Jump to content
BulForum.com

Windows 10 Discussion


vagabont

Recommended Posts

Правя разлика, разбира се, но в момента чоплим думите.

 

Редно е да се използва само "version", вместо "version release", защото във "version release", "version" е съществително, а "release" глагол, който няма място в определението. А ако се напише "release version", тогава "release" е прилагателно и може да се използват заедно, но пак не разграничава version от update.

Затова и в таблицата пише "Current versions", а не "current version releases".

Това имах предвид.

:)

 

А относно проблема.. или някой е осрал здраво файловете, или някой е осрал здраво sfc-то и е забравил да го оправи, за да работи с новите файлове.

Ако файловете наистина бяха повредени до такава степен, каквато показва sfc-то, системата изобщо нямаше да тръгне.

 

Аз още не съм го получил тоя ъпдейт на 6 компютъра. Единия колега си го получи още миналата седмица като обявиха, че са го пуснали.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

43 minutes ago, w00x said:

Правя разлика, разбира се, но в момента чоплим думите.

 

Редно е да се използва само "version", вместо "version release", защото във "version release", "version" е съществително, а "release" глагол, който няма място в определението.

 

Убеден ли си, че точно в тази си употреба е глагол?

И каква част от речта ще стане в израза "latest version release"? ...или в "latest release"?

Link to comment
Share on other sites

Почти. :) Може да е и двете, но в нашия контекст (version release) е глагол, защото няма определение към version, както има в примерите, които си дал (latest).

 

latest version release - съществително. Тук subject-ът е "version release", а не само "release".

latest release - съществително.

 

Теорията на граматиката никога не ми е била чак толкова силна страна, но съм почти сигурен, че в случая е така.

 

Чоплим английска граматика в темата за Windows 10. :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, w00x said:

Чоплим английска граматика в темата за Windows 10. :D :D :D

 

Аз ли започнах??? :lol:

 

Но ще приключа с това, че във всички цитирани случаи version release е със смисъл версия (идентификационен номер) на издание.

Виж какво пише в колонката със заглавие Version

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2020 at 7:03 PM, plameni said:

Ако ми казваш, че не правиш разлика между version release и напр. security update или non-security monthly updates, трудно ще го повярвам.

Да не би да казваш, че разбираш version схемата на MS?

На мен ми изглежда, като да трябва да изкарам едно вишо, че да я разбера.

И освен, че е сложна, доста често се забелязва прескачане на числа, включване на букви и тн. Доста неинтуитивно.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, earache said:

Да не би да казваш, че разбираш version схемата на MS?

 

Никога не бих си позволил да се изхвърля толкова много, че да твърдя подобно нещо :lol:

Даже напротив:

On 8/17/2019 at 12:16 AM, plameni said:

Аз съм прост/o/ инженер и както не веднъж съм казвал - понякога изключително прост...

 

И затова попитах:  "Де е логиката, де е разума? Де е логиката? Де е разума?" :laughing1:

 

Link to comment
Share on other sites

Не че ги защитавам, но дори на пръв поглед да не се вижда разум или логика, обяснение винаги има, дори понякога да е смешно. Подобно на прескачането на номер 13 във версиите, не само в Офис пакета, и в други компании съм го срещал, и в това вярвам няма много суеверие, а всичко е въпрос на ... ПАРИ. Ся.. предполагам, че ако бяха пуснали версия 13 щяха да им спаднат приходите в някои по-суеверни народи и т.н. и т.н. само си мисля.

Преди време бях чел нещо по въпроса с версиите на софтуери на най-големите корпорации, които се ползват от милиарди.... нещата никога не са прости и черно-бели, та все има някаква логика/обяснение :) . На всичко. И на по-необяснимите на пръв поглед неща най-често е нужно човек да отдели доста време за да намери някъде обяснено, и дори тогава не е ясно доколко ще е достоверно, дори ако идва от на пръв поглед "вътрешен" човек. Като цяло, да не се тормозим точно с това, ъпдейтите са си ъпдейти както и да ги наричат, и на около 6 месеца са по-дълбоки и докато не ги позакърпят, известно време може да имат разни проблеми. И с Андроид е така, и с иос и с всички, в различна степен.

Link to comment
Share on other sites

Изобщо не ме интересуват номерациите и кръщаванията. 

Коментарът ми е по повод невъзможността, през стандартния потребителски канал, да се изтегли и директно да се инсталира последния (при това Microsoft recommended) Semi-Annual Release 20H2 (19042)

Десет дена след датата на обявяване продължава да се тегли 2004 (19041), при това не последния 610, а предходен 572.

 

Media-Creation-Tool20-H2-exe-2020-11-01. Win10-cmd-2020-11-01.png

 

Win10-versions-2020-11-01.png

Link to comment
Share on other sites

Е точно на теб ли трябва да се каже, че кръщаванията и версиите имат значение по принцип, а това че не теглиш последния, най-вероятно е необновени репозиторита, а вече по каква причина, дали забравено или друго, е отделен въпрос... в комбинация с вероятно претоварване на сървърите, и поетапно обновяване.. Каква друга би могла да е причината... ясно е че тук никой не може да ти отговори, а само да "съчувства". Инсталираш и ъпдейтваш, ако е за една машина, чудо голямо. Подобни неща все едно за пръв път виждаш.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tedy said:

Инсталираш и ъпдейтваш...

 

Е точно това не искам.

Простата задачка - offline инсталация на последната версия на Windows 10, на компютър, който няма да е свързан към интернет, се оказа не толкова проста :bgrin:

 

2 minutes ago, tedy said:

Подобни неща все едно за пръв път виждаш.

 

Мхмм... Досега не бях се задълбавал във версиите.

