Jump to content
BulForum.com

Windows 10 Discussion


vagabont

Recommended Posts

On 9/29/2020 at 7:52 PM, w00x said:

 

Все повече разработчици минават към Windows 10 като минимум вече.

Windows 7 е стара операционна система без поддръжка, която е отворена към атаки като входна врата на блок в Изгрев. На места вратата направо липсва.

 

Хубаво е при първа възможност да ъпгрейднеш. Не боли. :)


НЕ! НЕ ГРЕША! Не го ли научи за 18 години??? 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Хаха, пореден изключително тежко безсмислен разговор.

Както винаги, крайностите не са ключ към адекватна аргументирана дискусия.

Да питам един приятел, който с месеци имаше проблем с един (по-стар) Windows, който накрая сложи последен Server, та колкото и да преинсталираше и т.н., все му бутаха фирмен сървър. Та явно който не е виждал работен компютър в production и какви мизерии могат да се случат на стар/неъпдейтван Windows... и не само Windows. Оказа се от пробития RDesktop протокол. Не че нямаше други начини за workarounds като файруоли, нестандартни портове, VPN, но не е там въпроса.

Аз мога цял живот да оставям входната врата отключена, досега май никой не се е пробвал да натисне дръжката и да види сам дали е отключено... Това не означава много и не е никакъв аргумент. "Аргумент". това е дума от речника.

Навремето с непачнато ХР ми пробиха компа като Евроком дойде и ми спря файруола докато наглася интернета. Файруола е спирал Blaster-а на порт 135, и е имало пач, който е запушвал дупката. Това за домашен комп за забавление очевидно не е от значение - праскаш преинстал и си готов. Ако компа започне да става малко по-критичен за бизнеса ти... няма нормален, който да разсъждава в крайности - защото и тогава адекватното е тестване на ъпдейтите преди да се аплайнат. Та така. Животът е цветен с нюанси, а не черно-бял. Трудно..

Link to comment
Share on other sites

Домашните рутерчета помагат много, за всякакви гадости ходещи по мрежата, машините ни не са директно в нета. 

Заради това и хората виждат по-малко проблеми като не се пачват. Пак си остава проблема с всякакви буби по сайтове, но ако човек си ходи по познатите такива и не се муши насам натам, пак ще е ОК. 

Поне за домашните машини това помага много. Лаптопите които се оказват по летища, хотели и т.н.. са друга история. Но сега корона ги пази, хихи :D

Link to comment
Share on other sites

Въпреки всичко има весел елемент в преинсталацията - турих ся по-ново ACDSee например и нЕкои други такива... Не че ми трябва ама да видим развитие... Слава Богу Smart Share работи засега прилично, че това бе дерт номер 1. Хрома го ресторнах на ръка, друг път ще имам едно наум, че е калъф. За тая вечер толкоз. Да видим как ще се разбираме с принтер-скенера, евентуално утре... После всичките игри... 100% накрая нещо ще липсва, аз даже не помня всичко, което имах... Мразя ги тия тотални преходи... Не съм видял още и как стоят нещата с видео драйвърите, но определено всичко наведнъж няма как да стане. Този Вирус има ли своя антивирусна? И тъпанарите пак са бъзикали и контрол панела - без грам смисъл и посока, ей така да дразнят хората... 

Link to comment
Share on other sites

ARPAnet, така е донякъде, но пак доста зависи какво се прави на компютъра. Има и повечето домашни сапунерки никога не се ъпдейтват от потребителя, и те са продънени повечето :) .

Колкото до Win10, има своите кусури, но overall и визуално също, го намирам за по-добър, нещо което преди 4-5г. нямаше да повярвам, че ще изрека. И визуално има някои дреболии, които са погрознени, например трите системни бутона на прозорците, но пък доста други неща за мен лично обективно са по-добре като ползваемост, дори на пръв поглед да са скопени - например Старт менюто - няма подпапки на папките и т.н., което в някои случаи дразни наистина, но търсенето, пинването и организирането на пиннатите икони там, за мен е доста по-ползваемо от на Вин7. В комбинация с всичките несъвместимости на 7 с последния хардуер от последните години (айде да кажем по-добрата съвместимост на 10), го правят по-адекватния избор, и то с много. Оставям настрана емоционалните "доводи" - и с Win7 съм имал някои проблеми, свидетел на бъгове и т.н. Аз лично с Win10/Server 2016/2019 имам по-добър експириънс и видимо по-малко проблеми и бъгове отпреди с 7. Или поне наравно липса на такива. Някои дългогодишни проблемчета по шела са оправени, има някои нови по интерфейса, но като цяло ... това е просто средство за извършване на някакви дейности, зареждам чат пат старата 7-ца във виртуалка, и не бих се върнал на 7, Въпреки двойния контрол панел на 10 и някои други такива.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, RaptoR said:

Въпреки всичко има весел елемент в преинсталацията - турих ся по-ново ACDSee например и нЕкои други такива... Не че ми трябва ама да видим развитие... Слава Богу Smart Share работи засега прилично, че това бе дерт номер 1. Хрома го ресторнах на ръка, друг път ще имам едно наум, че е калъф. За тая вечер толкоз. Да видим как ще се разбираме с принтер-скенера, евентуално утре... После всичките игри... 100% накрая нещо ще липсва, аз даже не помня всичко, което имах... Мразя ги тия тотални преходи... Не съм видял още и как стоят нещата с видео драйвърите, но определено всичко наведнъж няма как да стане. Този Вирус има ли своя антивирусна? И тъпанарите пак са бъзикали и контрол панела - без грам смисъл и посока, ей така да дразнят хората... 

