Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

22 minutes ago, w00x said:

 

Аз не изисквам нищо от оупън сорс софтуера. На мен са ми ясни рисковете.

Искам да онагледя, че лош код може да има и без мениджъри в реалния смисъл на думата. Като позиция на някой, който отговаря за процес или екип. Та не за всяка сгомнясана програма/услуга са виновни мениджърите.
Ако ще се извърта така, че всеки да е мениджър на себе си и собственото си време, то тогава - да. В 100% от случаите и във всеки сектор, отрасъл, и аспект на живота и битието ни, са виновни мениджърите. :)) 

 

 

И как искаш събскрибшъни като даже нямаш тиъри? :D 

Какво нямам? Напред си с матряла хах. Ония ден прочетох, че няква мадама направила 4 милки в онлифенс от готвене на палачинки по жартиери.... Да еба неговото мами - някъв дийп фейк няма ли кат за мен. Да си сложа цици и филтър и да почвам да ги млатя

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 hours ago, w00x said:

са виновни мениджърите. :)) 

А добър ден.

По въпроса за опън сорс и менджмънта. Линукс ядрото е опен сорс. Накрая опира до Торвалдс и няколко човека под него какво влиза и какво не.

.Net вече е с отворен код. Майкрософт си го управляват. Екипи, мениджери.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, w00x said:

 

Отговорност носят всички по веригата.
Единствено ако си се борил със зъби и нокти, за да не се получи проблема, но той въпреки това се е получил, поради независещи от теб обстоятелства - не си виновен. Все пак си направил каквото ти е било по силите.
Ако си мега готиния програмист и видиш грешка в заданието, която не оправиш, защото "не ми е работа" или "да не е моя фирмата" - и ти си виновен, не само тоя дето е пуснал грешното задание.

В идеален свят е така, но реално винаги QA-я е виновен, защото е последното звено по веригата.

 

 

аз пак да попитам, къде сме казали, че програмистите са безгрешни?

 

 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Godfather said:

Ванка, заплатите наистина ли са tax-free (гледам какво пише за подобно ниво но в друга област)? То това голяма далавера бе, направо почвам да се оглеждам за нещо като за мен. :lol:

image.png

Tax-free са изцяло. Обаче това е базовата заплата. Получаваш 10% отгоре понеже си чужденец. Получаваш и още 12% отгоре които отиват в пенсионен фонд. Получаваш бонус ако си женен. Ако имаш деца под 24 годишна възраст също получаваш бонус и таксите им за училище и университет се покриват. От теб се удържат 8% за пенсионен фонд и някаква сума за застраховката. Има и други неща. Аз от години навивам, ама никой не ме слуша. Забравих да добавя, че заплата ти се индексира, отделно всяка година качваш по една стъпка нагоре.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, mIRCata said:

Ако код пуска този дето обикновенно прави ревютата, друг му прави на него ревю. Хващат се неща така. На всеки се случва да е разсеян или да недогледа нещо. В друг проект всеки пуска квото има без да гледа. Списъка с проблеми е в пъти по-голям от първия проект.

Офтопик:

Тая схема със само един дето коли и беси по ревютата е мега зле. Там трябва да сме равни и всеки да може да си даде предложението, ако смята, че с него ще стане по-добре.

Презумпцията, че по-неопитния няма какво добро предложение да даде на по-опитния е толкова сбъркана... В момента по нашите ревюта може да видиш само аз да давам предложения, а аз като публикувам нещо само получавам колкото одобрения съм поискал и това е. Чувството е все едно те бойкотират. Отделно, че е близо до 0 вероятността да съм го измислил добре.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kotora said:

В идеален свят е така, но реално винаги QA-я е виновен, защото е последното звено по веригата.

 

 

аз пак да попитам, къде сме казали, че програмистите са безгрешни?

 

 

 

Пак ли да ти покажа къде пише, че само мениджърите са виновни? :D

 

На всичкото отгоре беше казано в контекста на "те взимат решенията за продукта, а клетия програмист няма думата , затова са виновни" и стигнахме до "виновни са, защото те са наели некадърния служител". Което са две коренно различни неща.

 

Не получих реално обяснение при малки структури кой е виновен, когато програмистите нямат вина. Защо говорим за .НЕТ и Линукс? Стига с тия големи продукти. Нека говорим за Kodi и qBittirrent, например. Нека говорим за приложения за Андроид с 1 или 2 човека екип. Какво сте се зачекнали от самото начало с тия корпорации и продукти с десетки звена.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, netrootbg said:

Tax-free са изцяло. Обаче това е базовата заплата. Получаваш 10% отгоре понеже си чужденец. Получаваш и още 12% отгоре които отиват в пенсионен фонд. Получаваш бонус ако си женен. Ако имаш деца под 24 годишна възраст също получаваш бонус и таксите им за училище и университет се покриват. От теб се удържат 8% за пенсионен фонд и някаква сума за застраховката. Има и други неща. Аз от години навивам, ама никой не ме слуша. Забравих да добавя, че заплата ти се индексира, отделно всяка година качваш по една стъпка нагоре.