Link to comment
Share on other sites

Те от бая време ползват canary deployment модела при релийзите си, но обикновено даваха опцията сам да си свалиш новата версия и да се ъпдейтнеш, ако не ти се чака.

Странно, че този път не са го направили. 

Link to comment
Share on other sites

И остава въпросът защо точно най- най последната версия е нужна, особено пък като няма да е вързан към интернет компа. Чак толкова пък някой драйвер или софт да изисква абсолютно последната версия...

Link to comment
Share on other sites

Както споменах и по-рано, скоро научих, че Майкрософт проверяват хардуера на системата преди да направят ъпдейта наличен за сваляне.

Ако има някаква позната несъвместимост на въпросния компютър, ъпдейтът няма да излезе за сваляне. Нормално е докато съществуват такива случаи (с несъвместим хардуер), версията да не се дава за свободно сваляне, защото някой с такъв несъвместим компютър, който има известни проблеми с новия ъпдейт, ще си направи флашка, ще си буутне в Уиндоус след инсталацията и ще яде дървото по един или друг начин. Това създава проблеми както за потребителя, така и за Майкрософт.

 

Затова са избрали безопасният и най-добър според мен вариант. Сваля се последната стабилна версия, която няма подобни несъвместимости и след инсталацията, алгоритмът проверява дали системата е годна за последния Октомврийски ъпдейт. Ако не е годна - не показва ъпдейта. Ако е годна - показва ъпдейта. След версията от Май месец (тази, която в момента е налична за сваляне на флашка), инсталацията на ъпдейтите е променена и става по-бързо и с по-малко нужда от рестарт, затова потребителят дори няма да разбере, че слага голям Feature ъпдейт, а не някакви пачове и фиксове.

Link to comment
Share on other sites

Обаче проблемът с тази логика е, че човек сваля доста често iso-то и да прави флашка, за да инсталира друг компютър. Няма как да разбере туул-а какъв ще е другия компютър, на който ще се инсталира.

Иначе принципно вероятно си прав, и аз знам, че поетапното деплойване не е свързано само с претоварване на сървърите, а това просто означава че първите просто ще са алфа/бета тестери, ако има нещо по-критично, да не се засегнат много хора, цялото човечество наведнъж. По-евтино излиза бета тестерите да са самите потребители, някаква част от тях. Нищо че често има някакви проблеми в началото (естествено), което често съсипва компютрите им, губи им страшно много време и т.н. Затова аз лично слагам ъпдейти само след като е минало 1-2 седмици поне, а по-големи ъпдейти изчаквам с месеци, даже Win10 имаше опция някъде за това, можеше макс с 18 месеца или нещо такова, да се настрои да не предлага feature update.

Link to comment
Share on other sites

Не разбирам  как това е проблем с логиката, при положение, че съм написал, че по тази причина на флашка се пуска стабилната версия, а не тази, която е проблемна на някои машини. :) 

Link to comment
Share on other sites

Лесно. Просто явно е последна версия туул-а, а това че ти правиш връзка между същата виндовс версия, е за твоя сметка :lol: . Коя версия ще свали явно не е обвързано с това коя версия е самия той.

Link to comment
Share on other sites

Кашата е още по-голяма.

Има метод, който позволява да се тегли директно ISO-файл, без туул-а.

Логично, името на ISO-то е Win10_20H2_EnglishInternational_x64.iso

Поглеждам вътре и... Още по-стара версия от м. септември: 19041.508 :lol:

 

Win10-20-H2-English-International-x64-is

 

 Ако някой се съмнява, да провери сам. Линкът е валиден още 23 часа и 1/2

https://software-download.microsoft.com/db/Win10_20H2_EnglishInternational_x64.iso?t=fafa09c6-8baa-432b-81cb-3618b4c8df0a&e=1604333375&h=fd974cb23c01977e0c853e2cccde8360

Win10-October-2020-Update-2020-11-01.png link-expire-2020-11-01.png

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, tedy said:

Лесно. Просто явно е последна версия туул-а, а това че ти правиш връзка между същата виндовс версия, е за твоя сметка :lol: . Коя версия ще свали явно не е обвързано с това коя версия е самия той.

 

т.е. "Ние така си му казваме" :lol:

 

Media-Creation-Tool20-H2-exe-2020-11-01b

Link to comment
Share on other sites

Виждам, че методът използва официалните канали на Microsoft, което си е същото като техния туул. Нормално да се свали по-старата версия.

 

Аз съм с версията, която е и това ИСО.  19041.572. Така че всичко с ISO-то явно е в реда на нещата. :) 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, w00x said:

Виждам, че методът използва официалните канали на Microsoft, което си е същото като техния туул.

 

Сутринта показах iso-то сваленото с туул-а: 19041.572 (9-ти октомври), а това е 19041.508 (27-ми септември)

На кое казваш същото?!?

Link to comment
Share on other sites

Защо издребняваш, при положение, че Уиндоуса си проверява ъпдейтите преди да стартира за първи път?

 

Аз съм на официалните ъпдейт канали и ползвам версията от Септември. Явно има причина.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, w00x said:

Защо издребняваш, при положение, че Уиндоуса си проверява ъпдейтите преди да стартира за първи път?

 

Защото продължаваш да не четеш:

9 hours ago, plameni said:

Простата задачка - offline инсталация на последната версия на Windows 10, на компютър, който няма да е свързан към интернет, се оказа не толкова проста :bgrin:

 

Link to comment
Share on other sites

Да, видях го това. И? Защо настояваш да имаш и някакъв пач, които дори не е ясно какво съдържа. Ако ти е толкова важно да имаш Октомврийския ъпдейт на офлайн машината, просто изчакай докато стане наличен за всички, за да си направиш флашката. Или просто свали инсталационните файлове и ъпдейтни в последствие. Офлайн.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...