 

Точно, за да избегнеш цялото това нещо, ти препоръчах да ъпдейтнеш, вместо да правиш нова инсталация. Твоят отговор ... не го помня какъв беше, но беше много категоричен, отново.

Така че.... точно в тоя филм, ти сам се нахака с 200.

 

Видео драйверите са ти вече инсталирани. Уиндоус 10 си ги сваля и автоматично си инсталира последния видео драйвер. Същото важи и за всичката ти навързана периферия и хардуер. Стига да не са на по 15 години и все още да имат официални драйвери. Може да си инсталираш само контролния панел на нВИДИА ако ти трябва.

 

Има Windows Defender (анти-вирусна).

 

Контрол панелът си е там, такъв, какъвто си беше в Windows 7. Поне за момента.

Link to comment
Share on other sites

Почти моментално почнаха лайната - app default reset  или нещо такова ми дрънчи и ми променя настройки. Класически травеститски говна.  

Link to comment
Share on other sites

Не, нямаше го. Поне аз за пръв път виждам подобна тъпотия. Интересно не съм го видял и на двете машини, на които съм с 10  до момента. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, tedy said:

ARPAnet, така е донякъде, но пак доста зависи какво се прави на компютъра. Има и повечето домашни сапунерки никога не се ъпдейтват от потребителя, и те са продънени повечето :) .

Нямам предвид, че "firewall"-ите им пазят, като истински такива. 

Просто всички сканчета и гадости удрят рутерчето, вместо Windows-а, което е огромна екстра. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, w00x said:

Totally disconnected.


Това съм го пропуснал. Това ли ти е коментара, след като пак сам се прасна в тигана? ГолЕм си, няма що! :laughing1:

Между другото тия дни купих една много прилична стара машинк, която ще си сложа на село за кеф. И с още по-голям кеф ще й сложа седмица, стига да си намеря инсталационния диск. Толкова отдавна не е пипан, че съм забравил къде е... 

А травеститът продължава да ме дразни съществено. Едно че като пусна СТАРТ менюто и ми идва да повърна и второ не спират тия лайна:
Untitled.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, RaptoR said:

Не, нямаше го. Поне аз за пръв път виждам подобна тъпотия. Интересно не съм го видял и на двете машини, на които съм с 10  до момента. 

 

Има го, разбира се. Винаги го е имало. Нали трябва да знае Уиндоуса коя програма да използва за определения файл/браузър/поща и т.н.

 

1 hour ago, RaptoR said:


А травеститът продължава да ме дразни съществено. Едно че като пусна СТАРТ менюто и ми идва да повърна и второ не спират тия лайна:
Untitled.jpg
 

 

Просто отвори съобщението и сложи ACDSee като default за снимки, защото в момента сигурно ACDSee се опитва да го направи самичка, но Уиндоус не позволява, защото това е потенциална вратичка за всяка една програма, да си прави каквото си реши.

 

Защо някой изобщо използва все още ACDSee обаче... Дори не знаех, че все още се разработва.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, w00x said:

 

Има го, разбира се. Винаги го е имало. Нали трябва да знае Уиндоуса коя програма да използва за определения файл/браузър/поща и т.н.

 

 

Просто отвори съобщението и сложи ACDSee като default за снимки, защото в момента сигурно ACDSee се опитва да го направи самичка, но Уиндоус не позволява, защото това е потенциална вратичка за всяка една програма, да си прави каквото си реши.

 

Защо някой изобщо използва все още ACDSee обаче... Дори не знаех, че все още се разработва.

 

НИКОГА не го е имало при мен и НИКОГА досега не съм го виждал. Или ти знаеш по-добре какво съм видял на моите машини? 

Много ясно, че съм сложил да е дифолт ACDSee - травеститът го ВРЪЩА без да ме пита искам или не, понеже той така решил. По същия начин съм задал по дифолт VLC да се занимава с аудио и видео, но и там травеститът вилнее на своя глава и ми променя настройки. 

И не само се разработва, а е може би най-доброто след Фотошоп. 

Link to comment
Share on other sites

Пак не четеш какво пиша. Мен не ме интересува ти какво си виждал на твоите машини. Все ми е тая. Аз ти казвам, че това е било функционалност на Уиндоус от самото начало, а не дали ти си я срещал или не. Единственото, което е различно, е че нотификейшъните ги нямаше, както и защитата на default приложенията.

 

https://www.winhelponline.com/blog/windows-10-resetting-file-associations/

http://www.winhelponline.com/blog/stop-photos-app-taking-over-image-file-associations/

 

Не те знам с коя версия си, но този проблем е бил потвърден от Майкрософт и оправен с последващ ъпдейт.