Само трябва да се релокира в Европа :D 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kotora said:

Само трябва да се релокира в Европа :D 

Даже ще му платят за това и отделно ще му пренесат целият багаж.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, netrootbg said:

Даже ще му платят за това и отделно ще му пренесат целият багаж.

Нещо кат за ахмаци кат мен? Ма аз имам изискване да няма вакси за ковид.... Иначе 50к на месец да предлагат - все тая

Link to comment
Share on other sites

Just now, DON_CHEFO said:

Нещо кат за ахмаци кат мен? Ма аз имам изискване да няма вакси за ковид.... Иначе 50к на месец да предлагат - все тая

 

Тоз пък, антиваксъра. :D 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, w00x said:

Не получих реално обяснение при малки структури кой е виновен, когато програмистите нямат вина. Защо говорим за .НЕТ и Линукс? Стига с тия големи продукти. Нека говорим за Kodi и qBittirrent, например. Нека говорим за приложения за Андроид с 1 или 2 човека екип. Какво сте се зачекнали от самото начало с тия корпорации и продукти с десетки звена.

Benevolent dictator for life - Wikipedia;)

Примерно един сравнително малък но много ползван проект :)

680Ke6i.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, DON_CHEFO said:

Нещо кат за ахмаци кат мен? Ма аз имам изискване да няма вакси за ковид.... Иначе 50к на месец да предлагат - все тая

Е 10к евро чисто с подсигурено жилище да не би да са ти малко :D 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, netrootbg said:

Tax-free са изцяло. Обаче това е базовата заплата. Получаваш 10% отгоре понеже си чужденец. Получаваш и още 12% отгоре които отиват в пенсионен фонд. Получаваш бонус ако си женен. Ако имаш деца под 24 годишна възраст също получаваш бонус и таксите им за училище и университет се покриват. От теб се удържат 8% за пенсионен фонд и някаква сума за застраховката. Има и други неща. Аз от години навивам, ама никой не ме слуша. Забравих да добавя, че заплата ти се индексира, отделно всяка година качваш по една стъпка нагоре.

 

Добре де, къде е уловката? На хартия звучи райско, ако е както го описваш, би трябвало пред централата на НАТО да има постоянна опашка от няколко десетки хиляди души, драпащи да започнат работа.  

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, kotora said:

Е 10к евро чисто с подсигурено жилище да не би да са ти малко :D 

Точно за тва писах за ахмаци кат мен. Никой няма да ми даде 10 ;)

Link to comment
Share on other sites

13 заплата освен ако не ти я пише в договора, не знам защо точно се оплакваш. Хванал си се на работа за Х пари на месец. 12 месеца са в годината. Даже ти е увеличена спрямо първоначалната уговорка, че и повече спрямо останалите. Другото е бонус, който никой, ако го няма в договора не е длъжен да дава.

Да хубаво нещо са бонусите. Но ако чакаш на тях да си оправиш бюджета, а не от заплата, имаш грешна представа за нещата. И да, лиготии са това. Бонуса е грешка да влиза в каквито и да е било сметки за пари. "13 заплата" е грешно именоване и грешно разбиране какво е точно. Иначе си си в правото като не ри харесва да се махнеш.

Link to comment
Share on other sites

Нещо ти убягват правните и моралните категории. Не е в договора тоя бонус естествено, ако беше - говорим за адвокати и съд. Когато е устно уговорено - мрънкане.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, earache said:

Нещо ти убягват правните и моралните категории. Не е в договора тоя бонус естествено, ако беше - говорим за адвокати и съд. Когато е устно уговорено - мрънкане.


Косьо да не е почнал пак да си гони хората :lol:

Link to comment
Share on other sites

В момента не знам. Мен ме изгони още началото на пандемията, като ми намали бонусите, задето не отидох на екскурзията в Петра по случай 20 години Опелкод. Мен ми се раждаше дете тогава точно.

Всъщност не. Беше намален бонуса, защото по KPI излизах най-голямата дупка на екипа. Същевременно ми подариха ново GoPro, за моята 10 годишнина в компанията. След това получихме мейл, че който не отиде в Петра, ще му намалят бонуса. Аз съответно веднага продадох GoPro-то и почнах да се оглеждам да си набия камшиците. В крайна сметка бонуса не ми го намалиха 2ри път заради Петра, дали защото знаеха, че чакам дете, или счетоводна грешка - нямам идея. :lol:

Edited by earache
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, earache said:

 

От време на време ме хваща носталгия по тая фирма, после се сещам за някой-друг такъв пример и ми минава :lol:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, earache said:

Нещо ти убягват правните и моралните категории. Не е в договора тоя бонус естествено, ако беше - говорим за адвокати и съд. Когато е устно уговорено - мрънкане.

Айде светни ме за моралните категории на бонуса? И после онясни как имаш намаление от 8%, след като реално са ти едигнали заплатата със 17%.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...