалят, и изобщо кой е реално нужен и кой не.

Link to comment
Share on other sites

Това беше нормалната практика - инсталиране най-рано след появата на първия Service Pack.

Различното сега е, че вече 5 години операционната система (в общи линии) е една и съща.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, plameni said:

Това беше нормалната практика - инсталиране най-рано след появата на първия Service Pack.

Различното сега е, че вече 5 години операционната система (в общи линии) е една и съща.

 

И сега има нещо като основни версии, поне при LTSB. Последно гледах, бяха три - 2015, 2016, 2019 (подробности коя с какво се различава).

 

Enterprise 2016 си работи напълно адекватно без ъпдейти.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, instinct said:

 

И сега има нещо като основни версии, поне при LTSB. Последно гледах, бяха три - 2015, 2016, 2019 (подробности коя с какво се различава).

 

Enterprise 2016 си работи напълно адекватно без ъпдейти.

 

Работи си, обаче масово пишман-програмистите правят софтуер, който изисква поне .NET да е ъпдейтнат.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, earache said:

А M$ го ползват къде по-точно?

Начина по който дават достъп до новите си релийзи. Първо на малка група юзъри, разширявайки я с времето 

Link to comment
Share on other sites

И не дай си боже да се окажеш измeжду тия първите малката група юзери :) . Аз затова от доста време избягвам ъпдейтите, освен ако не е минал месец, айде 2 седмици, щото другия месец ако ъпдейтна, ще ми натресе всички ъпдейти към тогавашния момент - и старите, и новите, то вече не можеш (лесно) да избираш кои да сложиш - ъпдейтваш на общо основание. Затова и правенето на имиджи става все по-важно. Е, досега честно казано все още съм нямал проблеми... но аз основно съм с Windows Server, където няма feature упдатес, та... то всъщност една от главните причини да избера тези OS беше това. И това, като всичко, си има някои недостатъци, за които вече писах.

Link to comment
Share on other sites

По принцип дори тези първи юзъри не са реално първите. Да не забравяме Insider програмата. 

Иначе 20H2 е ОК при мен, пореден безпроблемен ъпгрейд. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ARPAnet said:

Начина по който дават достъп до новите си релийзи. Първо на малка група юзъри, разширявайки я с времето 

Т.е. всички тука от форума цъкаме "check for updates" и само на 1 от 10 (примерно) ще ни каже, че има ъпдейти?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...