 

Окей де. Оправяй се. Ти пак знаеш най-много.

Link to comment
Share on other sites

Разбира се. И много интересно как тая "функционалност" ме е подминала, така щото за пръв път да я виждам сега, което е години по-късно. С нотификейшъни или без - щях да усетя ако го е имало това. 


Добре новина е, че дотук с периферията почти няма проблеми. 
 

Link to comment
Share on other sites

Не си виждал това?

 

How to Change the Default Program to Open a File With

 

Или това?

 

select google chrome in the column on the left

 

Или това?

 

How to Set a Default Web Browser in Windows

 

Ако все още не ми вярваш, ето ти инструкциите от помощната документация на Уиндоус 7.

https://support.microsoft.com/en-us/help/18539/windows-7-change-default-programs

 

"Подминала" те е, защото си съвсем нормален потребител и цъкаш бутончето, което е оцветено с друг цвят, без да четеш какво пише отгоре. :) 

Link to comment
Share on other sites

Не те разбирам - аз инсталирам програма, давам и по дифолт да управлява определен вид файлове и никога Вирус не ми е връщзл сам настройките примерно към пейнт за снимки или към медия плейър за музика. Е траверсчето 10 това прави - САМ ми връща настройки, след като ИЗРИЧНО съм задал команда дифолт програмите да са други. В 7 никога не се е случвало такова нещо. Иначе аз добре знам как да сменя дифолт програма ако ми се налага, когато АЗ поискам. 

Link to comment
Share on other sites

Да, това написах и аз. Че функцията за връщане е нова и е наложена с цел ограничаване контрола, защото има много програми, които си правят каквото си искат, защото потребителите натискат YES на всеки бутон. После се оплакват, че снимките им активирали вируси.

 

Проблемът, който ти имаш е дразнещ, наистина, защото явно Microsoft решават, че ACDSee не е надеждна програма и не трябва да има този достъп, който има. Причините не са ясни. Решен е за повечето потребители с фикс, който не е ясно дали ти имаш, защото не е ясно с коя версия на Уиндоус 10 си.

 

Дадох ти инструкции по-горе (които ти най-вероятно не си отворил) как да си изключиш тази въпросна защита и Уиндоус да не ти връща програмите по подразбиране.

Link to comment
Share on other sites

 

32 minutes ago, w00x said:

Да, това написах и аз. Че функцията за връщане е нова и е наложена с цел ограничаване контрола, защото има много програми, които си правят каквото си искат, защото потребителите натискат YES на всеки бутон. После се оплакват, че снимките им активирали вируси.

 

Проблемът, който ти имаш е дразнещ, наистина, защото явно Microsoft решават, че ACDSee не е надеждна програма и не трябва да има този достъп, който има. Причините не са ясни. Решен е за повечето потребители с фикс, който не е ясно дали ти имаш, защото не е ясно с коя версия на Уиндоус 10 си.

 

Дадох ти инструкции по-горе (които ти най-вероятно не си отворил) как да си изключиш тази въпросна защита и Уиндоус да не ти връща програмите по подразбиране.


Не само ACDSee, VLC също! Пълна простотия... Реално погледнато идва да рече, че тъй като все повече дебили имат компютри, то дай да правим системата дебилоустойчива... Инструкции не съм отварял, върша 15 работи в момента, вкл. играя Мафия :laughing1:
Кое от всичкото са инстукциите? Повтори линка да знам. 

Untitled.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ето ги инструкциите.

https://www.winhelponline.com/blog/windows-10-resetting-file-associations/

 

Аз съм си настроил POT Player за видеото без проблем. Сега пробвах да сложа VLC. Също нямам проблем.

 

На тоя екран не пише версията. Трябва да отвориш RUN и да напишеш winver.

 

image.png

 

Другия вариант е десен бутон на старт бутона > System и скролваш надолу.

 

image.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ще видя по-нататък инструкциите. Иначе версията е стара... Между другото не съм много сигурен, но май и на лаптопа тия от Изот са спрели ъпдейтите. Трябва да проверя... 
Untitled.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Версията ти е на 2 години.... Октомври 2018.

Аз лично бих я ъпдейтнал, но ти така като си се заинатил... Прави фикса от по-горе и това е.

В новите версии има подобрения по стар менюто, интерфейса и редица други неща.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, w00x said:

Версията ти е на 2 години.... Октомври 2018.

Аз лично бих я ъпдейтнал, но ти така като си се заинатил... Прави фикса от по-горе и това е.

В новите версии има подобрения по стар менюто, интерфейса и редица други неща.

 

Нищо не съм се заинатил, просто все още се оглеждам.

Link to comment
Share on other sites

Проблемите с ъпдейтите се получават при вече използваема система. В твоя случай, инсталацията е нова.
Ако все пак искаш да не ъпдейтваш, моята препоръка е да инсталираш всички налични до този момент ъпдейти и тогава вече да спреш ъпдейтите. Да седиш на версия на 2 години е безсмислено. Ако беше ясно, че тя е СУУУПЕР стабилна - окей, мога да го разбера до някъде. Но тя не е.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...